Πρόβλημα με CTM644-2 μόνιτορ

Voxfreax

Retro Starter
Καλησπερα σε όλους και όλες,

Ονομάζομαι Δημήτρης και ειναι χρονια μέλος της ελληνικής demoscene με το handle Voxfreax.

Δυστυχώς, πριν απο λίγες μέρες ενώ τσέκαρα κατι στο CPC6128 μου, η οθόνη εκανε κάποια περίεργα και απο κει και πέρα το απόλυτο μαύρο.

Δεν μύρισε καμένο ή κατι αλλο, απλα εκανε σαν ‘κυματα’ η οθόνη και απλα τερμα.

Επειδη δεν γνωρίζω κάποιον που να γνωρίζει να επισκευάζει αντίστοιχα έγχρωμα μονιτορς, μπορει κάποιος να με κατευθύνει λιγο;

Ειλικρινά θα το εκτιμούσα.

Ευχαριστώ,
Δημήτρης/ voxfreax

Always Somewhere

Retro Enthusiast
Καλώς όρισες στο iamretro.gr :)

Δυστυχώς δεν ξέρω από αυτά :( αλλά σίγουρα κάποιο από τα παιδιά του φόρουμ θα σε βοηθήσει πολύ σύντομα μιας και έχουμε πολλούς αμστραντακιδες!

Νομίζω ότι έχουμε μιλήσει ξανά σε άλλο φόρουμ... Πρέπει να είσαι και γνωστός με τον Optimus και τον Devilmarkus (Java-CPC).

Last edited:

sly*m

Retro Member
α. Βασικός Inverter τροφοδοσίας (πολύυυυ μεγάλος ύποπτος, έχω ήδη δύο crt για επισκευή inverter ένα δικό μου και ένα φίλου)
β. καμμένο οριζόντιο ή κάθετο transistor (αν ναι πρέπει να βρεθεί η αιτία)

Voxfreax

Retro Starter
Καλώς όρισες στο iamretro.gr :)

Δυστυχώς δεν ξέρω από αυτά :( αλλά σίγουρα κάποιο από τα παιδιά του φόρουμ θα σε βοηθήσει πολύ σύντομα μιας και έχουμε πολλούς αμστραντακιδες!

Νομίζω ότι έχουμε μιλήσει ξανά σε άλλο φόρουμ... Πρέπει να είσαι και γνωστός με τον Optimus και τον Devilmarkus (Java-CPC).
Ευχαριστω για το καλωσόρισμα - το εκτιμω.

Ναι, ειμαι φιλος του Μιχάλη (περισσότερο) και του Markus (λιγότερο).

Με το Μιχάλη έχουμε δουλέψει και μαζί παλαιότερα σε κατι demos, οπως το wolfenstrad και το chunky Chan...

Voxfreax

Retro Starter
α. Βασικός Inverter τροφοδοσίας (πολύυυυ μεγάλος ύποπτος, έχω ήδη δύο crt για επισκευή inverter ένα δικό μου και ένα φίλου)
Ευχαριστω πολυ για την απάντηση. Δυστυχώς με τα ηλεκτρονικά δεν ειμαι καθολου καλός.

Αν μπορεις να βοηθήσεις φιλε μου, θα το εκτιμήσω απεριόριστα (και με το αζημίωτο φυσικά)

Voxfreax

Retro Starter
Θερμό Καλωσόρισμα και από εμένα! Εδώ αγαπάμε demo scene...κυλάει στις φλέβες μας :)

Κατά τα άλλα, ότι είπε ο Μάνος (@sly*m ) από επάνω. Μακάρι κι εύχομαι ταχεία επισκευή του monitor
Ευχαριστω πολυ φιλε. Δεν ήξερα οτι υπάρχει ένθερμο κοινό των Amstrad demos. Απο εδω και πέρα, θα ενημερώνω και την κοινότητα εδω.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Ευχαριστω πολυ φιλε. Δεν ήξερα οτι υπάρχει ένθερμο κοινό των Amstrad demos. Απο εδω και πέρα, θα ενημερώνω και την κοινότητα εδω.
Με τον Μιχάλη τα έχουμε πει αρκετές φορές. Αν σε ενδιαφέρει, εδώ ( 1 - 2 )θα βρεις τα δυο μέρη ενός πολύ λεπτομερούς chit chat που είχαν κάνει με τον @nicked (Τον αποκαλούμενο Amstradόφιλο :p:) που δεν με αφήνει σε ησυχία, εδώ και χρόνια! LOL!)

Αλήθεια, ο Μιχάλης ακόμη Αγγλία βρίσκεται; Αν έχεις επικοινωνία, δώσε του σε παρακαλώ θερμά χαιρετίσματα εκ μέρους μου (και πες του να έρθει και μια βόλτα από εδώ που μας ξέχασε! Χα!Χα!Χα!...καλά, αυτό μπορείς και να μην του το πεις! lol!)

Voxfreax

Retro Starter
Με τον Μιχάλη τα έχουμε πει αρκετές φορές. Αν σε ενδιαφέρει, εδώ ( 1 - 2 )θα βρεις τα δυο μέρη ενός πολύ λεπτομερούς chit chat που είχαν κάνει με τον @nicked (Τον αποκαλούμενο Amstradόφιλο :p:) που δεν με αφήνει σε ησυχία, εδώ και χρόνια! LOL!)

Αλήθεια, ο Μιχάλης ακόμη Αγγλία βρίσκεται; Αν έχεις επικοινωνία, δώσε του σε παρακαλώ θερμά χαιρετίσματα εκ μέρους μου (και πες του να έρθει και μια βόλτα από εδώ που μας ξέχασε! Χα!Χα!Χα!...καλά, αυτό μπορείς και να μην του το πεις! lol!)
Ευχαριστω, ωραία συνέντευξη. Ναι, ο Μιχάλης ειναι ακομη Αγγλία. Εχω καμπόσο καιρό να του μιλήσω και πρέπει να το κανω σύντομα... κρίμα ειναι :) εννοείται θα του πω να περασει απο εδω.

Pluto63

Retro Addict
Ναι έτσι νομίζεις... 3 έχεις απλά δεν το ξέρεις και γιατί δεν έχει ακόμη μετακομίσει σ σένα. Ο 6128+Plus θα ήθελε λειτουργικό μόνιτορ μια κάποια στιγμή στο μέλλον. Χα χα

Καλησπέρα Δημήτρη. Πρώτα έλεγξε με ένα πολύμετρο αν η έξοδος 12V στο monitor δίνει 12V. (Με προσοχή μη βραχυκυκλώσεις κεντρικό με εξωτερικό ακροδέκτη. Το + είναι ο εξωτερικός και το - ο κεντρικός) Αν ναι, με τον 6128 ανοιχτό και το monitor off, άνοιξε το, ενώ θα έχεις το αυτί σου πολύ κοντά στο monitor, στην πάνω του πλευρά. Αν ακούσεις ένα μικρό και βραχύ ήχο τύπου zzzzzz, τότε ο "σωλήνας" οδηγείται κανονικά, αλλά δεν έχει είσοδο σήματος. 2-3 πιθανές αιτίες καμμένων transistor ή/και κάποιου πυκνωτή πόλωσης στο κύκλωμα υψηλής. Βρες, ή να σου πω κάποια εργαστήρια ηλεκτρονικών με τεχνικούς πάνω από 45 που έχουν διορθώσει κατά κόρον παλαιά CRT monitor τηλεοράσεων. Τα ίδια πράματα είναι. Όλα αυτά βέβαια με την προϋπόθεση ότι έχεις δοκιμάσει ότι ο 6128 δουλεύει σε άλλο monitor. Για δες τα αυτά πρώτα.
Γιάννης

Voxfreax

Retro Starter
Καλησπέρα Δημήτρη. Πρώτα έλεγξε με ένα πολύμετρο αν η έξοδος 12V στο monitor δίνει 12V. (Με προσοχή μη βραχυκυκλώσεις κεντρικό με εξωτερικό ακροδέκτη. Το + είναι ο εξωτερικός και το - ο κεντρικός) Αν ναι, με τον 6128 ανοιχτό και το monitor off, άνοιξε το, ενώ θα έχεις το αυτί σου πολύ κοντά στο monitor, στην πάνω του πλευρά. Αν ακούσεις ένα μικρό και βραχύ ήχο τύπου zzzzzz, τότε ο "σωλήνας" οδηγείται κανονικά, αλλά δεν έχει είσοδο σήματος. 2-3 πιθανές αιτίες καμμένων transistor ή/και κάποιου πυκνωτή πόλωσης στο κύκλωμα υψηλής. Βρες, ή να σου πω κάποια εργαστήρια ηλεκτρονικών με τεχνικούς πάνω από 45 που έχουν διορθώσει κατά κόρον παλαιά CRT monitor τηλεοράσεων. Τα ίδια πράματα είναι. Όλα αυτά βέβαια με την προϋπόθεση ότι έχεις δοκιμάσει ότι ο 6128 δουλεύει σε άλλο monitor. Για δες τα αυτά πρώτα.
Γιάννης
Καλημέρα Γιάννη. Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου και την προσφορά της βοήθειάς σου. Το 'ΖΖΖΖΖΖ' που αναφέρεις ακούγεται, οπότε προφανώς ο λόγος που δεν δουλεύει το μόνιτορ είναι κάποιος από τους παραπάνω που ανέφερες.
Με τη βοήθεια του Μάνου (sly*m), έχει βρεθεί ένας ηλεκτρονικός που πληροί τις παραπάνω προϋπόθεσεις (δηλαδή να είναι άνω των 45 και να έχει επισκευάσει κατά κόρον CRT τηλεοράσεις στο παρελθόν :)), και έχω έρθει ήδη επικοινωνήσει μαζί του. Του έχω αναφέρει το πρόβλημα, απλά δεν καταφέραμε να συντονιστούμε μέχρι τώρα και να του πάω το μόνιτορ. Θα του το πάω μέσα στην εβδομάδα και αν δεν τα καταφέρει, θα σε 'ενοχλήσω', μιας και θέλω σίγουρα να το επισκευάσω. Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι! Καλημέρα!

Always Somewhere

Retro Enthusiast
Εύχομαι ο τεχνικός να καταφέρει ( :emoji_fingers_crossed::emoji_fingers_crossed:) να επισκευάσει το μόνιτορακι σου!

Μετά επιβάλλεται να μας βάλεις και μια ωραία φωτογραφία του αμστραντακο σου σε λειτουργία! :)

sly*m

Retro Member
@Voxfreax Ωραία Δημήτρη και ήθελα να σε ρωτήσω τι έκανες με τον Παντελή! Μπορὠ πάντα να του ρίξω και γω μια ματιά, αλλά πιστεύω θα στο φτιάξει.
όταν τελειώσουμε με το καλό το demo που ετοιμάζουμε, η ομάδα εδώ θα είναι η πρώτη που θα το μάθει!
Ωραία να μαζευόμαστε σιγά σιγά οι sceners! :thumbup::thumbup::love: Όλο το ξεχνάω και δεν έχω βάλει τα demάκια του ST στην λέσχη! Θα μας ξανάρθεις μια βόλτα έτσι;

Voxfreax

Retro Starter
@sly*m Λογικά θα βρω τον Παντελή την Παρασκευή το απογεύμα - εννοείται θα σε κρατώ ενήμερο :)

Εννοείται ότι θα ξαναπεράσω - εκεί μέσα έχετε θησαυρούς άλλωστε!!! :cool: