What's new
iamretro

Wow! It seems you have yet to create an account with us! Needless to say, you have to register in order to get the full "iamretro" experience! You will then be able to create your own topics, reply to posts and be an active member of the MOST prolific community in Greece (even further than that, but we're being modest for now). So don't delay! REGISTER!

Σημερινά παιδιά και retro παιχνίδια

btp

Retro Member
Comrade
Ο μεγάλος μου γιος (10 ετών) με παρακολουθεί που ασχολούμαι τον τελευταίο καιρό με τη μεγάλη κυρία A500 και βλέποντας το Workbench και μερικά games που δοκιμάζω πρώτο πράγμα που σχολιάζει αφορά - τι άλλο; - τα γραφικά! Τα 32 χρώματα στα 320x256 pixels του φαίνονται "χάλια" και "ψεύτικα" συγκρινόμενα με τα σημερινά high-res true-color 3D games που βλέπει σε κονσόλες και PC... Σκέφτομαι, λογικό είναι όταν η σύγκριση αφορά μόνο το κομμάτι του "φαίνεσθαι" να καταλήγει εκεί. Οπότε τώρα στις γιορτές που βρέθηκε χρόνος να στήσω και πάλι την Amiga λέω θα του βάλω να παίξει κάτι που θα του αρέσει. Η ιδέα μου ήταν για το Superfrog, ένα εξαιρετικό και προσωπικά αγαπημένο, platformer της Team17 που εκμεταλλεύεται στο μέγιστο τις δυνατότητες του OCS.

Ε λοιπόν είχα απόλυτο δίκαιο! Οι πολύ όμορφα σχεδιασμένες πίστες, τα sprite animations και το super-fast-but-smooth-scrolling gameplay τον κέρδισαν και εντυπωσιάστηκε ακόμα και από τα γραφικά. Να σημειώσω επίσης ότι σχημάτισε ιδιαίτερα καλή εντύπωση και από τον χειρισμό του joystick (ένα κλασσικό ZipStick) και ρωτούσε αν υπάρχουν τέτοια για τους σημερινούς Η/Υ.

Ακόμα και ο μικρός (4 ετών) και η κόρη μου (8 ετών) έπαιξαν και το χάρηκαν :)

Τώρα αδημονεί να γνωρίσει περισσότερα για αυτόν τον περίεργο Η/Υ με το ενσωματωμένο πληκτρολόγιο και τις δισκέτες - εννοείται ήταν πολύ περίεργος για το τι ακριβώς είναι και σε τι χρησιμεύουν! :D

IMG_20180101_194850.jpg

dimfil

Retro Mentor
Comrade
Τα ανήψια μου είχαν "σκίσει" το combat school στον C64 ενώ τώρα όποτε έρχονται σπίτι κολλάνε στο (και δικό μου αγαπημένο) Green Beret του spectrum!

Περιμένω πως και πως να μεγαλώσει λίγο και ο δικός μου γιος για να με συντροφεύει σε όλο αυτό! Πιστεύω υπάρχει πάντα τρόπος να δείξεις στα παιδιά πως να εκτιμούν οτιδήποτε υπήρξε σημαντικό, ακόμα και αν σήμερα είναι παρωχημένο...

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Comrade
Έτσι ακριβώς!

Η αγαπημένη κονσόλα του μικρού μου είναι το Nintendo Wii, αλλά όποτε ανάβω κάποια Amiga είναι δίπλα μου και απολαμβάνει με τον ίδιο ενθουσιασμό το gameplay και τα "φτωχά" γραφικά της Amiga.

To Legend of Kyrandia μάλιστα το παίξαμε παρέα και το παιχνίδι το ξέρει σαν "Brandon" (O ήρωας του παιχνιδιού!)

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Comrade
Vectrex FTW!

Η φωτογραφία είναι λίγο παλιά, αλλά τα πράγματα δεν έχουν αλλάξει και πολύ από τότε ;-)

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Comrade
Αυτά είναι!!! Next Generation is coming to take our places! :) :)

clemenza

Retro Addict
Comrade
Εμένα πάντως ο δικός μου δεν δίνει δεκάρα τσακιστή για οτιδήποτε παλαιότερο των Playstation 3/XBOX 360. Δεν τον αδικώ, αφού παίζει μπάσκετ, ποδόσφαιρο και ραλάκια οποιαδήποτε σύγκριση με 8μπιτα-16μπιτα είναι απλά... καταδικαστική! :|

kostakis

Retro Enthusiast
Comrade
Εμένα πάντως ο δικός μου δεν δίνει δεκάρα τσακιστή για οτιδήποτε παλαιότερο των Playstation 3/XBOX 360. Δεν τον αδικώ, αφού παίζει μπάσκετ, ποδόσφαιρο και ραλάκια οποιαδήποτε σύγκριση με 8μπιτα-16μπιτα είναι απλά... καταδικαστική! :|

Έλα ρε Παναγιώτη...δεν είναι και τόσο μεγάλη η διαφορά.

basket_double.jpg basket_nba2k18.jpg

btp

Retro Member
Comrade
Χαχα! :D :p Εντάξει δεν τίθεται θέμα σύγκρισης για το πόσο ρεαλιστικά μπορούν να είναι τα σημερινά παιχνίδια...
Ωστόσο το visual κομμάτι σαφώς είναι ένας -σημαντικός- παράγοντας για να ευχαριστηθείς ένα παιχνίδι αλλά όχι ο καθοριστικός!
Μετά το αρχικό wow-effect αυτό που ξέρουμε καλά ότι μετράει είναι αποκλειστικά τo gameplay του παιχνιδιού.
Είναι ο λόγος που πολλές παλαιότερες ιδέες παιχνιδιών εξακολουθούν να έχουν και σήμερα απήχηση (βλέπε remakes / rereleases). ;)

transalp2

Retro Starter
untitled.png

Εμενα επαθε πλακα οταν ειδε το Pong!!

Περιττο να πω οτι τα δακτυλα του δουλευουν αστραπιαια σε πληκτρολογιο και game pad οταν παιζει FIFA, GTA V κλπ κλπ.

Οταν του εδειξα πως ηταν τα παιχνιδια στα 70s εντυπωσιαστηκε και παιζαμε διπλο για καμια ωρα!! Ποτε δεν ειχαμε παιξει καποιο διπλο τοσο πολυ.... Αντε κι αλλο ενα... αντε κι αλλο ενα..... Στο τελος βαρεθηκα εγω!!

Πιστευω οτι ο εγκεφαλος και τα ματια των μικρων, εχουν αναπτυξει δεξιοτητες να επεξεργαζονται πολλες πληροφοριες που απεικονειζονται ταυτοχρονα σε μια οθονη. Εγω προσωπικα μπερδευομαι απο τα τοσα στοιχεια και την ταχυτητα εναλλαγης ολων των στοιχειων που πρεπει να δω για να παιξω ενα παιχνιδι. Η γενια μας εμαθε ολα να ειναι σε μια οθονη και με το πολυ 3-4 στοιχεια (ζωες, σκορ, χρονος.. αυτα)

Πολλα ειπα παλι..

ChrisTOS

Retro Enthusiast
Comrade
Τι τραβάνε τα παιδιά για να ευχαριστήσουν τους μεγάλους... Φαντάζομαι θα λένε από μέσα τους, "δεν καταλαβαίνω τι τους αρέσει τόσο πολύ αλλά μάλλον πρέπει να τους κάνω να χαρούν λίγο".

cutlaroc

Retro Addict
Comrade
Εγώ επειδή δεν έχω παιδιά αλλά ζήλεψα με τις φωτογραφίες σας θα βάλω μια δική μου από την έκθεση του retrocomputers πριν κάποια χρόνια, και γω παιδί είμαι μουχαχαχαχα!:D:D:D

20140413_193340_Android.jpg

Last edited:

spyros.s

Retro Enthusiast
Comrade
Πάνο την πάτησα με τα έφηβα πλέον ανηψάκια όταν τα έβαζα να παίζουν αμίγκα προ δεκαετίας και μου έλεγαν ότι δεν τους αρέσει διότι δεν έχει...ωραία γραφικά!!! Ο γιος μου ξέρω ότι δεν θα ασχοληθεί ποτέ με τις παλιατζούρες μου όταν καταφέρω και τις ξαναστήσω. Δυστυχώς ή ευτυχώς είναι λογικό να μην εκτιμούν κάτι που δεν έζησαν.

chriskgnr

Retro Guru
Comrade
Γενικά δεν δίνουν ιδιαίτερη σημασία, εκτός και εάν "κολλήσουν" λόγω gameplay με κάποιο παιχνίδι. Κατά τα λοιπά, εάν δεν ξεκινάει με τη μία το παιχνίδι κουνώντας τον μοχλό ή πατώντας το fire button, είναι χάσιμο χρόνου γι'αυτά. :lol:

metalcandyman

Retro Addict
Comrade
Προβλημα με το ιντερνετ στο σπιτι και συνομιλια με τον αδερφο μου που ηρθε για λιγες μερες στο χωριο και λογο της βλαβης δεν ηξερε τι να κανει για να περασει την ωρα του και γυρνουσε σαν τον παλαβο μεσα στο σπιτι ενω εγω για δισεκατομμυριοστη φορα ελιωνα στο αγαπημενο μου Pac-Man.Να σημειωσω πως δεν ειναι κανας 15χρονος πχ αλλα ειναι 26 χρονων μαντραχαλος.

Αδερφος: Tι @#$#@$#@:mad::mad::mad::mad: να κανω τωρα που δεν εχει ιντερνετ δεν περναει η ωρα με τιποτα μεχρι να ρθει το βραδυ να βγω εξω.

metalcandyman: Ελα ρε και παιξε λιγο Pac-Man να περασει η ωρα σου και να παρει και καμια στροφη το μυαλο σου και τα αντανακλαστικα σου.

Αδερφος: Tι λες ρε παλαβωσες που θα ρθω να παιξω Pac-Man εν ετη 2018 λες και ημαστε στην παλαιοληθικη εποχη.Μονο που το βλεπω και ακουω τους ηχους κλπ με γυρναει το μυαλο.

Μετα απο αυτη την μικρη συζητηση με τον 26 χρονων αδερφο μου φανταζομαι την αποψη πολυ μικροτερων σε ηλικεια για ολα αυτα τα παιχνιδια που αγαπησαμε και αγαπαμε στα arcades και στης παλαιοτερες κονσολες.

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Comrade
Δεν ξέρω ρε παιδιά - εμένα ο δικός μου είναι τώρα 6 χρονών αλλά πραγματικά θα παίξει...ότι του κάνει κλίκ. Είτε αυτό είναι 8-bit/16-bit είτε είναι PS3 είτε στο PC. Ποτέ δεν θα μου πεί τι άσχημο παιχνίδι είναι αυτό αλλά "Τι είναι αυτο που παίζεις ;" - αν του αρέσει το κονσεπτ τσουπ...τέλος! Πρέπει να το παίξει!!

btp

Retro Member
Comrade
Για τα μικρά παιδιά η συμμετοχή και η δραστηριότητα μαζί με τους μεγάλους (ειδικά τον μπαμπά) είναι ιδιαίτερα σημαντικοί παράγοντες. Γενικά όμως στο παιχνίδι η ιδέα (το concept που έγραψε και ο Dr. πιο πάνω) είναι αυτό που μετράει! Είναι τυχαίο ότι τα παιδιά παίζουν και τώρα με την ίδια χαρά τα ομαδικά παιχνίδια που παίζαμε κι εμείς πιτσιρικάδες αλλά και πολύ πριν από εμάς άλλα παιδιά;

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Comrade
Για τα μικρά παιδιά η συμμετοχή και η δραστηριότητα μαζί με τους μεγάλους (ειδικά τον μπαμπά) είναι ιδιαίτερα σημαντικοί παράγοντες. Γενικά όμως στο παιχνίδι η ιδέα (το concept που έγραψε και ο Dr. πιο πάνω) είναι αυτό που μετράει! Είναι τυχαίο ότι τα παιδιά παίζουν και τώρα με την ίδια χαρά τα ομαδικά παιχνίδια που παίζαμε κι εμείς πιτσιρικάδες αλλά και πολύ πριν από εμάς άλλα παιδιά;

Πολύ εύστοχα το εθεσες. Δώστους μπάλα, αλάνες, κρυφτό κ τρέξιμο και δεν θέλουν τπτ άλλο. Μόνο 5-6 κονσόλες όταν θα γυρίσουν χώμα στο σπίτι να παίξουν :) :p