Παραγγελίες απο Κίνα

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,417
Αι στα κομμάτια, ανέβασα πίεση βραδιάτικα...
Κρατισμός στο φουλ μιλάμε!
Πως λέμε δύση; Εντελώς το αντίθετο!

Δεν είσαι σαν έμπορος ανταγωνιστικός; Έρχεται το κράτος, σου κλείνει το μάτι και σου λέει:

"Μη φοβάσαι! Γράφω την ελεύθερη αγορά και την ελεύθερη οικονομία, εκεί που δε πιάνει μελάνι! Θα βάλω στους ανταγωνιστές σου κρατικό δασμό και καθαρίσαμε και οι δύο! Θυμάσαι κάποτε στο σχολείο που μαθαίνατε το Λεσέ φερ, λεσέ πασέ; Ε, καμιά σχέση! "

Λένε επίσης ότι είναι κοινοτική οδηγία...σοβαρά τους πιστεύετε;
Και οι ανεξέλεγκτες χωματερές είναι κοινοτική οδηγία να κλείσουν, αλλά προτιμούν να πληρώνουν το πρόστιμο...

Ελπίζω να υπάρχει τρόπος να προσφύγουν οι καταναλωτικές οργανώσεις και να αλλάξει κάτι.
Όταν είναι για προδοσίες και κονόμα, οι υπογραφές πέφτουν φαρδιές πλατιές από το σύνολο του παρασιτικού συστήματος.
Ελπίζω να απαλλαγούμε απο όλους ανώδυνα και να αρχίσει μια νέα εποχή για την πατρίδα μας.
Την πατρίδα μας, το λέω ξανά για να βγάζουν φλύκταινες.

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,417
...και σας μιλάει κάποιος κομπλεξαρισμένος που κάποτε έβλεπε τη μπανάνα με το κιάλι, και οι εταίροι γελούσαν με τα χάλια του...
Τότε είπαμε δεν ανήκουμε στη δύση ούτε στην ανατολή, και επιλέξαμε τον τρίτο δρόμο (βλέπε κόσμο)!

https://www.kathimerini.gr/831463/opinion/epikairothta/politikh/to-koinwniko-kostos-ths-prostasias

Vincent

Retro Addict
Reaction score
1,605
Αυτό με τη μπανάνα...

Εχθές πήγα στα ΕΛΤΑ και ρώτησα τι παίζει.
Ο μπάρμπας μου είπε πως τσεκάρουν το 1% μόνο.
Για να δούμε.

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
836
Όπως και ότι τους κατέβει, ήρθε το vdrive από νέα Ζηλανδία και δεν πέρασε καν από τελωνείο που έγραφε επάνω και 30 δολάρια.... έχω την εντύπωση ότι μόνο τα συστημενα περνάνε τελωνειακό έλεγχο...

Scorpio_Gr

Retro Enthusiast
Reaction score
629
Παρέλαβα σήμερα μετά από 3 μήνες αντικείνα αξίας 4,5 ευρώ από Κίνα.
Εγώ.... ακόμα..... και έχω σπαστές παραγγελίες 30€+ :cry::cry::cry::cry:

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,417
Ας μη χάνουμε το ηθικό μας...στην Ελλάδα ζούμε!
Υπάρχει πιθανότητα να συνεχίσει το πράγμα όπως το ξέρουμε.
Εδώ δε μπορούν να ελέγξουν στα σύνορα της χώρας μερικούς νοματαίους...θα ελέγξουν τα εκατομμύρια πακέτα από κίνα (Ας γελάσω κινέζικα);

Μάλλον δειγματολογικά θα την πατήσουν ορισμένοι από εμάς, και οι υπόλοιποι θα βγουν λάδι...

btp

Retro Member
Reaction score
279
Και σε μένα ήρθε προχθές πακετάκι με κάτι Κινέζικα ψιλολόγια αξίας 3,5 ευρώ μετά από 3 μήνες αναμονή.
Ευτυχώς χωρίς εξτρα χρεώσεις & εκτελενωνισμούς!

Scorpio_Gr

Retro Enthusiast
Reaction score
629
αντε πάρτε τα δικά σας μπας και πάρω σειρά και εγω.... :p

ChrisTOS

Retro Enthusiast
Reaction score
484
Ορίστε και το "μαλλί" για τον εκτελωνισμό..

Πάντως ετούτος εδώ μια χαρά τους ξεμπροστιαζει.. :lol::rofl:
Το πρώτο url το απέφυγα, το δεύτερο το πάτησα. Παω το κινητό για απολύμανση! :D

nikosmimo

Retro Starter
Reaction score
15
Γενικώς υπάρχει πρόβλημα απο ότι έχω καταλάβει. Δεν ξέρω τι, γιατί κ πώς.

Έχω παραγγείλει πράγματα απο : Αμερική, Καναδά, Αγγλία και Κίνα.

Ότι πήρα απο Αγγλία/Καναδά ήρθαν μέσα σε 10 ημέρες, ενω ΟΛΑ τα άλλα δεν έχω παραλάβει τίποτα. Απο σήμερα ξεκίνησα την διαδικασία και ζητάω απο όλα refund. Μερικά που λένε να περιμένω μέχρι 10 Δεκέμβρη, αλλά πραγματικά δεν το βλέπω να έρχονται.

Ο @subzero79 π.χ ενώ περιμένει ήδη πράγματα απο την Κίνα που έχει παραγγείλει εδώ και ένα μήνα, του ήρθε νωρίτερα άλλο δέμα απο Κίνα που το παρήγγειλε πρίν 2 εβδομάδες....ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ....

nikosmimo

Retro Starter
Reaction score
15
Ορίστε και το "μαλλί" για τον εκτελωνισμό..

Πάντως ετούτος εδώ μια χαρά τους ξεμπροστιαζει.. :lol::rofl:
Δικό μου είναι. Το έστειλαν κατα λάθος σε σένα.....
Απο Κίνα μου ηρθαν μεσα στον Οκτωβριο 5-6 πακετακια μπαμ μπαμ. Περιμενω αλλα 4 εχουν μπει στην χώρα απο 26 Οκτωβρίου και ακόμα έρχονται.

Εντωμεταξύ Αγγλία,Πολωνία και Καναδάς σε 1 βδομάδα.

Απο Αμερική ΟΛΑ στην ώρα τους και οπως πρέπει. Να ναι καλά το Global Shipping.

nikosmimo

Retro Starter
Reaction score
15
καντε λιγακι υπομονη αδελφια..προσπαθουν ..να συσκευασουν τον κορονοιο..σε ανταλακτικα της αρεσκειας σας...οποτε ερχεται..και η σειρα μας...μην ξεχνατε οτι ζητατε υπαρχουν εν αφθονια..κι εδω....ξερω ξερω ..γουσταρετε ..στο ανμποξινκ ..να ζηστε..το αρωμα της συνχρονης πανουκλας....αντε με της υγειες σας.....

Asxetius

Retro Member
Reaction score
534
Σε κάτι που έκανα παραγγελία από ebay στις 20 Ιανουαρίου 2020
Μετά από 22 μέρες ήρθε αυτό το μήνυμα...

"EMEGENCY NOTICE !!! Affected by a new coronavirus epidemic in China, cities were closed, factories were shut down, and employees were delayed from work indefinitely. As an eBay seller in China, we can do nothing in the impact of this epidemic incident, and we are also hit hard . It disrupts our lives and work plans ,we had to close the store and expect to return to work by the end of February. So, your order can not be shipped out recently . (The package that already sent out recently also will be returned back by the logistics company or customs).
To protect you from losses, we can cancel the order and return the money back to you if you want .(Will completed the refund within 3 days after received your request) We apologize for any inconvenience this may cause. I hope you can understand and look forward to having the opportunity to cooperate with you again. "

Always Somewhere

Retro Addict
Reaction score
1,953
Σήκωσαν τσαμπουκά και τους ξέσκισε τελείως ο Αετός της Δύσης... :oops:

Χθες διάβαζα ότι κλείσανε τα εργοστάσια της m$ και θα υπάρξει καθυστέρηση στο νέο Xbox, τα ίδια και η Ninty και η Apple..

Last edited:

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,768
Δεν πτοείστε με τίποτα; Πακετάκια από Κίνα;
Καλάααααααα...