Οδηγός Εγγραφής Κασέτας για C64

chdlee

Retro Starter
Reaction score
2
Μετά από πολλές δοκιμές και χρησιμοποιώντας άπειρες μεθόδους,
κατάφερα να φτιάξω μία δική μου κασέτα με προγράμματα για τον Commodore 64.

:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

Γνώριζα από παλαιότερες προσπάθειες ότι για την επιτυχημένη εγγραφή μίας κασέτας παίζουν ρόλο πολλοί παράγοντες όπως:

- η ένταση εγγραφής
- η διαμόρφωση των συχνοτήτων στον ήχο (equalizer)
- η ρύθμιση του αζιμουθίου στις κεφαλές των κασετοφώνων

Έχω ένα διπλό κασετόφωνο, αλλά είχε ένα πρόβλημα και στα δύο decks. Με τη βοήθεια του φίλου μου Γιώργου Τσιγόπουλου, το συνεφέραμε αρκετά, τόσο που να μπορεί να κάνει μία σωστή εγγραφή.

Τα βήματα που ακολούθησα είναι τα εξής:

1) Πήρα ένα από τα cds που έχω γράψει προγράμματα για τον C64 σε μορφή ήχου και το έβαλα στο cdplayer, το οποίο είχε συνδεθεί με τον ενισχυτή του στερεοφωνικού.

DSC07881.JPG

2) Έβαλα μία κενή κασέτα στο deck. Πριν ξεκινήσω την εγγραφή, ρύθμισα την ένταση στο κασετόφωνο έτσι, ώστε να είναι στα 5db (με βάση το δικό μου κασετόφωνο). Η ένταση εγγραφής πρέπει να είναι μεγάλη.
Ακόμη, απενεργοποίησα το σύστημα dolby. To κυριότερο είναι ότι ρύθμισα το equaliser έτσι, ώστε να είναι ανεβασμένες οι υψηλές συχνότητες (τα πρίμα).
Άφησα ένα κενό διάστημα 3-4 δευτερολέπτων στην αρχή της κασέτας και έκανα την εγγραφή.
DSC07874.JPG

DSC07878.JPG

DSC07883.JPG

3) Έβαλα την κασέτα στο κασετόφωνο του C64 και το πρόγραμμα φόρτωσε κανονικά με την πρώτη! Μάλιστα, δοκίμασα και φόρτωσα δύο προγράμματα, το ένα από τα οποία είναι το Rambo First Blood Part II σε μορφή .tap, που είναι περίεργο στο φόρτωμα.

DSC07867 [2].JPG

DSC07871.JPG

DSC07884.JPG

DSC07887.JPG

Να σημειώσω ότι σε αυτό το βήμα στάθηκα τυχερός, γιατί οι κεφαλές του κασετοφώνου που έγινε η εγγραφή και του κασετοφώνου του C64 ήταν ρυθμισμένες σωστά από την αρχή.

Αν θέλετε να ρωτήσετε κάτι για τη διαδικασία, πολύ ευχαρίστως!!!

Καλή επιτυχία και στις δικές σας προσπάθειες!!!

:)

Attachments

Last edited:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,476
Ωραίος! Προβλέπω τώρα το deck να πάρει φωτιά... :lol: :thumbup:

DAT-Alex

Retro Addict
Reaction score
429
έτσι...έτσι... όπως το παλιό καλό καιρό...
:thumbup:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,861
Φαντάζομαι είναι παρόμοια διαδικασία χωρίς το cdplayer, αν έχεις σε *.wav μορφή τα προγράμματα παιχνίδια. Βάζεις τον υπολογιστή να τα παίξει μόνο που την έξοδο την συνδέεις στο IN του κασετοφώνου σωστά ;

Έχω και εγώ ενα παλιό κασετόφωνο το οποίο έχει διπλό ντέκ - ποιά ακριβώς διαδικασία καθαρισμού έκανε ο φίλος σου μπορείς να μας πείς ; :) :) :)

Το δικό μου αν του βάλεις να παίξει κασέτα, ακούγεται σαν τον Behemoth :lol: :lol: :rofl: :rofl: :rofl:

chdlee

Retro Starter
Reaction score
2
Σωστά Χρόνη, είναι η ίδια διαδικασία από οποιαδήποτε εξωτερική πηγή ήχου (Η/Υ, mp3 player κ.λ.π.)

Το δικό μου deck έχει πρόβλημα και στα δύο κασετόφωνα.
Το πρώτο είχε αργή ταχύτητα όταν έπαιζε μια κασέτα. Όταν το ανοίξαμε στο σπίτι του φίλου μου, είδαμε ότι εσωτερικά υπάρχει μια βίδα που ρυθμίζει την ταχύτητα, οπότε το πρόβλημα αυτό λύθηκε, τουλάχιστον προσωρινά.

Το δεύτερο κασετόφωνο όταν παίζει μια κασέτα, παραμορφώνει τον ήχο.
Κοιτάξαμε και τους δύο ιμάντες, αλλά δεν είναι εκεί το πρόβλημα.
Και τα δύο κασετόφωνα αρχίζουν και κάνουν ένα θόρυβο λίγη ώρα αφού λειτουργήσουν.
Σαν κάτι να εμποδίζει την περιστροφή των μηχανισμών και να μειώνει την ταχύτητα.

Επειδή το deck έχει τη δυνατότητα να κάνει εγγραφή και από τα δύο κασετόφωνα, στρώσαμε το ένα, αυτό με την αργή ταχύτητα και κατόρθωσα να κάνω την εγγραφή.

Αν θέλεις να κάνεις καθαρισμό κεφαλής, καρουλιών και μπάρας, δηλαδή των εξωτερικών μηχανισμών του κασετοφώνου, χρησιμοποίησε καθαρό οινόπνευμα για τα μεταλλικά μέρη (κεφαλή , μπάρα) και νερό για τα λαστιχένια (καρούλι), πάντα με μία μπατονέτα. Φρόντισε να τα στεγνώσεις με μια καθαρή μπατονέτα στο τέλος.

:)

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,861
Ωπ σε ευχαριστώ πολύ!!!!!