What's new
iamretro

Wow! It seems you have yet to create an account with us! Needless to say, you have to register in order to get the full "iamretro" experience! You will then be able to create your own topics, reply to posts and be an active member of the MOST prolific community in Greece (even further than that, but we're being modest for now). So don't delay! REGISTER!

Μείναμε Τρείς Και ο Κούκος ;

turrican

Retro Guru
Comrade
Είναι ρε παιδιά λίγο περίεργο το συναίσθημα να ασχολούμαι με τα δικά μου, και γύρω μου να καταρρέει το σύμπαν.
Γράφω κάτι και αυτομάτως νοιώθω ενοχές.

Οι συλλογές, τα γούστα, οι εκλεπτυσμένες εκκεντρικότητες, βγαίνουν μόνο όταν έχουμε λύσει τα υπόλοιπα προβλήματα μας.

Τα θεματικά forums, επίσης, κάποτε φτάνουν νομοτελειακά στο κραχ τους, αφού κάποια στιγμή όλα θα ειπωθούν, και με τα πολλά ξεχνάς τι είχες πει και λες τα ίδια και τα ίδια (ενώ υπάρχουν και περιπτώσεις, που αγνοώντας τι έχεις πει σε διπλανό thread, αντιφάσκεις αποδομώντας τον εαυτό σου)...

Όμως, τα άτομα που έχουν εμπλακεί σε αυτή την ιστορία, πάντα θα έχουν μια στοιχειώδη επαφή, και ποτέ ο ομφάλιος λώρος δεν αποκόπτεται. Θα διαβάζουν, στο ποσοστό που τους επιτρέπουν οι συνθήκες, το forum, έστω και ως αναγνώστες.

Θέλω να πιστεύω, ότι σε λίγο καιρό, θα επιστρέψουμε όλοι σε μια κανονικότητα που θα επιτρέψει μια στοιχειώδη συμμετοχή σε ότι μας ευχαριστεί.

Δε βλέπω τον εαυτό μου να τα παρατά, ούτε να αλλάζει ριζικά προσωπικότητα.
Θα ήταν τραγικό μετά από τόσους κόπους, έξοδα και καυγάδες να γυρίσω σελίδα και να γίνω vegetarian.
Θα είμαι πάντα κάπου!

Χιούμορ on:
Υ.Γ Αυτοόόόό!!!! Αυτό μας έφαγε!!! Η Πολιτικαλ κορεκτίλα μας!!!! Παλιά που γίνονταν 10 καυγάδες την ημέρα, δε μας άρεσε που έπεφτε ο server από τις επισκέψεις και τις συμμετοχές! Όλοι τότε ήθελαν να γράψουν! Έγραφαν, δευτερολογούσαν (μέχρι και σε άλλο forum εγγράφονταν για να συνεχίσουν εκεί τον καυγά! Ζωντανά πράγματα!

Μετά άρχισαν οι απαγορεύσεις, τα όλοι φίλοι είσαστε, το ίδιο χόμπυ αγαπάμε, με αποτέλεσμα να γίνουμε, στο τέλος, όλοι φίλοι και να ανταλλάζουμε φιλιά! Εμμμ, έτσι τι να το κάνω; Είναι κατάσταση, κρύβομαι να μη με φιλήσει η θεία μου!!!! :unsure:

Last edited:

Vincent

Retro Addict
Comrade
Έχεις δίκιο αδερφέ, έχουν πέσει οι τόνοι.
Εγώ εδώ μαζί σου.

Υ.Γ : Εντάξει ξεκινάω...
Έχεις ακόμα τον κουβά τον Ατάρι?

phoobar

Retro Starter
Είναι γενικό το κακό, λόγω εποχής, καταστασεων, "γυρανσης" και όλα ίσα αναφερθηκαν.

Να προσθέσω επίσης το κόστος του χομπι, καθώς και το επιπεδο γνώσεων που χρειάζεται πλέον. Οι τιμές στα ρετρο έχουν ανέβει, οι μισθοί έχουν κατέβει. Με lockdown και κλειστό το μαγαζί ή χωρίς μηνιάτικο, δεν σκέφτεσαι να κάνεις κάτι άλλο πόσο μάλλον πχ να αλλάξεις πυκνωτες σε ενα μηχάνημα κα.

Απο την άλλη μας έφαγε το "φαινεσται", τα likes και η μαζική εισβολή ασχετων στο χωρο των υπολογιστων. Όλα επιφανειακα, όλα τσατρα -πατρα, περιμένουμε απαντήσεις από τους άλλους, τα θέλουμε όλα στο πιάτο κτλ.

Εγώ το έριξα, επιστροφή στα βασικά ... γύρισα στις bbs και ασχολουμε με software. Το hardware το ξεχνάμε :) Αν είναι στη θεματολογια του forum, να κάνω μερικές αναρτησεις σχετικά. Bbs, scripting, ansi graphics, text-zine κτλ.

turrican

Retro Guru
Comrade
Έχεις δίκιο αδερφέ, έχουν πέσει οι τόνοι.
Εγώ εδώ μαζί σου.

Υ.Γ : Εντάξει ξεκινάω...
Έχεις ακόμα τον κουβά τον Ατάρι?
Τι κάνεις βρε φίλε;
Ματς- Μουτς !!! :p

AEON

Tech Admin
Staff member
Comrade
Έπεσε το μάτι μου σε αυτήν την συζήτηση και έχω να πω ορισμένα πράγματα:
  1. Περνάμε μια ιδιαίτερη περίοδο με τον κορωνοϊό, με την ψυχολογία των περισσοτέρων μας να είναι στο ναδίρ και τις προτεραιότητές μας να έχουν αλλάξει, στρεφόμενες πρωτίστως στην επιβίωση τη δική μας και των οικογενειών μας. Οπότε η διασκέδαση περιέρχεται συχνά σε δεύτερη μοίρα.
  2. Ορισμένοι, ειδικά όσοι εξ ημών εργαζόμαστε στην πληροφορική, πήζουμε με την τηλεργασία και το τελευταίο πράγμα που θέλουμε μετά από μια επαγγελματικά δύσκολη ημέρα (που μπορεί να φτάνει ή να ξεπερνά το 12ωρο) είναι να καθήσουμε ακόμα περισσότερες ώρες μπροστά από μια οθόνη συνεχίζοντας να πληκτρολογούμε οτιδήποτε. Κι αν καθήσουμε, θα είναι σε κανένα PS5 για να κάνουμε καμιά πολιορκία σε αγγλικά κάστρα (αλά Defender of the Crown, στο πολύ πιο epic όμως) στο Assassin's Creed Valhalla.
  3. Πρέπει να γίνει κατανοητό ότι για πολλούς το ρετρό ΔΕΝ είναι το πρωτεύον, ούτε καν το δευτερεύον hobby μας. Προσωπικά εμένα (το γράφω ανερυθρίαστα) ήταν ανέκαθεν το video gaming. Και δεν το λέω σε φάση ξεμωραμένου κωλόγερου. Πάντα ήταν από τότε που ήμουν μικρό παιδί κι απλά το διατήρησα σερί μέχρι σήμερα. Τώρα αν πρόκειται για ανωριμότητα το συζητάμε, αλλά ακόμα και μετά από αυτό έρχεται το διάβασμα, η φιλοσοφία, η λογοτεχνία, η μουσική και πολύ πολύ μετά το community building και το ρετρό. Όμως ειδικά το τελευταίο είναι κάτι που το έχω διαχρονικά στην καρδιά μου. Δηλαδή μπορεί η συμμετοχή μου κατά καιρούς κι ανάλογα τα κέφια να αυξομειώνεται, αλλά δεν είναι κάτι που έχω σκοπό να το αφήσω / εγκαταλείψω ποτέ. Ούτε πιστεύω ότι ο Γιώργος έβαλε τίτλους τέλους. Κάνει μια ανάπαυλα που για πολλούς, πλήρως δικαιολογημένους, λόγους τη χρειάζεται.
  4. Διαφωνώ με τον Νίκο ότι τα forums τα κρατάμε για μουσειακούς μόνο λόγους. Ειδικά φέτος θέλω να πιστεύω έριξα αρκετή προσπάθεια να πάρει τα πάνω του Retromaniax (το οποίο διατηρεί σταθερή δραστηριότητα ενεργών μελών), πάντα σε βάρος του ήδη αρκετά φορτωμένου μου προγράμματος. Τώρα ότι το facebook αποτελεί λαίλαπα, αλλά και για τον ρόλο των forums εν γένει κι εν έτει 2020, τα έχουμε πει αναλυτικά κι εκεί σε σχετικό thread. Μακάρι να μπορούσα να γράψω περισσότερα ειδικά και για το iamretro forum, αλλά οι γνώσεις μου περί hardware και modding είναι δυστυχώς υπό του μηδενός. Ομολογώ πάντως ότι μου αρέσει να διαβάζω και να θαυμάζω τα επιτεύγματα όσων είναι επιδέξιοι με το κολλητήρι και τις τεχνικές κατασκευές.
  5. Για συλλογές και για συλλέκτες δε με ενδιαφέρομαι προσωπικά καθόλου. Έχω κάποια μηχανήματα, το 80% των οποίων τα αγόρασα την εποχή που βγήκαν, ενώ τα υπόλοιπα τα τρέχω σε MiSTer, BigBox κλπ και προσωπικά μου είναι υπεραρκετό (δεδομένου πάντα ότι το ρετρό αποτελεί το 5ο και βάλε κατά προτεραιότητα χόμπυ μου). Αν μου λείψει πολύ η φυσική υπόσταση κάποιων μηχανημάτων που ποτέ δεν είχα, θα κάνω μια βόλτα από το αγαπημένο Athens Retro Center (ARC) και θα τα "θωπεύσω" από κοντά. Το ότι κάποιοι έχουν στήσει μαγαζάκια, παρεμπόριο και κονομάνε από όλη αυτήν την ιστορία το θεωρώ επιεικώς απαράδεκτο και το βλέπω με πολύ κακό μάτι.
Κλείνω τη σύντομή παρέμβασή μου ευχόμενος από καρδιάς να είστε όλοι καλά και εσείς και οι οικογένειές σας και να προσέχετε. Να περάσουμε πρώτα κι αυτήν την φουρτούνα κι όλα τα υπόλοιπα βρίσκονται.

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Comrade
Είναι γενικό το φαινόμενο και δεν έχει να κάνει τόσο με την κατάσταση του COVID-19. Αν μη τι άλλο θα έπρεπε λόγω lockdown να υπάρχει μια μεγαλύτερη συμμετοχή. Αλλά νομίζω όλοι λίγο πολύ "κουραστήκαμε" και η οικονομία έχει πιάσει πάτο.....

Προσωπικά πάντως κουράστηκα. Μόλις χτές σχεδόν χάρισα το τελευταίο μου 1084S το οποίο αισθανόμουν οτι μου πιάνει χώρο. Γενικώς ξεφορτώθηκα πάρα πολλά πράγματα και κράτησα ακόμα λιγότερα. Το θεωρώ τόσο πιο εύκολο να τρέξω ενα εξομοιωτή, απο το να πρέπει να συνδέσω 15 τσιμπράκαλα και τελικά κάτι να μου καίγεται, η να ψαχνω 1 ώρα για εκείνο το Χ καλώδιο. Ο χώρος πάντα ήταν πρόβλημα και τώρα στα γεράματα που με πιάνει και μια τρέλα να τα έχω "συμμαζεμένα" και "τακτοποιημένα" (I have my WIFE to thank for that...GRrrrr) αυτό σημαίνει λιγότερα αντικείμενα στην συλλογή μου.

Όσο για την ίδια την σελίδα μας, το iamretro. Η "είσοδος" στο FB βοήθησε πολύ στην καθιέρωση μας σαν το πιο "τεχνικό" σαϊτ αλλά δεν έφερε πίσω αυτόν τον κόσμο εδώ. Ταυτόχρονα έφερε μια κούραση που μας έφθειρε - Το να έχεις κάθε τρείς και λίγο κάποιον να σου στέλνει προσωπικά μυνήματα για να τον βοηθήσεις με κάτι, μόνο και μόνο για να "εξαφανιστεί" μετά είναι ψυχοφθόρο. Καταλήγεις να μην έχεις προσωπικό χρόνο και για ποιό λόγο ; Έτσι, αποχωρείς σιγά σιγά πρός τις σκιές, φορτώνεις άλλα παιχνιδάκια στους εξομοιωτές, ασχολείσαι με την πάρτυ σου και ηρεμείς. Ηρεμείς, γιατί στην υπόλοιπη προσωπική σου ζωή, πρέπει να παλέψεις και αυτό είναι που σε "αδειάζει" και πρέπει κάπου να φορτίσεις - όχι να ξεφορτίσεις και άλλο...

Χαίρομαι πάντως που βλέπω αυτήν την κίνηση, αυτά τα πόστ. Perhaps not everything is lost ? :)

Cheers,

Vincent

Retro Addict
Comrade
Το να έχεις κάθε τρείς και λίγο κάποιον να σου στέλνει προσωπικά μυνήματα για να τον βοηθήσεις με κάτι, μόνο και μόνο για να "εξαφανιστεί" μετά είναι ψυχοφθόρο.

Είπες μεγάλη κουβέντα.

dimfil

Retro Mentor
Comrade
Είπες μια φράση που μάλλον φοβόμουν να παραδεχτώ ότι ισχύει και σε εμένα... Διαβάζοντάς το όμως κατάλαβα ότι δυστυχώς είναι έτσι ακριβώς στη σχέση μου με αυτό το χόμπι!

Προσωπικά πάντως κουράστηκα.

Δυστυχώς, και εγώ βλέπω ότι έχω κουραστεί. Δεν έχει συμβεί με τα άλλα χόμπι μου. Μόνο σε αυτό, για διάφορους λόγους...
Δεν είναι ο covid (ίσα ίσα θα έπρεπε να ασχολούμαι περισσότερο) ούτε τα λεφτά (τα άλλα μου "τρώνε" περισσότερα) αλλά μια στασιμότητα που δεν μου κάνει και πολύ κέφι να ξαναβλέπω κάθε μέρα τα ίδια και τα ίδια...

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Comrade
To μόνο πράγμα που με κρατάσει σε ρετρο εγρήγορση είναι το arcade μου. Αυτό και το γεγονός οτι ο @turrican ακόμα νομίζει οτι το pAtari 520ST ήταν καλύτερο απο την Amiga 500 :p :p

turrican

Retro Guru
Comrade
Ματς! Μουτσ! :love:

Κοιτάμε μπροστά...
Τον κάθε αγώνα χωριστά...
Είμαστε πρώτοι...
Στο τέλος θα κάνουμε ταμείο....
Η μπάλα είναι στρογγυλή...
Το γήπεδο παραλληλόγραμμο...
Έντεκα αυτοί, έντεκα εμείς,,,
Σεβόμαστε τον κάθε αντίπαλο...
Κάθε παιχνίδι τελειώνει στο 90'...
Ο αγώνας δε τελειώνει αν δε σφυρίξει ο διαιτητής...
Τα πρώτα 20' είναι κρίσιμα...
Αυτό που μετράει είναι οι βαθμοί...
Στα αποδυτήρια είμαστε σαν μια γροθιά...

...Ήμασταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο...
Είχαμε εδαφική υπεροχή, αλλά... δε μας ήθελε η μπάλα...
Θέλουμε τον κόσμο κοντά μας...
Δεν πρέπει να υποτιμάμε ποτέ τον αντίπαλο...
Σίγουρα παίξαμε καλά...
...Και σίγουρα θέλαμε πολύ τη νίκη...
Ο αγώνας ήταν κρίσιμος....
Θα προσπαθήσουμε για το καλύτερο...

clemenza

Retro Addict
Comrade
Προσωπικά δεν με κούρασε του αντικείμενο του retro computing, αλλά ούτε και το βαρέθηκα. Ίσα-ίσα που κάθε μέρα ανακαλύπτω νέα πράγματα. Και είναι φυσικό αυτό, καθώς όποια πλατφόρμα του παρελθόντος κι αν πιάσεις, έχει ποικίλο hardware και software (παλιό και καινούριο) και εκατοντάδες περιοδικά και βιβλία για να διαβάσεις, να πληροφορηθείς, να μάθεις. Συν βέβαια του ότι όλο και κάποιο σχετικό forum θα υπάρχει...

Για μένα τα πράγματα είναι απλά: όσο μεγαλώνει ο καθένας, τόσο καλύτερος γίνεται στο να βρίσκει δικαιολογίες για να μην κάνει πράγματα. Η φυσική ροπή προς σάπισμα στον καναπέ μπροστά από το χαζοκούτι είναι ο κανόνας, και όχι η εξαίρεση. Αλλά, με αυτό ως δεδομένο, αν θέλει ο καθένας μπορεί να κάνει την επανάστασή του απέναντι στον εαυτό του, την ηλικία του και τις συνθήκες που επικρατούν. Λίγη θέληση χρειάζεται για να κάνεις τις πρώτες κινήσεις - μετά τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.

Έχω βαρεθεί να ακούω δικαιολογίες του τύπου "έτρεχα όλη τη μέρα", "θα ξυπνήσω νωρίς αύριο", "πού λεφτά για hobby" κι άλλα τέτοια φαιδρά. Υποτίθεται ότι με το οποιοδήποτε hobby ασχολείσαι το κάνεις επειδή σου αρέσει, παθιάζεσαι κλπ. Ειδικά στο retro computing, που τα πάντα μπορούν να γίνουν και μέσω emulation και όλο το software και η βιβλιογραφία υπάρχουν στο internet, δικαιολογίες οικονομικής φύσεως είναι αστείες. Για τον λιγοστό χρόνο το κατανοώ, αλλά δεν νομίζω ότι ισχύει σαν δικαιολογία στον βαθμό που την επικαλούνται σχεδόν άπαντες...

Εν κατακλείδι, θεωρώ ότι κανένα πρόβλημα πραγματικό δεν υπάρχει πέραν της σαπίλας και της βαρεμάρας...

Last edited:

AEON

Tech Admin
Staff member
Comrade
Προσυπογράφω σχεδόν όλα τα λεγόμενα του clemenza. Ειδικά το εξής:
"Η φυσική ροπή προς σάπισμα στον καναπέ μπροστά από το χαζοκούτι είναι ο κανόνας, και όχι η εξαίρεση. Αλλά, με αυτό ως δεδομένο, αν θέλει ο καθένας μπορεί να κάνει την επανάστασή του απέναντι στον εαυτό του, την ηλικία του και τις συνθήκες που επικρατούν. Λίγη θέληση χρειάζεται για να κάνεις τις πρώτες κινήσεις - μετά τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους".

Επίσης εξακολουθώ να πιστεύω ότι οι βαθύτερη λόγοι αποχής / βαρεμάρας είναι καθαρά θέμα ψυχολογίας. Ο κορωνοϊός είναι αφορμή, αλλά όχι η βαθύτερη αιτία. Τουλάχιστον στο δικό μου περιβάλλον έχω δει αρκετούς τον τελευταίο καιρό να τους πιάνει η κατάθλιψη & αυτοπαραίτηση και να μην έχουν όρεξη να ασχοληθούν με κανένα είδος πολύπλοκης ψυχαγωγίας, με πρόσχημα / δικαιολογία το Covid-19, οπότε αυτό έχω ως άμεση εμπειρία. Σίγουρα δεν βοηθούν οι καιροί, αλλά αν δεν βοηθήσουμε κι εμείς τους εαυτούς μας κάπως, θα μας πάρει η κάτω βόλτα.

Εν πάσει περιπτώσει, να διευκρινίσω για άλλη μια φορά σε ότι με αφορά προσωπικά τα εξής: Δεν πρόκειται / σκοπεύω να εγκαταλείψω ποτέ το κομμάτι του retrocomputing όσο ζω. Με ενδιαφέρει ως προγραμματιστή, Computer Scientist, gamer, community builder και ως γνωστικό αντικείμενο εν γένει. Δεν ήταν όμως, ούτε θα γίνει, η πρώτη μου προτεραιότητα. Όπως έκανα πάντα, θα ασχολούμαι όποτε και όσο έχω όρεξη, ακριβώς για να μην το βαρεθώ. Aυτό φυσικά δε σημαίνει ότι δεν έχω το νου μου και εδώ και στο Retromaniax, αλλά και στα 7 facebook groups που διαχειρίζομαι (αν και θα επέλθει κάποιος εξορθολογισμός, γιατί δε λέει να τρως μια ώρα της ζωής σου κάθε μέρα για να σιγουρέψεις ότι δεν έγραψε κάποιος-κάπου-κάτι επιλήψιμο που θα δημιουργούσε δυνητικά πρόβλημα). Πάντως αν καταφέρω να πάρω την άδεια μου κανονικά για τις 2 βδομάδες που ζήτησα, χωρίς να μου την φάνε, προβλέπεται να αφιερώσω αρκετό χρόνο μέσα στις γιορτές.

Κλείνω με την πεποίθηση ότι ακόμα και αυτοί που χρειάζονται κάποια ανάπαυλα ή άλλες παραστάσεις, αργά ή γρήγορα θα επιστρέψουν ή τουλάχιστον δε θα βγάλουν το ρετρό κομμάτι ολοκληρωτικά από τη ζωή τους. Τα hobbies δεν χρειάζονται πίεση, αλλά σωστή δοσολογία για να μην μετατραπούν από απόλαυση σε μπελά. Εξάλλου οι περισσότεροι από εμάς ειδικά εδώ μέσα είμαστε συνειδητοποιημένοι και διαθέτουμε διαχρονικό συναισθηματικό δέσιμο με το χώρο, οπότε δε θεωρώ ότι υπάρχει περίπτωση να τον εγκαταλείψουμε οριστικά ποτέ.

dimfil

Retro Mentor
Comrade
Μα δεν είπε κανείς ότι αραξαμε στον καναπέ και δεν κάνουμε τίποτα!
Όπως είπα, τι συγκεκριμένο χόμπι με κούρασε, για διάφορους λόγους. Συνεχίζω δραστηριότητες αλλού όπου, όσο και όπως επιτρέπουν οι περιοριστικές συνθήκες.
Στο συγκεκριμένο χόμπι, περιμένω πως και πως μια καλή ιδέα, κάτι που θα μου κινήσει το ενδιαφέρον να αφιερώσω χρόνο! Δυστυχώς υπάρχει αδράνεια, δικαιολογημένη μάλλον για όλους τους λόγους που όλοι ανέφεραν...
Που θα πάει, θα γυρίσει... Ναι, και εγώ δεν θέλω να τα αφήσω, αλλά μοιραία έχουν μπει κάτω κάτω στη λίστα...

Χμμμ... Εκείνο το SEUCK σα να μου κλείνει το μάτι πάλι... Λες;

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Comrade
Μα δεν είπε κανείς ότι αραξαμε στον καναπέ και δεν κάνουμε τίποτα!
Όπως είπα, τι συγκεκριμένο χόμπι με κούρασε, για διάφορους λόγους. Συνεχίζω δραστηριότητες αλλού όπου, όσο και όπως επιτρέπουν οι περιοριστικές συνθήκες.
Στο συγκεκριμένο χόμπι, περιμένω πως και πως μια καλή ιδέα, κάτι που θα μου κινήσει το ενδιαφέρον να αφιερώσω χρόνο! Δυστυχώς υπάρχει αδράνεια, δικαιολογημένη μάλλον για όλους τους λόγους που όλοι ανέφεραν...
Που θα πάει, θα γυρίσει... Ναι, και εγώ δεν θέλω να τα αφήσω, αλλά μοιραία έχουν μπει κάτω κάτω στη λίστα...

Χμμμ... Εκείνο το SEUCK σα να μου κλείνει το μάτι πάλι... Λες;

Εγώ πάντως, μετά απο "σκούντηγμα" του @d.ioannidis είπα να ξαναπιάσω λίγο τη 2000ρη μου και να συνεχίσω τα σκαλίσματα μαζί της. Να χιονίσει και λίγο μόνο.... :)

turrican

Retro Guru
Comrade
Άντε ρε παιδιά...πήγε η καρδιά μου στη θέση της, αφού στα προηγούμενα posts σας εισέπραξα ότι η υπόθεση ήταν καταδικασμένη έχοντας σκαλώσει σε ένα σπιράλ θανάτου (οικονομικός όρος μουστάκια)!

Ντττττρρρριιιιιιννννν!!!!
Μισό λεπτό ρε παλικάρια...τηλέφωνο....γμτ!!!

- Ναι; Ποιος είναι;
- Έλα ρε τουρι... ο Γιακουμής είμαι, χαθήκαμε και είπα να σε πάρω!

- Έλα ρε φιλαράκι, τι κάνεις; Μόλις έγραφα στο forum...
- Αλήθεια, τώρα που το λες, βλέπω μια νέκρα; Δε βλέπω να γράφουν πολλοί τώρα!

- Ναι...ναι...
- Σε είδα που έγραψες, ωραία τα είπες...

- Ξέχνα τι έγραψα. Αυτά ήταν για εσωτερική κατανάλωση!
- E; Ναι...δηλαδή;;;

- Ε, να βρε παιδί μου...ριχτάρια...πως το λένε;
- Δε σε καταλαβαίνω εντελώς... βρε μπας και ήπιες τίποτα μπύρες;

- Εσένα θα σου πω...άκου αλλά τάφος!!!
- Εννοείται βρε... παιδιά ήμαστε;

- Αυτά που θα σου πω, τα ξέρουν μόνο λίγοι!
- Για λέγε....

- Οι Αμιγόβιοι!!!!
- Τι;

- Οι Αμιγόβιοι!!!! Αυτοί είναι ρε...αυτοί τα 'κάναν όλα!!!
- Οι Αμιγκόβιοι;

- Ναι ρε, αυτοί!!!
- Να πάρω ρε φίλε άλλη ώρα, να ξεκουραστείς και εσύ...

- Κάτσε εδώ!!! Θα τα ακούσεις όλα!!! Οι Αμιγόβιοι ρήμαξαν τα πάντα!!!!
- Εντάξει...αλλά πως;

- Θα σε πάω από την αρχή! Στην αρχή ήταν το χάος! Μετά βγήκε το χρώμα, μετά ήρθε ο ήχος...
- Α!

- Σύντομα πολλά home computers έκαναν την εμφάνιση τους! Υπήρχε χώρος για όλους! Ήμασταν αταράδες, σαπιομηλαράκιδες, σπεκτρουμάδες. αμστραντάδες, κομοντοράδες καθώς και κάποιοι απροσδιόριστοι που τους κοροϊδεύαμε και κατεβαίναν ανεξάρτητοι! Ήμασταν πολύ ευτυχισμένοι και παίζαμε ξύλο κάθε μέρα. Μέχρι που κάποιος περίεργος λάνσαρε την amiga και άλωσε τους κομοντοράδες από μέσα! Σύντομα διαλύθηκαν όλες οι εταιρίες καθώς οι χρήστες πούλησαν το amstrad, το commodore, το Spectrum και πήραν Amiga!
- Αχά!

- Μπορείς να φανταστείς, ότι εξαφανίστηκαν όλα τα υπόλοιπα formats από τα forums.... Μόνοοοο Amigaaaaa και ο αντίπαλος της ο Atari ST, που αν και δε τον υποστηρίζω, μπορώ να διακρίνω, ως ουδέτερος, την ανωτερότητα του!
- Κατάλαβα... όμως εδώ η θεωρία σου μπάζει από παντού! Γιατί τότε τα σημερινά forums δεν είναι γεμάτα από amiga users;;;

- Είναι ρε...είναι!!! Γεμάτα σαν σφηκοφωλιές! Και όσοι το παίζουν ουδέτεροι, είναι κρυφές! Βλέπουν ST να καίγεται, και ανοίγει η ψυχή τους!
- Βρε δε κατάλαβες τι σου είπα...που είναι τότε όλοι αυτοί, αφού υπάρχει νέκρα! Δεν ισχύει αυτό που λες!

- Θα σου πω!!! Όσο νόμιζαν ότι είχαν το πάνω χέρι, υπήρχαν κοπάδια από αυτούς! Μιλιούνια!!!
- Μπα; και μετά τι άλλαξε;

- Μετά άρχισε η μεγάλη αντεπίθεση των απάτσι! Άρχισε η Αταρι σκηνή να δουλεύει τον STE και να βγάζει αριστουργήματα!
- ...και μετά, και μετά;

- Και μόλις είδαν το απαλό αταρικό scrolling, που ήταν τόσο ομαλό ώστε να το κόβεις με το μαχαίρι σαν βούτηρο,όταν είδαν παραγωγές στα σκαριά (metal slug,ghost and ghouls) που είναι φτυστές με το arcade, όταν είδαν ότι η απλή αρχιτεκτονική του ST (βάζοντας της φουλ μνήμη) είναι πλεονέκτημα, άρχισαν να στρίβουν!!!
- Δηλαδή;

- Ε, να! Άρχισαν να κάνουν ότι έκαναν πολλοί τότε στην εποχή μου! Τότε έλεγαν: "Εγώ είμαι ολυμπιακός στο ποδόσφαιρο και ΑΡΗΣ στο μπάσκετ (αν θες να είσαι παντού ο πρώτος) ή αν πάτωνε η ομάδα, έλεγαν, εγώ δεν ασχολούμαι πια με το ποδόσφαιρο! Την έκαναν, πως το λένε!!! Δεν αντέχουν να μας βλέπουν πρώτους!
- Τουρι...πρέπει να σε κλείσω ρε...να σε ξαναπάρω κάποια στιγμή να τα πούμε...

- Ναι ρε...(άντε μας έπρηξες!!!). Άντε γεια.
- Γεια.