Μια ενδιαφέρουσα συνέντευξη του Peter Putnik

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,334
Peter Putnik...Ένα πολύ χαρακτηριστικό όνομα, μια προσωπικότητα κύρους στην Atari scene. Κινητήριος δύναμη σχεδόν καθημερινής προσφοράς σε παιχνίδια (και όχι μόνο). Η αφοσίωση του και το έργο του δεν έχουν τέλος.
Αξίζει να τον γνωρίσουμε λίγο καλύτερα μέσα από μια πολύ ενδιαφέρουσα συνέντευξη που έδωσε στο Atari Crypt και δημοσιεύθηκε μόλις προχθές (24/3)

https://ataricrypt.blogspot.gr/2017/03/peter-putnik.html

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,946
Ενδιαφέρον! Θα ήθελα να μάθω πιο πολλά, αλλά τι να πρωτοκαλύψεις σε μια συζήτηση!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,334
Ενδιαφέρον! Θα ήθελα να μάθω πιο πολλά, αλλά τι να πρωτοκαλύψεις σε μια συζήτηση!
Τι θα ήθελες να μάθεις περισσότερο turri? ;)

ChrisTOS

Retro Enthusiast
Reaction score
395
Ποσά atari έχει καταστρέψει με τα hacks του; Απο που πήρε τον κώδικα για τα adaptations του; Γιατί αντί να κανει patch το παιχνίδι (γενικά μιλώντας υπάρχουν και εξαιρέσεις) κανει το μηχάνημα;;
Πάντως σε οτι με αφορά είναι πραγματικα γκαντεμης. Δοκιμασα ενα adaptation και μια βδομάδα μετά εκαψα το falcon μου. Δεν φταίει αυτός αλλά την προηγούμενη φορά που είχα τρέξει κάτι δικο του είχε χαλάσει ο σκληρός μου δίσκος και έχασα ενα καρό source code. Πολύ γκαντεμης. Δεν ξαναβαζω κωδικα του σε μηχάνημα μου.

Last edited:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,334
Κάηκε Ο FALCON!!!!!! Αμάν μαυρίλα και γκαντεμιά ... Τελικά τι έγινε; ... επισκευαζεται ;

Στον δικό μου πάντως ολα τα releases του πετάνε....

ChrisTOS

Retro Enthusiast
Reaction score
395
12V στην γραμμή των 5V. Πολύ δύσκολο να σωθεί...

Και όχι δεν πετάνε. Ο Pera γενικά κάνει ότι έκανε το backwards. Δηλαδή βάζει τον Falcon σε STE mode, και στα περισσότερα releases στα 8MHz. Πρακτικά αυτό τον κάνει περίπου στο 95% της ταχύτητας ενός STE.

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,946
Τι θα ήθελες να μάθεις περισσότερο turri? ;)
Συνήθως οι συνεντεύξεις αναλώνονται σε βιογραφικά στοιχεία.
Εγώ θα ήθελα να μάθω για τα μυστικά του hardware. Τι πιστεύει π.χ ότι μπορεί να κάνει π.χ. ο STE.
Επίσης ισχυρίζεται ότι έχει ανακαλύψει hardware λάθη στο σχεδιασμό του STE. Θα ήθελα να μάθω περισσότερα.
Για τα video playback επίσης που έχει φτιάξει.
Μου αρέσουν επίσης και τα κουτσομπολιά. Γιατί έχει φάει ban;

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,334
12V στην γραμμή των 5V. Πολύ δύσκολο να σωθεί...

Και όχι δεν πετάνε
Καλά, πως μπήκαν τα 12V; Βραχυκύκλωμα;

Ναι, για το "πετάνε" δεν αναφερόμουν στην ταχύτητα αλλά στην συμβατότητα και στην λειτουργικοτητα ώστε να τα έχεις ολα μαζεμένα στην cf ή στον σκληρό...Χρήσιμη η πληροφορία σου που ομολογουμενως δεν γνώριζα :)

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,334
....
... Κι εμένα :D

Λέτε τώρα... Να τον προσεγγίσουμε για καμιά συνέντευξη;

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,946
12V; Ωχ, μάλλον αυτά τάιζαν τον επιταχυντή με τον 060...:eek:

ChrisTOS

Retro Enthusiast
Reaction score
395
Αυτό μπορώ να στο απαντήσω. Γιατί έχει σπάσει τα νεύρα όλων, είναι επιθετικός και αλαζόνας (αν και αυτό δεν είναι σπάνιο φαινόμενο). Για παράδειγμα ένα pm που μου είχε στείλει κάποτε:

Can you just fack off, please?

It becames really boring. No any other fun in life? Maybe to kill neightbours dog?
Για να πω την αλήθεια, δεν θυμάμαι τις αφορμές που τα ξεκίνησαν. Νομίζω ότι στο πρώτο του ban από το AF είχε μαλώσει με τον CJ, τον Simbo και την Techie Alison (RIP). Στο Atariage τα είχε βάλει με τον Sauron και τον Albert όταν τον είχαν προειδοποιήσει για την συμπεριφορά του. Τώρα κυκλοφορεί με το ταιριαστό paranoidlittleman.

Να πω την αλήθεια, δεν μου είναι τόσο αντιπαθής πια. Δεν μπορώ να πω ότι θα του έκανα παρέα αλλά έχει πάψει να με ενοχλεί όσο παλιότερα. Αν πήγαινε και στην jaguar αντί για τον ST θα ήμουν πολύ ευτυχισμένος. Πάντως διατηρώ το (c) για το Yoda English.

Στα υπόλοιπα, το Falcon έπεσε θύμα μιας στιγμής απροσεξίας και κακού σχεδιασμού του CT63. Ο CT63 παίρνει τροφοδοσία από ATX. Η motherboard παίρνεί από 4 πινάκια πάνω στον CT στα οποία συνδέεις ανάποδα το floppy connector. Η φάση είναι ότι το έχω βάλει βγάλει δεκάδες φορές. Αλλά αρκεί μόνο μια. Όταν είδα τους σπινθήρες και κατάλαβα τι έγινε, ένα δάκρυ κύλησε στο μάγουλο μου...

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,334
Συγγνώμη... Techie Alison (R. I. P.)??? Chris σήμερα μας πετάς πολλές βόμβες...μα πόσο πίσω έχω μείνει... :(

ChrisTOS

Retro Enthusiast
Reaction score
395
Ναι, έχει 3-4 χρόνια, δυστύχημα με μηχανή.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,334
Λυπάμαι πολύ, είχαμε μιλήσει κάνα δυο φορές και είχα σχηματίσει πολύ καλή εικόνα... R. I. P ...

Όσο αφορά το pm, άλλο πάλι και τούτο... Χαλαρά, σηκώνει κλοτσοπατινάδα και άγριο μπινελίκι, ομολογώ ότι μένω έκπληκτος....

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,946
Χμμμμ εμένα δε με ενοχλούν οι δύστροποι ούτε οι γρουσούζηδες.
Αν έπαιρνα π.χ. τοις μετρητής τους χαρακτήρες των μεγάλων κλασικών (όλοι στρυφνοί, ξινοί και ανώμαλοι) δε θα έπρεπε να ακούσω κλασική μουσική ποτέ στη ζωή μου (τώρα που το σκέφτομαι και η μοντέρνα μουσική τα ίδια φυντάνια έχει). Δεχόμαστε και σεβόμαστε τη προσφορά του καθενός και φυσικά διατηρούμε το δικαίωμα κριτικής για τα πάντα.