Προσπάθεια εντοπισμού extra hardware σε Atari XL

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,836
Έφερα σπίτι μερικά unboxed Ατάρια, με σκοπό να ασχοληθώ τις επόμενες ημέρες με τη περίπτωση τους (τουτέστιν να βγάλω το σαββατοκύριακο να'ούμε!). Έχουν αγοραστεί από το 2011 και από τότε δε φιλοτιμήθηκα να ασχοληθώ πραγματικά . Και τα τρία διαθέτουν έξτρα hardware (που θα προσπαθήσω να ταυτοποιήσω). Μιας και θα κάνω το "ψυχικό", είπα να ανεβάσω την εμπειρία μου, ώστε να χαρεί - ωφεληθεί και κανένας χριστιανός. Τα μηχανήματα θα ανοιχτούν και θα φωτογραφηθούν εσωτερικά, ώστε να δούμε με τα μάτια μας τι είδος μεταποίηση έχει γίνει. Οκ! Θα βγάλω τη φωτογραφική από το ντουλάπι γιατί το κινητό δεν...

atari xl box1.jpg

atari xl1.jpg

Attachments

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,093
Ωραίος Jim! :emoji_sunglasses: ...και για δες εδώ πέρα: Οι 600άρηδες είναι κατάτι στενότεροι από τους 800 XL. Ενδιαφέρον

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,836
Ωραίος Jim! :emoji_sunglasses: ...και για δες εδώ πέρα: Οι 600άρηδες είναι κατάτι στενότεροι από τους 800 XL. Ενδιαφέρον
O 800ρης με το παραπάνω μέγεθος, είχε κύρος, έκαψε καρδιές (αν και σαν μέγεθος δεν ήταν σαν τον 1200XL). Σήμερα όμως που η τεχνολογία προόδευσε, και κατέστη εφικτό, στο μικρότερο χώρο του 600ρη να στριμωχτούν απίστευτα πράγματα, έγινε ο μικρός μάστ. Αν θέλεις ένα ισχυρό personal computer (αχ ήθελα πολύ να το γράψω αυτό), που πιάνει στο γραφείο σου πολύ λίγο χώρο, ο 600 XL είναι εδώ για εσένα (επππ...εμένα εννοώ, για να μη γίνει κανένα λάθος).

dimfil

Retro Addict
Reaction score
1,100
Αν θέλεις ένα ισχυρό personal computer (αχ ήθελα πολύ να το γράψω αυτό), που πιάνει στο γραφείο σου πολύ λίγο χώρο, ο 600 XL είναι εδώ για εσένα (επππ...εμένα εννοώ, για να μη γίνει κανένα λάθος).
Παιδιά μην μου πατάτε άλλο τον κάλο!
Πως και πως περιμένω κάτι πραγματάκια να δω αν λύνουν το πρόβλημα...

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,093
Παιδιά μην μου πατάτε άλλο τον κάλο!
Πως και πως περιμένω κάτι πραγματάκια να δω αν λύνουν το πρόβλημα...
Είμαι 100% σίγουρος ότι θα λυθεί! Έχω προαίσθημα γι αυτά ;-)

dimfil

Retro Addict
Reaction score
1,100
Είμαι 100% σίγουρος ότι θα λυθεί! Έχω προαίσθημα γι αυτά ;-)
Αύριο έρχεται gal γραμμένο με αρχείο mmu, προσφορά του τεράστιου DAT-Alex. Πρώτη ελπίδα μου είναι αυτή.
Αν δεν γίνει κάτι, αλλάζω βάσεις στις μνήμες...
Περιμένω και LS 158 να έρθουν. Θα είναι το επόμενο βήμα αν χρειαστεί...

Δεν έχω τη δυνατότητα να δοκιμάσω κάτι άλλο... Μετά θα σε επισκεφθεί στο χώρο σου!

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,836
atari 800xl.jpg

Όμορφα παιδιά!!!
Σήμερα έπιασα τον 800ρη...και θέλω να του δώσω λίγο χρόνο, γιατί του το χρωστάω. Αγοράστηκε (πριν χρόνια) σε αρκετά φθηνή τιμή, γυμνός χωρίς καλώδια, τροφοδοτικό, και παρελκόμενα (μεταξύ μας, αυτό δεν αποτελεί καλό μήνυμα στο σινάφι μας). Με το που ήρθε, επιβεβαίωσε και την πολύ καλή αισθητική κατάσταση που έβλεπα στις φωτογραφίες (έλειπε όμως η μικρή καλύπτρα της παράλληλης θύρας). Στο μηχάνημα τσέκαρα, μόνο το λαμπάκι αν ανάβει, και ποτέ δε το σύνεδεσα σε οθόνη. Σήμερα ήρθε το πλήρωμα του χρόνου και αποφάσισα να δω αν δουλεύει...

atari xl psu.jpg

Δε θα συνδέσω το παλαιό original PSU των XL's, αλλά θα προτιμήσω μια πιο σύγχρονη και ευέλικτη υλοποίηση, για το φόβο των ιουδαίων! Βλέπετε η ιστορία με τα περίεργα κρούσματα των C64 PSU's, που έστειλαν στον αγύριστο αρκετά μηχανήματα, με έχει κάνει ελαφρώς "νευρικό". Αφού έκανα όλες τις συνδέσεις άναψα το μηχάνημα...και δυστυχώς (ενώ είχα εικόνα) η οθόνη έδειχνε χάλια με αλλοιωμένα χρώματα, μετατοπίσεις και artifacts! Σκέφτηκα ότι ήταν το καλώδιο αλλά τελικά αποδείχθηκε ότι η παλιά μου LG 24" (που την είχα για αυτές τις δουλειές), άρχισε να κάνει νερά, αφού σε άλλη οθόνη η εικόνα ήταν οκ! Ένα άλλο περίεργο ήταν ότι το μηχάνημα έμπαινε κατευθείαν στο Self-Test (Πράγμα επίσης κακό για το σινάφι μας). Τουλάχιστον ο 800ρης μπούταρε! Αποφασίζω να τον ανοίξω για να δω τι έχει μέσα (θυμάμαι μέσα στις άκρες, αλλά θέλω να το δω).

atari 800xl case.jpg

APE Warp+ 32 OS

atari  800 xl mobo.jpg

ape warp32.jpg

Ape Warp+ OS ! Το συγκεκριμένο Atari λοιπόν, φέρει εσωτερικά ένα module (επάνω στη θέση της ROM) που του δίνει την ευελιξία 32 διαφορετικών OS- firmware. Δε ξέρω ακόμη τι σημαίνει αυτό και αφού κλείνω το μηχάνημα, μαζεύω πληροφορίες για το εν λόγω upgrade. Είναι και κάτι άλλο όμως...το μηχάνημα με το boot βγαίνει στο self test. Είναι εντάξει αυτό; Οι Atari users γνωρίζουν απο παλιά ότι αυτό είναι σημάδι βλάβης- δυσλειτουργίας. Με αυτές τις σκέψεις σκέφτομαι να τρέξω το memory test...

atari xl mem test.jpg

Ωχχχ!!! Άσχημα τα πράγματα! Κόκκινα τετράγωνα! Ίσως κάτι να μη πάει καλά με τη μνήμη. Από την άλλη όμως, με όλα αυτά τα hardware mods, υπάρχει η πιθανότητα να μη δείχνει σωστά (?). Θα το δω στη πορεία. Αποφασίζω να συνδέσω το πιστό μου SD-Drive και να προσπαθήσω να φορτώσω πράγματα...και κυρίως να ενεργοποιήσω το έξτρα module...

atari xl ape wrap 32.jpg

...πράγμα που έγινε με επιτυχία! Ανοίγοντας τον Atari με πατημένο το πλήκτρο SELECT, βουαλά(!!!), ενεργοποιείται η δυνατότητα επιλογής των OS! Κάποιος τώρα, ίσως να βρει υπερβολικό τον αριθμό 32. Όμως, από παλιότερη ενασχόληση με το SD drive και τον XL, θυμάμαι τη δυσάρεστη έκπληξη, όταν διαπίστωνα ότι πολλά από τα παιχνίδια ( σε ένα τίγκα SD των 2GB) δεν έτρεχαν. Εντύπωση μου έκανε επίσης, ότι συναντούσα συχνά 3-4 εκδόσεις του ίδιου παιχνιδιού. Η επιτυχία λοιπόν εξαρτάτο απο την ικανότητα του καθενός να συγκεντρώσει τις εκδόσεις εκείνες που ήταν συμβατές με το μηχάνημα και τον εξοπλισμό του. Στην περίπτωση μας όμως, τώρα θεωρητικά φορτώνεις τα πάντα, αφού το παιχνίδι θα τρέξει σίγουρα σε κάποιο από τα προσφερόμενα configurations. Αν μπορούσα να δώσω ένα όνομα στο upgrade θα το ονόμαζα "συμβατότητα"!

συνεχίζεται...

Last edited:

dimfil

Retro Addict
Reaction score
1,100
Φοβερό το Warp! Πραγματικά, δε νομίζω να σε αφήσει παραπονεμένο σε θέματα συμβατότητας!
Αν μάλιστα σου επέτρεπε να κάνεις και αλλαγές σε κάποια από τα slots τότε θα ήταν super. Όχι ότι είναι πρόβλημα, απλά να, για θέματα ικανοποίησης πειραματισμών στα πλαίσια του χόμπι.

Βλέπω βέβαια ότι κοστίζει 50 (και κάτι ψιλά) δολάρια. Δεν ξέρω εάν θα ήταν από τα πρώτα upgrade που θα αγόραζα σε αυτό το ποσό. Από τη στιγμή βέβαια που το πήρες μαζί με το μηχάνημα τότε είναι περισσότερο από καλοδεχούμενο!

Διαβάζω επίσης στην περιγραφή του ότι η Basic είναι default disabled, οπότε σωστά δεν bootάρει σε αυτή αν δεν είχες αλλάξει κάτι. Όσο για τη μνήμη, νομίζω ότι όντως κάτι δεν πάει καλά δυστυχώς και δεν ευθύνεται το Warp αφού δεν έχει να κάνει με τη μνήμη). Μικρό το κακό, τα αλλάζεις πανεύκολα.

Ένα ωραιότατο Sdrive διακρίνω στη φωτό! Τα cartridges δεν μπορώ να ξεχωρίσω τι είναι...

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,093
Πολύ καλή η πρώτη παρουσίαση turri! Φυσικά και είχα μαύρα μεσάνυχτα περί του Warp και φυσικά και σου λύνει τα χέρια σε πολλά ζητήματα που όπως πολύ σοφά επισημαίνεις...

...
Όμως, από παλιότερη ενασχόληση με το SD drive και τον XL, θυμάμαι τη δυσάρεστη έκπληξη, όταν διαπίστωνα ότι πολλά από τα παιχνίδια ( σε ένα τίγκα SD των 2GB) δεν έτρεχαν. Εντύπωση μου έκανε επίσης, ότι συναντούσα συχνά 3-4 εκδόσεις του ίδιου παιχνιδιού. Η επιτυχία λοιπόν εξαρτάτο απο την ικανότητα του καθενός να συγκεντρώσει τις εκδόσεις εκείνες που ήταν συμβατές με το μηχάνημα και τον εξοπλισμό του. Στην περίπτωση μας όμως, τώρα θεωρητικά φορτώνεις τα πάντα, αφού το παιχνίδι θα τρέξει σίγουρα σε κάποιο από τα προσφερόμενα configurations. Αν μπορούσα να δώσω ένα όνομα στο upgrade θα το ονόμαζα "συμβατότητα"!
...
Εδώ είναι που κόλλησα κι εγώ με τα διάφορα OSs που δοκίμαζα στα slots της Antonia και λίγο η σοβαρή έλλειψη προσωπικού χρόνου, λίγο και τα νεύρα τσατάλια τώρα τελευταία, τα "μούτζωσα" όλα και γύρισα στο παλιό και δοκιμασμένο classic OS του Atari 800XL που λατρεύω για την λιτή και απέριττη συμβατότητα του με ότι του έχω βάλει να τρέξει βασανιστικά μέχρι τώρα ...

(καλά τα "μούτζωσα" τρόπος του λέγειν, έτσι; Κάποια στιγμή που θα ηρεμήσω, πάλι με χρόνια με καιρούς, κάτι θα του ψαχουλέψω πάλι
:D)

Εύγε λοιπόν και προχωράμε στην επόμενη παρουσίαση που αναμένω με αγωνία! :thumbup:

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,836
Διαβάζω επίσης στην περιγραφή του ότι η Basic είναι default disabled, οπότε σωστά δεν bootάρει σε αυτή αν δεν είχες αλλάξει κάτι. Όσο για τη μνήμη, νομίζω ότι όντως κάτι δεν πάει καλά δυστυχώς και δεν ευθύνεται το Warp αφού δεν έχει να κάνει με τη μνήμη). Μικρό το κακό, τα αλλάζεις πανεύκολα.

Ένα ωραιότατο Sdrive διακρίνω στη φωτό! Τα cartridges δεν μπορώ να ξεχωρίσω τι είναι...
Είσαι σωστός!!! Το μηχάνημα ήταν τελικά (κατά το πρώτο boot) σεταρισμένο στην επιλογή A: APE Warp + OS . Το συγκεκριμένο firm έχει απενεργοποιημένη τη BASIC by default και συνεπώς μας πετά στο Self-test!
Τα υπόλοιπα OS σε βγάζουν κανονικά στη BASIC (και μόλις το είδα αυτό ηρέμησε η ψυχούλα μου).
Η μνήμη...θέλω να το δω πρώτα. Έχω κάποιες πρώτες ενδείξεις (κάποια crashes και αλλοιωμένα γραφικά σε 2-4 παιχνίδια) αλλά θέλω να σιγουρευτώ ότι δεν είναι κάποια ασυμβατότητα. Οι κορτίζες (αχ έτσι τις λέγαμε κάποτε) είναι το Star Trek και το Hardball.

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,836
Εδώ είναι που κόλλησα κι εγώ με τα διάφορα OSs που δοκίμαζα στα slots της Antonia και λίγο η σοβαρή έλλειψη προσωπικού χρόνου, λίγο και τα νεύρα τσατάλια τώρα τελευταία, τα "μούτζωσα" όλα και γύρισα στο παλιό και δοκιμασμένο classic OS του Atari 800XL που λατρεύω για την λιτή και απέριττη συμβατότητα του με ότι του έχω βάλει να τρέξει βασανιστικά μέχρι τώρα ...

(καλά τα "μούτζωσα" τρόπος του λέγειν, έτσι; Κάποια στιγμή που θα ηρεμήσω, πάλι με χρόνια με καιρούς, κάτι θα του ψαχουλέψω πάλι
:D)

Εύγε λοιπόν και προχωράμε στην επόμενη παρουσίαση που αναμένω με αγωνία! :thumbup:
Χα! Χα! Να πω ότι δε σε καταλαβαίνω;
Αν σου πω και ότι με τα 32 OS υπήρχαν προγράμματα που δε μου φορτώνουν;
(κρατώ μια πισινή να έχω hardware πρόβλημα).
Έχω την εντύπωση ότι λιγότερη κούραση έχει να διαλέξεις τα συμβατά παιχνίδια, παρά να ψάχνεις για συμβατά firmware. :D

dimfil

Retro Addict
Reaction score
1,100
Είσαι σωστός!!! Το μηχάνημα ήταν τελικά (κατά το πρώτο boot) σεταρισμένο στην επιλογή A: APE Warp + OS . Το συγκεκριμένο firm έχει απενεργοποιημένη τη BASIC by default και συνεπώς μας πετά στο Self-test!
Τα υπόλοιπα OS σε βγάζουν κανονικά στη BASIC (και μόλις το είδα αυτό ηρέμησε η ψυχούλα μου).
Η μνήμη...θέλω να το δω πρώτα. Έχω κάποιες πρώτες ενδείξεις (κάποια crashes και αλλοιωμένα γραφικά σε 2-4 παιχνίδια) αλλά θέλω να σιγουρευτώ ότι δεν είναι κάποια ασυμβατότητα. Οι κορτίζες (αχ έτσι τις λέγαμε κάποτε) είναι το Star Trek και το Hardball.
Για τη μνήμη δοκίμασε και το Extended Ram Test. Όλοι λένε τα καλύτερα...
View attachment xram.zip

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,836
Ωχχ! Νομίζω ότι το Xram είναι μόνο για την έξτρα memory και όχι για τη βασική!
Θα το τσεκάρω στα άλλα μηχανάκια.

dimfil

Retro Addict
Reaction score
1,100
Ωχχ! Νομίζω ότι το Xram είναι μόνο για την έξτρα memory και όχι για τη βασική!
Θα το τσεκάρω στα άλλα μηχανάκια.
Δεν το γνωρίζω να σου πω...
Είχα σκοπό να το χρησιμοποιήσω στο troubleshooting του 600xl. Αν είναι έτσι, δεν θα βοηθήσει και πολύ...

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,836
...συνέχεια.

Atari 800 XL λοιπόν, με APE Warp+ 32 OS, και τα κύρια custom chips σε βάσεις!
Δυστυχώς τα επιμέρους chips, καθώς και οι μνήμες είναι κολλημένες απευθείας στην πλακέτα.

Μετά από 2-3 ημέρες δοκιμών έχω κάποια πρώτα συμπεράσματα.

Είναι άκρως εντυπωσιακό να έχεις σε ένα μηχάνημα 32 επιλογές boot.

To Warp σου δίνει κάποιες δυνατότητες, και τις παραθέτω όπως τις αλίευσα:
The APE WARP+ OS is replacement operating system for the Atari XL/XE computer that provides high speed I/O and power user features not available in the standard XL/XE OS.

The Warp+ OS is a direct hardware replacement for your existing OS, so clumsy drivers and OS patches are never required!

Your high speed I/O and power user features will always be available, even when playing games and using software that would make patches and drivers impossible!

The APE Warp+ OS is not required to use APE but once you try it, you will wonder how you ever used your Atari without it!

The Warp+ OS upgrade is a switchless 32-in-1 OS module. After installation the OS menu can be called up at any time by holding the SELECT key during power up.

OS selection is then made by keyboard. Your selected OS will be automatically booted each time the computer is turned on and can be changed at any time by calling up the OS menu again.

Please view the installation guide for your computer for more specific information.

As an additional special feature, you can access the APE REMOTE CONTROL application by holding SELECT+OPTION during power on.

Features

Ape Warp+ 3X SIO : Built-in support for APE Warp+ 3X SIO at ALL TIMES.

You will no longer need to use special DOS systems (i.e. Spartados) or OS patches to get the highest possible speed from your Atari. This means your disk images will boot at 3X APE+ SIO, ALL images, even games !

Ultraspeed device compatibility

The APE Warp+ OS is also capable of full ultraspeed operation with all Ultraspeed compatible devices, such as US Doubler Enhanced 1050’s. These devices will boot at full speed, and disks formatted with Ultraspeed sector skew will enjoy full ultraspeed performance at all time, even in games!

Backward Compatibility

The APE Warp+ OS is backward compatible with all unenhanced devices, and will dynamically switch between enhanced and unenhanced operation if you mix such devices on the SIO chain!

Coldstart on Demand

We all know that turning your Atari on and off every time you need to reboot will shorten the life of your computer over time.

Now you can turn on your computer once, and never cycle the power again until you are really ready to turn it off! Just hold down SELECT while pressing RESET and your computer will COLD boot, just like turning the power off!

The Warp+ OS will not interfere with the normal warmstart/coldstart behavior of your favorite software, the SELECT key just acts as an override to the normal behavior.

Reverse BASIC

Tired of holding down OPTION to disable BASIC? You only need BASIC 1 out of every 100 times you boot? Now you can hold OPTION to enable BASIC! BASIC is by default DISABLED with the Warp+ OS!

Compatibility

The Warp+ OS upgrade includes 32 complete operating systems for the ULTIMATE in XL/XE speed and compatibility!

APE Warp+ OS
Your standard XL/XE OS
A public domain Atari 800 Compatible OS for running those 800 only disks and cartridges
Your Standard XL/XE OS w/ Reverse BASIC Feature
Both the MyIDE “I” and “E” OS ROMs for complete MyIDE Cartridge compatibility.

Note: Not compatible with the Atari XEGS system.

Είναι πολύ ενδιαφέρον να μπουτάρεις βλέποντας ένα τεράστιο έγχρωμο Atari logo ως 1200XL, ή το εξαφανισμένο κατά την εξελικτική πορεία Notepad, ως atari 800. Σε Warp η οθόνη (και ο basic editor) είναι πράσινη αντί για γαλάζια. Το Warp ειδικά, υπόσχεται (όπως πολλοί άλλοι φαντάζομαι) αυξημένη ταχύτητα φορτώματος, καλύτερη διαχείριση μνήμης, αν και ομολογώ, ότι σαν συμβατότητα προβληματίστηκα. Τα μεγαλύτερα ποσοστά συμβατότητας τα πέτυχα -όχι με τα κλασικά XL OS όπως θα περίμενα, αλλά με 2-3 " εξωτικά" firmware's ( 0: Omnimon R-Basic, 1: Omnimon TEST, και αν θυμάμαι καλά Ν:1200XL (Rev10).

Το πρόβλημα με το Self-test (που ανέφερα στην αρχή) αφορούσε ευτυχώς μόνο στην επιλογή του Warp (ήταν βλέπετε προεπιλεγμένο, όταν άνοιξα το μηχάνημα για πρώτη φορά), και έχει από κατασκευής απενεργοποιημένη τη BASIC (το είπε και ο Δημήτρης) και συνεπώς έβγαινε κατευθείαν στο τεστ ( δεν υπήρχε δηλαδή πρόβλημα). Κάποια σποραδικά κωλύματα, μετά από επανεκκινήσεις (reset), ομολογώ ότι μου συνέβησαν, αλλά θεωρώ ότι συμβαίνουν και στα καλύτερα σπίτια, και δε μπορώ να προσδιορίσω αν οφείλονταν στο APE ή στην επικοινωνία του Atari με το πιστό μου SD-Drive.

Στα προβλήματα: Παραμένουν τα κόκκινα νταμάκια στο memory test, χωρίς όμως να επηρεάζουν εμφανώς τη λειτουργία του μηχανήματος, αφού κάποια κρασαρίσματα (που φοβόμουν ότι γίνονταν λόγω κακής μνήμης) ξεπεράστηκαν απλά με επιλογή διαφορετικού image. Ομοίως, κάποια προγράμματα αρνήθηκαν να συνεργαστούν επειδή απλά ήθελαν έξτρα μνήμη (από 130XE και επάνω). Συνεπώς και εδώ δεν είδα κάποιο πρόβλημα. Το μηχάνημα δοκιμάστηκε αρκετές ώρες, και μάλιστα, λιγάκι συγκινήθηκα, όταν η κόρη μου ασυναίσθητα, ακολουθώντας κάποια απροσδιόριστα κελεύσματα που βρίσκονταν βαθιά θαμμένα στο γονιδίωμα της, "κόλλησε" σε ένα από τα αγαπημένα παιχνίδια του αγοριού μπαμπά της, και έλιωσε κυριολεκτικά το salomon run... :cry: . Μέγα το μυστήριο της ζωής...

Αξίζει λοιπόν το συγκεκριμένο upgrade; Η απάντηση εδώ είναι: Αν ψαρώσει κανένα γκομενάκι, απροκάλυπτα ναι!!!
Για εμένα, θα προτιμούσα ένα μόνο OS σύστημα σταθερό (είμαι παντρεμένος), και επιλεγμένα ένα - ένα τα images ειδικά για αυτό, για να τελειώνει η δουλειά. Δεν είναι και η καλύτερη κατάσταση να μπουτάρεις δεκαπέντε φορές για να τρέξεις ένα game...

Θα προτιμούσα λοιπόν να επενδύσω σε μνήμη, ήχο, αφού τα περισσότερα καινούρια games, είναι άπληστα σε πόρους. Από την άλλη, κάποιος που του περισσεύει ένα μηχάνημα, θα μπορούσε να το επιχειρήσει για ερευνητικούς - ακαδημαϊκούς λόγους. Νιώθεις σίγουρα ξεχωριστός, μια σιγουριά, μια δύναμη. Και να πούμε ότι αν λειτουργήσει συνδυαστικά με μια μελλοντική επέκταση μνήμης και ήχου, θα μιλάγαμε για κάτι πολύ διαφορετικό.
Σε κάθε περίπτωση είναι πάντως εντυπωσιακό.

camel.jpg

henry.jpg

plasma.jpg

robot.jpg

yomp.jpg
geo.jpg

Last edited:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,093
Είναι πολύ ενδιαφέρον να μπουτάρεις βλέποντας ένα τεράστιο έγχρωμο Atari logo ως 1200XL, ή το εξαφανισμένο κατά την εξελικτική πορεία Notepad, ως atari 800. Σε Warp η οθόνη (και ο basic editor) είναι πράσινη αντί για γαλάζια
Πιστεύω, γνωρίζεις καλά ότι προσωπικά ψοφάω για τέτοια! :D

...λιγάκι συγκινήθηκα, όταν η κόρη μου ασυναίσθητα, ακολουθώντας κάποια απροσδιόριστα κελεύσματα που βρίσκονταν βαθιά θαμμένα στο γονιδίωμα της, "κόλλησε" σε ένα από τα αγαπημένα παιχνίδια του αγοριού μπαμπά της, και έλιωσε κυριολεκτικά το salomon run... :cry: . Μέγα το μυστήριο της ζωής...
Τα ίδια έπαθα κι εδώ (εγώ) με τον μικρό μου, να έχουμε κολλήσει με το PANG!...στο 800XL!

Αξίζει λοιπόν το συγκεκριμένο upgrade; Η απάντηση εδώ είναι: Αν ψαρώσει κανένα γκομενάκι, απροκάλυπτα ναι!!!
Πεθαίνω με σπασμούς! :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

Για εμένα, θα προτιμούσα ένα μόνο OS σύστημα σταθερό (είμαι παντρεμένος), και επιλεγμένα ένα - ένα τα images ειδικά για αυτό, για να τελειώνει η δουλειά. Δεν είναι και η καλύτερη κατάσταση να μπουτάρεις δεκαπέντε φορές για να τρέξεις ένα game...
Το είπα πολλές φορές, το ξαναλέω άλλη μια...και για μένα ισχύει το ίδιο: ΝΑΙ! Σε όλα ΝΑΙ! ;):)

Θα προτιμούσα λοιπόν να επενδύσω σε μνήμη, ήχο, αφού τα περισσότερα καινούρια games, είναι άπληστα σε πόρους...
Σαφώς και πολύ σωστά! Τα καινούργια ρουφούν τα bytes της μνήμης σαν παγωμένη βυσσινάδα...Αλλά και τι ομορφιά μας βγάζουν στο μηχάνημα, έτσι; ;)

...
Αμάν! Virus είναι αυτό; :lol::lol::lol::lol::lol::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:....Δεν παίζεσαι βρε!:lol::lol::lol: