Που υπηρετήσατε στη θητεία σας?

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
12
οταν εχεις κανει 6 χρονια σχολη συν 6 χρονια ειδικοτητα συν ενα χρονο αγροτικο συν αναμονη για ειδικοτητα συν προετοιμασια για να δωσεις εξετασεις ειδικοτητας..ε, να χασεις και αλλους 18 μηνες για στρατο παει πολυ...αλλωστε υπαρχουν τοσες περιοχες χωρις γιατρο που εαν τις καλυπταν οι οπλιτες θα βοηθουσαν και τις περιοχες αυτες αλλα και τους γιατρους...
δίκιο έχεις αλλά δυστυχώς δεν είμαστε πχ Δανία

spyros.s

Retro Enthusiast
Reaction score
7
Και σε μένα έκανε ζημιά διότι καθυστέρησα μεταπτυχιακό και κατ' επέκταση διδακτορικό τότε ενώ σημειώνω ότι παράλληλα δούλευα...άσε που έχασα και κάτι ψιλοιδιαίτερα που έκανα τότε!
Φαντάσου ενδεικτικά ότι κάθε Παρασκευή έφευγα από Μεσολόγγι για να δουλέψω το ΣΚ και γυρνούσα με το τελευταίο ΚΤΕΛ της Κυριακής...και το έκανα αυτό για σχεδόν 9 μήνες!
Δεν βαριέσαι...ότι έγινε έγινε! Σκέψου ότι είναι συντάξιμα χρόνια που θεωρητικά μπορούμε να τα χρησιμοποιήσουμε στα ...75 μας για να βγούμε νωρίτερα στην σύνταξη! :lol: :lol: :lol:

Cabal

Retro Starter
Reaction score
0
246 Α 97 ΕΣΣΟ

124 ΠΒΕ ΤΡΙΠΟΛΗ 1ή ΜΕΝ
Μ.Ε.Τ.Α ΤΡΙΠΟΛΗ
123 ΠΤΕ ΤΑΤΟΙ
129 ΕΛΛΗΝΙΚΟ

ειδικότητα στρ. σμηνίας αστυνομικός

130 Σμηναρχία Μάχης Λήμνος
350 Σμηναρχία Νίκη Βύρωνας

glaros

Retro Member
Reaction score
4
97Δ
247
153 ΑΣΜ

:mrgreen:

Αυλώνας (4M) Πρωτοκκλήσι (14M)

amiga500fan

Retro Addict
Reaction score
2
Cabal said:
246 Α 97 ΕΣΣΟ

124 ΠΒΕ ΤΡΙΠΟΛΗ 1ή ΜΕΝ
Μ.Ε.Τ.Α ΤΡΙΠΟΛΗ
123 ΠΤΕ ΤΑΤΟΙ
129 ΕΛΛΗΝΙΚΟ

ειδικότητα στρ. σμηνίας αστυνομικός

130 Σμηναρχία Μάχης Λήμνος
350 Σμηναρχία Νίκη Βύρωνας

Σειρούλααααααααααααα!!!!

tatsbab

Retro Starter
Reaction score
0
Την καλημερα μου και απο μενα. Αντε να πω και εγω το βιογραφικο μου στο στρατο. Οι περισσοτεροι θα με πουνε βυσμα (ναι ναι ημουν :D :D ). Σειρα 298 το 2006, πηγα λιγο καθυστερημενα λογω σπουδων(δεν με λες και μεγαλο βεβαια, 23 ημουν οταν πηγα), και παρουσιαση στο Περαμα Ιωαννινων (μιας και ειμαι απο Γιαννενα), σαν οδηγος αυτοκινητου. Και η πρωτη και τελευταία μεταθεση μου στο μακρινο Καλπακι Ιωαννινων σαν οδηγος Διοικητη μεχρι που απολυθηκα. Εφαγα και μια ψυχρολουσια οταν μου ηρθε μεταθεση για την Ξανθη αλλα ως δια μαγειας ακυρωθηκε, ναι ναι συμβαινουν και τετοια ευχαριστα οταν υπηρετεις . Αυτα τα ολιγα και απο εμενα. Κραξτε με αφοβα για το βυσμα.. :D :D :D :D

arislab

Retro Starter
Reaction score
40
Εντάξει αμα μιλάτε για βύσματα..εγώ απλά ήμουν ΤΟΥΡΙΣΤΑΣ! :lol:

Λοιπόν..
Πολεμικό Ναυτικό 02Β ΕΣΣΟ (ειδικότητα: Ηλεκτρονικός Συσκευών Συννενόησης):
Προπαίδευση: Πόρος
Παραμεθώριο: Ναύσταθμος Σαλαμίνας (Ναύτης στην Γραμματεία Διοικητού)
Μετάθεση: Ο.Υ.Κ. (Ναύτης στην Γραμματεία Διοικητού και στην Σχολή Υποβρυχίων Καταστροφών) ..το έβαλα επειδή ακούγεται ωραία! :lol:
2 ημέρες νοσηλεία στο ΝΝΑ για να ξεκουραστώ και να σαπίσω στον ύπνο και 20 ημέρες αναρωτική για να συν'ελθω απο τον ύπνο :lol:

...αααα!!! και σκοπιές : ...1 (μία) στην οποία επειδή ήταν μεσημέρι Ιουλίου, είχα παρατήσει το όπλο σε μια γωνιά στο φυλάκιο και την εξάρτηση που φορούσα για να βάλω αντηλιακό (μην χαλάσω το μαύρισμά μου) :lol: :lol:

Ξέρω..Ξέρω...έχω πολύ θράσος!! :lol: :lol: :lol:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,096
Μας έκανες τα μούτρα κρέας ! Μας καταρράκωσες το ηθικό ! :lol: :lol: :lol: :lol:

chriskgnr

Retro Mentor
Reaction score
328
Άρη, εσύ δεν είσαι βύσμα αλλά πολύμπριζο! :lol:

antnik

Retro Addict
Reaction score
282
Μετάθεση: Ο.Υ.Κ. (Ναύτης στην Γραμματεία Διοικητού και στην Σχολή Υποβρυχίων Καταστροφών) ..το έβαλα επειδή ακούγεται ωραία!
:D :D :D :D :D :D :D

clemenza

Retro Addict
Reaction score
551
Χμμμ... λοιπόν, για να θυμηθούμε...

Παρουσιάστηκα το Μάρτη του '92 στην Κόρινθο (Πεζικό, 92Β ΕΣΣΟ). ΑΣΜ 141, νομίζω.

Μετά από 2 μήνες περίπου πήγα για βαρέα όπλα και ΛΥΒ στο Χαϊδάρι (Πολυβολητής και ακολούθως Λοχίας). Στο Χαϊδάρι έκατσα περίπου 4 μήνες όπου και δεν έκανα σχεδόν τίποτα, καθότι ήμουν... Χειριστής Α/Τ Parker (κοινώς γραφιάς)!

Στη συνέχεια Ρόδο, Αφάντου, Τάγμα 541 μέχρι τα Χριστούγεννα και από τις αρχές του '93 πάλι Ρόδο, Μόντε Σμιθ και Λόχο Στρατηγείου απ' όπου και απολύθηκα τον Ιούνιο του '93 μετά από 15 μήνες θητείας λόγω... παραμεθορίου (!), καθώς, στα μυαλά των υπευθύνων του ΕΣ Ρόδος=Διδυμότειχο ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων! :lol:

Δεν έχω το παραμικρό παράπονο, κάποιες φορές ήταν άσχημα, κάποιες πολύ άσχημα αλλά όλο τον υπόλοιπο καιρό περάσαμε καλά. Ίσως να ήταν και το νεαρό της ηλικίας που έπαιξε το ρόλο του, καθώς πήγα 21 ετών: αν πήγαινα σήμερα π.χ. δε νομίζω ότι θα μπορούσα να βγάλω ούτε μήνα - τόσο σωματικά όσο (κυρίως) ψυχολογικά.

Πάντως, ο ΕΣ ήταν καλό σχολείο. Πραγματικά, όπως λένε κι άλλοι, γνώρισα άτομα που δεν θα πίστευα ποτέ ότι μπορεί να υπάρχουν εκεί έξω. Ευτυχώς, πολλά χρόνια αργότερα ήρθαν τα retro fora και ολοκλήρωσα την εκπαίδευσή μου! :lol:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,807
Κόρινθο και ΚΕΒΟΠ για Βαρέα Οπλα / ΛΥΒ (Δεκανέας εδώ :p) πέρασα και εγώ Dony. Στα ίδια χώματα κάναμε γόπινγκ και αποψίλωση :lol: :lol: :lol: Στην Κόρινθο μαλιστα ήμουν στον 6ο λόχο. ΚΕΒΟΜ ήμουν στα Α/Τ ΠΑΟ και μετά δίπλα στα ΛΥΒ.

spyros.s

Retro Enthusiast
Reaction score
7
clemenza πράγματι στο στρατό βλέπεις άτομα που δεν πίστευες ότι υπάρχουν έξω...φαντάσου τι είδα εγώ λόγω ειδικότητας!
Στο λόχο στρατηγείου ήταν η έδρα της ψυχοκοινωνικής μας ομάδας οπότε υπηρετήσαμε στον ίδιο χώρο με σένα καθώς και της στρατονομίας! Επίσης είχε και τον χώρο για τους "ελικοπτεράδες" με την πανέμορφη θέα! Σας λέγανε τρελά βύσματα οι υπόλοιποι φαντάροι που υπηρετούσατε εκεί! Φαντάζομαι το ξέρατε! :lol:
Εγώ στην Ρόδο είχα δει πολλά μια και είχαμε την ευθύνη του νησιού και θυμάμαι ακόμα μερικά:
- Τους τσιγγάνους φαντάρους από τον Αρχάγγελο...με την έκφραση" εν την παλεύω γιατρέ, δώσε μου τρελόχαρτον" στην ημερήσια διάταξη! Πολλοί περισσότεροι απ' όσο νομίζει ο κόσμος και δεν τους ξεχώριζες εύκολα αφού και οι ντόπιοι ήταν επίσης μελαχρινοί και σκούροι λόγω του ήλιου!
-Το μίσος που είχαν με τους Κρητικούς φαντάρους...συχνά πλακώνονταν μεταξύ τους σε εξόδους!
-Διοικητές θεότρελους μα και καλούς.Αυτό είχε άμεση συνέπεια στην εκάστοτε μονάδα...
- Περιπτώσεις άπειρες....μια χαρακτηριστική σαν έναν Κρητικό από τα ορεινά του ν. Ηρακλειου που πρώτη φορά στην ζωή του μπήκε σε καράβι στα 18 του, έλυνε το g3 σαν τον Ράμπο και σκότωσε κότα δαγκώνοντας την... :eek: Μου τον έφεραν μετά εμένα και ήθελε να μου δωρίσει μπάφο! (Πριν το συνδυάσουν με pro την επόμενη δεκαετία :lol: )
-τα παιδάκια εκείνα που τώρα πανηγυρίζουν για το σύμφωνο συμβίωσης και εγώ έπρεπε να καταλάβω αν ήθελαν να υπηρετήσουν :lol:
Οσο κάθομαι θυμάμαι πολλά...νοσταλγία! ;) ;)
Τρελή εμπειρία η Ρόδος, τόσο λόγω τουρισμού όσο και πολυπολιτισμικότητας διαφόρων φυλών.
Εγώ βέβαια νοίκιαζα έξω...έμενα στην Ανάληψη οπότε τα βράδια σπάνια έμενα μέσα οπότε μάλλον πέρασα ακόμα καλύτερα! Προσωπικά θα άντεχα πολλούς μήνες επιπλέον θητεία....ας όψεται η πάγια διαταγή αρχηγου ΓΕΕΘΑ απαλλαγής από σκοπιές και υπηρεσίες για την ειδικότητα. Στα μάχιμα πλέον δεν θα άντεχα μέρα....

clemenza

Retro Addict
Reaction score
551
dR_wH0 said:
Κόρινθο και ΚΕΒΟΠ για Βαρέα Οπλα / ΛΥΒ (Δεκανέας εδώ :p) πέρασα και εγώ Dony. Στα ίδια χώματα κάναμε γόπινγκ και αποψίλωση :lol: :lol: :lol: Στην Κόρινθο μαλιστα ήμουν στον 6ο λόχο. ΚΕΒΟΜ ήμουν στα Α/Τ ΠΑΟ και μετά δίπλα στα ΛΥΒ.
Χρόνη, εγώ στην Κόρινθο - για κακή μου τύχη - ήμουν στον 1ο λόχο. Το ΚΕΒΟΠ ήταν ένα δράμα για όσους δεν ήταν γραφιάδες: πολλή μαυρίλα!

spyros.s said:
clemenza πράγματι στο στρατό βλέπεις άτομα που δεν πίστευες ότι υπάρχουν έξω...φαντάσου τι είδα εγώ λόγω ειδικότητας!
Στο λόχο στρατηγείου ήταν η έδρα της ψυχοκοινωνικής μας ομάδας οπότε υπηρετήσαμε στον ίδιο χώρο με σένα καθώς και της στρατονομίας! Επίσης είχε και τον χώρο για τους "ελικοπτεράδες" με την πανέμορφη θέα! Σας λέγανε τρελά βύσματα οι υπόλοιποι φαντάροι που υπηρετούσατε εκεί! Φαντάζομαι το ξέρατε! :lol:
Εγώ στην Ρόδο είχα δει πολλά μια και είχαμε την ευθύνη του νησιού και θυμάμαι ακόμα μερικά:
- Τους τσιγγάνους φαντάρους από τον Αρχάγγελο...με την έκφραση" εν την παλεύω γιατρέ, δώσε μου τρελόχαρτον" στην ημερήσια διάταξη! Πολλοί περισσότεροι απ' όσο νομίζει ο κόσμος και δεν τους ξεχώριζες εύκολα αφού και οι ντόπιοι ήταν επίσης μελαχρινοί και σκούροι λόγω του ήλιου!
-Το μίσος που είχαν με τους Κρητικούς φαντάρους...συχνά πλακώνονταν μεταξύ τους σε εξόδους!
-Διοικητές θεότρελους μα και καλούς.Αυτό είχε άμεση συνέπεια στην εκάστοτε μονάδα...
- Περιπτώσεις άπειρες....μια χαρακτηριστική σαν έναν Κρητικό από τα ορεινά του ν. Ηρακλειου που πρώτη φορά στην ζωή του μπήκε σε καράβι στα 18 του, έλυνε το g3 σαν τον Ράμπο και σκότωσε κότα δαγκώνοντας την... :eek: Μου τον έφεραν μετά εμένα και ήθελε να μου δωρίσει μπάφο! (Πριν το συνδυάσουν με pro την επόμενη δεκαετία :lol: )
-τα παιδάκια εκείνα που τώρα πανηγυρίζουν για το σύμφωνο συμβίωσης και εγώ έπρεπε να καταλάβω αν ήθελαν να υπηρετήσουν :lol:
Οσο κάθομαι θυμάμαι πολλά...νοσταλγία! ;) ;)
Τρελή εμπειρία η Ρόδος, τόσο λόγω τουρισμού όσο και πολυπολιτισμικότητας διαφόρων φυλών.
Εγώ βέβαια νοίκιαζα έξω...έμενα στην Ανάληψη οπότε τα βράδια σπάνια έμενα μέσα οπότε μάλλον πέρασα ακόμα καλύτερα! Προσωπικά θα άντεχα πολλούς μήνες επιπλέον θητεία....ας όψεται η πάγια διαταγή αρχηγου ΓΕΕΘΑ απαλλαγής από σκοπιές και υπηρεσίες για την ειδικότητα. Στα μάχιμα πλέον δεν θα άντεχα μέρα....
Έτσι όπως τα λες ακριβώς: εμένα μου έτυχε τύπος που έδειρε τον σκοπό της πύλης, του άρπαξε το όπλο και τον... πυροβόλησε (!) αλλά, για καλή τύχη όλων μας - και κυρίως του σκοπού, φυσικά - κάποιος είχε ΗΔΗ βουτήξει το μπαρούτι από τις σφαίρες (!!!) με αποτέλεσμα να σκάσει το καψούλι και μετά... τίποτα! :eek:

Αμ ο άλλος, που μου ζήτησε να του δώσω άδεια το Σ/Κ και έμαθα ότι μας τον είχαν στείλει σε ηλικία 17,5 ετών (!) βγάζοντάς τον από τη φυλακή, επειδή στα 15 του είχε σκοτώσει άνθρωπο; Εννοείται ότι όσο εκτελούσα εγώ χρέη επιλοχία αυτός έβγαινε συνέχεια με εξόδους κολλημένες με υπηρεσιακά σημειώματα για να μη γράφονται κιόλας! :?

Άσε, μην ξεκινήσουμε τις ιστορίες απ' τον Στρατό, γιατί δεν θα τελειώσουμε ποτέ...

metalcandyman

Retro Addict
Reaction score
825
Ενω ηταν να μπω με την 269 τελικα για κατι γκομενοδουλειες που δεν ηθελα να χασω εκεινο το διαστημα μπηκα σε ενα δημοσιο ΙΕΚ ηλεκτρονικος και πηρα αναβολη οποτε τελικα μπηκα με την 273.Παρουσιαστηκα ΚΕΤΘ αυλωνα τεθωρακισμενα και εκτος απο καποια φιλαρακια που απεκτησα στην θητεια μπορω να πω οτι ηταν απο της χειροτερες θητειες που μπορει να περασει καποιος.Σιχαθηκα και τον στρατο και ολους τους καραβαναδες γενικοτερα.

Ειχα ενδειξη ΥΕΑ αλλα επειδη δεν ηθελα να υπηρετησω παραπανω μηνες κλπ υπεγραψα μια υπευθηνη δηλωση οποτε και με εκοψαν αλλα αναγκαστηκα πηγα στα ΥΛΗΒ για δεκανεας,λοχιας κτλ.Τελικα εγεινα λοχιας που στα τεθωρακισμενα δεν ειναι καποια καβαντζα αυτο ισα ισα το αντιθετο και με ειδικοτητα αρχηγος πληρωματος μεσου αρματος Μ60Α3.Στον αυλωνα εκατσα 4 μηνες 1 μηνα νεοσυλεκτος 1 μηνα ΥΛΗΒ και 2 μηνες εκπαιδευση.Αυτους τους 4 μηνες εφαγα 40 μερες φυλακη και μεχρι στον διοικητη της αυλωνας με πηγαν γιατι οπως με ειπε ηθελε να γνωρισει τον φανταρο που καταφερε να φαει 40 μερες φυλακες στο κεντρο.Φυσικα οι φυλακες δεν σβηστηκαν οπως και καλα ελεγαν πως σβημονται στο κεντρο αλλα της κουβαλησα μαζι μου στην μοναδα.

Η μεταθεση μου ηταν για το διδυμοτειχο στην 16η ΕΜΑ στην καρωτη.Ημουνα ο μονος που πηγα εκει την συγκεκριμενη μερα και δεν με εδωσαν καν 2,3 μερες να παω σπιτι μου πριν την μεταθεση αλλα μπηκαμε κατευθειαν στον καρβουνιαρη και απο αυλωνα το πρωι εφτασα στης 12 το βραδυ στην μοναδα.Δεν νομιζω να υπηρχε χειροτερη μοναδα στα τεθωρακισμενα.Καθε ιλη ειχε ελαχιστα ατομα τα οποια καναμε μεχρι και τριπλουπηρεσια.Η υπηρεσια μας πηγαινε 30 μεσα 1 εξω και εχω κανει μεχρι και 57 μεσα 1 εξω.Η λεξη αδεια ηταν απλα ανεκδοτο.2 αδειες πηρα τους 9 μηνες εκει μια χριστουγεννα και μια πασχα.Τα παντα προβλεπομενα συνεχως επιθεωρησεις απο τον διοικητη η ταξιαρχικες κτλ.Σχεδον καθε μερα επιθεωρηση οπλου,κρεβατιου,φοριαμου κτλ.Καθε δυο βδομαδες βγαιναμε για ασκηση και καθε παρασκευη πηγαιναμε για βολη.Εχω πανω απο 100 μερες σκηνακια στην πλατη μου.Εδω βγαιναμε ΤΑΜΣ και δεν ειχαμε πληρες πληρωμα στο αρμα ημασταν δυο ατομα μεσα και αμα μας επερναν χαμπαρι οι ανωτεροι επισημοι που ερχοταν θα ξεσκιζαν απο μας μεχρι και τον διοικητη.Καθε μερα σκοπια δεν υπηρχε αλλη υπηρεσια γιατι εκτος του οτι ερχοταν σπανιοτατα νεοι φανταροι ωσοι ερχοταν ηταν γιωταδες και κανανε μονο θαλαμοφυλακες.Οι φυλακες επεφταν βροχη για διαφορους απλους η σοβαρους λογους.Γυρνουσαμε απο ασκηση παρασκευη ξημερωματα με το αρμα μεσα στην λασπη και την αλλη μερα το πρωι ο διοικητης ερχοταν για επιθεωρηση αρματος και σε ελεγε γιατι ειναι λερωμενο ενω ηξερε οτι το χθεσινο βραδυ ειχαμε γυρισει τα χαραματα οποτε να οι φυλακες.Τελικα 9 μηνες εκει πανω μαζεψα 140 μερες φυλακη συν 40 απο το κεντρο συνολο 180.Και το καλητερο ηταν οτι επειδη ειχε τρελα μορια σαν μοναδα θα επερνα μεταθεση σερρες σε μια παροπλισμενη μοναδα που ειχαμε τοτε και ολα καλα αλλα αντιθετα καποιο βυσμα με εφαγε την μεταθεση και κατεληξα στην 34ΕΜΑ στο καρατασου στην θεσσαλονικη.

Εκει παλι τα ιδια ηταν ατομα δεν ειχε,συνεχεια υπηρεσια,ασκησης,βολες κτλ.Να φανταστητε το παραλογο της θητειας ενω ημουνα αρχηγος πληρωματος Μ60Α3 με πηγαν μεταθεση σε μοναδα που ειχε leopard που εκτος οτι δεν ειχα ιδεα απο αυτα δεν χωρουσα να μπω και λογο υψους.Αφου στην αναφορα της πρωτης μερας που πηρα μεταθεση με πηρε ο διοικητης στο γραφειο και με ελεγε οτι δεν μπορει να καταλαβει γιατι με πηγαν εμενα εκει ενω ειχα ειδικοτητα σε αλλα αρματα.Τελικα ειχε ενα γεφυροφορο M60A1 και ασχολιωμουνα μαυτο.Βρηκα και εναν κοντοχωριανο μου στο πρωτο γραφειο που ηταν ανθυπασπιστης και καταφερε με χιλιες δυο λοβιτουρες να με σβησει 60 απο της 180 μερες και τελικα υπηρετησα 4 μηνες παραπανω και απο 16 μηνες εκανα 20.Φυσικα δεν ημουνα και υποδειγμα φανταρου γιαυτο και οι φυλακες εξαλου δεν εφταιγαν δηλαδη μονο τα παραλογα της θητειας στον εβρο:D.Δεν αναφερω περιστατικα και διαφορα που εκανα γιατι θα σας πεσουν και οι τριχες απο την μυτη:rofl:Εδω ηθελα 7 μερες να αποληθω και με εβγαλαν 7 μερες σκηνακια και μολις κατεβηκα απο το αρμα πηγα πηρα το χαρτι.Μιλαμε ειχα τρελα νευρα τοτε.Ατομα που τα βοηθησα τελικα βγηκαν σκαρτοι οπως και διαφοροι καραβαναδες γιαυτο και τους σιχαθηκα ολους.Τελικα κραταω τα απιστευτα σκηνικα που περασα και 2,3 πολυ καλα φιλαρακια και τιποτα αλλο.Αν μπορουσα να γυρνουσα την θητεια μου ταινια θα εκοβα χιλιαδες μην πω εκατομμυρια εισιτηρια.Μιλαμε για τρελιο γελιο:D:rofl::D:rofl: