Παιχνίδια που 'τερματίσαμε' το 2019!

metalcandyman

Retro Addict
Reaction score
1,202
Ε, δεν τον λες και "περιορισμένο" τον gaming χρόνο σου όπως λες!
Στο άλλο thread λες ότι παίζεις κανα δίωρο καθημερινά και επιπλέον τετράωρο καθε δυο τρεις μέρες!
Τι να πούμε κι εμείς που ξεκλέβουμε το πολύ μία-μιαμιση ωρίτσα συνολικά μέσα στην εβδομάδα και περιμένουμε το ΣΚ για να μαζευτεί η (πουρο)παρέα με πίτσες, μπύρες, FifaProNba2kκατάσταση και λίγο Forgotten Worlds για κανα arcade...

Μια χαρά gaming χρόνο έχεις... Μην παραπονιέσαι!
Κατσε να στα κανω πιο λιανα και κυριως να διαβαζετε ακριβως αυτα που γραφω.Ελευθερος gaming χρονος για μενα ξερεις ποιος ειναι;να ειμαι αραχτος στην καναπεδαρα η να καθομαι στον υπολογιστη να παιξω με την ανεση μου και με της μπυρες μου με της βοτκες μου με της ουισκαρες μου να ειμαι με το βρακι να ειμαι ξεβρακωτος και να με βαραει το κλιματιστικο η ο ανεμιστηρας τα καλαμπαλικια να δροσιζονται κιολας και γενικα να κανω οτι με καυλωσει χωρις να εχω τιποτα απολυτως μεσα στην γκλαβα μου και χωρις να βλεπω ανα δεκα λεπτα την ωρα γιατι πρεπει να φυγω η να σκεφτομαι πως πρεπει να κοιμηθω και λιγο γιατι σιγα σιγα ξημερωνει.Αυτος ειναι ελευθερος gaming χρονος για μενα και αυτο σε μενα δεν υπαρχει.Εγω ειμαι σε ενα μαγαζι ολη μερα 365 μερες το χρονο με χρονιες να μην πηγαινω ουτε διακοπες οπως εγινε φετος σε ενα μαγαζι που πηγαινω 8 η ωρα το πρωτι φευγω δυομιση το μεσημερι μεχρι να φαω εχει ηδη παει 3 και και μεχρι να βγαλω τα παπουτσια εχει παει 4 η ωρα που τα ξαναβαζω για να παω ξανα στο μαγαζι και να φυγω 11 και με 11:30 το βραδυ που μεχρι να φαω για βραδυ παει 12 με 12 και.Αυτο γινετε ολο το χρονο ολες της γιορτες και ολα τα σαββατοκυρια.Εγω δεν εχω σαββατοκυριακα να καθομαι οπως εγραψες για σενα γιατι για να χορτασω της gaming καυλες μου θυσιαζω ενα απο τα πολυτιμοτερα αγαθα που ειναι ο υπνος μου γιατι καθομαι και παιζω απο της 12 το βραδυ μεχρι της 2 με 2:30 και αν πιασω PAC-MAN και Donkey Kong καταληγω να πεσω για υπνο στης 4 με 4:30 και να σηκωθω στης 7:30.Απλα περα απο αυτο με εχει βοηθησει η φορητοτητα του Switch που μπορω να καθομαι στο εργαστηριο να παιξω λιγο της ωρες που εχω τελειωσει την παραγωγη και περιμενω πελατες να μπουνε στο μαγαζι να ψωνισουν.

Οποτε φυσικα και θα ηθελα περισσοτερο και κυριως με ανεση ελευθερο gaming χρονο αντι να παιζω της ωρες που βγαινουν τα φαντασματα και μη γραφεις τι να πεις και συ που εχεις την ανεση του σαββατοκυριακου γιατι γελαει ο κοσμος.Δωσε με εμενα ελευθερο gaming σαββατοκυριακο να εχω την ανεση και την απλα μου χωρις να κοιταω συνεχως την ωρα και παρε με την ψυχη.

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,768
Μάλλον δεν κατάλαβες εσύ τον (καλοπροαίρετο και με χιούμορ) τρόπο με τον οποίο σου γράφω.
Και επειδή επίσης δεν ξέρεις τη δική μου επαγγελματική διαδρομή μέχρι σήμερα ώστε να μπορέσω να έχω αυτά τα ελεύθερα σαββατοκύριακα, καλύτερα άσε κατά μέρος τη λεκτική επίθεση του τύπου "γελάει ο κόσμος". Εσύ ίσως να γελάς, όσοι με ξέρουν όχι.
Στο δια ταύτα, δικαίωμά σου να μοιράζεις και να αφιερώνεις τον χρόνο σου όπως θέλεις. Δεν πέφτει σε κανέναν κανένας λόγος. Αλλά αφού βρίσκεις χρόνο να τελειώσεις (και όχι μόνο μία φορά) όλο αυτό το κατεβατό των παιχνιδιών τότε μια χαρά gaming χρόνο έχεις! Και όπως μας λες, είσαι και master του είδους...
Τώρα, ο ελεύθερος χρόνος που περιγράφεις και ονειρεύεσαι μάλλον ανήκει στη σφαίρα της επιστημονικής φαντασίας και των ταινιών. Δεν ξέρω ούτε έναν άνθρωπο που να έχει λύσει όλα του τα προβλήματα και τις ανάγκες, και απλά να κάθεται και να τα ξύνει όλη μέρα παίζοντας παιχνίδια....

Γνώμες ανταλλάσουμε εδώ, αν είναι να μη δεχόμαστε αντίθετη άποψη ή σχόλιο και να "ορμάμε" με τη μία, ας το κλείσουμε (και αυτό) το "μαγαζί"...

metalcandyman

Retro Addict
Reaction score
1,202
Ναι μπορει και να μην καταλαβα τον τροπο που εγραψες πεστο και ετσι αλλα χιουμοριστικο δεν τον λες παντως.Τωρα για το αν ανταλλασουμε γνωμες φυσικα και αυτο κανουμε απλα ο καθενας εχει τον χαρακτηρα του και τον τροπο γραφης του απλα δεν γινετε κατανοητος πολλες φορες γιατι εγω δεν σε ξερω μεσα στα forum και ουτε εσυ ξερεις εμενα αν γνωριζομασταν καλυτερα μεσα στα forum οπως ειπα δεν θα παρεξηγουνταν τα γραφομενα μας.Τωρα για ολα τα υπολοιπα πολλα θα μπορουσα να γραψω αλλα δεν θα βγει καποιος κερδος οποτε αστο καλυτερα και τα ''μαγαζια'' οπως ειπες οπως αυτο εδω που γραφουμε δεν κλεινουν απο αντιπαραθεσεις και απο μελη με εκρηκτικους και διαφορετικους χαρακτηρες και τροπο γραφης αλλα κλεινουν ακριβως απο το αντιθετο οταν δεν υπαρχουν τετοια μελη δηλαδη και οταν η κατασταση μεσα ειναι πιο νεροβραστη και απο αυτα που δεινουν στους αρωστους στα νοσοκομεια.Οσο για τον ελευθρερο χρονο δυστηχως δεν εχω διαθεσιμο σαββατοκυριακο αν το ειχα τοτε ολα αυτα που περιγραφω θα ηταν η πραγματικοτητα και οχι ονειρα και στη σφαιρα της φαντασιας οπως ειπες.

Always Somewhere

Retro Addict
Reaction score
1,953
Βρε παιδιά είναι γνωστό ότι..

Το πληκτρολόγιο είναι ένα άψυχο μέσο επικοινωνίας χωρίς συναισθηματική χροιά και πολλές φορές παραπλανει..

Για αυτό και πολλές φορές υπάρχουν και οι γνωστές παρανοήσεις με αυτά που γράφουμε και με αυτά που διαβάζει και καταλαβαίνει ο αναγνώστης.

Εντάξει.. καταλαβαίνω κιόλας ότι..

Αύριο ξεκινάει και το σχολείο..
Τέρμα οι διακοπές.. Τα ραντεβού για gaming στα σπίτια με τα φιλαράκια μας..
:p

ΧαΧαΧα!

Πλακα σας κάνω.. απλα μου θύμισε η όλη φάση την εποχή που πήγαινα σχολείο που λίγες μέρες πριν ξανά ανοίξουν τα σχολεία συναντιομασταν για καφέ με τους συμμαθητές και πάντα μα πάντα είχαμε όλο νεύρα και καυγαδιζαμε μεταξύ μας!

Και να φανταστείτε ότι αυτό γινόταν κάθε χρόνο από το γυμνάσιο μέχρι το τέλος του λυκείου!

Δεν βαριέσαι όμως πάντα ήμασταν μια παρέα και δεν δίναμε σημασία!

Ακόμα και τώρα με αυτούς μια παρέα είμαστε!

Έτσι και εδώ μέσα μια παρέα είμαστε όλοι! Με τα περίεργα μας, τα στραβά μας, τις παραξιενιες μας, τα ξεσπάσματα μας αλλά και όλα τα σχετικά στην διαδικτυακή μας φιλιά.

Πολλά χρονια.. Μάγκες! Πολλά χρόνια...

Ας παραμείνουμε έτσι πάντα, μια παρέα με περισσότερο retro αναμνήσεις, retro gaming, retro τρελα.

Γιατί να το κρύψομεν άλλωστε, Παιδιά ήμαστε (και αιώνιοι έφηβοι)

Σας αφήνω τώρα, πάω να πάρω τα σχολικά μου! :Ρ

Tο απόγευμα ραντεβού στο σπίτι μου για να παίξουμε στην Amiga τα καινούργια παιχνίδια που πήρα. Πιστεύω με την νέα έκδοση του X-Copy να αντιγραφντε..

:D

Last edited:

Vincent

Retro Addict
Reaction score
1,605
Γαμωτο
Tο απόγευμα ραντεβού στο σπίτι μου για να παίξουμε στην Amiga τα καινούργια παιχνίδια που πήρα. Πιστεύω με την νέα έκδοση του X-Copy να αντιγραφντε..
ΑΑαααααα, τρεις φορές που σε ρώτησα αν αυτό είναι τελικά δικό σου

εσύ μου έκανες τον Κινέζο...

Always Somewhere

Retro Addict
Reaction score
1,953
Γαμωτο

ΑΑαααααα, τρεις φορές που σε ρώτησα αν αυτό είναι τελικά δικό σου

εσύ μου έκανες τον Κινέζο...
Εσύ δεν το έχεις ανεβάσει αυτό?

:p

Ibra

Retro Starter
Reaction score
171
Αν και ο gaming χρονος μου ειναι πολυ περιορισμενος γιατι ολη μερα ειμαι σε ενα μαγαζι και παιζω μονο μετα της 11:30-12 το βραδυ για οσο αντεξω οταν ειμαι σπιτι βεβαια το 2019 μπορω να πω πως τερματισα πολυ πραμα και σαυτο βοηθησε και η φορητοτητα του switch που το επερνα στο μαγαζι οποτε οταν τελειωνα την δουλεια μετα ασχολιομουνα μαυτο αλλα και πολλα indie games στο PC που επειδη πολλα απο αυτα δεν εχουν και πολυ μεγαλες απαιτησεις μπορεσα και τα επαιξα στο ρημαδολαπτοπ στο μαγαζι.

Switch:

Yoshis's crafted world
Super mario bros U deluxe
Xenoblade chronicles 2: Torna the golden city
Mario tennis aces
Celeste
Shovel Knight:Treasure trove
Monster Boy and the cursed kingdom
Cadence of Hyrule: Crypt of the NecroDancer Featuring The Legend of Zelda
Blaster Master Zero II
Shantae half genie hero: Ultimate edition
Octopath Traveler
Tales Of vesperia: Definitive edition
Katana Zero
Valkyria Chronicles 4
Salt and Sanctuary
Bloodstained curse of the moon
Bloodstained ritual of the night
Little nightmares complete edition
Darksiders warmastered edition
Tiny Metal full metal rumble
Night in the woods
Mario kart 8 deluxe
Wargroove
Thimbleweed Park
Cuphead
Golf story
Disgaea 5 complete
YS VIII: Lacrimosa of dana

Έκανε απόσβεση με το παραπάνω τό σουιτσακι

metalcandyman

Retro Addict
Reaction score
1,202
Έκανε απόσβεση με το παραπάνω τό σουιτσακι
Φιλος με λιγες λεξεις τα ειπες ολα ετσι ακριβως εχει το πραγμα και επειδη δεν κρυβομαι πισω απο το δαχτυλο μου να πω πως ειμαι και μεγαλος πειρατης τι μεγαλος δηλαδη ο μαυρογενης πειρατης ειμαι και ο λογος ειναι τα φραγκα που δεν υπαρχουν.Οτι παιχνιδι εγραψα για το switch το εχω σε physical η digital μορφη γιατι για την καψουρα μου την NINTENDO τα δεινω τα φραγκα ενω ολα ωσα ανεφερα που τερματισα στο PC κατεβασμενα απο διαφορα sites τα εχω γιατι δεν περισευει ευρω και γιαυτα.Καταραμενη κοινωνια με την οικονομικη σου κριση που μας εριξες σε σκιωδης τοποθεσιες και αχαρτογραφητα επικινδυνα νερα του ιντερνετ να κετεβαζουμε παιχνιδια να παιξουμε κλαψ,κλαψ,κλαψ,κλαψ:cry::cry::cry:

:p:p:p:p

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,868
Κατάφερες να το τερματίσεις βρε θεριό; Πολύ παλούκι μου φάνηκε...

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,331
Κατάφερες να το τερματίσεις βρε θεριό; Πολύ παλούκι μου φάνηκε...
Μπα, όχι, τελικά δεν ήταν. Βασικά η βλακεία είναι ότι ήμουν κοντά στο να το τερματίσω 3-4 χρόνια τώρα, αλλά το είχα ψιλοπαρατήσει γιατί δεν ήξερα πόσες πίστες είχε. Αν γνώριζα ότι είχα φτάσει 2-3 οθόνες από τον τερματισμό από το... 2015 (!) πίστεψέ με, θα το είχα τελειώσει νωρίτερα! :rofl:

Βέβαια τώρα λυπάμαι γιατί τελείωσε... :cry:

Κι απ' την άλλη κάθομαι και σκέφτομαι "τι ωραίο παιχνίδι έφτιαξε ο άτιμος ο Jason Kelk σε 16ΚΒ! Είναι δυνατόν;". Τι να πω... μπράβο και πολλά ακόμα μπράβο στους δημιουργούς. :thumbup:

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,331
Ε παίξε το και στον Σμπέχτρουμ τώρα.
Δεν είναι κακή ιδέα, να σου πω την αλήθεια. Είναι πολύ διαφορετικό βέβαια στον Spectrum, αλλά δεν θα το έλεγα χειρότερο. Εντάξει, πέρα από το θέμα της ingame μουσικής που λάμπει δια της απουσίας της... :thumbdown:

Απλά, από όλα τα 8μπιτα, ο μόνος που δεν είχα σκοπό να "στήσω" στο προσεχές μέλλον ήταν ο Spectrum. Γιατί; Δεν ξέρω, αλλά δεν τον είχα στο πρόγραμμα...

metalcandyman

Retro Addict
Reaction score
1,202
Luigis Mansion 3.Πριν 2 μερες το τερματισα και μιλαμε για απιστευτο παιχνιδι και το απιστευτο ειναι μια λεξη πολυ μικρη για να το περιγραψει.Μαγεια απο τους devs τους (Next Level Games) και τρομαζω και μονο στη σκεψη για το τι θα μπορουσαν να φτιαξουν αν ειχαν στα χερια τους μια δυνατοτερη κονσολα.