Μείναμε Τρείς Και ο Κούκος ;

dimfil

Retro Addict
Reaction score
1,100
μέχρι και αυτός... έφυγε!
Δυστυχώς, για να μιλήσουμε λίγο σοβαρά, οι συμμετοχές γενικότερα έχουν πέσει σημαντικά. Είναι γενικό το φαινόμενο δυστυχώς...
Αφενός οι τεράστιες "παραξενιές" του χώρου έχουν απομακρύνει πάρα πολλούς, αφετέρου τα Facebook groups συγκεντρώνουν όσους έχουν απομείνει, με αποτέλεσμα πλέον στα forums να γράφονται λίγα πράγματα και αραιά...
Ευτυχώς σε αυτό το forum γράφεται ακόμη σημαντική πληροφορία και υπάρχει συχνή σχετικά συμμετοχή και συνεργασία των μελών. Σε αντίθεση με τα υπόλοιπα, που η κατρακύλα δεν λέει να σταματήσει...

Anyway, θα είχε ενδιαφέρον όμορφα και πολιτισμένα να πούμε τη γνώμη μας πάνω σε αυτό το θέμα, σε ένα άλλο thread βέβαια, μην καταστρέψουμε αυτό!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,093
Καλό και άγιο το FB, καλά και άγια τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης αλλά όταν θέλω να βγάλω το άχτι μου γράφοντας με λεπτομέρειες και εμπλουτίζοντας με "χορταστικές" φωτογραφίες μια επισκευή ή μια κατασκευή που μου τρώει αρκετές ώρες από την ζωή μου, τίποτα δεν συγκρίνεται με το παλιό - καλό και καταξιωμένο forum.

Προσωπικά (με έχετε πια μάθει οι περισσότεροι) θα συνεχίσω να δημοσιεύω εδώ ότι φτιάχνω και καταπιάνομαι, όχι για τίποτα άλλο αλλά και για τον επιπλέον, βασικό λόγο ότι πολύ συχνά "συλλαμβάνω" τον εαυτό μου να ανατρέχω σε παλιότερα posts προκειμένου να λύσω κάποια απορία - να βοηθήσω κάποιον φίλο σε κάποια τεχνική δυσκολία (που προσωπικά δύναμαι και κατέχω παλιότερη εμπειρία) ή να περάσω κάνα τεταρτάκι ευχάριστα, (ξανα)διαβάζοντας την λύση σε κάτι που με απασχόλησε για αρκετό καιρό. Τι να κάνουμε; Ου γαρ έρχεται μόνον! LOL!

Για τις "παραξενιές" τώρα του χώρου, που αναφέρει ο φίλος @dimfil ,θα συμφωνήσω απόλυτα. Γνωρίζω από πρώτο χέρι ότι οδήγησαν αρκετό κόσμο στην πόρτα εξόδου και στην αποστροφή... αλλά τι να κάνεις; Τα forae είναι μια έκφραση κοινωνικής δραστηριότητας και κατ' αυτόν τον τρόπο θα πρέπει οποιοσδήποτε αποφασίσει να ασχοληθεί πιο ενεργά από ένα απλό "like" ή "wow!", να είναι προετοιμασμένος ότι θα συναντήσει ένα σωρό καταστάσεις, από ευτράπελα μέχρι σοβαρότερες αντιπαραθέσεις, που θα κληθεί ο ίδιος να αντιμετωπίσει όπως θα έκανε και στην πραγματική ζωή. Προσωπικά πάντα, τίποτα δεν θα με έκανε να αρνηθώ το χόμπι που λατρεύω και μου προσφέρει πολλές ώρες θετικής ενασχόλησης και ψυχικής ηρεμίας. Επίσης κερδίζω γνώση και εμπειρία, που έχω τοποθετήσει πολύ ψηλά στην δική μου κλίμακα αξιολόγησης, για το αν θα πρέπει να παραμείνω ή όχι ενεργός και για το αν πρέπει να συνεχίσω να γράφω ή όχι για πράγματα που αγαπώ.

Υπήρξαν γεγονότα που με στεναχώρησαν; Ναι, υπήρξαν

Υπήρξαν πρόσωπα που πρόδωσαν την εμπιστοσύνη μου; Ναι, υπήρξαν

Υπήρξαν στιγμές που θα ήθελα να τα βροντήξω όλα και να πάν στο διάολο; Ναι, υπήρξαν

Υπήρξαν σχόλια που θα με έκαναν να κάτσω και να γράψω σεντονολογίες με τρόπο όχι και τόσο ευγενικό; Ω, ναι υπήρξαν

Υπήρξαν στιγμές που ένοιωσα να προκαλούμαι και ήθελα να απαντήσω ωμά και αναλόγως; Ναι, υπήρξαν

Τα βάζω στην ζυγαριά και πάντα υπερτερεί η ηρεμία και η διαύγεια. Προτιμώ να κάνω μια βόλτα, να απέχω και μετά να αρπάζω λίγο το πιστό μου κολλητήρι και τον αγαπημένο μου και πλέον απαραίτητο μεγεθυντικό φακό. Έτσι τα βλέπω όλα από διαφορετική οπτική γωνία, πιο διαυγή και πιο ξεκάθαρα.

Να πω και κάτι άλλο;

...Έρχεται ένα όμορφο email από κάποιο -εδώ και χρόνια- αποδεδειγμένο φιλαράκι,
...Δοκιμάζω ένα καινούργιο παιχνίδι ή ένα beta demo που μου εμπιστεύεται φίλος από το εσωτερικό ή εξωτερικό που σέβομαι και με σέβεται,
...Μου μεταφέρει μια καλή κουβέντα κάποιος από εσάς με ένα απλό σχόλιο ή ένα pm,
...Φτιάχνω μια απλή κατασκευούλα ή επισκευάζω κάτι απλό, κάτι που έχω σχετική γνώση για κάποιον που γνωρίζω καλά ότι θα του δώσει χαρά, παρά την απλότητα της...

...κι έτσι κάνω αυτόματα reset το σύστημα και συνεχίζω.

Κλείνοντας θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους μαζί, αλλά και κάθε έναν προσωπικά, εσάς που συνεχίζεται να στηρίζεται την ομάδα μας στο FB μα και αυτό το forum, στο οποίο η μικρή ομάδα των -αδερφών μου πλέον co admins- έχουμε αφιερώσει πολύ ελεύθερο (και μη) χρόνο από την ζωή μας προκειμένου να το χαιρόμαστε όλοι μας ανεξαιρέτως, ελπίζοντας να σας εκφράζει και να σας χαρίζει λίγες στιγμές ξενοιασιάς από τα πολλά και συσσωρευμένα προβλήματα της αληθινής ζωής.

dimfil

Retro Addict
Reaction score
1,100
Ναι, είναι αλήθεια ότι μόνο στα φορουμς η πληροφορία μένει, είναι διαθέσιμη και αξιοποιήσιμη ανά πάσα στιγμή. Στο Facebook χάνεται, και πάρα πολύ γρήγορα μάλιστα...

Μπορεί να έμειναν - και εδώ - λίγοι πλέον που συμμετέχουν, ωστόσο το Iamretro είναι το μοναδικό πια που δημοσιεύονται τεχνικά θέματα, ενδιαφέροντα νέα ενώ υπάρχει σοβαρή βοήθεια και παίρνει κανείς ουσιαστικές απαντήσεις σε ερωτήσεις του. Την ίδια στιγμή που άλλα φορουμς είτε διαλύθηκαν και αντικαταστάθηκαν, είτε έχασαν το νόημα ύπαρξής τους, και όλα μετατράπηκαν σε χώρους αγγελιών ή ανταλλαγής φιλικών χαιρετισμών και αλληλοσυγχαρητηρίων!

Σε τελική ανάλυση, μήπως είναι καλύτερα "λίγοι και καλοί" από οτιδήποτε άλλο; Το χόμπι μας κάνουμε, δεν υπάρχει περίσσευμα χρόνου να ασχολούμαστε με όποιον μας το χαλάει...

Edit: δεν τα μεταφέρεις αλλού αυτά τα μηνύματα; Είναι κρίμα να χαλάσουμε αυτό το thread.

Amiga500

Retro Member
Reaction score
369
Αν και τον τελευταιο καιρο δεν εχω σχεδον καθολου διαθεσιμο χρονο για ποσταρισματα (αν και θα το ηθελα πολυ) και με το ζορι ανεβαζω περιεχομενο και στο καναλι, προσωπικα γουσταρω απιστευτα το forum σας γιατι μου βγαζει κατι το παρεΐστικο! Σαν τα "μυστικα" που μοιραζομασταν οταν ειμασταν μικρα παιδια! Μονο που τωρα πια αυτα τα "μυστικα" εχουν να κανουν κυριως με το χομπι μας και οχι με τα τοτε "μυστικα" για τα κολπα του πως θα κανουμε μεγαλυτερης διαρκειας σουζα η κολια, η το τι λαστιχα θα βαλουμε στα τοξα και τις σφεντονες μας για να πεταξουμε πιο μακρια τα βελη και τις πετρες! :p

Δεν εχω facebook (επιλογη μου) αν και πολλα παιδια μου το ζητουν συνεχως και ξερω οτι ισως αυτο θα βοηθουσε και το καναλι, παρολα αυτα ακομα και αν εφτιαχνα στο μελλον και τα λεγαμε και απο εκει, πιστευω οτι σε καμια περιπτωση για εμενα δεν θα εφτανε την ατμοσφαιρα που βγαζει το forum!

Κι οπως λεει και ο τραγουδι...."στα υπογεια είναι η θεα"! ;)

Λιγοι και καλοι παιδια!

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,807
Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω με τον λαλίστατο βρυκόλακα..

Πρός το παρόν δεν θα επεκταθώ - ίσα που έκανα move τα posts σε ένα νέο thread, το έκανα και sticky.

Θα επιστρέψω δριμύτερος λείαν συντόμως... ;)

Last edited:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,093
...Μόνο που τωρα πια αυτα τα "μυστικα" εχουν να κανουν κυριως με το χομπι μας και οχι με τα τοτε "μυστικα" για τα κολπα του πως θα κανουμε μεγαλυτερης διαρκειας σουζα η κολια, η το τι λαστιχα θα βαλουμε στα τοξα και τις σφεντονες μας για να πεταξουμε πιο μακρια τα βελη και τις πετρες! :p
Ναι, βρε man! Έτσι! Ενθουσιαζόμαστε, αγανακτούμε, εξερευνούμε, γουστάρουμε, ενίοτε καταστρέφουμε (αλλά δεν το μαρτυρούμε! :D Χι!Χι!Χι!)...Κρατάμε ζωντανό το παιδί μέσα μας for ever, αλλιώς μαύρος όφις θα μας φάει

Always Somewhere

Retro Enthusiast
Reaction score
957
Τσα! Τι λέτε εδώ εσείς.. o_O

Εγώ σας παρακολουθώ κάθε μέρα απλά πρόσφατα με χτύπησε και ένα διαζύγιο..  και με διέλυσε :emoji_comet::emoji_cloud_tornado: ψυχολογικά μιας και άλλαξαν ξαφνικά πολλά πράγματα στην ζωή μου. ( :poop: happenings που λένε!) :lol:

Anyway.. Aγαπώ πολύ τούτο τον χώρο και τα μέλη του (οπως και τα άλλα... 8.. 9.. Φόρουμ :unsure: που υπάρχουν στην Ελληνική ρετροσφαίρα μαζί με τα μέλη που τα απαρτίζουν και που ξέρω ότι καθημερινά κάνουν...μια γύρα και διαβάζουν (είτε στα φανερά.. είτε στα κρυφά.. είτε σαν μέλη.. είτε σαν επισκέπτες..) ολα τα ρετρό φόρουμ! :D

Για αυτό καλύτερα θα ήταν να μιλάμε όχι για "τρεις και ο κούκος" στην ρετροσφαιρα αλλά για το ενδεχόμενο να ήμαστε ... 1013!!:emoji_thumbsup:

Θα έλεγα ότι "τρεις και ο κούκος" είναι αυτοί που θέλουν να υπάρχει αυτή η κατάσταση επειδή είναι περισσότερο του Click(α)-ρισματος... :| στην φωλιά του κούκου με τους άλλους κουκους μαζί! :D

Αυτά!

Τα σέβη μου σε όλους σας και δηλώνω ότι επανέρχομαι ΔΥΝΑΜΙΚΑ!! :emoji_lifter:

Last edited:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,093
Εγώ σας παρακολουθώ κάθε μέρα απλά πρόσφατα με χτύπησε και ένα διαζύγιο..  και με διέλυσε :emoji_comet::emoji_cloud_tornado: ψυχολογικά μιας και άλλαξαν ξαφνικά πολλά πράγματα στην ζωή μου.
Τα προβλήματα της αληθινής ζωής που ανέφερα...Τι να πω βρε Βαγγέλη; Εύχομαι δύναμη και ταχεία ανάκαμψη. Αν και μερικές φορές αναπόφευκτο, δεν παύει να είναι πολύ λυπηρό...

...και που ξέρω ότι καθημερινά κάνουν...μια γύρα και διαβάζουν (είτε στα φανερά.. είτε στα κρυφά.. είτε σαν μέλη.. είτε σαν επισκέπτες..) ολα τα ρετρό φόρουμ! :D
Σε αυτό συμφωνώ και επαυξάνω...στους επισκέπτες :D

Για αυτό καλύτερα θα ήταν να μιλάμε όχι για "τρεις και ο κούκος" στην ρετροσφαιρα αλλά για το ενδεχόμενο να ήμαστε ...
Νομίζεις ότι εγώ δεν θα ήθελα κάτι τέτοιο; Αλλά πως είναι δυνατόν να γίνει αφού όπως σωστά αναφέρεις...
:emoji_point_down:

Θα έλεγα ότι "τρεις και ο κούκος" είναι αυτοί που θέλουν να υπάρχει αυτή η κατάσταση επειδή είναι περισσότερο του Click(α)-ρισματος... :| στην φωλιά του κούκου με τους άλλους κουκους μαζί! :D
Ε, ΝΑΙ ρε φίλε! Αυτό!

Τα σέβη μου σε όλους σας και δηλώνω ότι επανέρχομαι ΔΥΝΑΜΙΚΑ!! :emoji_lifter:
Άντε μπράβο :thumbup:

Always Somewhere

Retro Enthusiast
Reaction score
957
Παλικάρια άργησα λίγο αλλά επιτέλους το βρήκα!

Αξίζει να αφιερώσετε λίγο χρόνο για να διαβάσετε αυτό! :)

Last edited:

dimfil

Retro Addict
Reaction score
1,100
Παλικάρια άργησα λίγο αλλά επιτέλους το βρήκα!

Αξίζει να αφιερώσετε λίγο χρόνο για να διαβάσετε αυτό! :)
Δίκιο έχει, έτσι είναι, αλλά...

80φεύγα χρόνια μετά οι ρυθμοί της ζωής είναι εντελώς διαφορετικοί. Σε παρασύρουν, δύσκολα αντιστέκεσαι και όταν το καταφέρνεις είναι κατά ένα μέρος και όχι ολοκληρωτικά... Κάτι που σου αφήνει ελάχιστο ελεύθερο χρόνο για ό,τι σε ευχαριστεί και σε χαλαρώνει...

Σε αυτό το φόρουμ (και σε άλλα κατα περίπτωση) κάνουμε το χόμπι μας. Και δεν έχουμε μόνο ένα χόμπι. Οπότε και ο χρόνος μοιράζεται αναλόγως. Μοιραία καμιά φορά αντιδρούμε λίγο υπερβολικά όταν κάποιος προσπαθήσει να σπαταλήσει αυτό το χρόνο προς δικό του όφελος ή να χαλάσει την παρέα που βρίσκεται σε αρμονία.

Όλοι πρέπει να βάζουμε λίγο νερό στο κρασί μας και να αντιληφθούμε ότι - τέλος πάντων - το χόμπι μας κάνουμε! Δεν είναι η ζωή μας αυτό εδώ το πράγμα!

Εγώ γενικότερα αντιμετωπίζω τα πάντα στη ζωή με ένα άλλο μότο:
"Ό,τι εμπόδια σου βάζουν στη ζωή να τα πηδάς, και να πηδάς και αυτούς που στα βάζουν..."
Μέχρι στιγμής μια χαρά δουλεύει το σύστημα...

clemenza

Retro Addict
Reaction score
551
Χμμμ... ενδιαφέρον θέμα.

Προσωπικά έχω και εγώ αναρωτηθεί τι συμβαίνει τα τελευταία χρόνια και κάθε forum που γνωρίζαμε και κάποτε μεσουρανούσε έχει πάρει την κάτω βόλτα. Οι λόγοι είναι πάνω-κάτω γνωστοί και τους ξέρουμε όλοι: τα προβλήματα της καθημερινότητας, το ξενέρωμα από τους μαλ****, το γαμ***** το Facebook, το ότι μεγαλώσαμε και δεν αντλούμε πολύ εύκολα την ίδια χαρά και ικανοποίηση όπως κάναμε παλαιότερα με τα ίδια ακριβώς πράγματα.

Είναι μάλιστα πραγματικά λυπηρή η τωρινή κατάσταση, καθώς πλέον ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ και μάλιστα με πολύ μεγάλη συχνότητα - σε αντίθεση με 10-15 χρόνια πριν που ούτε software έβγαινε, ούτε hardware, ούτε περιοδικά, ούτε και events πολυ-οργανώνονταν.

Μακάρι να είχαμε όλοι τη δύναμη να αντιδρούμε σε όλες τις δύσκολες και εκνευριστικές καταστάσεις όπως ο Γιώργος, αλλά, δυστυχώς, στην πλειοψηφία μας δεν μπορούμε να το κάνουμε. Αναπόφευκτα λοιπόν, κάθε εβδομάδα, κάθε μήνα, κάθε χρόνο, όλο και θα αραιώνουμε. Ε, σιγά-σιγά θα αρχίσουμε να πεθαίνουμε κιόλας, οπότε σε καμιά 20αριά με 30αριά χρόνια θα έχει τελειώσει το παραμυθάκι. Μέχρι τότε, όσοι αντέχουν(-με) κι όσο αντέξουμε!

Α, και κάτι τελευταίο: δεν θεωρώ ότι είμαστε πολλοί, ακόμη κι αν αθροίσουμε όλα τα fora. Όσους κάνουν απλώς "like", λένε "ευχαριστώ" και προτείνουν να γίνουν πράγματα αλλά ποτέ δεν συμμετέχουν δεν τους θεωρώ ενεργά μέλη του χώρου. Τουλάχιστον εδώ, στο iamretro, όσοι (λίγοι) συμμετέχουν, το κάνουν όπως θα έπρεπε να γίνεται...