What's new
iamretro

Wow! It seems you have yet to create an account with us! Needless to say, you have to register in order to get the full "iamretro" experience! You will then be able to create your own topics, reply to posts and be an active member of the MOST prolific community in Greece (even further than that, but we're being modest for now). So don't delay! REGISTER!

Ρετρo gaming ξενερωματα

metalcandyman

Retro Addict
Comrade
Το gaming ειναι διασκεδαση,απολαυση,χαλαρωση,ερωτας,καψουρα και παρα πολλα αλλα ομως δεν ειναι ολα καλα και ροδινα και σιγουρα ο καθε gamer σε ολη του την ζωη που ασχολειτε με αυτο το ''αθλημα'' θα του ετυχαν και διαφορες περιπτωσεις απολυτου ξενερωματος οπως για παραδειγμα το να παρουμε ενα παιχνιδι επειδη μας γυαλισε η εικονα που ειχε το κουτι και χωρις να εχουμε την δυνατοτητα να δουμε της εικονες με το gameplay απο πισω και τελικα το παιχνιδι να ειναι σκετη μουφα η πχ να παιζουμε ενα παιχνιδι και να ανυπομονουμε για το τι θα δουμε στον τερματισμο μολις το τελειωσουμε και τελικα να μη δουμε αυτα που περιμεναμε και να φαμε μεγαλη ξενερα.Υπαρχουν δεκαδες τετοια παραδειγματα gaming ξενερωματος και θα ειναι καλη φαση αν ο καθενας εγραφε το η τα gaming ξενερωματα του

Ξεκινωντας εγω να πω πως ενας απο τους εφιαλτες στο δρομο με τα arcades που ειχε ο καθε πωρωμενος arcade gamer που ξημεροβραδιαζοταν πανω απο της καμπινες ηταν η διακοπη ρευματος και οχι το κατεβασμα του διακοπτη που στο αθλημα αυτο ο καθε ιδιοκτητης ειχε χρυσο μεταλιο και παγκοσμιο ρεκορ αλλα η διακοπη ρευματος απο καποια βλαβη σε καποια κολωνα της ΔΕΗ κλπ.Την πρωτη φορα που εφαγα τετοιο ξενερωμα ημουνα πιτσιρικας και επαιζα το Wonder Boy και γυρω γυρω να με κοιτανε πρεπει να ειχε γυρω στα 20 ατομα μπορει και παραπανω.Μεχρι τοτε για τελικο μιας που το ειχα τερματισει ειχαμε τον εβδομο κοσμο και το κεφαλι που ειναι ο ελεφαντας και κλασσικα το πληθος γυρω μου καθε φορα ηταν μεγαλο οχι μονο σε μενα φυσικα αλλα σε οποιονδηποτε ηξερε καλα καποιο παιχνιδι.Σε καθε πιστα επερνα την κουκλα εκτος απο κανα 2,3 που δεν την ειχα βρει χωρις να ξερω τοτε ποσες ειναι οποτε το παιχνιδι τελειωνε στο 7-4 μην ξεροντας οτι υπαρχει και ογδοος κοσμος αν παρεις ολες της κουκλες.Εκεινη την μερα λοιπον ειχε καταγιδα εξω και στο μαγαζι ειχε πολυ περισσοτερο κοσμο γιατι δεν μπορουσαν να φυγουν λογο βροχης και τα εφερε ετσι η ωρα που εκεινη την μερα βρηκα και πηρα τελικα της 3 κουκλες που με ελειπαν και απλα συνεχιζα το παιχνιδι για τον τερματισμο.Μολις βγαζω τον ελεφαντα λοιπον και ετοιμαζομαι για ηρωικη αποχωρηση απο το μαγαζι με το πληθος να εχει μεινει για πολοστη φορα αναυδο:pβλεπουμε ολοι πως το παιχνιδι συνεχιζει και πραγματικα η εκπληξη ειναι τοσο μεγαλη που γεινεται χαμος.Γεματος εξαψη,αγωνια και λαχταρα εγω ξεκιναω να παιζω και πριν καλα καλα φτασω στο τελος του 8-1 ακουγεται μια πολυ δυνατη βροντη και κοβεται το ρευμα.Το επομενο αμεσως λεπτο εγινε πανικος με τα ματια τα δεικα μου και ολων οσον εβλεπαν να γυαλιζουν απο την τρελα οι κραυγες να ακουγονται μεχρι την πλατεια του χωριου και γω να κοπαναω κλωτσιες και μπουνιες την καμπινα απο τα νευρα μου.Μιλαμε εφαγα τετοιο ξενερωμα που εφυγα απο το μαγαζι με το ποδηλατο μεσα στην βροχη και εριχνε καρεκλοποδαρα αφου καλα καλα να δω δεν μπορουσα και το ξενερωμα συνεχιστηκε καθως το ρευμα ηρθε τα ξημερωματα και καθομουνα σαν τον κουκο στο σπιτι γιατι δεν μπορουσα να παιξω κανενα παιχνιδι στο snes.Μιλαμε αυτο ηταν ενα απο τα μεγαλητερα gaming ξενερωματα που εχω φαει.

Eνα απο τα πρωτα RPG που ειχα αγορασει για το snes ηταν το Mystic quest legend και μαλιστα το ειχα αγορασει μεταχειρισμενο απο ενα μαγαζι που πουλουσε μεταχειρισμενα παιχνιδια μονο την κασσετα και οχι μαζι με τα κουτια.Το παιχνιδι το ειχα παρει παρασκευη απογευμα που ειχε κατεβει ο γερος μου στην πολη για κατι ψωνια για το μαγαζι και ειχα τρελη χαρα για το παιχνιδι αλλα και γιατι θα ειχα μπροστα μου ενα σαββατοκυριακο να το λιωσω.Ετσι λοιπον αφου τελειωσαμε με τα ψωνια και επιστρεψαμε στο χωριο λες και εβγαλα φτερα στα ποδια πηγα και εβαλα στο δευτερολεπτο την κασσετα στο snes και ξεκινησα να παιζω.Αφου επαιζα ηδη 3 ωρες και αφου ειχα φαει πολυ ξυλο γιατι επρεπε να ανεβασω level αποφασισα να κανω save γιατι ειχε μια ταινια στην τηλεοραση που ηθελα να δω.Ετσι λοιπον αφου ειδα και την ταινια και την επεσα για υπνο ξυπνησα απο της 7 το πρωι για να συνεχισω το παιχνιδι και καθως ξεκινησα να παιζω διαπιστωσα πως δεν κρατουσε το save και με εβγαζε παλι να γραψω το ονομα του χαρακτηρα μου.Αφου εκανα ξανα το πειραμα και διαπιστωσα πως η κασσετα εχει προβλημα και δεν κανει save πηρα την μεγαλη αποφαση αφου ειχα τετοια τρελα με το παιχνιδι να το τερματισω χωρις να σβησω την κονσολα μεχρι να γινει αυτο λαμβαοντας υποψη ολα τα πιθανα θεμτα που μπορει να προκυψουν οπως μια διακοπη ρευματος πχ.Ετσι λοιπον απο της 9 το πρωι του σαββατου μεχρι την κυριακη το βραδυ στης 1 δεν σταματησα να παιζω παρα μονο για φαγητο και ηρθε η στιγμη που αφησα το παιχνιδι εξω απο τον focus tower οσοι ξερουν το παινχιδι θα καταλαβουν και την επεσα για υπνο με την σκεψη μου να ειναι εκει.

Το πρωι ειπα την μανα μου να εχει στο μυαλο της μην κατεβασει καμια ασφαλεια κλπ και με πολυ προσοχη μαζεψα τα καλωδια της κονσολας για να μην ειναι μεσα στα ποδια της.Αφου πηγα σχολειο και μετρουσα το καθε λεπτο μεχρι να παω σπιτι οταν ηρθε η ωρα και εφτασα τρεχω αμεσως περνω στα χερια μου το gamepad και ανοιγω την τηλεοραση και οταν στην οθονη δεν ειδα το παιχνιδι δεν μπορω να περιγραψω με λογια τι εγεινε και ειδικα οταν πηγα στην κονσολα και ειδα βγαλμενο απο πισω το καλωδιο τροφοδοσιας.Αυτο που ειχε γινει ηταν πως οσο και να προειδοποιησα την μανα μου αυτη πηγε να καθαρισει το επιπλο που πανω ηταν η κονσολα και τρβηξε το καλωδιο και μαλιστα με ειπε πως το ειδε αλλα θεωρησε οτι δεν θα υπηρχε προβλημα.Μετα απο αυτο εκανα μια βδομαδα να μιλησω στην μανα μου,δεν ξαναεπαιξα το παιχνιδι και κατι μηνες μετα το ξαναβρηκα μεταχειρισμενο αλλα απο φιλο που ερχοταν απο αθηνα στο χωριο να δει τους παππουδες του οποτε το εκανα τραμπα με αλλο παιχνιδι που ηθελε εκεινος και επιτελους το τερματισα.Φυσικα η ξενερα δεν ξεχνιεται μεχρι και σημερα:rofl::rofl::rofl::rofl:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Comrade
Κατάθεση ψυχής! Χα!Χα!Χα! Εγώ το μόνο ξενέρωμα που θυμάμαι συχνά πυκνά ήταν με τα φανταχτερά εξώφυλλα των κασετών, συνήθως κάποιου πασίγνωστου arcade game, για Commodore 64 και την ήττα που έτρωγα βλέποντας το να τρέχει live σε real thing. Για τις διαφημιστικές καταχωρήσεις δεν το συζητάμε. Μέγιστη κομπίνα ολκής, πραγματική χαρτζιλικοπαγίδα. Απίστευτα ξενερώματα...

clemenza

Retro Mentor
Comrade
Οι μεταφορές από arcades σε home computers. Και κυρίως αυτές σε Atari ST και Amiga, όπου πλέον καταλάβαινες ότι δεν έφταιγε το hardware που δεν είχε δυνατότητες (τι δυνατότητες θέλει για να μεταφέρουν ένα 8μπιτο παιχνίδι με 8Κ μνήμης στον ST, δηλαδή), αλλά οι εταιρίες που σε δούλευαν ψιλό γαζί, πουλώντας σου ένα όνομα (του coin op) και τίποτα παραπάνω...

Υπάρχουν βέβαια και εξαιρέσεις (ας πούμε το Rainbow Islands σε όλα τα formats) αλλά ο κανόνας ήταν όσα έγραψα παραπάνω... :poop:

nicked

Immune Seven 11
Staff member
Comrade
Θυμάμαι κάτι Σάββατα πρωί (14 - 15 χρονών) να παίρνω λεωφορείο απο το χωριό για να κατέβω Θεσσαλονίκη με την nerd παρέα μου, με προορισμό ένα μικρό μαγαζί υπολογιστών στον Άγιο Δημήτριο το οποίο πουλούσε (τι άλλο) πειρατικά DOS Games.

Μας έδινε μια λίστα με τις νέες κυκλοφορίες, διαλέγαμε τα παιχνίδια και μετά περιμέναμε να μας τα γράψει σε δισκέτες... DOOM, Ninja Turtles, Screamer και ένα κάρο παιχνίδια. Όπως είναι λογικό κάποια απο αυτά τα παιχνίδια ήταν πολλές παραπάνω απο μία δισκέτες!

Η απόλυτη ΞΕΝΕΡΑ λοιπον...

Κτελάκι απο Βαρδάρη για πίσω στο χωριό, sprint μέχρι τον κοντινότερο υπολογιστή, για εγκατάσταση των παιχνιδιών...

disk 1...ok
disk 2...ok
disk 3...ok
disk 4...ok
disk 5... error!

ARRGGGGHHHHHHSHADHASKHDAKJ! Οι 'χτυπημένες' δισκέτες λοιπόν είναι η μεγαλύτερη ΞΕΝΕΡΑ

18444

Vincent

Retro Addict
Comrade
US.Gold
Και οτιδήποτε SEGA στην Amiga.

Το Superman στον Amstrad, καταραμένο παιχνίδι σε όλες τις πλατφόρμες.
Η αστεία ιστορία είναι πως με πήγε φίλος στα Ταμπούρια (7χλμ από το σπίτι μου) σε έναν πειρατή να το πάρω και ξενέρωσε η ζωή μου όταν το έτρεξα.
Το καλό της υπόθεσης ήταν πως γνώρισα τη γυναίκα μου εκεί...

Ο τυπάς ήταν σε ένα ισόγειο σε στενό χωρίς τοίχο μπροστά και πόρτες, πρέπει να ήταν γκαράζ?!?!?
Τέρμα μουσική και γενικά δεν έτρεχε κάστανο με τις αντιγραφές. Τον πέτυχα κατά τύχη πριν 10 χρόνια να γράφει CD στο ίδιο μέρος μόνο που δεν χώραγες από τις κούτες, άρχοντας.
Το καλό της υπόθεσης ήταν πως γνώρισα τη γυναίκα μου εκεί...

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Comrade
US.Gold
...
Αχ! US Gold...Τι μου θύμισες τώρα! Μπορεί να κυκλοφόρησε αρκετά classics αλλά στην σαβούρα από κάτω, έφαγα την ΑΠΟΛΥΤΗ ΞΕΝΕΡΑ!

Προσέξτε εξώφυλλο! (με ψιλά γράμματα, αναφέρει ότι οι screens είναι από την arcade version)

... Δείτε τι είχα αντικρίσει (!)

supacoopa

Retro Member
Comrade
Outrun, σε ολες τις εκδοσεις για υπολογιστες.

Εκτος απο την εισαγωγικη οθονη, ολο το υπολοιπο παιχνιδι ηταν εντελως για τα μπαζα!

scientist

Retro Member
Comrade
Η τελευταία καλή ξενάρα που θυμάμαι είναι όταν σύνδεσα το PS2 σε μια Full HD τηλεόραση και αναρωτήθηκα... τι σκατά αυτά έπαιζα;

turrican

Retro Guru
Comrade
Να γυρίζεις από την οδό Στουρνάρα με τον τίτλο που χάζευες στο pixel, και τελικά να μη φορτώνει η κασέτα (και από τις δυο μεριές).
Αχ άτιμε ZX-Spectrum +2 με το κασετόφωνο σου... :(

clemenza

Retro Mentor
Comrade
Η μέρα που απέκτησα το NBA Live '95 για το PC. Είχα διαβάσει reviews, είχα ακούσει τα καλύτερα, λάτρευα ανέκαθεν τα παιχνίδια μπάσκετ και τελικά διαπίστωσα ότι, σε αντίθεση με όλα τα άλλα παιχνίδια που είχα τότε, ήθελε 8ΜΒ RAM για να τρέξει. Και είχα μονάχα 4ΜΒ... :cry:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Comrade
Η μέρα που απέκτησα το NBA Live '95 για το PC. Είχα διαβάσει reviews, είχα ακούσει τα καλύτερα, λάτρευα ανέκαθεν τα παιχνίδια μπάσκετ και τελικά διαπίστωσα ότι, σε αντίθεση με όλα τα άλλα παιχνίδια που είχα τότε, ήθελε 8ΜΒ RAM για να τρέξει. Και είχα μονάχα 4ΜΒ... :cry:
Ω, ναι...άλλη πίκρα και με δαύτο αλλά και με το Full court Press αν θυμάμαι καλά (της Microsoft)
Μια που αναφέραμε και τα παιχνίδια για PC, θυμάμαι άπειρες ώρες ξενερώματος με δεκάδες αντιγραφές; τόσο σε άπειρες δισκέτες (CD RIPs) όσο και σε CDs (εκείνα τα πρώτα, τα χρυσά noname) που με αφήναν στα κρύα του λουτρού (και κόστιζαν τα άτιμα)

Always Somewhere

Retro Mentor
Comrade
Μεγάλη χαρα όταν το 1988 παράγγειλα (η μητέρα μου βασικά το παράγγειλε γιατί ήμουν ακόμα πολύ νιάνιαρο :D ) απo μια διαφήμιση του Pixel το Batman the Caped Crusader..

18447

Το οποίο ήρθε με ταχυδρομείο μετά από 2 εβδομάδες και τελικά δεν έπαιζε σε CGA.. :(

vasilas432

Retro Enthusiast
Comrade
Πάνω που είχα ανταλλάξει με ένα άλλο παιδί και μου είχε δώσει το Shinobi II στο Game Gear. Έπερνε 94% απο περιδικό της εποχής και είχα πορωθεί άσχημα. Δάνεισα λοιπόν την κονσόλα στον κολλητό μου για το Σαββατοκύριακο αφού με είχε πρήξει. Τη Δευτέρα μου το γυρίζει με σπασμένη την οθόνη και η κονσόλα δεν άναβε καν.....Αυτός το είχε αφήσει λέει στο γραφείο του και όταν γύρισε το βρήκε έτσι. Ούτε λόγος να μου το αποζημιώσουν οι γονείς του. Ήταν η απόλυτη ξενέρα.

Μετά απο αυτό ο πατέρας μου με ρώτησε τι θέλω (αν και δεν το συνήθιζε) και έτσι πήρα το Mega Drive πακέτο με 3 παιχνίαδια. Τα Turbo Outran, Decap attack και Risky Woods. O "φιλαράκος μου" έσκασε απο τη ζήλια του. Αυτός είχε το NES και μια Amiga 2000

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Comrade
...οπότε κάναν τους "Γερμανούς"; :lol:o_O

Ibra

Retro Starter
Comrade
Αχ αχ εγώ είχα καμία 50 ώρες στο witcher 1 στο Pc. Το έπαιζα και εκείνη την εποχή είχα πάθει πλάκα είχα προχωρήσει αρκετά την ιστορία. Σε άκυρη φάση πρόβλημα στο σκληρό και φορματ. Κλαμαααα πάει η πρόοδος witcher δεν το ξανά-ξεκίνησα. Αγκάθι μου έμεινε