Ο Nemo με βάζει σε έξοδα.. GOTEK floppy emulator

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,982
Εγώ θα παραγγείλω καμιά 5-10 και θα τα βγάλω για 40 Ευρώ...έτσι για να χαλάσω την πιάτσα αλλά και να 'κονομήσω και τίποτα...καθαρά και ξάστερα ... εξάλου : "αμαρτία εξομολογουμένη ουκ έστι αμαρτία"...tsssss :mrgreen:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,888
Ε ναι ρε φίλε. Κάτσε να πάρω τηλ εναν Κινέζο που ξέρω - θα μας τα φέρει με 8 δολλάρια το κομμάτι. Μουαχααχαχαχαχ

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,481
Παιδιά είμαι πολύ μπερδεμένος με το GOTEK...
Δεν έχω καταλάβει ακριβώς τη λειτουργία του, και τα videos στο internet δείχνουν όλα τα ίδια πράγματα!

Για κάποιον λοιπόν που έχει Atari ST και SATAN, έχει λόγο ύπαρξης;
Εσείς που το έχετε δοκιμάσει, συμπεριφέρεται και σαν κανονικό drive (να μεταφέρω δηλαδή ότι αρχείο θέλω από το usb stick και να το βλέπω - χρησιμοποιώ με το ίδιο τρόπο σαν να έχω κανονικό floppy? ), ή απλά μόνο τρέχω images μέσω του software επιλογέα;

Φαντάζομαι ότι με το satan, μου είναι μάλλον άχρηστο, όμως αν τρέχει απευθείας images για emulators, κατά κάποιο τρόπο νιώθω ότι επεκτείνει τη συμβατότητα του μηχανήματος με έξτρα file formats...
Από την άλλη όμως, δε θα ήθελα να χάσω το disk drive του Atari (που είναι συμβατό με τη σύγχρονη πραγματικότητα)...

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,982
Ευτυχώς μου έδωσες το έναυσμα να μεταφέρω κι εδώ κάποια πραγματάκια που μας είπε ο @ikonsgr στο Retroclub.info

https://github.com/keirf/FlashFloppy

Πρόκειται για ένα καινούργιο firmware για τα Gotek(s), απείρως καλύτερο (και πολλά υποσχόμενο) από τα γνωστά. Θα υποστηρίζει Amiga, Atari ST και Amstrad CPC, αλλάζοντας μόνο κάποια config αρχεία μέσα στο USB στικάκι! Ο Γιάννης αποτελεί πλέον μέλος της ομάδας ανάπτυξης (και beta tester). Το δοκίμασε σε Amstrad CPC και το σημαντικό είναι ότι υποστηρίζει πλέον και εγγραφή αρχείων. (Congrats bro! ;-) )

Η τελευταία release βρίσκεται εδώ:
https://github.com/keirf/FlashFloppy/releases

• Navigate subfolders in config-less mode
  • All config files can now be stored in FF subfolder
  • LASTDISK.IDX file now stores full path to the selected image
  • OLED: Display turns off after timeout (same as LCD backlight)
  • Wrap slot number at 0 and max when navigating
  • Easter egg for Anders Kling. Thanks for your support!
v0.8.1a

• Fix config-less navigation with simple digit displays
  • Respond to USB stick pull when in ejected state
  • LCD/OLED: Increase activity timeout to 60 seconds
  • LCD/OLED: Turn on display on drive activity
Ο keirf που επιμελείται το firmware βγάζει updates σχεδόν κάθε δυο εβδομάδες. Όπως βλέπουμε παραπάνω, υποστηρίζονται πλέον και subfolders !
Πολύτιμη και η συμβολή του Γιάννη που...

v0.7.4a
Fix RDATA handling, specifically when drive B on an Amstrad CPC.
Reported by ikonsgr (EAB / Ebay) -- Thanks!
Όποιος το δοκιμάσει και εντοπίσει πρόβλημα, ας το αναφέρει εδώ:
http://eab.abime.net/showthread.php?t=88002

Εγώ ακόμη είμαι πνιγμένος σε διάφορα και αδυνατώ να βγάλω την 500άρα μου για μια αναβάθμιση παρ όλες τις παροτρύνσεις του φίλου Γιάννη.

Υπάρχουν πολλές και πρωτοποριακές ιδέες που όπως συνεχίζει να μου μεταφέρει ο ikonsgr θα κάνουν τα Goteks να πάρουν φωτιά!

subzero79

Retro Mentor
Reaction score
1,258
Εισαι αρχονταςςςςς με αφησες αφωνο σκοτεινε αρχοντα

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,888
Και να συνεχίσεις να αδιαφορείς για αυτά τα διαβολικά μαραφέτια!!!! Δεν αφαιρούμε ΠΟΤΕ λειτουργικό φλοπυ για να βάλουμε κινέζικα μπλιμπλίκια!!! ΖΑΜΕ!!!!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,982
Και να συνεχίσεις να αδιαφορείς για αυτά τα διαβολικά μαραφέτια!!!! Δεν αφαιρούμε ΠΟΤΕ λειτουργικό φλοπυ για να βάλουμε κινέζικα μπλιμπλίκια!!! ΖΑΜΕ!!!!
Αυτό να λέγεται, συμφωνώ απόλυτα

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
855
Άρχοντας όπως πάντα, αν και η ταπεινή γνώμη μου, μόνο amiga 500 και amstrad έχουν κάποιο νόημα, όλα τα αλλά όχι.

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,481
Άρχοντας όπως πάντα, αν και η ταπεινή γνώμη μου, μόνο amiga 500 και amstrad έχουν κάποιο νόημα, όλα τα αλλά όχι.
Αχά! Άρα να μείνω στα αυγά μου καλύτερα! :|

Το θέμα βρε παιδιά είναι: Συμπεριφέρεται σαν κανονικό drive αυτό το πράγμα, ή σε περιορίζει;

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,982
Σαφώς και σε περιορίζει αφού κατ'αρχήν δεν είναι 100% συμβατό. Να, γι αυτό συμφωνώ με τον dR_wHO ότι με τίποτα δεν πρέπει να αντικαθιστά λειτουργικό drive. Από την άλλη το firmware εξελίσσεται, οπότε... βλέπουμε! Δες το απλά ως μία λύση ανάγκης, παρόλο που εγώ πάνω στον ενθουσιασμό του πρωτάρη ανασκολοπισα μια 500αρα :-(

sknipas

Retro Member
Reaction score
403
Ρε παιδια ποσο ευκολο ηταν το flashαρισμα στα δικα σας gotek;
Εγω εφαγα σημερα 3 ωρες γιατι δεν επικοινωνουσε το gotek με το προγραμμα της ST. Για κανενα λογο ομως. Τι ρεσετ τι οτι θες.
Τελικα το περασα με αυτο εδω το προγραμμα http://sourceforge.net/projects/stm32flash/.
Αυριο η δοκιμη στην αμιγκα...

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,982
Σε εμένα η διαδικασία έγινε πολύ εύκολα. Φλασάρισα 3 Goteks. Χρησιμοποίησα το πρόγραμμα της ST.
Μήπως έφταιγε το καλώδιο;

sknipas

Retro Member
Reaction score
403
Τι να πω. Ισως τα καινουργια εχουν διαφορετικο bootloader και το software της st δεν τον βλεπει.
Εχω δουλεψει με τετοιους ειναι της σειρας stm32 32bit arm microcontroller και ποτε δεν ειχα θεμα.
Οπως και να εχει με το ιδιο καλωδιο και το παραπανω software το περασα κατευθειαν αντιθετα με της st.
Μπορει οι πονηροι κινεζοι να εβαλαν καποιο εξτρα κλειδωμα. Γιατι διαβασα και για άλλους που ειχαν το ίδιο θεμα.

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,888
Τι να πω. Ισως τα καινουργια εχουν διαφορετικο bootloader και το software της st δεν τον βλεπει.
Εχω δουλεψει με τετοιους ειναι της σειρας stm32 32bit arm microcontroller και ποτε δεν ειχα θεμα.
Οπως και να εχει με το ιδιο καλωδιο και το παραπανω software το περασα κατευθειαν αντιθετα με της st.
Μπορει οι πονηροι κινεζοι να εβαλαν καποιο εξτρα κλειδωμα. Γιατι διαβασα και για άλλους που ειχαν το ίδιο θεμα.
Αυτό θα πρότεινα νωρίτερ αλλά δεν ήμουν σίγουρος. Μάλλον έχουν διαφορετικό bootloader τα νεώτερα..

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,888
Να τονίσουμε βέβαια οτι καλό το flashfloppy που το παιδί το βγάζει κάτω απο το github, open source κτλ, αλλά το HxC Firmware έχει πολύ μεγαλύτερη ευχρηστία όσο άφορα επαγγελματικό εξοπλισμό και όχι μόνο Home Micros.

Επειδή μιλάω με τον Jeff που έχει κάνει το HxC Firmware, ήταν πολύ πρόθυμος να του στείλω dumps απο τις δισκέτες που με ενδιέφερε να βγάλεi HFE support (Απο μια μηχανή κεντητική ZSK του 90') και άμεσος στην ανταπόκριση - 10 ευρώ και έχεις lifetime upgrades στο firmware το οποίο προοριζόταν ΜΟΝΟ για το δικό του HxC Floppy αλλά τελικά το δίνει και για Gotek...

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,888
Βέβαια άλλο bootloader δεν δίνει χα χα αχ (μόνο έναν!) Τελικά όλα για το χρήμα ρε κουφάλεςςςςςςςςςςςςςςςςςς

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,982
Χα! Τι το πέρασες;... Ευαγές ίδρυμα ; :lol::p

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,888
Χα! Τι το πέρασες;... Ευαγές ίδρυμα ; :lol::p
Θα έχω την ευκαιρία πάντως να δοκιμάσω και τα 2 αναλυτικά. Τόσο το HxC όσο και το FlashFloppy.