Στήσιμο Pentium III PC για επιστημονική εργασία, επίσης

nkary

Too Retro to post!
Τελικά ήρθαν τα πράγματα και έκατσα και έστησα το pc σε κουτί που μου έδωσε ο Γιάννης (amiga500fan). Ευχαριστώ Γιάννη :thumbup:
Έχουμε και λέμε
Μ/Β: QDI P6V693A/A9
CPU: Pentium III 733Mhz
RAM: 3 x 128MB
VGA: 3dfx Voodoo3 2000 16MB AGP
Sound: Sound Blaster Live!
1,44 MB FDD
10GB HDD (ήδη ψάχνω για κάνα 40άρι ή 60άρι)
1 x DVD ROM (Το Yamaha είναι μούφα. Δεν είναι συνδεμένο μιας και δεν έχω scsi controller. Το έβαλα γιατί δεν είχα καπάκι για την θέση 5,25 :lol: )
Αρχικά τεστ πριν μπει για τα καλά μέσα στο κουτί ;)

Η Voodoo 3 :D

Τα δίνει όλα το φανάκι :lol:

Μέσα στο κουτί. Ναι ναι αυτό μπροστά είναι το τροφοδοτικό. Εντελώς ποντιακός σχεδιασμός :crazy:

Voodoo 3 & Live! παρέα :D

Η φάτσα :problem:

και τέλος για αυτούς που πιάνουν κολλητήρια και τα σχετικά στα χέρια τους έχω ένα θέμα

Προφανώς ο πυκνωτής έχει φάει στραπάτσο αν και το μηχανάκι λειτουργεί κανονικά. Πως σας φαίνεται? Έχω την εντύπωση ότι έχει αλλαχθεί ο συγκεκριμένος. Δεν είναι ίδιος με τους διπλανούς.

Και φυσικά εγκαταστάθηκαν Win98SE + UNOFFICIAL Windows98 SE Service Pack 2.1a (keropi υπάρχει κάτι άλλο?)
και μερικά παιχνιδάκια όπως

Attachments

A

Anonymous

Guest
ωραίος!!! έτσι να γίνει ένα δίκτυο να ανταλλάσουμε επιστημονικές ιδέες :lol:
Το κουτί είναι κλασσικό εποχής, έχω και εγώ 2-3 εδώ με το psu σε αυτή τη θέση, το κάνανε για να γλιτώσουν ύψος ... :whip:
Και τα 98 μια χαρά τα έβαλες, δε θέλει κάτι παραπάνω, κανα παλιό daemon tools όταν πάρεις μεγάλο δίσκο και dx8.0

Και δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο να βάλεις , πολύ κομπλέ είναι έτσι από άποψη vga/sound

A

Anonymous

Guest
^ θέλει αλλαγή δεν το συζητάμε... αν δε βρεις κάποιον εκεί να το φτιάξεις ο θείος είναι εδώ και περιμένει :lol:

nkary

Too Retro to post!
Από τι είδα το διαπερνά τo mobo. Οπότε μάλλον δεν είναι δύσκολο ε? Λέω να τον αλλάξω μόνος μου :think:

A

Anonymous

Guest
αν έχεις καλούτσικο κολλητήρι προχώρα! :whip:

turrican

Retro Guru
Χμμμμ... ξέρεις ότι δε σκαμπάζω από κολλητήρι αλλά αν θυμάμαι καλά στον c64 μου, ο μάστορας γύρισε την πλακέτα ανάποδα και θέρμανε τις κολλήσεις με το κολλητήρι για να τους αφαιρέσει. Λογικά, έτσι σε γενικές γραμμές θα γίνεται , αφού σε πολλές των περιπτώσεων οι πυκνωτές είναι πολύ στριμωγμένοι. Προσοχή αν το κάνεις μόνος σου (με επιφύλαξη πάλι γιατί είπαμε ότι δεν είμαι γνώστης) να παρατηρήσεις πριν τους αφαιρέσεις το layout της πλακέτας (αν δηλαδή έχει τυπωμένα στην πλακέτα τα + και - ώστε να μπει με την ίδια φορά που είχε ο παλιός και ο νέος πυκνωτής).

nkary

Too Retro to post!
Δεν θυμάμαι να είδα +-. Οπότε να θυμηθώ να τσεκάρω πριν και αν τον βγάλω εγώ ;)

A

Anonymous

Guest
κάτω από τον πυκνωτή θα έχει silkscreened το πώς μπαίνει... θα δεις θα έχει ένα κύκλο και το +

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Άιντε να δούμε ποτε θα έρθετε να τον αλλάξω εγώ τον ρημαδο πυκνωτή !
(Για το αλλο ΣΚ τι λέει ο κτηνίατρος ?) LOL !
Ωραίο μηχάνημα by the way...Voodoo RULEZ ! :D

nkary

Too Retro to post!
Ε άμα αξιωθεί κάποια φορά θα έρθουμε. Κοιτά. Ας το "φτιάξω" εγώ και άμα το χαλάσω στο φέρνω :lol: :lol: :lol:

A

Anonymous

Guest
^ κάνε περα-δώθε τον πυκνωτή πολλές φορές για να "ξεκολλήσει" το κυλινδρικό σώμα και να έχεις μόνο 2 ποδαράκια στη μητρική , θα είναι πιο εύκολο να τα βγάλεις έτσι ;)
με προσοχή όμως το περα-δώθε ! :whip:

amiga500fan

Retro Addict
Νικόλα το έκανες πολύ ωραίο βέβαια δεν ξέρω με το τροφοδοτικό μπροστά πως ψύχεται ο επεξεργαστής αλλά θα πάρω ένα κουτί ακόμα αύριο πιο μεγάλο αν θες σου δίνω και αυτό αν δεν το πέταξε ο τύπος που έχει το μαγαζί.

nkary

Too Retro to post!
Δεν νομίζω να έχει θέμα το επεξεργαστής Γιάννη. Εξάλλου το fan του τροφοδοτικού βγάζει αέρα προς τα έξω, οπότε παίρνει τον ζεστό αέρα από το fan της cpu το περνάει μέσα από το τροφοδοτικό και το βγάζει έξω. Έχω βάλει και ένα 80άρι μπροστά να βάζει αέρα.

amiga500fan

Retro Addict
Μια χαρά απ΄οτι κατάλαβα το κουτί πρέπει να ήταν για την ψύκτρες που έμπαιναν καθετα με την μητρική,

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Μπράβο Νικο. Πολύ ωραίο το ρετρο-πισάκι! Geoanas θα κανεις recap και στην mobo ; Χιχιχι!! Κάτσε να ετοιμάσω ψυχολογικά την κυρά και ερχόμαστεεεεεεεε :mrgreen: :mrgreen: