What's new
iamretro

Wow! It seems you have yet to create an account with us! Needless to say, you have to register in order to get the full "iamretro" experience! You will then be able to create your own topics, reply to posts and be an active member of the MOST prolific community in Greece (even further than that, but we're being modest for now). So don't delay! REGISTER!

Πρόβλημα με micro usb.

DAT-Alex

Retro Addict
Comrade
Τurri θα κοιτάξω γιατι νομίζω οτι εχω βύσμα να σου στειλω για την επισκευή....

Αλλα νομιζω οτι όπως είπαν και οι προλαλήσαντες (και θα συμφωνήσω)το χρησιμοποιεί μόνο για τροφοδοσία 5V, οπότε βάλε ενα βυσμα διπολικο και μην μπλέκεις αλλο με το δύστροπο USB.

turrican

Retro Guru
Comrade
sat.jpg

Παιδιά ευχαριστώ για τη βοήθεια. Ευχαριστώ και εσένα DAT, αλλά μάλλον δε θα χρειαστώ το USB
Παρηγορούμαι από το γεγονός, ότι το satan φαίνεται να είναι ακόμα ζωντανό!
Δε φαντάζεστε τι αρνητική ενέργεια γέμισα χθες μετά τις εργασίες. Στεναχωρήθηκα- έσκασα. Κόλλαγα από τι μια μεριά, ζεσταινόταν όλο, και μου ξεκόλλαγε από την άλλη! Τελικά πήγα να καθαρίσω τις επαφές απο τις κόλες και τις εξαΰλωσα με το κολλητήρι (ψιτ!! Το κολλητήρι μου είναι σούκο, δεν είμαι κανένας άσχετος να πάρω χωρίς γείωση, αν έχετε τίποτα για κόλληση, στείλτε το σε εμένα! Που είχα μείνει; ) Σκέφτηκα λοιπόν,το κλισέ "εσύ να είσαι καλά, οι λαμαρίνες φτιάχνουν" και προσπάθησα να το ξεχάσω. Αλλά ξυπνώντας σήμερα, μου ξαναφούντωσε! Οπότε καλά μου παιδιά, με ηρεμία (γιατί πληγώνομαι) και απλότητα ,σαν να εξηγείτε σε ένα μωρό (όχι, για εμένα φυσικά, εγώ τα ξέρω), ας το πάρουμε λίγο από την αρχή (debugging).

Αρχικά, να πω, ότι με τα νέα δεδομένα, προσανατολίζομαι στο να βγάλω το βύσμα τροφοδοσίας έξω από το case.
Μου λέτε να βάλω άλλο βύσμα. Που να το συνδέσω όμως; Οι επαφές τρίχα του Micro Usb έχουν φθαρεί, άρα στα σημεία που μου υπέδειξε ο Angel;
Στη φωτογραφεία κύκλωσα τα σημεία σωστά; Κατάλαβα σωστά; Είναι η κυκλωμένη τρύπα η γειωση και η κυκλωμένη ακίδα το ρευμα; Μπορώ να κολλήσω δηλαδή στα σημεία απο μια γραμμή (καλωδιακι) που θα οδηγήσουν στην έξοδο τροφοδοσίας (της επιλογής μου);

Last edited:

DAT-Alex

Retro Addict
Comrade
Τα σημεία είναι αυτά που υπέδειξε ο Angel.
Ας πάρουμε ομως τα πράγματα ένα-ένα:
1ον με τι τροφοδοσία θα το δουλέψεις ?
προφανώς και είχες pack με microusb βύσμα οποτε καλο θα ειναι να πάρεις αυτό
https://grobotronics.com/barrel-jack-adapter-usb-to-5.5mm.html

2ον ...οποτε και θα πρεπει να βρεις ενα βυσμα που να ταιριάζει π.χ:
https://grobotronics.com/barrel-jack-adapter-usb-to-5.5mm.html

και εδώ θέλει πατεντα!
για αρχή προτείνω να παρεις ενα βυσμα θυληκο ή 2-3 διαφορετικά απο τα παρακάτω:
https://grobotronics.com/dc-power-jack-5.5-x-2.1mm-barrel.html
https://grobotronics.com/dc-power-jack-5.5x2.5-plastic.html
https://grobotronics.com/hardware/connectors/dc-power/

και να προσπαθησεις να το σταθεροποιήσεις με σιλιικόνη (hot) μέσα στο Π που σχηματίζει η πλακέτα
turri.jpg

δεν ξέρω βεβαια κατα πόσο θα χωρέσει μέσα στο Π το βύσμα αλλα νομίζω οτι αν ειναι στενό θα είναι οκ.

ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ: η τροφοδοσία ΕΧΕΙ πολικότητα οπότε στα σημεία που θα κολλήσεις το + και το - ΕΛΕΓΧΟΣ ΜΗΝ ΚΟΛΛΗΘΟΥΝ ΑΝΑΠΟΔΑ!

dimfil

Retro Mentor
Comrade
Έτσι ακριβώς.
Κόλλα εκεί δυο καλωδιακια, στην άκρη τους βάλε ένα βύσμα της επιλογής σου ανάλογα με το τροφοδοτικό 5v που θα επιλέξεις. Ακόμα και ενα micro usb που σου έχει περισσέψει μπορείς να βάλεις αφού πλέον δεν θα σε δυσκολεύει κατευθείαν πάνω στο τυπωμένο κύκλωμα!
Εγώ θα επέλεγα οποιοδήποτε κυκλικό βύσμα να τελειώνει το θέμα.
Επειδή δεν είμαι σπίτι δε μπορώ όμως να θυμηθώ ποια είναι η αρίθμηση, δηλαδή ποιο είναι το 1 και ποιο το 5. Αν θυμάσαι τον προσανατολισμό του micro usb όπως ήταν πριν ξεκολλήσει τότε θα το βρεις εύκολα από το διάγραμμα που ήδη σου εδωσε ο geoanas. Αλλιώς ας μας πει εδώ ένας άλλος φίλος.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Comrade
Έτσι ήταν;

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Comrade
Το pin 1 (5V) πρέπει να είναι το πρώτο από αριστερά (προς το διακοπτάκι), ακολουθούν τα 2 για data, το ID και τέλος πρέπει να έχουμε το pin 5 που καταλήγει στην τρύπα (γείωση). Επειδή δεν είμαι απολύτως σίγουρος γιατί δεν το έχω μπροστά μου, θα ήθελα επιβεβαίωση και από άλλους συν φορουμίτες ;-)

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι ένα check και με τον Lotharek για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο και προχωράμε...

DAT-Alex

Retro Addict
Comrade
Πολύ σωστά τα λέει ο Γιώργος.
Μάλιστα επειτα απο λίγο ...Γκούγκλη βρηκα μια αλλη υλοποιηση οπου φαινεταi οτι υπάρχει προβλεψη (στις αδειες τρύπες ) στην πλακετα και για βυσμα τροφοδοσιάς τύπου floppy:

Έχεις πολύμετρο να κανουμε μια δοκιμη?

ΠΡΟΣΟΧΗ
: δεν σημαίνει οτι επειδή εχουμε τύπου floppy τροφοδοσία θα εχουμε και το ίδιο pinout ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΣΕΚΑΡΟΥΜΕ!

Last edited:

turrican

Retro Guru
Comrade
satan1.jpg

Αυτό ήταν Γιώργο.

Σας ευχαριστώ όλους παιδιά, θα μελετήσω καλά και θα πράξω.
Η δεύτερη υλοποίηση που ποστάρετε είναι η internal (μπαίνει μέσα στον Mega ST), και παίρνει ρεύμα κατευθείαν από τον Mega STE .
Ανησυχώ πάντως γιατί κατά τη διάρκεια των test προσπαθούσα με τον αντάπτορα στη πρίζα να δω αν η συσκευή λειτουργεί και ...παίζει να αντέστρεψα την πολικότητα. Πολύμετρο διαθέτω αλλά δε γνωρίζω να το λειτουργώ.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Comrade
Κοίταξε...διόδους βλέπω, μια F1 με διακριτικά aG (ασφάλεια πρέπει να είναι, εκείνη η golden και μπαμπάτσικη) και είμαι σίγουρος ότι θα έχει κάποιου είδους προστασία για κάτι τέτοιες "ματσαραγκιές", άρα μην ανησυχείς άδικα.

turrican

Retro Guru
Comrade
Πάντως θεωρώ ότι το να κολλήσω επάνω σε ένα usb micro δύο καλωδιάκια (εκτός πλακέτας) και μετά πολύ gently να κολήσω (ακουμπήσω καλύτερα) τα δυο καλώδια στα σημεία που μας ενδιαφέρουν, είναι μια ρεαλιστική (και μέσα στις δυνατότητες μου) λύση, ώστε να διαπιστωθεί αν τουλάχιστον δουλεύει.

Κάνατε μπόλικη δουλίτσα βρε παιδιά...και εσύ DAT... ευχαριστώ!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Comrade
Αυτές οι κενές τρύπες σίγουρα χρησιμεύουν για την κόλληση floppy connector, όπως σωστά επισήμανε ο Alex, οπότε το κενό αντιστοιχεί σε γείωση.

Ρίξε μια ματιά...

Τα δυο μεσαία (μαύρα κι άραχνα) αντιστοιχούν σε γειώσεις.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Comrade
Πάντα στα άκρα οδηγούμαστε! Χα!Χα!Χα! :lol::p

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Comrade
Παιδιά επειδή με τον lotharek γενικώς μιλάω στο FB αν θέλετε μπορώ να του πασάρω τις φωτός απο το θέμα και να μας καθοδηγήσει λίγο.

turrican

Retro Guru
Comrade
Χρόνη σε ευχαριστώ. Δεν έχω πρόβλημα να ρωτηθεί ο καθένας. Απλά, σκέφτομαι, επειδή δε το έχω καθόλου, μήπως μπλέξουμε; Προσπάθησα πάλι να του βάλω χέρι (στο σαταν), άλλα....
Σκέφτομαι, μόλις ξετρομάξω, και ξελουφάξω,(έχω κηρύξει και τριήμερο πένθος), θα προσπαθήσω με κάποιο γνωστό μου ηλεκτρονικό να αποκαταστήσω τη ζημιά (και μόλις ο ηλεκτρονικός μου πει ότι έγινε μπρίκι, θα αγοράσω ένα καινούριο από τον Lotharek, και θα πω σε εσάς " Ορίστε το έφτιαξα!!! Σαν καινούριο το έκανα"!

Last edited:

turrican

Retro Guru
Comrade
Ζει! Ζει! Ζει! Ο Ιορδάνης ζει!!!

Angel - Satan 1-0 τελικό!
Οι υποχθίνιες δυνάμεις κατατροπώθηκαν και γύρισαν στις τρύπες τους, ενώ εγώ γλίτωσα το κουβά!

pic1.jpg pic2.jpg

Πήγα σε φίλο μου ηλεκτρονικό! Ρώτησε τι κάνει αυτό! Με το δίκιο του! Με τέτοιο λογότυπο, θα πήγε το μυαλό του ότι χακάρει καμία δορυφορική, κανένα συνδρομητικό κ.τ.λ! Αφού του εξήγησα τι θέλω, με εξυπηρέτησε, να είναι καλά ο άνθρωπος του χρωστάω! Για το mini usb το βρήκε χλωμό! Αυτό θέλει μάλλον θερμό αέρα....οπότε χωρίς πολλά - πολλά πήγαμε στο σχέδιο β! Κόλλησα δηλαδή εκεί που μου είπε ο angel (και συμφώνησαν και τα άλλα παιδιά). Από καλώδιο, ότι βρήκαμε! Έκανε όμως τη δουλεια. Σκέφτηκα να κολλήσω μόνιμα στο satan ένα micro usb φορτιστή, αλλά επειδή τον λυπήθηκα να τον κόψω, έκανα πρώτα ένα τεστ με κάποιο usb καλώδιο που έπαιρνε τροφοδοσία από το pc μου (να δω βρε αδερφέ και αν δουλεύει). Το μόνο που δεν ήξερα ακόμα ήταν η πολικότητα. Μου είπε το παιδί, ότι συνήθως , το θετικό είναι κοντά στο διακόπτη! Κόκκινο (+) λοιπόν στο διακόπτη, και ground (-) στην από έξω! Λειτούργησε, και ευτυχώς, δε καταργεί τον διακόπτη). Όλα δουλεύουν ωρολόγιο!

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Comrade
Έλα ρε άψογος!!! Χαχαχα! The forces of good have prevailed for ONE MORE TIME! :)

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Comrade
Ο εξορκισμός πέτυχε! Μπράβο turri...Άντε καλό λιώσιμο! ;)