Πόσο χρονών είστε;

Always Somewhere

Retro Addict
Reaction score
1,143
Μα τι σας έπιασε και ψάχνετε ηλικίες!
Οποιοσδήποτε (τότε) κάτοχος ενός 8μπιτου σήμερα είναι 45+... Στο ίδιο τσουβάλι είμαστε όλοι!
Neah!!! Who cares για την ηλικία..

18357

Σημασία έχει πως νιώθετε μέσα σας!

Με φαντάζομαι κάπως έτσι.. (αλλα χωρίς τα μαλλιά) χαχαχα! :D

18355

Η αλήθεια είναι ότι είμαι τόσο προϊστορικός όσο αυτό..

Αλλα στα μυαλά και στην ψυχή είμαι κάτι ενδιάμεσο με τους ήρωες των παιχνίδιων που παίζω..

Η ψυχή δεν έχει ηλικία για αυτό δεν γερνάει και ποτέ της.

Όπως ήταν τότε είναι και τώρα!

Last edited:

dimfil

Retro Addict
Reaction score
1,243
Εεεεεεεε, όχι και 45.
Δεν βγαίνουν τα "κουκιά"...
Την 5ετια 1985-1990 ένας σημερινός 40αρης ήταν κάτω από 10 ετών... Εκτός βρε σεις αν όλοι παίζατε στα δάχτυλα τους spectrum και τους C64 από τα... 7 σας!

Always Somewhere

Retro Addict
Reaction score
1,143

Εγώ πάντως θυμάμαι 9-10 χρόνων να βλέπω μια φορά τον ξάδερφο μου που είχε spectrum να γράφει τις εντολές και να φορτώνει ένα παιχνίδι και την επομένη να το κάνω μόνος μου και να με βρίσκει σπίτι να παίζω ήδη ένα παιχνίδι.

Last edited:

dimfil

Retro Addict
Reaction score
1,243

Εγώ πάντως θυμάμαι 9-10 χρόνων να βλέπω μια φορά τον ξάδερφο μου που είχε spectrum να γράφει τις εντολές και να φορτώνει ένα παιχνίδι και την επομένη να το κάνω μόνος μου και να με βρίσκει σπίτι να παίζω ήδη ένα παιχνίδι.
Δεν το αμφισβητώ, αλλά προσωπικά πριν στα χρόνια του Δημοτικού (φυσικά προ '85 εποχή) δεν θυμάμαι κανένα πιτσιρίκι με home computer!
Στα πρώτα γυμνασιακά χρόνια αποκτήσαμε ο ένας μετά τον άλλο!

Για 8μπιτους μιλάω πάντα... Εκεί εγώ τοποθετώ την αγαπημένη εποχή του home computing...

scientist

Retro Starter
Reaction score
97
Μα τι σας έπιασε και ψάχνετε ηλικίες!
Οποιοσδήποτε (τότε) κάτοχος ενός 8μπιτου σήμερα είναι 45+... Στο ίδιο τσουβάλι είμαστε όλοι!
Είδες που είμαι νιάτο εγώ;
Ξεκίνησα βέβαια με 16-bit.

Είμαι 42 και οδεύω ολοταχώς για τα 43

clemenza

Retro Addict
Reaction score
756
Δεν το αμφισβητώ, αλλά προσωπικά πριν στα χρόνια του Δημοτικού (φυσικά προ '85 εποχή) δεν θυμάμαι κανένα πιτσιρίκι με home computer!
Στα πρώτα γυμνασιακά χρόνια αποκτήσαμε ο ένας μετά τον άλλο!

Για 8μπιτους μιλάω πάντα... Εκεί εγώ τοποθετώ την αγαπημένη εποχή του home computing...
Σωστός ο παίκτης: εκείνα, τα "δύσκολα" χρόνια, δεν είχα δει κανέναν μικρότερο από ηλικίες Γυμνασίου να έχει home computer. Και εννοείται ότι και εγώ τοποθετώ την "αγνή" εποχή του home computing εκεί που το κάνει και ο Δημήτρης, στα 8bit. Όχι ότι τα 16μπιτα δεν ήταν home computers, προς Θεού, απλά με την έλλειψη της διαμεσολάβησης της BASIC ανάμεσα στον χρήστη και τον απώτερο στόχο του (παιχνίδι) κάπου χάθηκε μια ολόκληρη γενιά που θα μπορούσαν να είχαν γίνει και αυτοί bedroom coders...

Vincent αγόρι μου, προφανώς και είσαι ακόμα... έφηβος αφού ξεκίνησες με τα 16μπιτα! :cool:

dimfil

Retro Addict
Reaction score
1,243
Troll mode ON...

Υπολογιστής που σου δείχνει το "χεράκι με δισκέτα" για να καταλάβεις τι πρέπει να κάνεις στη συνέχεια, δεν μπορεί να λέγεται home computer! Σου έχει αφαιρέσει τη μισή χαρά! Ξεκάθαρα σου λέει "βάλε και παίξε"...

Troll mode OFF...

Vincent

Retro Enthusiast
Reaction score
523
Πρώτα έλιωσα basic, cp/m, logo και μετά έπαιξα παιχνίδι.
Το ίδιο και με την κούκλα έπειτα, basic, amos, blitz, animation, μουσική και φυσικά παιχνίδια.

clemenza

Retro Addict
Reaction score
756
Μα καλά, μαζί δε μιλάγαμε για γραμμάτια και πράσινες οθόνες;;;
Εεεεε... Χμ... Νομίζω ότι με μπερδεύετε με κάποιον άλλο, κύριε! :cool:

clemenza

Retro Addict
Reaction score
756
Troll mode ON...

Υπολογιστής που σου δείχνει το "χεράκι με δισκέτα" για να καταλάβεις τι πρέπει να κάνεις στη συνέχεια, δεν μπορεί να λέγεται home computer! Σου έχει αφαιρέσει τη μισή χαρά! Ξεκάθαρα σου λέει "βάλε και παίξε"...

Troll mode OFF...
Πέραν της πλάκας πάντως, καλώς ή κακώς, στην εποχή των 16bit ο πραγματικός χομπίστικος home computer ήταν τα... PCs! Αν δεν το θυμάστε, ρίξτε μια ματιά στα πρώτα 15 τεύχη του PC Master και θα πάρετε μια ιδέα...

clemenza

Retro Addict
Reaction score
756
http://donysoldcomputers.blogspot.com/2019/07/blog-post.html

Ο καλύτερος υπολογιστής του κόσμου;

Δικό σας το blog αγαπητέ?
Όπα! Τι είναι τούτο ρε Μήτσο; Καλό, πού το ανακάλυψες; :D

Πάντως, αν το ψάξεις προς τα πίσω (χρονολογικά) θα βρεις αρκετά blog posts στα οποία αναφέρω ότι από άποψη hardware η Amiga ήταν χρόνια μπροστά. Στη συγκεκριμένη χρονική φάση τα PCs διέθεταν το πλέον αδύναμο hardware όλων, αλλά ήταν πραγματικά μηχανάκια για τους χομπίστες. Κάτι η απουσία γραφικού περιβάλλοντος, κάτι η καλή BASIC και η Turbo PASCAL που έσκαγε τότε μύτη, κάτι το DOS, κάτι η ανοιχτή αρχιτεκτονική, όλα αυτά μαζί αποτελούσαν το υγρό όνειρο του κάθε computer hacker. Φυσικά, αν τύχαινε και ο τελευταίος έβλεπε (ή, ακόμα καλύτερα, άκουγε) κάποιο demo της Amiga, τότε τον έζωναν τα φίδια! Τι να κάνεις, πειρασμοί! :lol:

clemenza

Retro Addict
Reaction score
756
Όχι δεν το έβαλα για την Αμίγκα, εκεί συζητάμε για τον CPC μου που πήρα τότε με πράσινο και γραμμάτια :cool:
Ναι βρε, το θυμάμαι. Είχα απογοητευτεί τα μάλα όταν μου έγραψες ότι η οθόνη ήταν πράσινη. Αλλά, να σου πω κάτι; Κατάντια σαν την δική μου άλλος δεν την είχε που το 1993, όταν πλέον κατάφερα να αγοράσω για πρώτη φορά Amiga (εννοείται με γραμμάτια, από την Γραμμή, την Α500+), είχα έγχρωμη τηλεόραση μόνο με composite είσοδο και Amiga χωρίς modulator με αποτέλεσμα να χρησιμοποιώ την μονόχρωμη (ασπρόμαυρη) έξοδο της Α500+ και να χαίρομαι... 4096 αποχρώσεις του γκρίζου (τι 50 και μαλακίες, που βγάλανε και λεφτά από δαύτες)!

Η κατάσταση αυτή κράτησε περίπου για 3 μήνες. Γίνεται κατά συνέπεια εύκολα κατανοητό το γιατί δεν με εντυπωσίασαν ποτέ τα χρώματα της Amiga αλλά ο ήχος της! :lol:

scientist

Retro Starter
Reaction score
97
Ναι βρε, το θυμάμαι. Είχα απογοητευτεί τα μάλα όταν μου έγραψες ότι η οθόνη ήταν πράσινη. Αλλά, να σου πω κάτι; Κατάντια σαν την δική μου άλλος δεν την είχε που το 1993, όταν πλέον κατάφερα να αγοράσω για πρώτη φορά Amiga (εννοείται με γραμμάτια, από την Γραμμή, την Α500+), είχα έγχρωμη τηλεόραση μόνο με composite είσοδο και Amiga χωρίς modulator με αποτέλεσμα να χρησιμοποιώ την μονόχρωμη (ασπρόμαυρη) έξοδο της Α500+ και να χαίρομαι... 4096 αποχρώσεις του γκρίζου (τι 50 και μαλακίες, που βγάλανε και λεφτά από δαύτες)!

Η κατάσταση αυτή κράτησε περίπου για 3 μήνες. Γίνεται κατά συνέπεια εύκολα κατανοητό το γιατί δεν με εντυπωσίασαν ποτέ τα χρώματα της Amiga αλλά ο ήχος της! :lol:
Έτσι εξηγούνται πολλά... :p

dimfil

Retro Addict
Reaction score
1,243

Η κατάσταση αυτή κράτησε περίπου για 3 μήνες. Γίνεται κατά συνέπεια εύκολα κατανοητό το γιατί δεν με εντυπωσίασαν ποτέ τα χρώματα της Amiga αλλά ο ήχος της!
Δεν είχες Telefunken γι'αυτό την πάτησες!
Αυτό το θηρίο που ακόμα παίζει αλλά βρίσκεται παροπλισμένο στην αποθήκη του πατέρα μου... Αυτό που μου χάρισε αμέτρητες έγχρωμες ώρες σε spectrum, c64, atari st και amiga...

Αχχχχ....

antmagn

Retro Member
Reaction score
200
Αυτό το θηρίο που ακόμα παίζει αλλά βρίσκεται παροπλισμένο στην αποθήκη του πατέρα μου... Αυτό που μου χάρισε αμέτρητες έγχρωμες ώρες σε spectrum, c64, atari st και amiga...

Αχχχχ....
TELFUNKEN είχαμε κι εμείς....τεράστια μου φαινόταν! Ποιος θυμάται τη διαφήμισή με τον Πολυχρονίου που έλεγε συλλαβιστά και εκνευριστικά αργά τη μάρκα και μετά "τα γράμματα του μέλλοντας" ή κάτι τέτοιο.

clemenza

Retro Addict
Reaction score
756

Αχχχχ....
Είχαμε Grundig! Κι αυτή Ευρωπαϊκή ήταν (και Γερμανική, επίσης) αλλά δεν είχε SCART! Και την composite με adaptor σε ένα 5πολικό DIN την έβγαλα. Ίσως να έφταιγε το ότι ήταν τηλεόραση του 1980 και μάλλον... δεν είχε εφευρεθεί το SCART τότε! o_O

Παλαιότερα μάλιστα, επί Spectrum, είχα μία άλλη Grundig (ασπρόμαυρη αυτή) στην οποία είχα κολλήσει πορτοκαλί ζελατίνα μπροστά από την οθόνη για να την κάνω... amber monitor! Το πώς δεν τυφλώθηκα με αυτές τις βλακείες ένας Θεός το ξέρει... :geek: