Σαν σήμερα...

Vincent

Retro Addict
Reaction score
1,635
Η επέτειος

15/12/90 οι δικοί μου, μου αγόρασαν με γραμμάτια από τον ΚΥΒΟ Computers μια Amiga.
Η συγκεκριμένη ήταν μια Amiga 500 v1.3.2 με κόκκινο power led και ένα πράσινο για το floppy drive.
Η τελευταία συμβατή με όλη τη gaming βιβλιοθήκη πριν σκάσουν μύτη οι v1.3.3 λίγο πριν τις Plus, με τα πράσινοκίτρινα leds και τις ασυμβατότητες.
Παρέα στην Amiga έκανε και ένα Commodore 1084S monitor, αυτό της Philips.

To setup μου ήταν κάπως έτσι:

Αφού έγραψα το παραλήρημα του γέρου, ας συνεχίσω λίγο αυτή τη ζεστή και ευχάριστη Χριστουγεννιάτικη ιστορία.

ΤΗΝ ΠΟΥΛΗΣΑ...

Την έδωσα για να κάνω "upgrade" με την Amiga 2000.
Με πήγε λοιπόν ο father με τη vespa στον ανεγκέφαλο να την ανταλλάξουμε.
Ζητάω την A2000 με το ECS chipset και επέμενα σε αυτό.
Φέρνουν ένα κουτί και μου το σέρνουν με το πόδι στα δικά μου πόδια.
Βγάζει τον καλκιουλάτορα η Κυρία και μετά από τα χαρακτηριστικά κλακ κλακ λέει:

100 χιλιάρικα.

Τα σκάει ο father μετρητής και πάω να πάρω το κουτί.
Τι να δω!!!
Το κουτί έλεγε Amiga 3000HD.
Μιλάμε για ένα TOP μηχάνημα της εποχής που άγγιζε τα Workstations με τιμή 1 εκατομμύριο δραχμές!

Τι κάνει ο Μήτσος;
Το σηκώνω και τη κάνω μπουχός...
Μόλις βγαίνω από το κατάστημα ακούω:

Συγγνώμη, λάθος.

Πάω πίσω και μου δίνουν την Α2000 τελικά.

Η επιστροφή

Καβαλάμε το βεσπί και τοποθετούμε τη κούτα στη "ποδιά"

Πριν όμως πατήσουμε μανιβελιά, να επισημάνω τη κατάσταση της μηχανής.

Είχε θέματα, "κλωτσούσε" ο σταυρός και πέταγε τις ταχύτητες.
Άλλες φορές δεν έπαιρνε μπρος και ήθελε σπρώξιμο.

Εκείνη την ημέρα λοιπόν, είχε μια διαδήλωση.
Αν θυμάμαι καλά πρέπει να ήταν κάτι με τους οδηγούς των λεωφορείων.
Εμείς βέβαια το μάθαμε από πρώτο χέρι μόλις βγήκαμε στον κεντρικό...

Οδηγοί από τη μια, Ματατζήδες από την άλλη, και στη μέση;
Εγώ, ο φάδερ, η piaggio και η amiga.

Επειδή δεν μπορώ να αποτυπώσω το feeling αλλά και το σκηνικό, θα σας πω να φανταστείτε ένα ντου στο Γαλατικό χωριό.
Η βέσπα να αρνείται πεισματικά να πάρει μπρος.

Για την παραπάνω εικόνα σας παροτρύνω να δείτε αυτό:

Τελικά την γλυτώσαμε και επιστρέψαμε σπίτι.
Με χαρά ανοίγω τη κούτα και αρχίζω να συνδέω το εργαλείο, τώρα πλέον είχα "επανκλεματικό" μηχάνημα!!!
Τρέχω τη νέα δισκέτα του Workbench 2.0.4, πωωωωωω UNIXια!!!
Η χαρά μου όμως σταματάει μόλις βλέπω τη διαθέσιμη μνήμη...
380 κάτι KiloBytes.

ΚΑΤΙ ΜΟΥ ΒΡΩΜΑΕΙ

Τελικά μου πασάρανε OCS μηχανάκι εεεεε;;;;
Τηλέφωνο επιτόπου και με τις σχετικές απειλές σε μια ώρα ήρθε φορτηγάκι με ότι ζήτησα.

Τελικά δεν αγόρασα τίποτα εξτρά για την Α2000 και δεν ήταν τίποτε άλλο από μια Α500 Plus, τσάμπα τη κατοστάρα.
Κάτι δηλαδή σαν εκείνους που αγοράζουν τη BMW αλλά δεν έχουν να τη συντηρήσουν ένα πράγμα.

Τι έγινε έπειτα;
Αυτό είναι μια ιστορία για άλλη φορά.

Καλά Χριστούγεννα.

Last edited:

Always Somewhere

Retro Mentor
Reaction score
2,033
Αχχ!! Τι ωραίες εποχές!!!

Η Δέσποινα με τα τιγρε μίνι.. :lol: χεχε... Ήταν όμορφη στα νιάτα της. :love:

Καλα ρε φιλε είχαμε δίπλα μας το Micropolis το οποίο ήταν εγγύηση!

Εγώ απο εκεί πήρα και τον Amstrad PC1512 αλλα και αργότερα την Amiga 500 v1.3 (με πράσινο/πορτοκάλι ledακι) μαζί με το philips monitor.

Εγώ στα μέρη που λες πήγαινα μονο στον Θωμά (Rip) και για κουτατα PC παιχνίδια στην Δέσποινα. :)

Ωραίο και νοσταλγικό το ποστ σου φιλε Δημήτρη!

Καλά Χριστούγεννα !

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,814
Μα, πως είναι δυνατόν να σου πήρε πάνω από 5ns για να εξαφανιστείς με την κούτα της A3000HD στα χέρια; Πως ήσουν τόσο αργός και σε πρόλαβαν;

Vincent

Retro Addict
Reaction score
1,635
Εάν έτρεχα θα το έπαιρναν χαμπάρι και την έκανα φυσιολογικά.

Scorpio_Gr

Retro Enthusiast
Reaction score
641
Μας Ταξίδεψες φίλε!!!
Να είσαι καλά και καλές γιορτές!!!!

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,523
Αμαννν!!!
Τι διάβασαν τα ματάκια μου (καθυστερημένα);
Γίνονται τέτοια πράγματα;
Τρομερή ιστορία! :confused:

ErrorFlynn

Retro Member
Reaction score
358
Αχχ!! Τι ωραίες εποχές!!!

Η Δέσποινα με τα τιγρε μίνι.. :lol: χεχε... Ήταν όμορφη στα νιάτα της. :love:

Καλα ρε φιλε είχαμε δίπλα μας το Micropolis το οποίο ήταν εγγύηση!

Εγώ απο εκεί πήρα και τον Amstrad PC1512 αλλα και αργότερα την Amiga 500 v1.3 (με πράσινο/πορτοκάλι ledακι) μαζί με το philips monitor.

Εγώ στα μέρη που λες πήγαινα μονο στον Θωμά (Rip) και για κουτατα PC παιχνίδια στην Δέσποινα. :)

Ωραίο και νοσταλγικό το ποστ σου φιλε Δημήτρη!

Καλά Χριστούγεννα !
Καλημέρα... ε όχι και ωραία η Δέσποινα στα νιάτα της. Σαν καλοπεριποιημένος βάτραχος ήταν.
Εγώ για δυο χρόνια περίπου (97 με 99) δούλευα στον Θωμά απέναντι και είχα καθημερινή επαφή μαζί της.
Στο μαγαζί της τότε δούλευε και μια άλλη κοπέλα η Μαντώ. Όχι ιδιαίτερης ομορφιάς (σε σχέση με τη Δέσποινα ήταν μοντέλο)
αλλά ήταν μάλαμα. Σε εκείνη τη φάση λοιπόν η μικροσκοπική αδερφή του Jabba the Hutt σκέφτηκε να σκαρώσει μια φάρσα στη Μαντώ.
Της έστελνε καθημερινά λουλούδια τάχα μου δήθεν από κάποιον θαυμαστή και η άλλη βέβαια πολύ λογικά είχε κολακευτεί και προσπαθούσε
να καταλάβει ποιός ήταν. Μέχρι που μια μέρα της ξεφούρνισε την αλήθεια η Δέσποινα και γέλαγε μπροστά της μέσα στο μαγαζί ανάμεσα στους άλλους. Μιλάμε για ωραιότητα μέσα έξω.

Έχω να θυμάμαι πολλές ιστορίες τόσο από Θωμά όσο και από Δέσποινα.

Ωραια η ιστορία σου Vincent !

Scorpio_Gr

Retro Enthusiast
Reaction score
641
Εγώ δούλευα στο Plot Θεμιστοκλέους και θα συμφωνήσω 100% μαζί σου... και για την Δέσποινα (εξάλλου αφού δούλευες εκεί ξέρεις πως την "έλεγαν" οι άλλοι) και για την Μαντώ... Αν και για του λόγου το αληθές.... η Δέσποινα αν δεν είχες να κάνεις "επαγγελματικά" μαζί της που σε "έσφαζε" και δεν καταλάβαινε τίποτα.... (μεγάλη και ισχυρή επαγγελματίας και αν θες την γνώμη μου μπράβο της)... κατά τα άλλα ήταν ήταν μεγάλη ψυχούλα!!!!

αααχχχχ βρε τι μου θύμησες..... να είσαι καλά!!!!!

Vincent

Retro Addict
Reaction score
1,635
Η ψηλή λεβέντισσα με το κοντό μαλλί ήταν αδερφή της?

Vincent

Retro Addict
Reaction score
1,635
Έτσι έλεγαν τότε.
Θυμάμαι και τον άλλον τον κέφι στο πατάρι, την πρωταγωνίστρια την λέγαμε Τσιλέρ.

Always Somewhere

Retro Mentor
Reaction score
2,033
Καλημέρα... ε όχι και ωραία η Δέσποινα στα νιάτα της. Σαν καλοπεριποιημένος βάτραχος ήταν.
Εγώ για δυο χρόνια περίπου (97 με 99) δούλευα στον Θωμά απέναντι και είχα καθημερινή επαφή μαζί της.
Στο μαγαζί της τότε δούλευε και μια άλλη κοπέλα η Μαντώ. Όχι ιδιαίτερης ομορφιάς (σε σχέση με τη Δέσποινα ήταν μοντέλο)
αλλά ήταν μάλαμα. Σε εκείνη τη φάση λοιπόν η μικροσκοπική αδερφή του Jabba the Hutt σκέφτηκε να σκαρώσει μια φάρσα στη Μαντώ.
Της έστελνε καθημερινά λουλούδια τάχα μου δήθεν από κάποιον θαυμαστή και η άλλη βέβαια πολύ λογικά είχε κολακευτεί και προσπαθούσε
να καταλάβει ποιός ήταν. Μέχρι που μια μέρα της ξεφούρνισε την αλήθεια η Δέσποινα και γέλαγε μπροστά της μέσα στο μαγαζί ανάμεσα στους άλλους. Μιλάμε για ωραιότητα μέσα έξω.

Έχω να θυμάμαι πολλές ιστορίες τόσο από Θωμά όσο και από Δέσποινα.

Ωραια η ιστορία σου Vincent !
Εγώ μιλάω για εποχή 1987-88 που ήταν τότε αρκετά νέα και είχε ωραίο σώμα.

Τοτε ήμουνα 12 χρονων και μου έχει μείνει η εικόνα της ένα Σάββατο που είχα πάει...

Προφανώς κάπου θα πήγαινε μετά το κλείσιμο του μαγαζιού και είχε ντυθεί και βαφτεί για κάτι επίσημο οπότε όταν μπήκαμε μέσα στο μαγαζί (με τον φίλο Θανάση που είχαμε ανέβει μαζί απο τον Πειραιά για να αγοράσουμε PC games για τον amstrad 1512) αντίκρισα να κατεβαίνει εκείνη την στρογγυλή σκάλα η τότε νέα, αδύνατη και με τα... προσόντα της, κ. Δέσποινα.. ντυμένη κάπως έτσι με ένα κολλητό στο σώμα τιγρε μίνι φόρεμα και γόβα στιλέτο και μέσα στα αρώματα.. ε... :emoji_heart_eyes:.. Κάτι μας γοήτευσε να πούμε..

Ήμασταν βλέπεις τότε και 12χρονα και μέσα στον ερωτισμό της συγκεκριμένης ηλικίας άρχισα να... o_O και να τραβλιζω "εε.. έχετ..ε παιχνίδια για Πιιι ΣΙ". :rofl:

Εκείνη φυσικά το κατάλαβε και χαμογέλασε!

Εντάξει, ότι και να λέμε και ότι επιχειρηματίας και να ήταν, βασικά όλοι όσους ονοματιζουμε εδώ (Απο τον μακαρίτη το Θωμά μέχρι την Δέσποινα και τον Εγκέφαλο κομπιούτερς) είναι θρυλικά πρόσωπα μιας συγκεκριμένης εποχής που εμείς όλοι ήμασταν παιδιά ενώ εκείνοι όλοι ήταν μεγάλοι όπως ήμαστε τώρα εμείς στο 2020 που προσπαθούμε στην δουλειά μας αλλά και στα οποία οικονομικά μας να κερδίσουμε περισσότερα ή να βγάλουμε περισσότερα κάνοντας το καλύτερο δυνατόν που μπορούμε, ε έτσι έκανε και εκείνη (όπως και όλοι οι άλλοι εκεί) οπότε δεν διαφέρουμε και πολύ απο το σκεπτικό τους να βγάλουν και να κερδίσουν αν μπορούν περισσότερα.

Όσο αφορά την Δέσποινα, μην ξεχνατε ότι ήταν και ένας απο τους βασικούς παίκτες της μονοπολις που παιζότανε στην Silicon Valley της Αθήνας! Έπρεπε να είναι στο παιχνίδι..

Για μένα όπως και να ήταν τότε θα είναι πάντα οι θρυλικές φιγούρες απο εκείνη την νοσταλγική εποχή του MS-Dos, της Amiga, του cpc και γενικά της εποχής του Home Computer και της θρυλικής silicon Valley της Αθήνας. Είναι οι άνθρωποι που κρατάνε εκεί ότι εχει μείνε απο τότε και άμα φύγουν και αυτοί δεν θα θυμίζει τίποτα την silicon valley.. :( Τέλος εποχής δηλαδή!! :(

Last edited:

Always Somewhere

Retro Mentor
Reaction score
2,033
Για πάμε να θυμηθούμε λίγο τα παλιά μας λημέρια... :)

19345
Πηγή εικόνας

Να! Σα να βλέπω απο λεπτό σε λεπτό τον Μήτσο (@Vincent ) να βγαίνει με την κούτα της amiga παραμάσχαλα και να τρέχει για να φύγει γρήγορα!!! :rofl:

Και εδώ το άλλο θρυλικό μαγαζί που κάποτε είχε και στον τοίχο ένα γκράφιτι με ένα δράκο..

Πηγή εικόνας

@ErrorFlynn Αναμνήσεις που σου φέρνω.. ;)

Always Somewhere

Retro Mentor
Reaction score
2,033
Στον Εγκέφαλο τότε δούλευε ο κ. Κώστας και απο ότι ξέρω είναι ακόμα στο μαγαζί μαζί με την Δέσποινα.

Last edited: