Ο Nemo με βάζει σε έξοδα.. GOTEK floppy emulator

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
Το παλουκάρι εδώ
http://www.amibay.com/showthread.php?t=58220
τα φλασάρει και τα στέλνει έτοιμα.
Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο είναι δίκαιο για αυτόν που έκατσε και έκανε τον προγραμματισμό και δίνει τσαμπέ τον κώδικα. Για να δούμε :think:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,861
Δεν νομίζω οτι βάζει τρελό κόστος. 20 λίρες το floppy , 26 με το φλασάρισμα + 2GB Usb Stick. Νομίζω είναι καλή τιμή και δεν δείχνει απόπειρα για *κέρδος* - περισσότερο για διευκόλυνση πρός τρίτους.

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
Σίγουρα κέρδος δεν βγάζει

glaros

Retro Member
Reaction score
4
:twisted: Αν έχει "κάβα" καμια 100 usb που του έχουν στοιχίσει 0,50...καλά είναι. :twisted:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,476
Εγώ ακόοομα και βλέπω ότι βγήκε καινούργιο firmware ...

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,476
Έχω πάρει αυτό το καλώδιο (που φαίνεται παρόμοιο) :

http://www.ebay.co.uk/itm/271361620831

Δεν χρειάζεται τίποτα άλλο για να φλασάρεις, ακολουθείς τις οδηγίες.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,476
Όπως λοιπόν είχα υποσχεθεί θα σας περιγράψω την εμπειρία μου σε όλα τα στάδια εγκατάστασης και χρήσης του Gotek.

Αρχικά και αφού παρέλαβα το καλώδιο, σημείωσα πάνω στο usb plug, τους χρωματικούς κωδικούς του κάθε επιμέρους καλωδίου (Ground, 5V, Receive, Transmit data)

Κατόπιν έκανα install τους Prolific Drivers για το USB -> Serial

http://www.prolific.com.tw/US/ShowProduct.aspx?p_id=225&pcid=41

Μόλις παρέλαβα το Gotek, το άνοιξα και κόλησα τους ακροδέκτες στα επίμαχα σημεία για να τοποθετήσω τα καλώδια...

...που πάνε εδώ ...

Μετά αφού βραχυκύκλωσα τα pins BOOT0 και 3.3V, το Gotek μπήκε σε mode προγραμματισμού (το καταλαβαίνουμε γιατί το 3ψήφιο led display παραμένει σβηστό).

Στη συνέχεια ακολούθησα τα βήματα που περιγράφονται στο site http://cortexamigafloppydrive.wordpress.com/...
Στο laptop του σπιτιού μου με windows Vista το πρόγραμμα ΔΕΝ έβλεπε το Gotek ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ !!
Την επόμενη μέρα έκανα τα ίδια σε PC της δουλειάς μου (με Windows XP) και ΟΛΑ δούλεψαν ρολόι !!

Το drive πήρε την θέση του στην μητρική (θέλει αρκετές μετρήσεις γιατί ΔΕΝ έχει τις standard διαστάσεις ενός κοινού floppy drive)

Παρά του ότι το μηχάνημα μου είναι Amiga 500 ...

...διαθέτει μητρική 8.1 (θυμάσαι γιατρέ που σου έλεγα ότι έχω μια περίεργη Amiga :?: ;) )

Παρότι είχε Kickstart 2.04, της έβαλα το 1.3 και τώρα έχω το κεφάλι μου ήσυχο ...

Τρέχει ΤΑ ΠΑΝΤΑ (demos και games) και απολαμβάνω το θέαμα :thumbup:

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
Καλή φάση αυτό με τους ακροδέκτες. Μόλις παραλάβω και εγώ το καλώδιο θα το προσπαθήσω :thumbup:

spyros.s

Retro Enthusiast
Reaction score
11
μόλις το βγάλει και για 6128 τότε θα πρέπει να το πάρω και εγώ...όπως και εκείνο που λέτε για τον c64. Αυτά λείπουν για να έχω τα home micros μου όπως πρέπει

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
geo σαν 2ο εξωτερικό θα το καταφέρουμε?

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,476
Ναι, δεν βλέπω τον λόγο για το αντίθετο...
Θα πρέπει δηλαδή να δηλωθεί ως DF2, έτσι ?

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,861
Νομίζω στην σελίδα του το παλικάρι εξηγεί την διαδικασία για DF2 :)

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
Λοιπόν σαν εξωτερικό δεν το είδε για τον απλό λόγο ότι....θα πρέπει να μπουτάρει από αυτό η amiga για να παίξει. Οπότε δεν ξέρω αν και πως παίζει σαν 2ο?
Αλλά έπαιξε μια χαρά στην 1200 και στην 500
Και όπως το βλέπω έχει νόημα μόνο στην 500άρα αν δεν έχετε τίποτα άλλο, κάποιον επιταχυντή με δίσκο ας πούμε.
Ρε γερό geo πως κατάφερες και το στερέωσες μέσα στην 500αρα? :wtf: :wtf: :wtf:
Είναι για γερούς λύτες :think: :think: :think: :think:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,861
Πω πω τα σπάει - Ρε nicked αντε παλικάρι μου, πότε θα μου την στείλεις την 500ρα; Θα κλείσουμε χρόνο στο τέλος! :whip: :whip:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,476
Νίκο...
Σου το 'πα ότι για να το βάλεις μέσα στην Amiga,θα ήταν μ π ε λ ι ά ς ? :mrgreen:
Όταν το έβαλες έξω (DF1), πείραξες από πίσω το jumper-άκι ?
Το είχα στην θέση DF0 ....

Δρ. για την 500άρα είναι TAMAM !! :thumbup:

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
Ήταν στη θέση 1. Έπαιξα και με την θέση 0 μπας και. Έφτιαξα και το adf σε δισκέτα και μπούταρα από αυτήν μπας.......μπααααα παλιά στο Τέξας που λέγαμε :lol:
Δεν έχει νόημα Γιώργο σαν 2ο. Ωραία θα ήταν αλλά έτσι όπως είναι η λειτουργία δεν νομίζω να μπορεί να γίνει. Γιατί θα πρέπει να μπουτάρει αυτό από το os του. Άρα μόνο σαν df0 μπορεί να γίνει. Εκτός και αν δεν σκέφτομαι καθαρά :think: