Πρόβλημα με micro usb.

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,535
Πρόβλημα...τι πρόβλημα δηλαδή...προβληματάρα, αληθινή καταστροφή!
Τι το ήθελα να αγγίξω το ultrasatan μου; Ζήτημα στα τέσσερα χρόνια να το χρησιμοποίησα δέκα φορές.
Το Ultrasatan παιδιά, παίρνει τροφοδοσία από οποιοδήποτε micro usb φορτιστή των κινητών μας.
Τέσσερις - πέντε μόνο φορές χρειάστηκε και έβαλα (και έβγαλα) το καταραμένο φορτιστή, και ξαφνικά η (κολλημένη με τσίχλα;) υποδοχή του micro usb αποκλήθηκε και μου έμεινε στο χέρι! Ξαμόλησε; Έσπασε η απόληξη της πλακέτας; Δεν είμαι σίγουρος γιατί η πρεσβυωπία μου χτυπάει την πόρτα.

Λογικά η διάταξη δεν κάηκε και μπορεί να λειτουργήσει ξανα. Όμως, στα μάτια (όσων ασχολούνται με ηλεκτρονικά) είναι κάτι πολύ σοβαρό; Λύνεται αν το πάω σε κάποιο ηλεκτρονικό; Μπορώ να κολλήσω, το ίδιο (ή άλλο) micro usb female slot, στα pins (ρε θέλει μικροσκόπιο) και να ξεπεραστεί το πρόβλημα; Μου έκανε τρομερή εντύπωση γιατί προσέχω πολύ τα ηλεκτρονικά μου και τέτοια ζημιά δε μου έχει ξανατύχει (ούτε σε κινητό ρε γμτ που βανδαλίζουμε την υποδοχή). Το σημείο που έφυγε η υποδοχή κόλλαγε σαν να είχε κάποια κόλλα.... sat.jpg sat2.jpg sat3.jpg

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,815
Σε ένα εργαστήριο ηλεκτρονικών θα στο επισκευάσουν εύκολα. Για κάποιον που έχει μια μικρή εμπειρία με το κολλητήρι επίσης είναι κάτι που μπορεί να κάνει.
Το περίεργο είναι πως έγινε τόσο εύκολα αυτή η ζημιά...

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
6,001
Ακριβώς έτσι είναι, μπορείς να το κάνεις και μόνος σου με ένα άλλο slot και μεγεθυντικό φακό. Μάλλον έκανε κάπου μοχλό και το τίναξε....Από ότι βλέπω εκείνα τα "αυτάκια" (γειωμένα - extra υποστήριξη) του μεταλλικού περιβλήματος δεν είναι καθόλου κολλημένα με καλάι πάνω στο pcb (κακώς) και το μόνο που το κρατούσε ήταν η κόλα (!?) :eek:
Αν κάνεις την δουλειά, καν την σωστά και κόλλησε τα κι αυτά πάνω στην πλακέτα.
Αν "κολλήσεις" στην διαδικασία, συσκεύασε την με συστημένο ώστε να επιμεληθώ (αρκεί να μου στείλεις και το ανταλλακτικό mini usb slot ;) )

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,535
Ευχαριστώ παιδιά (για τα καλά νέα). Ομολογουμένως τώρα νιώθω πολύ - πολύ καλύτερα! Φθηνά τη γλίτωσα πάλι!!!
@geoanas : ...ακριβώς βρε φίλε! Δεν ήταν "σιδερωμένα", ήταν κολλημένα με κόλα (που να πάρει ο satan)!
Πως περίμενε να κρατήσει το άμοιρο...με τη τσουγκράνα;;; Είμαι κοντά στο να δημιουργήσω επεισόδιο στις ελληνοπολωνικες σχέσεις (ψάχνω το τηλέφωνο του Βαζέχα), αλλά ας όψεται που έχουμε ξεφτιλιστεί έξω και νιώθω ότι δε μας υπολογίζει κανείς! Θα πουν ότι δε ξέρουμε να συνδέσουμε ούτε φορτιστή στην τρύπα (θα πάρει και εσάς η μπάλα:D). Τώρα για την επισκευή, σε ευχαριστώ βρε Geo από τα βάθη της καρδιάς μου, θα το φτιάξω σε κάποιον ηλεκτρονικό. Απλά για τη γνώση, να ρωτήσω, βλέπω 5 pins; Χωρίς να ξέρω πως είναι ακριβώς ένα καινούριο slot, θα συνέδεα pin το pin με το slot; Τι θα γινόταν άραγε αν τα ένωνα όλα με καλάι και απλά κόλαγα εκεί το slot? ( ψιτ...αν είπα χοντρή βλακεία, που θέλει πολλά λόγια για να γράψεις, ότι είναι βλακεία, μην απαντήσεις) :rolleyes:

Α, ρε γουστάρω το χόμπι μας, μπορεί να κοπεί κανένα pin, αλλά τουλάχιστον, το χιούμορ και η σωματική μας ακεραιότητα μένει ανέπαφη. Πάντως ο Atari δε καίγεται με τίποτα και η καινούρια διάταξη βγήκε off

angel_grig

Retro Enthusiast
Reaction score
26
Οπως εχω σημειωσει στην φωτο μπορεις να βαλεις οποιο βυσμα θελεις χωρις να χρειαζεται να ειναι micro usb...sat.jpg

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
6,001
Ακριβώς όπως τα λέει ο Γρηγόρης. Για την ιστορία, ορίστε και το pinout :)

Όπως γίνεται φανερό πρόκειται για μια pin to pin σύνδεση...Βάλε ότι βύσμα θέλεις, αρκεί να το σιγουρέψεις καλά...

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
6,001
Τελικά παρατηρώντας πιο προσεκτικά την φώτο της πλακέτας, τα αυτάκια ήταν κολλημένα με καλάι στα pads του pcb και αποκολλήθηκαν μαζί με το βύσμα... Ouch... Απλά τα pads δεν ήταν καλά σχεδιασμένα να αντέχουν στην καταπόνηση και σε συνδυασμό με την θερμότητα του κολητηριου ήταν θέμα χρόνου να σου φυγουν...
Τέλος πάντων, ευτυχώς επισκευαζεται εύκολα και δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας :)

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,535
Μπράβο βρε παιδιά!!!
Από αυτά που μου δείχνετε, το πρώτο και το τελευταίο pin κάνουν τη δουλειά. Τα άλλα είναι για δεδομένα(?) που στη περίπτωση μας δε χρησιμοποιούνται.
Άρα χονδρικά, αγοράζω το βύσμα, παίρνω το πιο ψιλό καλάι που υπάρχει, και συνδέω τα 1 και 4( ή και τα τέσσερα no problem).
@angel_grig : Α, μάλιστα φίλε! βλέπω στις τρύπες που μου δείχνεις, ότι περνάν και οι αγωγοί! Ίσως να ήταν καλή ιδέα να βγουν απο εκεί δυο καλώδια και να κολλήσει εκ των υστέρων επάνω τους ένα βύσμα (έξω απο την πλακέτα. Λέω εγώ...κάνω σχέδια).

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,535
χμμμμ....αλλά πάλι (για το θέμα των pins) βλέπω 5 pins στην πλακετα...:confused:

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,535
Λοιπόν. έβαλα και μερικές φωτος λίγο καθαρότερες.
Κάηκε και η ψηφιακή μου (που είναι ο Mike, δίκιο είχε για την τεχνολογία) και επιστράτευσα το mobile.
Ρίξτε μια ματιά και στο ένα ποδαράκι του σατανά. Έπαθε το ίδιο πράγμα που είχε παρουσιάσει το Roland μου, με τη κόκκινη εποξική απειλή.
Το Satan φυλάσσονταν στο ίδιο μέρος με το όργανο.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
6,001
Έπαθε το ίδιο πράγμα που είχε παρουσιάσει το Roland μου, με τη κόκκινη εποξική απειλή.Το Satan φυλάσσονταν στο ίδιο μέρος με το όργανο.

Σατανικό μέρος :) Ριξε αγιασμό και απομάκρυνε τα πάντα αμέσως :)

Πίσω στο θέμα μας....Εσύ έβλεπες πέντε πινς και καλά έκανες :)
Το παραπάνω σχέδιο αγνόησε το (usb pinout). Εδώ είσαι (googlισα για micro usb pinout)

Ο φίλος φαίνεται να έχει συνδέσει τα πιν 1 και 5 (τροφοδοσία και γείωση) και έχει αφήσει απέξω τα δεδομένα και το mode detect.
Παρόμοια πατέντα είχα κάνει κι εγώ για να δώσω τροφοδοσία στο Rasberry Pi που χρησιμοποιώ στις Triforce και NAOMI :)

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,535
Α, μάλιστα! Ένα και πέντε σίγουρα! Αυτό θα το έκανε εύκολο ακόμα και για κάποιον σαν και εμένα! Βλέπετε τα pins είναι τόσο μικροσκοπικά (σαν τρίχα) που είναι απίθανο να μη τα βραχυκυκλώσω με την προσπάθεια να βάλω το καλάι! Τα μεσοδιαστήματα είναι ανύπαρκτα! Ψήνομαι όμως άγρια να το μαρκάρω με το πυρωμένο μέταλλο (σαν γελάδι). Δε θα γίνω ποτέ ολοκληρωμένος retro κοινοτικός αν δε μάθω να βιδώνω μια πρίζα.

Last edited:

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,535
επιβεβαιώθηκε και απο τον κατασκευαστή!
Δύο pins, τάση και γείωση! :)

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
6,001
Βάλε το κολλητήρι να πυρώσει στη φωτιά και σήκωσε μανίκια... Έχεις αγώνα αύριο! :)

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,535
-Γεια σας!
-Τι θα θέλατε κύριε;
- Ενα καλαι!
-Ορίστε!
Τι είναι αυτό; Κανένας άσχετος είμαι; Φέρε ένα 0,5 για SMD, και γρήγορα!
-(Ωχ, πρέπει να το έχει ο τύπος, ας πάω με τα νερά του μπας και μάθω κάτι...)! Με συγχωρείτε, ορίστε! Τι θα κολλήσετε αλήθεια;
-Δυο pins!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
6,001
Χα! Χα! Χα! Τον έστειλες.... χαλαρά....:thumbup:

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,535
Πάπαλα!
Έλιωσα και τα τυπωμένα (έμαθα τη διαφορά των τυπωμένων απο τα pins)
Θα το πάω σε δικό μου ηλεκτρονικό για να δω αν σώζεται....ίσως να μπορεί να γίνει και bypass όπως είπε και ο Angel....

Είναι τόσο αυστηρή η κωλοκατασκευη...
Εϊχα πάρει δυο είδη usb micro και κανένα δε καθόταν ακριβώς στη κωλοεσοχή...
Τι παπαριές...

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,815
Επειδή έτσι και αλλιώς μόνο τα 5V του micro usb χρειάζεσαι, βάλε οποιοδήποτε άλλο βύσμα θεωρείς ότι θα σταθεί καλύτερα και χρησιμοποίησε οποιοδήποτε αντίστοιχο τροφοδοτικό του εμπορίου. Θα βρεις άπειρα universal.
Ο lotharek διατηρεί το micro usb φαντάζομαι επειδή τώρα πια όλοι έχουν τουλάχιστον έναν αντίστοιχο φορτιστή από κινητό ή tablet εύκαιρο στο σπίτι και για κανέναν άλλο λόγο...