Ο Nemo με βάζει σε έξοδα.. GOTEK floppy emulator

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,476
Λοιπόν μόλις διάβασα ένα post του φίλου Nemo στο mame.gr που με έβαλε στην πρίζα :wtf: ...
( http://www.mame.gr/forum/viewtopic.php?f=7&t=5613&p=33126#p33126 )

Είμαι πολύ συγκινημένος και ελαφρά παιγμένος και δεν μπορώ να πω τίποτα παρά να τραγουδάω :crazy: ...

http://cortexamigafloppydrive.wordpress.com/

Το πήρα και θα το δοκιμάσω :mrgreen: ..
http://www.ebay.com/itm/251360060639?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

Κάτι μου λέει ότι θα δουλέψει ....
;) :ugeek: :think:

Over and Out :shh:

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
Σε άσπρο ή μαύρο το πήρες? Καλή φάση. Τι κοιτούσα μόλις :think:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,476
Μάμπρο μπρε πηρα, τι drac είμαι άλλωστε ! :lol:

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
Όχι ρε δεν κάθεται καλά στο μάτι. Αφού υπάρχει και σε άσπρο από άλλον βέβαια στο ebay

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,476
Ξέρω βρε , αυτό το πήρα για τον Amstrad ! (είναι under development)
Αν δουλέψει παίρνω κι ένα για Amiga ... τα μηχανάκια μου εξάλλου φοράν brand new φλοππια .. o Amstrad με καίει...

Το μέλλον πάντως είναι ψηφιακό. Πως και πως, περιμένω κάτι για να ξεφορτωθώ κάτι μπαχαντέλες laser lens από cd κονσόλες και τα λοιπά...όταν βλέπω το 3DO μου να χάσκει νεκρό και το CD να μην κινείται ενώ η mobo του να είναι φρεσκαδούρα....κάτι παθαίνω... :evil:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,861
ναι το είδα και στο amigaplanet που το πόσταραν εκεί τα παιδιά. Μόλις 25 δολλάρια για το floppy emulator και το παλικάρι δίνει free το FW για να διαβάζει ADF. Μάλιστα απο αυτά που διάβασα στα comments του, ήδη γράφει FW για να υποστηρίζει και τον CPC.

Και όλη την δουλειά την έχει κάνει χωρίς reverse engineering..

A

Anonymous

Guest
αξιοπρεπέστατο, το χώνεις σε ένα εξωτερικό floppy case για amiga και δεν χαλάς το μαμίσιο ... :whip:

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
Και αυτό πολύ καλή ιδέα. Έχω ένα Zydec χωρίς floppy μέσα. Λες να παίξει?

spyros.s

Retro Enthusiast
Reaction score
11
για την αμίγκα δεν με νοιάζει αφού με καλύπτει το whdload...σε cpc όμως είναι τρομερή φάση αν πετύχει!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,476
Γι αυτό το πήρα σε μάυρο, Σπύρο ! :D

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
Τσίμπησα και εγώ :D
Σπύρο εγώ πιστεύω ότι αν δεν έχεις κάτι άλλο για την Α500 αυτό είναι ότι καλύτερο. πχ εγώ δεν έχω ούτε δίσκο ούτε κάποιον SD Floppy Emulator. Ιδίως αν μπορεί να μπει σε κάποιο case εξωτερικού floppy τότε θα μπορώ να το συνδέω σε όλες τις amiga μου :thumbup:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,476
Πήρα ακόμα ένα σε μπεζάκι !! ;) :lol:

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
Άμα φτάσει με το καλό θα στο φέρω να το έχεις υπό την υποψία σου ε?
εδιτ
μαζί με κάποια ακόμα πραγματάκια ;)

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,861
Απο αυτά που λέει ο προγραμματιστής του FW, αν αλλάξεις το jumper στο floppy θα φαίνεται και σαν DF1 το drive, οπότε μπορείς λογικά άνετα να το βάλεις σε εξωτερικό case ή π.χ για 2ο drive σε μια Α2000 ;)

DAT-Alex

Retro Addict
Reaction score
429
Kαλά θα με τρελάνετε!!! Ηδη χθες μου μιλησε για αυτό στο Retroclub ο Χρόνης και εμεινα με ανοιχτο το θεμα...
Μπραβο στο παληκάρι για την πατεντα...Αν μη τι αλλο εχει γνωσεις το παληκαρι....

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,861
Έχει όρεξη και είναι και σωστός - δεν θέλει να το εκμεταλλευτεί εμπορικά και θα δώσει και τον κώδικα για το FW στο κοινό, σε λίγους μήνες :)

konc

Retro Enthusiast
Reaction score
305
Όποιος το δοκιμάσει σε CPC και λειτουργήσει ας ενημερώσει παρακαλώ! Είμαι με το κουμπί στο χέρι να το πάρω μιας και ζαχαρώνω καιρό τα HxC αλλά λόγο τιμής δεν υπέκυψα ακόμα :lol: