Πυκνωτές "Ώρα Μηδέν" - Και τώρα τί ;

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,894
Οι παρακάτω ερωτήσεις μπορεί να φαίνονται "χαζές" αλλά νομίζω εκφράζουν ουκ ολίγα άσχετα άτομα (σαν και μένα!). Οπότε pls be gentle!!

1) Επειδή θα παραγγείλω πυκνωτές απο αμερικα , εκεί έχουν το uF αντί για το μF. Η αντιστοιχία είναι ίδια - - Σωστά ;
2) Σαν μάρκα έχω κατασταλάξει στην Nichicon - Μην ρωτήσετε γιατί, μου έκατσε. Καλή η μπαρούφα ; Μην πείς κανείς Rubycon τον έφαγα.
3) Απο Ελλάδα βλέπω πολύ no-name πυκνωτή, ιδίως στα σκρουτζομάγαζα. Εντυπώσεις ;
4) Πειράζει να αλλάζουμε polar πυκνωτές με bi-polar ? Μια μικρή διαφορά που είδα σε αυτούς είναι οτι οι μέν polar έχουν πάνω απο 5.000 ωρες λειτουργίας (συνήθως μεχρι 105 κελσιου) ενώ οι αντιστοιχοι Bi-Polar μόλις 2.000 (στους 85 βαθμούς). Φυσικά σκεφτόμουνα bi-polar για να μην σκάσει τπτ εδώ στα πέριξ...
5) Πέραν των ενδείξεων : Voltage, Capacitance και Temperature υπάρχει κάτι άλλο που να δηλώνει το φυσικό μέγεθος/τις διαστάσεις του πυκνωτή ; Βλέπω πυκνωτές ίδιων στοιχείων αλλά με διαφορετικά σχήματα (πάντα για through hole μιλάμε)...
6)Οι ηλεκτρολυτικοί αξίζει να αντικατασταθούν με κάτι άλλο ; Π.χ με Tantalum ?

Αυτά πρός το παρόν!

sknipas

Retro Member
Reaction score
403
1. ναι
3. Εγω στηριζω acdcshop.gr. Εχει απο ολα noname και μη. Καλες τιμες και την επομενη της αποστολης - το πολυ μεθεπομενη μερα- απο σητεια στην εδεσσα.

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
857
Ο Φανος έχει rubycon στους 105 βαθμούς , οι bipolar έχουν τεράστιο μέγεθος στα ίδια μf, και οι tantalum πάνε μόνο σε ειδικές περιπτώσεις γιατί έχουν πολύ γρήγορη και περιορισμένη εκφορτηση.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
6,001
1) Ναι, είναι η ίδια
2) Καλή είναι
3) Έχω βάλει κι εγώ πολύ no name πυκνωτή και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα. Τα υλικά τους εξάλλου έχουν βελτιωθεί και δεν έχουν καμία σχέση με το χάος που βασίλευε στην περίοδο του Capacitor Plague
4) Ναι πειράζει. Εξαρτάται από τη χρήση. Αν θέλεις να τους βάλεις ως φίλτρα σε κυκλώματα ήχου (έξοδο) τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Μπορείς μάλιστα να πάρεις και τους αντίστοιχους audiophile (έτσι έκανα κι εγώ στην έξοδο των SIDs) Google is your friend. Οι bi polar είναι επίσης πολύ ακριβότεροι από τους απλούς polar.
5) Υπάρχει. Οι διαστάσεις τους. Δεν θέλεις να αντικαταστήσεις κάποιους πυκνωτές και να μην σου κλείνει το καπάκι, θέλεις;
6) Εξαρτάται από την χρήση

Jimpir76

Retro Member
Reaction score
171
1. ναι
3. Εγω στηριζω acdcshop.gr. Εχει απο ολα noname και μη. Καλες τιμες και την επομενη της αποστολης - το πολυ μεθεπομενη μερα- απο σητεια στην εδεσσα.
ωραίο αυτό το μαγαζί, δεν το είχα πάρει χαμπάρι, μου φένεται καλύτερο απο grobotronics.gr

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,894
Ωραία ρε παιδιά ευχαριστώ πολύ. Τώρα πρόσεξα οτι και το digikey με αγορές πάνω των 50 ευρώ έχει δωρεάν μεταφορικά...Κάτσε να ρωτήσω για τελωνεία...

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
857
Άσε το digikey, μου στοίχισε ο κούκος αηδόνι και ακόμα το φυσάω και δεν περνάει, με μ@μης@ν. ΠΟΤΕ ΠΙΑ, Τα 55€ παραγγελία μου κόστισαν σχεδόν €200 το καλοκαίρι.

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,894
Ωραία ρε παιδιά ευχαριστώ πολύ. Τώρα πρόσεξα οτι και το digikey με αγορές πάνω των 50 ευρώ έχει δωρεάν μεταφορικά...Κάτσε να ρωτήσω για τελωνεία...

Και πάνω που χάρηκα με το στόκ που είδα και γέμιζα το καλάθι μου...τρώω την πίκρα στο web chat με το DigiKey

Yes, any duties, taxes or charges from your Customs would be your responsibility.

Οπότε μάγκες μακρία απο digikey...

cutlaroc

Retro Addict
Reaction score
635
Να ρωτήσω και γω δειλά δειλά αυτό το Full Recap που λέτε τι σημαίνει; :lol::lol::lol::lol::lol::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,894
Άσε το digikey, μου στοίχισε ο κούκος αηδόνι και ακόμα το φυσάω και δεν περνάει, με μ@μης@ν. ΠΟΤΕ ΠΙΑ, Τα 55€ παραγγελία μου κόστισαν σχεδόν €200 το καλοκαίρι.

Γάμησε τα!!!! Πωωωω!!! Καλύτερα να τα άφηνες να πάνε πίσω και να έπαιρνες refund ρε σύ!

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,894
Να ρωτήσω και γω δειλά δειλά αυτό το Full Recap που λέτε τι σημαίνει; :lol::lol::lol::lol::lol::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

Σημαίνει πως, ότι πυκνωτές διαθέτει το μηχάνημα, θα αφαιρεθούν και θα μπούν καινούριοι στην θέση τους. Cap = Capacitor = Πυκνωτής.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
6,001
Έτσι την πάτησα κι εγώ...Τους τα άφησα αμανάτι στο τελωνείο. Στα είπα @dR_wH0 άσε τα "καλάθια" από εδώ και από εκεί και ασχολήσου μόνο από εκεί που εμπιστεύεσαι. Στο κάτω κάτω για πυκνωτές, μια βολτίτσα προς τα γνωστά στέκια και έχεις φουλάρει. Εγώ τα τελευταία χρόνια, όταν κατεβαίνω Σαλόνικα, και έχω ελλείψεις στην κάβα, φροντίζω να τις αναπληρώνω από ντόπια μαγαζιά.

cutlaroc

Retro Addict
Reaction score
635
Σημαίνει πως, ότι πυκνωτές διαθέτει το μηχάνημα, θα αφαιρεθούν και θα μπούν καινούριοι στην θέση τους. Cap = Capacitor = Πυκνωτής.

Ευχαριστώ πολύ Χρόνη μου δε πήγε το μυαλό μου και το google μου βγαζε κάτι recapitulate , ανακεφαλαίωση και κάτι τέτοια που δε μου κόλλαγαν... :D

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,894
Έτσι την πάτησα κι εγώ...Τους τα άφησα αμανάτι στο τελωνείο. Στα είπα @dR_wH0 άσε τα "καλάθια" από εδώ και από εκεί και ασχολήσου μόνο από εκεί που εμπιστεύεσαι. Στο κάτω κάτω για πυκνωτές, μια βολτίτσα προς τα γνωστά στέκια και έχεις φουλάρει. Εγώ τα τελευταία χρόνια, όταν κατεβαίνω Σαλόνικα, και έχω ελλείψεις στην κάβα, φροντίζω να τις αναπληρώνω από ντόπια μαγαζιά.

Ναι μωρέ έχεις δίκιο. Στην τελική όπως είπες, δεν χρειάζεται και πολύ ψάξιμο στις μάρκες - άλλωστε τα μηχανήματα αυτά ΠΟΣΟ θα δουλέψουν για να εκπονηθούν τα υλικά ;

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,894
Ωραία, υπάρχει κάποια εξήγηση γιατί δεν βρίσκω εύκολα στο Ελλάντα πυκνωτές Ηλεκτρολυτικούς 10V ανεξαρτήτως capacity ? Μπορώ να αντικαταστήσω τέτοιους με μεγαλύτερο Voltage ;

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
6,001
Εννοείται!!! 16V ή και 25V που θα βρεις σίγουρα

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
6,001
Ναι μωρέ έχεις δίκιο. Στην τελική όπως είπες, δεν χρειάζεται και πολύ ψάξιμο στις μάρκες - άλλωστε τα μηχανήματα αυτά ΠΟΣΟ θα δουλέψουν για να εκπονηθούν τα υλικά ;
Τελικά θέλεις τώρα να μιλήσουμε για μάρκες? Είσαι μεγάλη μάρκα τελικά! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl: