[ΠΩΛΗΣΗ] Home Micros πακέτα...

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,808
EDIT3: Η αγγελία δεν ισχύει πια. Τα πακετάκια παίρνουν το δρόμο τους όμορφα και τακτοποιημένα για την αποθήκη περιμένοντας την επόμενη γενιά της οικογένειας να τα (ξανα)φέρει στη "ζωή"...!!!

EDIT1: Τα μηχανήματα θα είναι διαθέσιμα περίπου από τη Δευτέρα 8/6 καθώς είμαι εκτός Αθηνών. Ανεβάζω την αγγελία εγκαίρως ώστε να εξερευνήσουν το πιθανόν ενδιαφέρον τους κάποιοι φίλοι καθώς καταλαβαίνω ότι οποιοδήποτε έξοδο θέλει και το χρόνο του να αποφασισθεί...
Επίσης με την επιστροφή μου στην Αθήνα θα ενημερώσω και με φωτογραφίες...

EDIT2: Δεν υπάρχει συγκεκριμένη τιμή πλέον. Είμαι ανοικτός σε λογικές προσφορές.

Ήταν ένα ωραιότατο ταξίδι που κράτησε αρκετούτσικα χρόνια...
Είχα βάλει σκοπό να γνωρίσω σε βάθος τα κυριότερα (και όχι μόνο) home micros που μεσουρανούσαν την εποχή που ξεροσταλιάζαμε στο περίπτερο για κάθε τεύχος του Pixel! Να δω τι μπορούσαν να κάνουν και δεν ήξερα, καθώς και τι μπορούν τώρα να κάνουν με όλα αυτά τα καλούδια που κυκλοφορούν!
Δεν υπήρξα ποτέ συλλέκτης. Πάντα αποκτούσα μηχανήματα για να τα "ξεζουμίσω" και να τα γνωρίσω. Ποτέ πολλά διαφορετικά μαζί, συνήθως μία ή δύο διαφορετικές "πλατφόρμες" μόνο για να μπορώ να μοιράζω ικανοποιητικά το χρόνο και να μαθαίνω... Γιατί αυτό ήθελα, να μαθαίνω...

Όμως, τα home micros ήταν απλά ένα χόμπι τελικά. Και για εμένα όχι απλά δεν ήταν το μοναδικό μου, αλλά μάλλον δεν ήταν και το πρώτο στη λίστα μου. Και ο κύκλος έφτασε στο τέλος του όσον αφορά το hardware. Δεν βρίσκω κανένα νόημα πια να αποκτώ real hardware, γνώρισα όσα ήθελα, εξερεύνησα όσα περισσότερο μπορούσα, αλλά η ζωή έχει και άλλα πράγματα που θέλω να ασχοληθώ στον περιορισμένο ελεύθερο χρόνο μου!

Κάποια πράγματα παραμένουν στη ντουλάπα μου και είναι καλύτερα να πάνε σε άλλα χέρια. Το ελπίζω όσο τίποτε ο επόμενος κάτοχος να ασχοληθεί το ίδιο δυναμικά, το ίδιο δημιουργικά και σε βάθος, εν τέλει να τα ευχαριστηθεί όσο εγώ...

Θα κρατήσω μόνο τον Atari 600XL που ο Γιώργαρος (@geoanas) έδωσε όλο του τον εαυτό για να τον συνεφέρουμε μετά από ένα "πατατράκ" και επί της ουσίας είναι πλέον με τα πάντα αλλαγμένα και νέα! Μαζί με το Atari 1050 floppy του είναι το μηχάνημα που πραγματικά χάρηκα απίστευτα, έχει εκπληκτικό retro style, και στην καρδιά μου έχει τη δική του θέση σχεδόν όσο και του λατρεμένου C64...

Τα παρακάτω πακετάκια λοιπόν αναζητούν το επόμενο ιδιοκτήτη τους. Επειδή δεν πωλούνται για οικονομικούς λόγους, και δεν έχω το χρόνο να τρέχω σε ταχυδρομεία για κάθε κομμάτι ξεχωριστά, προτιμώ τα πακέτα να μη σπάσουν και γενικώς θα προτιμούσα ο κάθε ενδιαφερόμενος να μπορεί να περάσει από το σπίτι για δοκιμή και παραλαβή. Αποστολή των αντικειμένων θα προτιμούσα να αποφύγω αφενός λόγω της έλλειψης χρόνου που προανέφερα και αφετέρου γιατί δεν μπορώ να εγγυηθώ ότι θα φτάσουν στον προορισμό τους ακέραια! Παρόλα αυτά, το συζητάμε...

Πακέτο 1. (300 ευρώ) Δέχομαι προσφορές
- Commodore 64 breadbin
- SD2IEC και κάρτα γεμάτη software
- 2 τεμάχια EasyFlash3 φλασαρισμένα με το τελευταίο firmware και σε θήκη από plexiglass
- Joystick QuickShot II+ στο κουτί του
- Power supply και video cable

Πακέτο 2. (300 ευρώ) Δέχομαι προσφορές
- Commodore 64 breadbin
- 1541 Ultimate II+ ,tape adapter και usb stick με ενημερωμένη συλλογή από Assembly64
- Joystick Tomahawk
- video breakout

Σημείωση: Οι δύο παραπάνω C64 breadbins είναι ο ένας κλασσικό grey με μαύρο πληκτρολόγιο και ο άλλος beige case με λευκό πληκτρολόγιο, στα χρώματα του Aldi. O πρώτος έχει long board (rev. 250407 αν θυμάμαι καλά) και ο δεύτερος short board (rev.250469). Το κάθε πακέτο μπορεί να δοθεί με τον ένα ή τον άλλο στην ίδια τιμή. Φυσικά ο πρώτος ενδιαφερόμενος μπορεί να διαλέξει, ο δεύτερος θα πάρει τον άλλο...

Πακέτο 3. (300 ευρώ) Δέχομαι προσφορές
Αυτό θα πωληθεί μόνο αν πωληθούν πρώτα οι δύο C64

- Ultimate64 v1.2 board
- 8580 sid chip
- Breadbin case + white keyboard
- Usb stick με ενημερωμένη συλλογή από Assembly64
- Power supply

Πακέτο 4. (300 ευρώ) Κρατημένο για τον Άκη @Pluto63
- BBC Master 128
- Εγκατεστημένο εσωτερικό PiTube
- Εγκατεστημένο εσωτερικό Datacentre (και προσβάσιμη υποδοχή usb)
- Τροφοδοτικό Mean Well
- Fully refurbished από τον Bas Gialopsos (αυτό από μόνο του λέει πολλά για όσους ξέρουν...)
- Floppy drive 3.5"
- Video cable

Πακέτο 5. (300 ευρώ) Δέχομαι προσφορές
- Atari 800XL
- Εγκατεστημένο U1Mb με τελευταίο firmware
- Ultimate cartridge με sd card γεμάτη software

Τα τροφοδοτικά των C64 είναι ελεγμένα με C64Saver cable και φυσικά ΟΚ.
Όλα τα μηχανήματα είναι σε άψογη εμφανισιακή και λειτουργική κατάσταση.

Έχω και κάνα δυο κουτιά με διάφορα μικροπραγματάκια χρήσιμα στα παραπάνω μηχανήματα. Δεν θυμάμαι καν τι ακριβώς έχω, το κοιτάμε επιτόπου και αν υπάρχει ενδιαφέρον το συζητάμε εκείνη τη στιγμή.

Δεν με ενδιαφέρουν ανταλλαγές ή κάτι σχετικό. Οι τιμές είναι οι τελικές. Είμαι ανοικτός σε λογικές προσφορές.
Μπορώ να κρατήσω πακέτο μόνο για γνωστούς.

Είμαι ανοικτός σε οποιαδήποτε ερώτηση, είτε εδώ είτε με pm...

Last edited:

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
851
Δημήτρη το BBC αν διαθέσιμο θα το ήθελα εγώ. Ευχαριστώ.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,926
...
Θα κρατήσω μόνο τον Atari 600XL που ο Γιώργαρος (@geoanas) έδωσε όλο του τον εαυτό για να τον συνεφέρουμε μετά από ένα "πατατράκ" και επί της ουσίας είναι πλέον με τα πάντα αλλαγμένα και νέα! Μαζί με το Atari 1050 floppy του είναι το μηχάνημα που πραγματικά χάρηκα απίστευτα, έχει εκπληκτικό retro style, και στην καρδιά μου έχει τη δική του θέση σχεδόν όσο και του λατρεμένου C64...
...
Φίλε μου στο έχω πει πολλές φορές αλλά δεν κάνει τίποτα να το επαναλάβω για ακόμη μια...Με τιμάς και σε ευχαριστώ!

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,808
@dimfil δηλαδή σταματάς να ασχολησε γενικά με τα ρετρό? :(
Όχι βρε αδερφέ!
Απλά έκλεισα τον κύκλο μου σε αυτό που ήθελα να ολοκληρώσω και θα μείνω με δύο μόνο μηχανήματα ως real hardware. Δεν είμαι συλλέκτης και δεν βρίσκω το λόγο να κρατήσω αυτά τα επιπλέον μηχανήματα αφού πλέον ούτε χρόνος υπάρχει αλλά (κυρίως) έχουν αλλάξει σημαντικά και οι προτεραιότητες...
Φυσικά θα συνεχίσω να ασχολούμαι, όσο μου το επιτρέπουν οι συνθήκες βέβαια...

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,808
λυπαμαι αλλα θα στον φαω λολ :p
Το κατάστημα είναι των αρχών και των τύπων! Τηρείται αυστηρή σειρά...
Άργησες Γιώργη μου, ο Άκης ήταν ταχύτατος! Μάλλον θα μείνεις με την όρεξη! :D:D:D

subzero79

Retro Mentor
Reaction score
1,255
Το κατάστημα είναι των αρχών και των τύπων! Τηρείται αυστηρή σειρά...
Άργησες Γιώργη μου, ο Άκης ήταν ταχύτατος! Μάλλον θα μείνεις με την όρεξη! :D:D:D
Άσε με να τον τρολαρω λιγο

portarinos

Retro Starter
Reaction score
36
Oρθή λογική και στο ίδιο πλαίσιο "αναδιοργάνωσης" ενήργησα κι εγώ στο παρελθόν μέχρι να....ξανανοίξω λογαριασμό και να σκέφτομαι τι τα θέλω όλα πάλι και φτου κι απ'την αρχή :) Έτσι είναι το ρετρο-μικρόβιο. Ωστόσο τελικά, η έλλειψη χρόνου για ουσιαστική ενασχόληση και απόλαυση, ρεαλιστικά θα έπρεπε να μας κάνει να εστιάζουμε σε 1-2 μηχανήματα τα οποία να χαιρόμαστε πραγματικά. Προσωπικά έχω καταλήξει σε μια Α1200 με Vampire την οποία και "πασπατεύω" δημιουργικά (sic) σχεδόν σε καθημερινή βάση και το χαίρομαι. Αντε κι ένας 6128 για εναλλαγή και that's it. Καλοπούλητα ολα!

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,808
Δεν υπάρχουν συγκεκριμένες τιμές πλέον για τα πακέτα. Είμαι ανοικτός σε λογικές προσφορές για όλους τους φίλους εδώ. Προτιμώ να πάνε σε καλά χέρια γνωστών παρά να με ζαλίζουν με παζάρια διάφοροι...

@Pluto63 φυσικά θα πάρεις τον BBC Master σε μικρότερη τιμή Άκη. Θα τα πούμε σχετικά μόλις επιστρέψω.

Ενημέρωσα σχετικά και το αρχικό post...

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,808
Σας είχα υποσχεθεί φωτογραφίες, αλλά επειδή (εκτός του Άκη για το BBC) υπήρξε μηδενικό ενδιαφέρον λέω να μην μπω στον κόπο να τα κατεβάσω από τη ντουλάπα και να τα ανοίξω καθώς τα έχω πακεταρισμένα όμορφα και ασφαλή με προστατευτικά πλαστικά κλπ.
Παίρνουν τη άγουσα κατευθείαν για την αποθήκη λοιπόν και μάλλον τα πιτσιρίκια μου θα τα περιμένει μια ωραία έκπληξη σε κάμποσα χρόνια αν αποφασίσουν να κάνουν "ανασκαφές" εκεί...!!!

Ευχαριστώ και τον Άκη @Pluto63 για την κατανόηση για τη ματαίωση της συναλλαγής καθώς αποφάσισα να κρατήσω και τον BBC. Εκεί που βρίσκεται το δικό του πακέτο, πρέπει πρώτα να κατεβάσω όλα τα άλλα για να τον φέρω στο "φως"...

Συνεπώς, η αγγελία δεν ισχύει πια.

Always Somewhere

Retro Mentor
Reaction score
1,980
Φιλε @dimfil νομίζω ότι έπραξες πολύ σωστά. Ίσως αργότερα να σου έρθει η νοσταλγία να ασχοληθείς και πάλι για να θυμηθείς τα παλιά αλλα απο την άλλη στο μέλλον μπορεί αυτά τα μηχανήματα να είναι πολύ πιο σπάνια απο ότι τώρα.

Last edited:

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,808
Φιλε @dimfil νομίζω ότι έπραξες πολύ σωστά. Ίσως αργότερα να σου έρθει η νοσταλγία να ασχοληθείς και πάλι για να θυμηθείς τα παλιά αλλα απο την άλλη στο μέλλον μπορεί αυτά τα μηχανήματα να είναι πολύ πιο σπάνια απο ότι τώρα.
Ο εξαιρετικά περιορισμένος χρόνος μου λόγω οικογενειακών και επαγγελματικών υποχρεώσεων είναι η κύρια αιτία που με κάνει να ιεραρχίσω εκ νέου τα χόμπι μου. Δυστυχώς ή ευτυχώς οι home computers δεν είναι ψηλά σε αυτή τη λίστα πια, καθώς έκλεισα τον κύκλο σε ό,τι ήθελα να δω. Κράτησα έναν c64 πρόχειρο γιατί μόνο ο Γιώργης @geoanas με καμιά τρελή κατασκευή μπορεί κάποτε να με κάνει να ξεκλέψω κάνα μισάωρο! Τα υπόλοιπα, είναι εδώ και καμιά ώρα στο χρονοντούλαπο της αποθήκης.
Σε ότι αφορά τη σπανιότητα, δεν είναι κάτι που με ενδιαφέρει και δεν το εξετάζω αν εννοείς ότι θα μπορούσαν τα ίδια μηχανήματα να πουληθούν ακριβότερα στο μέλλον.