What's new
iamretro

Wow! It seems you have yet to create an account with us! Needless to say, you have to register in order to get the full "iamretro" experience! You will then be able to create your own topics, reply to posts and be an active member of the MOST prolific community in Greece (even further than that, but we're being modest for now). So don't delay! REGISTER!

Νοσταλγία και retro gaming

A

Anonymous

Guest
Έχω αντιληφθεί ότι ο βασικός παράγοντας (εννοείται πως υπάρχουν και άλλοι δευτερεύοντες, απλά εδώ αναφέρομαι στον πρωταρχικό) που με ωθεί στο να ασχολούμαι με το retro gaming, είναι η ν ο σ τ α λ γ ί α. Βλέπετε, είχα την τύχη να γεννηθώ το έτος 1978 και να ζήσω σαν πιτσιρικάς την "χρυσή εποχή" των computer games. Εσείς συμφωνείται με την άποψη ότι η νοσταλγία, είναι καταλυτικής σημασίας για την ενασχόληση κάποιου με το retro gaming και κατ' επέκταση με καθετί retro; Αν όχι, τότε για εσάς ποιος είναι ο πρωταρχικός λόγος που ασχολείστε με το retro gaming και -αν θέλετε απαντάτε- ποια η ηλικία σας; :) :?:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Comrade
Καταρχάς να σε καλωσορίσω φίλε Loom στην μικρή μας παρέα!

Το θέμα που ανοίγεις είναι πολύ ωραίο και θα ακολουθήσω πιστά τα βήματα! Είμαι γεννημένος ακριβώς την ίδια χρονολογία με εσένα - Το Σεπτέμβρη του 1978. Έζησα απο κοντά τόσο τα coin ops όσο και τις πρώτες κονσόλες 8/16bit και φυσικά τι άλλο ; Τα 16-bit Home Micros - Atari 520ST και Amiga 500.

Δεν μπορώ παρα να συμφωνήσω στο παράγοντα νοσταλγία. Για εμένα τουλάχιστον αυτό είναι. Νομίζω και για αρκετούς άλλους εδώ μέσα!

Y.Γ : Το nickname σου να υποθέσω οτι είναι απο το φ-α-ν-τ-α-σ-τ-ι-κ-ο adventure της Lucasfilm / LucasArts ? :mrgreen:

nkary

Too Retro to post!
Comrade
Καλώς ήρθες Loom1978 :)
Νομίζω ότι η νοσταλγία είναι ο βασικότερος και ίσως και ο μόνο παράγοντας που μας ωθεί στο retro gaminng ;)
Εγώ είμαι λίγο μεγαλύτερος, γεννηθείς το σωτήριον έτος 1975 :mrgreen:

amiga500fan

Retro Addict
Comrade
Καλώς ήρθες στο φόρουμ και από μένα φιλέ!
Εγω προσωπικά ασχολούμαι κατα 95% αποκλειστικά με retro gamin, δεν με συγκινούν ιδιαίτερα τα καινούργια τα οποία υποστήριζω ελάχιστα μονο καποιους fps τιτλους! Είμαι του 1977 και η πρωτη φορά που αντικρυσα micro ηταν το 1988, την amiga την απέκτησα κάποια χρονια αργότερα βέβαια αυτο που με συνάρπαζε περρισοτερο ηταν που μπαιναμε μπουλούκι στα tv games και "ταιζαμε" στην κυριολεξια τα μηχανήματα......Βέβαια με το mame ή κατάσταση ξαναζωντανεψε αλλα χάθηκε το real feelin εκτός εαν καποιος ειναι τυχερος και εχει τουλαχιστον μια καμπινα στο σπιτι....

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Comrade
11-11-1968 ;)
Μεγάλωσα με ασπρόμαυρο PONG στην τηλεόραση και έζησα την αρχή της γέννησης του video gaming ! Lucky Me !
Καλώς όρισες φίλε Loom1978 ;)

nkary

Too Retro to post!
Comrade
geoanas said:
11-11-1968 ;)
Μεγάλωσα με ασπρόμαυρο PONG στην τηλεόραση και έζησα την αρχή της γέννησης του video gaming ! Lucky Me !
Καλώς όρισες φίλε Loom1978 ;)
Και βίντεο ντοκουμέντο της εποχής του geoanas ;)

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Comrade
Έλεγα κι εγώ πότε θα κάνει παρέμβαση ο Νικολάκαρος :lol: :lol: :lol: :lol: :mrgreen:

nkary

Too Retro to post!
Comrade
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Δεν μπορώ να κρατηθώ με σένα :mrgreen:

spyros.s

Retro Enthusiast
Comrade
και εγώ γεννημένος το 1975 είμαι...
(Ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες αναφέρουν ότι όταν πήγε στρατό ο geoannas δεν υπήρχαν ούτε g3a3 ούτε m1...με σπαθιά και βέλη πολεμούσαν :p)
Μετά το πείραγμα σε άτομα που το δέχονται θα αναφέρω ότι φυσικά και η νοσταλγία καθώς και η γενικότερη μαγεία των πρωτοπόρων υπολογιστών της εποχής είναι εκείνα που με κάνουν και συνεχίζω να ασχολούμαι με το retrogaming σε αυτά και όχι σε κάποια ρετροκονσόλα

A

Anonymous

Guest
Καταρχήν σας ευχαριστώ πολύ όλους σας για τα καλά σας λόγια και την θερμή υποδοχή σας στην μικρή -όπως αναφέρατε- αλλά ζεστή -όπως δείχνει- παρέα σας. Επίσης συγχαρητήρια στον χρήστη dR_wH0, που απ' ότι κατάλαβα πρέπει να είναι χρήστης Linux (εδώ χρήστης Ubuntu 14.04 :) ). Ε, το nickname που χρησιμοποιώ είναι παρεμφερές με αυτό που έχω στο forum του PC Master (Loom) για λόγους ευκολίας αλλά δεν αποτελεί το αγαπημένο μου παιχνίδι. Πολύ καλό αλλά όχι τόσο πολύ του γούστου μου. Dark Seed και Phantasmagoria μερικοί από τους τίτλους των αγαπημένων μου adventures. Σωστός ο φίλος Amiga500fan όταν μιλάει για το original feeling το οποίο ΔΥΣΤΥΧΩΣ είναι το μόνο που δεν μπορούμε να "αναπαράγουμε". Σνιφ σνιφ, κλαψ κλαψ. Δεν είμαι κάτοχος κάποιου retro υπολογιστή αλλά ακόμη και να είχα κρατήσει στο πατάρι κάποιους από αυτούς που πέρασαν από τα χέρια μου, νομίζω ότι το feeling πίσω δεν γυρνά! Άραγε αυτό που να οφείλετε;;;;; Και φυσικά, ούτε λόγος για Dosbox και LCD οθόνη. Κατά τη γνώμη μου, σκέτη απογοήτευση.......

turrican

Too Retro to post!
Comrade
Όχι! Η νοσταλγία εμπεριέχεται αλλά δεν είναι η κινητήριος δύναμη!
Κάνω κάτι επειδή απλά μου αρέσει. Συνεπώς:

Αν κάνω 2-3 σχέσεις στη ζωή μου, θα τις κάνω επειδή μου αρέσει να είμαι σε σχέση και όχι επειδή αναπαράγω το πρώτο μου φιλί.

Αν τρώω σοκολάτες, τις τρώω επειδή μου αρέσουν και όχι επειδή θυμάμαι το δημοτικό και το γυμνάσιο.

Αν λατρεύω το ποδήλατο ή την μπάλα αυτό επίσης δε σημαίνει ότι το κάνω από νοσταλγία στις αλάνες.

Αν παίζω ρετρο games το κάνω επειδή μου αρέσουν και τα σύγχρονα games και επειδή θα παίζω και τα μελλοντικά games.

Αλήθεια τότε το 80 γιατί ασχοληθήκατε όλοι σας με τα games χωρίς παλαιότερα βιώματα ενώ τώρα δηλώνετε νοσταλγοί του retro_κεντρολ;

Μα επειδή σας άρεσαν!

Παίζετε σήμερα μόνο τα παιχνίδια που είχατε παίξει κάποτε; Αυτό μπορεί να είναι και νοσταλγία!
Αν όμως παίζετε και games που δεν ξέρατε καν ότι υπάρχουν τότε αυτό δεν λέγεται νοσταλγία.

Ασχολούμαι με retro games των υπολογιστών γιατί αναδεικνύουν την ταχύτητα τον ήχο και τα γραφικά των αγαπημένων μου μηχανημάτων. Είναι ένας τρόπος να επικοινωνώ με τις παλιές μηχανές και θα συνεχίσω να το κάνω αυτό! Θαυμάζω την τεχνική των προγραμματιστών και απολαμβάνω τη δουλειά τους σαν να πρόκειται για κάποιο demo.

chriskgnr

Retro Guru
Comrade
μάλλον κάτι "ανάμεικτο" θα έλεγα. Και νοσταλγία και γιατί κάνω κέφι που και που να παίζω κανενα manic miner, pac man κτλ... :D

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Comrade
Χεχε ναι δουλεύω πολύ με Linux η αλήθεια είναι! Debian κατα κόρον στην δουλειά, αλλά στο μικρό μου παλιό φορητό προτιμώ ενα ταχύτατο Archlinux! Φυσικά τα Windows είναι αναγκαίο κακό για τα σύγχρονα παιχνίδια!

turrican

Too Retro to post!
Comrade
Α γιατρέ μου θα σε μαλώσω! Τι δουλειά έχεις εσύ ένας ρετρο-νοσταλγός με τα σύγχρονα παιχνίδια! :mrgreen:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Comrade
Το ένα δεν αναιρεί το άλλο :) Η ρετρο-νοσταλγία απλώς σε κάνει πιο επιλεκτικό και όχι σαβουρο-γκεϊμερ :cool: :cool: :cool: :cool:

A

Anonymous

Guest
Φίλε Turiccan, εσύ απ' ότι κατάλαβα ασχολείσαι με το retro computing γενικά διότι το βλέπεις από τη σκοπιά του προγραμματιστή/developer. Δεκτό. Αλλά θα διαφωνήσω με αυτά που γράφεις:

turrican said:
Παίζετε σήμερα μόνο τα παιχνίδια που είχατε παίξει κάποτε; Αυτό μπορεί να είναι και νοσταλγία!
Αν όμως παίζετε και games που δεν ξέρατε καν ότι υπάρχουν τότε αυτό δεν λέγεται νοσταλγία.

Δεν είναι ανάγκη να έχεις παίξει όλα τα παιχνίδια. Άλλωστε εγώ μεγάλωσα με Atari 2600. Θα μπορούσες να πεις ότι έχω ζήσει σχεδόν όλη την εξελικτική πορεία των video games. Οπότε το αν είχα παίξει ή όχι κάποιο παιχνίδι, αν είχα διαβάσει κάτι για αυτό στον ειδικό τύπο ή μου ήταν παντελώς άγνωστο (πράγμα σπάνιο), δεν με ενδιαφέρει. Αρκεί που φτιάχθηκε εκείνη την εποχή. Αυτά κατά την ταπεινή μου γνώμη αγγίζουν άτομα που γεννήθηκαν από τα μέσα της δεκαετίας του 90 και μετά....ίσως και μετά το millenium.

Αυτά.

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Comrade
Εμενα πάντως ενα *παλιό* παιχνίδι μου φέρνει νοσταλγία, ακόμα και αν δεν το είχα παίξει ή δεν το γνώριζα. Αρκεί που κυκλοφόρησε στην *παλιά* εποχή :)

Ίσα ίσα - είναι πιο ωραίο να ανακαλύπτω ενα παιχνίδι καλό που να μην το είχα πάρει πρέφα :)

turrican

Too Retro to post!
Comrade
Loom1978 said:
Φίλε Turiccan, εσύ απ' ότι κατάλαβα ασχολείσαι με το retro computing γενικά διότι το βλέπεις από τη σκοπιά του προγραμματιστή/developer.
Όχι μόνο του προγραμματιστή αλλά και του fan! Τότε ήμασταν όλοι στα κάγκελα περί του ποιος έχει τον καλύτερο computer, την καλύτερη version παιχνιδιού κτλ. Πεθαίνω απο την χαρά μου όταν βλέπω παιχνίδια του Atari να φτάνουν πολύ κοντά σε μια Amiga ή σε κάποιους τομείς ακόμα και να την ξεπερνάνε! Αυτή τη συγκίνηση δεν μπορεί να μου τη δώσει ούτε μουντιάλ!

Loom1978 said:
turrican said:

Δεν είναι ανάγκη να έχεις παίξει όλα τα παιχνίδια. Άλλωστε εγώ μεγάλωσα με Atari 2600. Θα μπορούσες να πεις ότι έχω ζήσει σχεδόν όλη την εξελικτική πορεία των video games. Οπότε το αν είχα παίξει ή όχι κάποιο παιχνίδι, αν είχα διαβάσει κάτι για αυτό στον ειδικό τύπο ή μου ήταν παντελώς άγνωστο (πράγμα σπάνιο), δεν με ενδιαφέρει. Αρκεί που φτιάχθηκε εκείνη την εποχή. Αυτά κατά την ταπεινή μου γνώμη αγγίζουν άτομα που γεννήθηκαν από τα μέσα της δεκαετίας του 90 και μετά....ίσως και μετά το millenium.

Αυτά.
Ωχ, είναι προχωρημένη η ώρα και δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα 100% αυτό που γράφεις!
Αλλά αν κατάλαβα καλά, μου λες : "Δεν είναι ανάγκη να έχεις παίξει όλα τα παιχνίδια, αρκεί που φτιάχτηκαν εκείνη την εποχή"!

Κατά την ταπεινή μου γνώμη,
αν η αγάπη σου προκαλείται από κάποιο "ακαδημαϊκό" ενδιαφέρον ως προς κάποιο ιδιαίτερο κοινό χαρακτηριστικό που είχαν όλα τα games της συγκεκριμένης εποχής, τότε θα το καταλάβαινα. Αυτό θα μου εξηγούσε γιατί σου αρέσουν ακόμα και παιχνίδια της ίδιας εποχής από τα οποία δεν είχες βιωματική εμπειρία αφού δεν τα είχες δει. Αυτό όμως δε θα το έλεγα νοσταλγία.

Για να μην παρεξηγηθώ όμως θα επαναλάβω η νοσταλγία ως επιμέρους στοιχείο σίγουρα υπάρχει, ίσως είναι η αίσθηση ενός ντεζαβου μιας άλλης εποχής! Απλά για εμένα δεν είναι το κύριο!

A

Anonymous

Guest
turrican said:
Κατά την ταπεινή μου γνώμη, αν η αγάπη σου προκαλείται από κάποιο "ακαδημαϊκό" ενδιαφέρον ως προς κάποιο ιδιαίτερο κοινό χαρακτηριστικό που είχαν όλα τα games της συγκεκριμένης εποχής, τότε θα το καταλάβαινα. Αυτό θα μου εξηγούσε γιατί σου αρέσουν ακόμα και παιχνίδια της ίδιας εποχής από τα οποία δεν είχες βιωματική εμπειρία αφού δεν τα είχες δει. Αυτό όμως δε θα το έλεγα νοσταλγία.

Απλά να διευκρινίσω και κάτι: Ναι μεν νιώθω νοσταλγία επειδή -όπως σωστά κατάλαβες- φτιάχτηκαν την εποχή που εγώ ήμουν πιτσιρικάς αλλά εννοείται πως δεν μου αρέσουν κι όλα. Εννοείται πως υπάρχουν εκατοντάδες παιχνίδια-"πατάτες" που δεν θέλω ούτε ζωγραφιστά να τα βλέπω. Επίσης δεν είμαι τόσο σκληροπυρηνικός retro gamer ώστε να "ακυρώνω" κάθε τι φτιαγμένο μετά το 2000. Γενικά στη ζωή μου (λόγω χαρακτήρα, λόγω δουλειάς) δεν μου αρέσει η "πόλωση", ο φανατισμός κλπ. Και εννοείται πως υπάρχουν και θα εξακολουθήσουν να δημιουργούνται, καταπληκτικά παιχνίδια και σήμερα αλλά και στο μέλλον. Αλίμονο εάν το τέλος ήταν εδώ. Ίσως η virtual reality να πάρει τη θέση της κλασικής οθόνης αλλά ένα είναι σίγουρο: Πάντα θα υπάρχει εξέλιξη που θα μας συναρπάζει! Απλά, άποψή μου, -χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος- λόγω του κορεσμού που υπήρχε στα παιχνίδια στα τέλη της δεκαετίας του 90´, και -ίσως- μέχρι τα τέλη της δεκαετίας του 00´, τα "διαμάντια" να ήταν πολύ λιγότερα συγκριτικά με την πληθώρα των "διαμαστιών" που κυκλοφόρησαν τα προηγούμενα χρόνια. :roll:

Εν κατακλείδι, το γεγονός ότι για σένα η νοσταλγία δεν αποτελεί τον πρωταρχικό λόγο που ασχολείσαι με το retro computing, είναι κατανοητός και αποδεκτός και φυσικά δεν αποτελεί αιτία για να μαλώσουμε. Άλλωστε γι´αυτό δημιούργησα αυτό εδώ το thread, για να μάθω και από άλλους τον τρόπο σκέψης τους. Στατιστικά όμως -μπορεί να κάνω και λάθος- βλέπω ότι στους περισσότερους έχει μεγάλη επιρροή ο παράγοντας νοσταλγία. Από την άλλη όμως και σε αρκετούς το feeling δεν είναι το ίδιο που ένιωθαν τότε, (μεταξύ αυτών κι εγώ) και αυτό είναι λιγουλάκι απογοητευτικό. :)