Που υπηρετήσατε στη θητεία σας?

A

Anonymous

Guest
cknight said:
Παρουσιάστηκα στο Μαυροδένδρι Κοζάνης σειρά 251. Απλός στρατιώτης. Από εκεί 12 μήνες 616 Μ/Κ Τάγμα Πεζικού στο Νεοχώρι στον Έβρο και τέλος μετάθεση σε φυλάκιο στην Ειδομένη του Αξιού για φύλαξη συνόρων για 4 μήνες.
παππού!!!! 257 μαυροδένδρι->643 :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

A

Anonymous

Guest
keropi said:
cknight said:
Παρουσιάστηκα στο Μαυροδένδρι Κοζάνης σειρά 251. Απλός στρατιώτης. Από εκεί 12 μήνες 616 Μ/Κ Τάγμα Πεζικού στο Νεοχώρι στον Έβρο και τέλος μετάθεση σε φυλάκιο στην Ειδομένη του Αξιού για φύλαξη συνόρων για 4 μήνες.
παππού!!!! 257 μαυροδένδρι->643 :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Βρε keropi το 643 ποιό ήτανε . Για ενημέρωσε με αν μη τι άλλο από σεβασμό στους γηραιότερους :mrgreen:

A

Anonymous

Guest
Στη Χίο ήταν... εγώ έκανα στον αποσπασμένο λόχο που είχε και το φυλάκιο των Ψαρρών... την πόλη την είδα 3-4 φορές, εκεί στο χωριό που είμασταν μετά από λίγο καιρό δεν βγαίναμε καν από το στρατόπεδο... δεν είχε νόημα :lol: :lol: :lol:

amiga500fan

Retro Addict
Reaction score
2
Πω πω τι κρυμμένα θεματάκια και δεν το είχα δει καν....

Λοιπόν 246 σειρά 97 Α ΕΣΣΟ.
Μηχανικό στο όμορφο Ναύπλιο...πέρασα καταπληκτικά...μετά ΑΣΣΗΡΟ...στον 22 ΛΜΧ ο οποίος δεν υπάρχει πια και τους τελευταίους 5 μήνες στα Βρυσικά Διδυμοτείχου 3 ΛΜΧ πέρασα και εκεί υπέροχα....

riscknight

Retro Enthusiast
Reaction score
241
94Β ΕΣΣΟ. Αυλωνα, Τεθωρακισμενα. Μετα, Μυτιληνη.

Γμσ τα για να το κλεινω το θεμα, αλλα ειχα πορωθει - οταν εκανα 'βολες' τουλαχιστον.

amiga500fan

Retro Addict
Reaction score
2
World of tanks δλδ? Πω πω έχω παρακολουθήσει βολές....μαματα!!!!

antnik

Retro Addict
Reaction score
282
96B - 575 Τάγμα Πεζοναυτών - Πεύκο - Χαλκιδα - Φαρμακονήσι.

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
722
geoanas said:
Σειρά 215 ! Μίλησε κανείς ? :D
Υγειονομικό, παρουσιάζομαι στο Μεσολόγγι και μετά Άρτα. Στη συνέχεια εκπαιδευόμενος στο 424 (Νοσοκόμος - Τραυματιοφορέας) μετά Άσσυρο σε επιλαρχία υποστήριξης τεθωρακισμένων. Ακολουθεί ξανά 424, μέχρι απολύσεως (19 μήνες θητεία). Γνωρίζω την σύζυγο μου (στρατιωτική νοσηλεύτρια) και η θητεία μου συνεχίζεται ευδοκίμως μέχρι σήμερα !!! :lol: :lol: :lol:
Γιώργο πως την λένε την γυναίκα σου? ειναι της ΣΑΝ γιατι τότε ειναι συνάδελφος με την δικιά μου, που ηταν και αυτή στο 424. Εγω δεν θα πω τίποτε παρά μόνο ότι λόγο ιταλικής υπηκοότητας απο μαμά έκανα στρατό και στις δυο χώρες. Τελείωσα την ελληνική υποχρέωση με δόσεις στα 36 μου όπου και στο 412 Ξάνθης όπου υπηρετούσα σαν οπλίτης ιατρός γνώρισα την σύζυγο μου τότε ταγματάρχης και προισταμένη μου, χα, χα :whip:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,093
Χα!Χα! Όχι Άκη δεν ήταν της ΣΑΝ ...ήταν η πρώτη σειρά των ΟΠΥ - έκανε 5ετία και μετά παραιτήθηκε ;) Ως νοσηλεύτρια συνεχίζει και τώρα στη χειρουργική κλινική του νοσοκομείου Χαλκιδικής, όπου μένουμε τώρα.....

Σε πια κλινική ήταν η γυναίκα σου ? Για στείλε μου πμ με στοιχεία.... ;) :D

chriskgnr

Retro Mentor
Reaction score
327
479 ΤΔΒ στην Ξάνθη, 93 Δ' ΕΣΣΟ 225 αν θυμαμαι καλα.

amiga500fan

Retro Addict
Reaction score
2
Διαβιβαστης Χριστάρα Μπράβο!!!! Εγω ειμαι στο 490 ΤΔΒ.

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
12
Ντακότες διαβιβαστές
Υπηρεσία δίπλα στο κρεβάτι :lol:

angel_grig

Retro Enthusiast
Reaction score
26
Γενικα εχω διαγραψει σχεδον οτιδηποτε αφορα τον στρατο,αλλα ας πω οτι θυμαμαι...99Στ ΕΣΣΟ (δηλ σειρα 263 οπως βγαζει η αναζητηση google :D ).Παρουσιαστηκα Αρτα (Υγειονομικο),οποτε μετα με εστειλαν ως Οπλιτη Ιατρο σε Λοχο μηχανικου-Τεχνικου στην Σαμο.Για ενα διαστημα εφημερευα τοτε και στο ΤΥΕΘ,δηλ στο στρατιωτικο νοσοκομειο της περιοχης (στο οποιο τα πραγματα ηταν χαλια για τους γιατρους ,αφου βαραγαν σκοπια μετα την εφημερια-ευτυχως εγω εκανα μονο την εφημερια..).Στο στρατοπεδο μου γιναμε καποια στιγμη μπιλιες με τον υποδικα (για κατι ελευθερα υπηρεσιας που ειχα δωσει και ηθελε να τα παρω πισω) ,εκανε ΕΔΕ (που δεν απεδειξε τιποτε φυσικα) και τελικα με εστειλαν στο στρατοπεδο καταταξεως ανεπιθυμητων στην Συρο (με χρηστες ουσιων,γιωταδες κλπ). Απο εκει με εστειλαν στην ΣΜΥ στα Τρικαλα,απο οπου και απολυθηκα.Να πω οτι στην ΣΜΥ λιγο πριν απολυθω,εφαγα στερηση εξοδου για 2-3 ημερες γιατι ειχα διαμαρτυρηθει τηλεφωνικα εντονα σε ενα λοχαγο?(δεν θυμαμαι βαθμο σιγουρα) επειδη ειχε αργησει να ελθει το φαγητο στους ασθενεις στο αναρρωτηριο (βασικα φυλακη ηθελε να μου βαλει...).Νο more army for me....

spyros.s

Retro Enthusiast
Reaction score
7
Μαζί ήμασταν στην Άρτα το Νοέμβριο του 1999! Ήσουν πρώτο λόχο ή δεύτερο; Με διοικητή τον συνταγματάρχη Γάβρωχο παρακαλώ! ;)
Εγώ πήρα την ειδικότητα του ψυχολόγου και εντάχθηκα στις νεοσύστατη τότε ομάδα ψυχοκοινωνικής μέριμνας! Έτσι μόλις ορκίστηκα βρέθηκα στο 414 στην Πεντέλη για εκπαίδευση και στη συνέχεια στη Ρόδο όπου είχαμε την ευθύνη όλων των μονάδων του νησιού και της Σύμης αν θυμάμαι καλά! Εμπειρία ζωής αλλά είχα νοικιάσει σπίτι στην πόλη της Ρόδου οπότε ομολογώ ότι πέρασα καλά!
Μετά με έστειλαν ξαφνικά,πρόωρα και αναγκαστικά στο Μεσολόγγι όπου δυστυχώς δούλευα μόνος για 2 σειρές νεοσυλλέκτων και αναπόφευκτα είχα ζόρια παρά την καλή διάθεση του υπίατρου που βρήκα εκεί! Αργότερα -ευτυχώς- ήρθαν και άλλοι συνάδελφοι, πέρασαν μερικές σειρές ακόμα μέχρι που απολύθηκα!

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
12
Αν και έφαγα μαυρίλα (υπηρεσίες, ασκήσεις) στο Διδυμότειχο, δεν παραπονιέμαι.
Έχω πολλά να θυμάμαι που με προσέφεραν άφθονο γέλιο. Καταστάσεις που μόνο στον ΕΣ θα μπορούσες να ζήσεις :lol:
Δεν το βλέπω ως χαμένο χρόνο ή μια μαύρη τρύπα στη ζωή. Έμαθα αρκετά πράγματα (χωρίς να μου στοιχίσει στην εκτός στρατού ζωή) για τους ανθρώπους που μέχρι πριν τα αγνοούσα ή δεν ήθελα να τα δω. ;)

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,093
Ου να χαθείτε νεάουες :lol: :lol: ...
Άρτα πέρασα κάπου το 1991 (215 σειρά - 91 ΣΤ ΕΣΣΟ).

Ο τρελλός που πετούσε πέτρες στις σκοπιές, συνέχιζε και σε σας ??? :mrgreen:

Hellraiser

Retro Enthusiast
Reaction score
40
Πορο,ΝΝΣ στη Σαλαμινα και μετα στο ιατρειο στη Σχολη Ναυτικων Δοκιμων....θαλλασοδερθηκα ο κακομοιρος!!! :lol:

angel_grig

Retro Enthusiast
Reaction score
26
spyros.s said:
Μαζί ήμασταν στην Άρτα το Νοέμβριο του 1999! Ήσουν πρώτο λόχο ή δεύτερο; Με διοικητή τον συνταγματάρχη Γάβρωχο παρακαλώ! ;)
Ααα..εσυ θυμασαι πολλα...Mαλλον δευτερο λοχο ημουν αλλα δεν παιρνω και ορκο,αφου γενικα εχω κανει delete τον στρατο...εγω το βλεπω σαν μαυρη τρυπα γιατι θα μπορουσα πχ να κανω αγροτικο εκεινη την στιγμη και να μην χασω 18 ολοκληρους μηνες..οταν εχεις κανει 6 χρονια σχολη συν 6 χρονια ειδικοτητα συν ενα χρονο αγροτικο συν αναμονη για ειδικοτητα συν προετοιμασια για να δωσεις εξετασεις ειδικοτητας..ε, να χασεις και αλλους 18 μηνες για στρατο παει πολυ...αλλωστε υπαρχουν τοσες περιοχες χωρις γιατρο που εαν τις καλυπταν οι οπλιτες θα βοηθουσαν και τις περιοχες αυτες αλλα και τους γιατρους...