Πανέμορφα - Καινούργια projects για C64

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
836
Δεν το θεωρώ sid replacement αυτό είναι κάτι άλλο. Ίσως ένα dual Sid board με πολλά καλούδια που μπορείς να βάλεις σε ΕΝΑ μηχάνημα και να πουλήσεις το αυθεντικο sid για να μην σου έρθει ο κούκος αηδόνι.

Pr Dakkar

Retro Enthusiast
Reaction score
320

Pr Dakkar

Retro Enthusiast
Reaction score
320

C74-6502 CPU (A Homemade TTL 6502)
— a cycle-accurate, pin-compatible implementation of the classic 6502 8-bit microprocessor.

It’s built using hundreds of individual 7400 series discrete components, it can run at clock-speeds of up to 20MHz and may be configured to operate natively as an 6502, a 6510, or 65C02 processor...
(> https://c74project.com/

μόνο το plexi του λείπει

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,868
Τελικά από ότι φαίνεται δεν θα ησυχάσουμε ποτέ με αυτόν τον C64, έτσι; ;):thumbup:

Pr Dakkar

Retro Enthusiast
Reaction score
320
Last edited:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,868
Εκεί λοιπόν που καθόμουν αμέριμνος σχεδιάζοντας το καινούργιο project X που ετοιμάζω, αφού βέβαια έχω περάσει ένα πολύ ευχάριστο πρωινό παρέα με μια ευχάριστη έκπληξη που μου έστειλαν πριν από 2 μέρες, τα φιλαράκια μου από τον αρχικό πυρήνα του MAME.GR :love:...σκάει μύτη πριν από 3 ακριβώς λεπτά ο Thomas με εξαιρετικά νέα και στο καπάκι και ο Mr wegi με επίσης εξαιρετικότερα νέα! Άντε τώρα να κάτσω με σταυρωμένα χέρια και να μην μοιραστώ τις χαρές μου κι εδώ πέρα μαζί σας, στο δεύτερο σπίτι μου! :)

Λοιπόν, για να πιάσουμε τα πράγματα λίγο ανάποδα...πάμε από το τέλος προς τα πάνω. Αν έχετε κανένα 1541 χρέπι μην το πετάξετε! Θα σας χρειαστεί ;)

Λίγο video για αρχή...

...κι εδώ τα περισσότερα νέα!

"...Just atmega1284 overclocked to 24mhz" μου λέει ο Mr Wegi κι εγώ δεν έχω κανέναν λόγο να τον αμφισβητήσω. Απορώ μάλιστα, πως και κανένας δεν το είχε σκεφτεί εδώ και τόσο καιρό για να ξεκινήσει κάτι σχετικό... :rolleyes:

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,768
Αυτό το μηχάνημα δεν μας έχει αφήσει ούτε στιγμή να βαρεθούμε!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,868
:thumbup:...και που να δεις τι "ζεστά κουλούρια" βγαίνουν σε λίγο για το Vectrex! ...:D

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,768
...και που να δεις τι "ζεστά κουλούρια" βγαίνουν σε λίγο για το Vectrex! ...:D
Με δαύτο δεν έχω (δυστυχώς εκτιμώ) και πολλά πάρε-δώσε...

sknipas

Retro Member
Reaction score
403
Σε αυτο το πρότζεκτ θα ηθελα πολυ να χωθω και εγω. αλλα δεν εχω 1541 drive.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,868
Σε αυτο το πρότζεκτ θα ηθελα πολυ να χωθω και εγω. αλλα δεν εχω 1541 drive.
...να η ευκαιρία που περίμενες τόσα χρόνια! ;):D

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
836
Εμμμ καλά το ψυλιαστικα ότι θα γίνουν πράγματα με το nano όποτε όποτε καλή η αρχή με το multikernal για να δούμε πως θα εξελιχθεί εδώ.