Ο καινούργιος μου controller

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
6,001
Αφού ευχαριστήσω πρώτα τον Πέτρο (@sknipas ) για το πανέμορφο 3D case σε πράσινο φωσφοριζέ -ala Razer- χρωματάκι, τον γλυκούλη και μικρούλη, αναλογικό μοχλό (συνοδευόμενο από την επίσης 3D λαβή του) και τις πολύτιμες συμβουλές του, θα ήθελα να σας παρουσιάσω το καινούργιο μου project που μόλις πριν λίγες στιγμές έλαβε αίσιο τέλος.

Τα arcade buttons είναι γνήσια Sanwa SDM 18, αγορασμένα από https://www.arcadeworlduk.com με αποστολή στο τσακ μπαμ. Το καλώδιο αποτελεί ιδιοκατασκευή, που όμως δουλεύει άψογα και κουμπώνει περίφημα μέσα στην "ιδιότροπη" υποδοχή της καταπληκτικής κονσόλας.

Θα χαρακτήριζα την κίνηση ως "γλυκιά" με πολύ "μαλακή" αλλά ταχύτατη απόκριση σε όλες τις δοκιμασίες που του επέβαλα. Ήθελα να του βάλω και cover, αλλά τελικά αφού δοκίμασα 2-3 ιδέες σε αυτοκόλλητο αποφάσισα να το αφήσω bare naked για πιο extreme καταστάσεις!

Ήρθε πλέον για να μείνει και αποτελεί άξιο αντικαταστάτη του original που αποσύρθηκε στην χρονοκάψουλα του.

Πάμε φωτόz και ακολουθεί και video (όταν με το καλό βρω χρόνο να "σηκώσω" )

Όπως ανέφερα, η ποιότητα 3D είναι εξαιρετική.

Είναι SANWA και το περηφανεύονται!

Μέταλλο για την στήριξη του αναλογικού μοχλού.

Σκαμμένο και ριζωμένο μέσα στα "έγκατα" του case.

Για να εξασφαλιστεί η σταθερότητα αυτού εδώ του κυρίου

Με τις αντιστάσεις ενσωματωμένες, δεν υπάρχει μεγάλος κόπος στην εγκατάσταση.

Το έργο σιγουρεύτηκε

Αρχίζουν οι "γιρλάντες"

Πρώτα θα δοκιμάσω τα fire buttons. Δεν ξέρω, αλλά πάντα θεωρούσα απλούστερη την εγκατάσταση τους

Όλα διάφανα, υπό άπλετο φως και πάντα κάτω από το φακό, με το ζεστό κολλητήρι να αχνίζει. Ο Αντώνης (@antnik ) φταίει για όλες αυτές τις ειδυλλιακές φωτογραφίες γιατί αυτός μου έδωσε πρώτος την έμπνευση και από τότε το έχω κάνει χούι! :D

Προχωράμε και στις κατευθύνσεις. Εδώ είχα "σκαλώσει" αλλά ο Πέτρος (@sknipas ) μου έδωσε ένα καλό σπρώξιμο και η μηχανή πήρε πάλι μπροστά. Κάθε κατεύθυνση στο joystick έχει τρεις ακροδέκτες. Στις άκρες πάνε τα -5V και 5V και στο κέντρο το σήμα της κατεύθυνσης (X - Y) που καταλήγει στο αντίστοιχο pin της υποδοχής του controller.

Ένα βήμα πριν το κλείσιμο και λίγο ζεστή θερμόκολλα "ασφαλίζει" την θέση του κεντρικού καλωδίου ώστε να προφυλαχτεί η ηρεμία του κατασκευαστή από μελλοντικά "τραβήγματα".

Ο παλιός είναι αλλιώς και ο νέος είναι ...πράσινος :D!

Ανάγλυφη και η κάτω όψη! Ο Πέτρος "τύπωσε" υπέροχο σχέδιο!
Αστερόβιδες για το "αστέρι" μου. Επτά και η θήκη ασφάλισε "αεροστεγώς".

Λίγο πριν την τελική δοκιμή

Στον πάγκο

Έρχεται και video ως τελική απόδειξη υπεροχής του! Ταχύτατη απόκριση και ντελικάτη κίνηση μπαλαρίνας στα ακροδάχτυλα...αλλά λίγο υπομονή μέχρι να το ανεβάσω...Good night προς το παρόν! :D

Thank U Peter! :thumbup:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,894
Άξιος άξιος!!! Σου συγχωρώ το μικρό "ατόπημα" να πάρεις Sanwa!!! Χα χα!!!

Τώρα σε πιο σοβαρές ερωτήσεις, αυτό το αναλογικο στικ, φαίνεται να είναι εξίσου μια περίεργη ιδιοκατασκευή. Ο @sknipas την έκανε ; Μου θυμίζει αρκετά το μοχλουδάκι που έχει το Nunchaku απο το Nintendo Wii!!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
6,001
Άξιος άξιος!!! Σου συγχωρώ το μικρό "ατόπημα" να πάρεις Sanwa!!! Χα χα!!!

Τώρα σε πιο σοβαρές ερωτήσεις, αυτό το αναλογικο στικ, φαίνεται να είναι εξίσου μια περίεργη ιδιοκατασκευή. Ο @sknipas την έκανε ; Μου θυμίζει αρκετά το μοχλουδάκι που έχει το Nunchaku απο το Nintendo Wii!!
Cheers doc! Σε όλα ΝΑΙ :) Για τα Sanwa ακολουθούσα τις οδηγίες του Peter, αλλά δεν με χάλασε καθόλου γιατί πάντα SANWA για μένα! Αυτήν ξέρω...αυτήν εμπιστεύομαι :)

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,894
Μπράβο ρε παιδιά φανταστική δουλειά!! Καλόπαιχτο!!!

Υ.Γ : Εννοείται οτι οι "Βασιλιάδες" στα arcade controls είναι τα Sanwa και τα Seimitsu!!!

DAT-Alex

Retro Addict
Reaction score
438
Άξιος άξιος....
Οσο για το θέμα sanwa αξιόλογη εταιρία από τις παλιές στο χώρο.
Να φανταστείτε η πρώτη μου τηλεκατευθυνση που είχα για το αερομοντελο μου πριντ 16χρονια ήταν sanwa!

antnik

Retro Addict
Reaction score
328
Φανταστική δουλειά . Μπράβο σας παιδιά. Μεγάλο εύγε για τις φωτό. :love::thumbup: super φανταστικές !!!!

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,815
Μια μέρα θέλω να παίξω ένα παιχνιδάκι σε real Vectrex... Μόνο ένα, να νιώσω ότι νιώθετε εσείς!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
6,001
Ευχαριστώ παιδιά για τα θετικά σας σχόλια!

@DAT-Alex Πραγματικά master... in SANWA we trust! :thumbup:

@antnik Είμαι καλός μαθητής, έτσι δάσκαλε; Δίνεις καλλιτεχνική έμπνευση man! :thumbup:

@dimfil Δημήτρη αν παίξεις σε real thingy θα "μπλέξεις" :D Once real Vectrex...never back :cool:

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
857
Χα Χα με πρόλαβε ο Πέτρος, ήταν μέσα στα επόμενα προντζεκτ να το τυπώσω και εγώ μιας που πέθανε ένα νουντσακ από το Wii

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,535
Razer!!! Κρυπτονίτης!!! Seat Ibiza 103 άλογα "λαχανίδα"!
Μπράβο παιδιά!!!
Άραγε, είναι εύκολο να προστεθεί και ένα σπιράλ καλώδιο?

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
6,001
Άραγε, είναι εύκολο να προστεθεί και ένα σπιράλ καλώδιο?
Γιατί όχι; Όλα γίνονται, θέληση να υπάρχει ;)

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
6,001
Χα Χα με πρόλαβε ο Πέτρος, ήταν μέσα στα επόμενα προντζεκτ να το τυπώσω και εγώ μιας που πέθανε ένα νουντσακ από το Wii
Όρμα Άκη! Φοβερή αίσθηση το άτιμο ;)

Βέρι βέρι μπιούτιφουλ!! :)

Μπράβο σας παίδες!!!
Thank U Vaggelis! :)

Scorpio_Gr

Retro Enthusiast
Reaction score
641
μόλις έκλεισα το τηλέφωνο από τον Κύριο Μπαμπινιώτη... ζητάει του παραχωρηθεί η άδεια γιατί θέλει στην επεξήγηση της λέξης "megapost" να βάλει αυτό το άρθρο!!!!! νομιζω δεν υπάρχει θέμα εεε?!!!!!!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
6,001
μόλις έκλεισα το τηλέφωνο από τον Κύριο Μπαμπινιώτη... ζητάει του παραχωρηθεί η άδεια γιατί θέλει στην επεξήγηση της λέξης "megapost" να βάλει αυτό το άρθρο!!!!! νομιζω δεν υπάρχει θέμα εεε?!!!!!!
:lol::lol::lol::lol::thumbup:

Μπράβο στον @sknipas, πολύ ωραία δουλειά! ...
:thumbup::thumbup::thumbup: ...αλλά σε συνδιασμό και με...
Razer!!! Κρυπτονίτης!!! Seat Ibiza 103 άλογα "λαχανίδα"!
Σας ξέφυγε το σημαντικότερο πράσινο ;)...Αυτό: