What's new
iamretro

Wow! It seems you have yet to create an account with us! Needless to say, you have to register in order to get the full "iamretro" experience! You will then be able to create your own topics, reply to posts and be an active member of the MOST prolific community in Greece (even further than that, but we're being modest for now). So don't delay! REGISTER!

Συζήτηση περί forums της "ρετρο-κοινότητας"

turrican

Retro Guru
Comrade
Θα ήθελα να συζητήσουμε εδώ, για πράγματα που μας χωρίζουν και μας στεναχωρούν, ατυχίες και προβλήματα μέσα από την πορεία μας στα "ρετρο" δρώμενα" .

Εγώ προσωπικά έχω "τιμωρηθεί", τουλάχιστον τρεις φορές, με ban από ρετρό forums και έχω βιώσει από πρώτο χέρι πως είναι να σε φιμώνουν, να σε ξεχνούν αυτοί που προηγουμένως σε "έγλυφαν" και σε δόξαζαν και πως είναι όταν ακόμα και οι τελευταίοι των τελευταίων του χώρου, στην πέφτουν για να σε κανιβαλίζουν μόλις ο αέρας αλλάξει και οι admins πάψουν να σου παρέχουν "άσυλο"!

Προσπάθησαν στο παρελθόν να κλέψουν τη δουλειά μου, να με συκοφαντήσουν, να με απειλήσουν και κανένας από τα μέλη της κοινότητος (πλην ελάχιστων εξαιρέσεων) δεν έκανε το παραμικρό να το εμποδίσει.

Μέλη με πολλές ώρες δουλειάς εξαφανίζονται, και κανείς δε τους αποζητά (ενώ πριν όλοι τους αποθέωναν).
Άνθρωποι που στα forums δεν ποστάρουν ούτε λέξη, εμφανίζονται μόνο σε events και όπου υπάρχει φωτογραφική μηχανή και καφετέρια! Posts της μιας γραμμής γνωρίζουν τρελή επιτυχία, ενώ εργασίες πολλών μηνών δεν συγκεντρώνουν ούτε 6 posts συζήτησης!

Τι στην ευχή πάει τόσο λάθος;
Είναι αυτή η απάθεια και καφρίλα του έλληνα. ή κάτι χειρότερο;

Πως τα βλέπετε αρχικά όλα αυτά;

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Comrade
Θα σε παρακαλούσα να μην μιλάς με υπονοούμενα. Γράψε ακριβώς σε ποιους αναφέρεσαι και για ποια περιστατικά, αλλιώς αυτό το θέμα δεν έχει καμία διαφορά με τα υπόλοιπα post που γίνονται. Άποψη επί του θέματος θα εκφέρω αργότερα.

Cheers,

turrican

Retro Guru
Comrade
Δεν υπονόησα τίποτα! Σε ότι με ρωτήσεις, θα σου απαντήσω!
Το να γράψω όμως τρεις σελίδες, έτσι στη τύχη, και να μη καταλάβεις τίποτα, και ύστερα απλά να γράψεις τα "δικά σου" θα με εξοντώσει!

Να μιλήσουμε αρχικά πως είδες τα τρία ban μου;
Ξέρεις σε ποια forums έγραφα!
Ξέρεις ποιοι ήταν οι admins!
Ξέρεις τον τρόπο γραφής μου και την προσφορά μου!

Αξίζω να έχω τρία ban σαν να ήμουν αλήτης;

chriskgnr

Retro Guru
Comrade
turrican said:
Μέλη με πολλές ώρες δουλειάς εξαφανίζονται, και κανείς δε τους αποζητά (ενώ πριν όλοι τους αποθέωναν).
Έχεις δίκιο.

turrican said:
Άνθρωποι που στα forums δεν ποστάρουν ούτε λέξη, εμφανίζονται μόνο σε events και όπου υπάρχει φωτογραφική μηχανή και καφετέρια!
Ξαναέχεις δίκιο.

turrican said:
Posts της μιας γραμμής γνωρίζουν τρελή επιτυχία, ενώ εργασίες πολλών μηνών δεν συγκεντρώνουν ούτε 6 posts συζήτησης!
Ξανά μανά έχεις δίκιο.

turrican said:
Τι στην ευχή πάει τόσο λάθος;
Δεν ξέρω. Μάλλον είναι υπεράνω όλων, το προσωπικό συμφέρον-επιδιώξεις.

turrican

Retro Guru
Comrade
Να είσαι καλά βρε φίλε, τουλάχιστον κάποιος καταλαβαίνει τι λέω!

.....και συνεχίζω για να βοηθήσω και το Χρόνη να σκεφτεί τι θα απαντήσει!

Ο Admin που τιμωρεί κάποιον με ban, δε γνωρίζει ότι αργότερα θα τον συναντήσει και στα υπόλοιπα forums;
Τι περιμένει δηλαδή ότι θα συμβεί;

Ο "Μπαναρισμένος" δε θα επιδιώξει να διαμαρτυρηθεί στο μόνο μέσο που του απέμεινε φωνή;

Και τι θα γίνει απο εκεί και πέρα;

Θα του δώσει με τη σειρά του ban και ο επόμενος admin μέχρι να εξοριστεί από όλα τα φόρα;

Ή πρέπει να το βουλώσει και να υποταχθεί στη μοίρα του για να μη του καταλογίσουν, ότι όπου πάει δημιουργεί προβλήματα;

Το θύμα καταστρέφει τη κοινότητα;
Ή μήπως αυτός που πατά το κουμπί του ban καταστρέφει ότι όλοι εμείς φτιάξαμε;

Και πως άραγε μπορεί κανείς να νιώσει, όταν έχοντας φάει μπαν, βλέπει ξαφνικά τους συμφορουμίτες του να κάνουν τουμπεκί ψιλοκομμένο; Πως μπορείς να νιώσεις όταν βλέπεις ανθρώπους που θεωρούσες φίλους σου να μπαίνουν ( σε μια κρίση ανωτερότητας) στο forum που έδωσε την πόρτα,και να δίνουν συγχαρητήρια στον admin για χίλια άσχετα θέματα, σαν να μην έγινε τίποτα;

Μα τόση ανωτερότητα και υπεράνω πια;;;

chriskgnr

Retro Guru
Comrade
turrican said:
Πως μπορείς να νιώσεις όταν βλέπεις ανθρώπους που θεωρούσες φίλους σου να μπαίνουν ( σε μια κρίση ανωτερότητας) στο forum που έδωσε την πόρτα,και να δίνουν συγχαρητήρια στον admin για χίλια άσχετα θέματα, σαν να μην έγινε τίποτα;

δεν είναι φιλίες αλλά λυκοφιλίες και εν πάση περιπτώσει ότι και να είναι, είναι οπορτουνιστικό.

circleag76

Retro Starter
Αχ βρε παιδιά ειλικρινά σας το λέω.. δεν χρειάζεται να στεναχωριόμαστε και να συμβαίνουν καταστάσεις μεταξύ μας..
Υπάρχουν πολύ σοβαρότερα προβλήματα και το γνωρίζεται όλοι αυτό.

Είμαστε όλοι μια παρέα (μικρή παρέα πια) , ας μην δίνουμε σημασία αν κάτι ή κάποιος μας πείραξε με κάτι που ανέφερε.. Μην περιμένετε λύση σε αυτα τα θέματα. Δεν υπάρχει! Μονο διαφωνίες και διαμάχες θα βρείτε..

Μην ξεχνάμε ότι όλοι μας μιλάμε πίσω απο ένα άψυχο μέσο που λέγεται "υπολογιστής" και ίσως ψάχνουμε να βρούμε κάτι αλλο (πιο αληθινό, πιο συμβατό με εμάς) στις αναμεταξύ μας φιλικές σχέσεις.
Επίσης ο καθένας μας περνάει καθημερινά πολλά για να τα καταφέρει με τους τωρινούς ρυθμούς της κοινωνίας μας και πολλές φορές βγάζουμε ένα άλλο εαυτό εδώ μέσα με κάποια συμπεριφορά ή κάποιο μήνυμα.

Η μονη (κατά την γνώμη μου) λύση είναι να μην δίνουμε σημασία σε όλα αυτα τα θέματα και να συνεχίζουμε να νιώθουμε κομμάτι της ρετρό-κοινότητας, αυτής της μικρής παρέας με τα ίδια κοινά ενδιαφέροντα.

Φιλικά και με σεβασμό σε όλους σας
Βαγγέλης

turrican

Retro Guru
Comrade
Χωρίς να αμφισβητώ τις καλές σου προθέσεις circleag76, εσύ μπορείς και γράφεις παντού ενώ εγώ όχι!
Είναι η πρώτη ίσως φορά που δοκιμάζουμε κάτι τόσο επαναστατικό, να μιλήσουμε δηλαδή ψύχραιμα για το πρόβλημα αντί να το θάψουμε κάτω από το χαλί! Κρίνοντας από τη γενική εικόνα , ο τρόπος του χθες ( με τα ευχολόγια)έχει πια χρεοκοπήσει. Μόνο προβλήματα δημιούργησε!

nicked

Immune Seven 11
Staff member
Comrade
Warning! Σκόρπιες σκέψεις χωρίς συνοχή παρακάτω:

Για τους περισσότερους απο εμάς όλο αυτό το retro σκηνικό είναι απλά ένα χόμπι. Είναι καθαρά επιλογή μου το να προσφέρω κάποια άρθρα, να βγάλω ένα περιοδικό, να στήσω ένα site και ένα φόρουμ ή να κάνω μια έκθεση. ΔΕΝ με υποχρεώνει κανείς. Όπως και δεν είναι υποχρεωμένος κανένας να τα διαβάσει,να σχολιάσει ή ακόμα και να το εκτιμήσει! Ναι, φυσικά και θα το θέλαμε, ποιος δεν θέλει να ακούει καλά λόγια και μπράβο όταν προσφέρει κάτι? Αλλα αν ξεκινάς να το κάνεις για να πάρεις τα 'μπράβο' το πιο πιθανό είναι να απογοητευτείς.

Όπως και με τα περισσότερα χόμπι λοιπόν, ασχολούμαστε μαζί τους όποτε μας κάνει κέφι και όποτε έχουμε ελεύθερο χρόνο. Οπότε κανείς δεν πρέπει να νιώθει την "υποχρέωση" να σχολιάσει κάτι, ή να πάρει θέση για κάποιο θέμα εκτός και αν φυσικά το επιθυμεί.

Προσωπικά δεν είχα πολλές αρνητικές εμπειρίες-καβγάδες πέρα από την γνωστή με πρώην μεγάλο site του χώρου (και 2-3 φορές ακόμη με την έκθεση κλπ) στο οποίο τα άρθρα μας άλλαζαν μορφή μέσα σε μία νύχτα, χάνονταν τα posts μας και άλλα τέτοια ευτράπελα... Από την συγκεκριμένη διαφωνία όμως προέκυψε το iamretro!

Ο Admin που τιμωρεί κάποιον με ban, δε γνωρίζει ότι αργότερα θα τον συναντήσει και στα υπόλοιπα forums;
Τι περιμένει δηλαδή ότι θα συμβεί;
Ο "Μπαναρισμένος" δε θα επιδιώξει να διαμαρτυρηθεί στο μόνο μέσο που του απέμεινε φωνή;
Και τι θα γίνει απο εκεί και πέρα;
Θα του δώσει με τη σειρά του ban και ο επόμενος admin μέχρι να εξοριστεί από όλα τα φόρα;
Ή πρέπει να το βουλώσει και να υποταχθεί στη μοίρα του για να μη του καταλογίσουν, ότι όπου πάει δημιουργεί προβλήματα;
Το θύμα καταστρέφει τη κοινότητα;
Ή μήπως αυτός που πατά το κουμπί του ban καταστρέφει ότι όλοι εμείς φτιάξαμε;

Όλα τα παραπάνω εξαρτώνται απο πολλούς παράγοντες. Δεν υπάρχει standard απάντηση. Όταν αποφασίζεις να 'προσφέρεις' υλικό σε κάποιο site ή φόρουμ, μπορεί να εγγυηθεί κανείς πως μετά απο 2 χρόνια δεν θα μαλώσεις με όλους και θα την κοπανήσεις? Φυσικά και όχι, είναι ένα παράγοντας που λαμβάνεις υπόψη.

Κάθεται ο nkary και σκανάρει έναν σκασμό περιοδικά. Μπορεί να εγγυηθεί κανείς πως δεν θα διανεμηθούν μέσω torrent με ένα υδατογράφημα ξεκάρφωτο? ΟΧΙ. Ότι τα άρθρα που γράφω εγώ ή ο Χρόνης ή ο Geo πως δεν θα αναπαραχθούν απο άλλα μέσα αργότερα χωρίς καν μια παραπομπή? ΟΧΙ. Αν όμως καθίσεις και σκεφτείς όλα αυτά, δεν πρόκειται ποτέ να προσφέρει κανείς τίποτα! Στις παραπάνω περιπτώσεις κάποιος χρήστης καταστρέφει την "κοινότητα".

Όσο για τα ban, είναι "δικαίωμα" του κάθε admin να μην επιθυμεί να βρίσκεσαι "στον χώρο" του. Άσχετα απο τον λόγο για τον οποίο το κάνει. Στην τελική γιατί να θέλεις να βρίσκεσαι σε ένα μέρος στο οποίο είσαι ανεπιθύμητος απο τον admin?

Το ban παραμένει μια λύση για να αποφευχθούν προβλήματα, αλλα παραμένει η "εύκολη" λύση. Γιατί θα συμβεί αυτό ακριβώς που λές. Η ένταση θα μεγαλώσει και ο banaρισμένος, θα βρει βήμα σε κάποιο άλλο forum να διαμαρτυρηθεί για τα ban που έφαγε αλλού!

Οπότε ναι, ή πρέπει να το 'βουλώσει' για κάποιο διάστημα για να μην του βγει η 'ρετσινιά', ή να λύσει την παρεξήγηση 'απο την ρίζα'. Σε κάθε περίπτωση πρέπει να κάνει move on! It's just the internet! Ο καθένας λέει και κάνει ότι θέλει και 'ξεσπά' με απρόβλεπτους τρόπους.

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Comrade
Νίκο είσαι πολύ "καλός".

Δημήτρη σε ξέρω και προσωπικά, έχουμε πιεί και 2-3 καφέδες παρέα. Πάντα σε χαρακτήριζα σαν "Ευγενικό Γίγαντα" γιατί πραγματικά αυτήν την εικόνα δίνεις στην παρέα. Αλλά πίσω απο το πληκτρολόγιο μεταμορφώνεσαι σε μια εριστική προσωπικότητα που πραγματικά δεν αναγνωρίζω.

Για μένα τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά. Για να απαντήσω στην ερώτηση σου (και για να μην νομίζεις οτι την αποφεύγω) τα πράγματα δεν είναι άσπρα η μαύρα όπως τα παρουσιάζεις.

Έχω προσωπική άποψη ΜΟΝΟ για το μπανάρισμα που έφαγες απο το σιλογομανια. Εκεί αδικήθηκες απο τον ακμάκα, τόσο στον περιορισμό σου - όσο και στο γεγονός οτι δεν έσβηνε τα άπειρα άρθρα σου, ενώ του το ζητούσες με πολύ όμορφο τρόπο. Επιπλέον νομίζω οτι αναφέρεσαι σε αυτόν, όταν λές "αυτοί που προηγουμένως σε "έγλυφαν" και σε δόξαζαν. Όπως θα θυμάσαι, σε εκείνη την περίπτωση δεν γνωριζόμασταν καν. Εγώ ήμουν ένα νέο μέλος στην κοινότητα, και το όλο σκηνικό φώναζε "αδικία" στα μάτια μου. Σε υποστήριξα.

Απο εκεί και πέρα Δημήτρη, για τα υπόλοιπα Ban που έφαγες δεν γνωρίζω πολλά. Το τελευταίο νομίζω ήταν απο το RC. Αυτό όμως που ξέρω είναι οτι ο Φώτης και τα παιδιά εκεί δεν διαπρέπουν σε κυνήγι μαγισσών. Οπότε μπορώ να θεωρήσω με βεβαιότητα, οτι η συμπεριφορά σου και ο εριστικός τρόπος γραφής σου, ήταν οι καταλυτικοί παράγοντες για αυτό το ban. Εάν τα παιδιά θεώρησαν οτι δημιουργείς πρόβλημα στην "εκεί" κοινότητα - τότε πολύ καλά έκαναν! Αυτό δεν σημαίνει όμως, οτι είναι σωστό να χρησιμοποιείς το iamretro για την προσωπική σου βεντέτα - ούτε σημαίνει οτι θα κάτσω να το ανεχτώ! Έχει πέσει πολύ δουλειά και πολύς κόπος για να έχουμε αυτό που έχουμε σήμερα. Νομίζεις θα το θυσιάσω για μια κόνξα ;

Τώρα τα υπόλοιπα που αναφέρεις πέρι άρθρων, πόστ κτλ - νομίζω με κάλυψε ο Νίκος. Θα δανειστώ τα λόγια του φίλου μου κεροπι που είπε "Μόνο και μόνο επειδή ΕΓΩ γκαύλωσα και έκανα ενα θέμα για ReCap στο ΤΑΔΕ μηχάνημα, η επειδή έκανα μια Χ μόντα και το έκανα άρθρο, δεν σημαίνει οτι θα το γουστάρουν ΟΛΟΙ η πολλοί" και δεν ειναι υποχρεωμένοι! Μην ψάχνετε για ιδανικές κοινωνίες, ΙΔΙΩΣ σε τέτοιους χώρους. Αν στο εξωτερικό είναι καλύτερα τα πράγματα, δεν είναι επειδή είναι *καλύτεροι* μεταξύ τους, αλλά επειδή είναι περισσότεροι αναλογικά...

Η ελευθερία λόγου που σου έχει δωθεί Δημήτρη εδώ μέσα, μας έχει κοστίσει και μας κοστίζει. Ίσως είναι καλό κάποια στιγμή να αναρωτηθείς γιατί το σύμπαν φαίνεται να συνωμοτεί εναντίον σου.

turrican

Retro Guru
Comrade
Καλοδεχούμενες οι σκέψεις σου, άκου πως τις διαμόρφωσα με μια δική μου ανάγνωση.

nicked said:
Για τους περισσότερους απο εμάς όλο αυτό το retro σκηνικό είναι απλά ένα χόμπι. Είναι καθαρά επιλογή μου το να προσφέρω κάποια άρθρα, να βγάλω ένα περιοδικό, να στήσω ένα site και ένα φόρουμ ή να κάνω μια έκθεση. ΔΕΝ με υποχρεώνει κανείς. Όπως και δεν είναι υποχρεωμένος κανένας να τα διαβάσει,να σχολιάσει ή ακόμα και να το εκτιμήσει! Ναι, φυσικά και θα το θέλαμε, ποιος δεν θέλει να ακούει καλά λόγια και μπράβο όταν προσφέρει κάτι? Αλλα αν ξεκινάς να το κάνεις για να πάρεις τα 'μπράβο' το πιο πιθανό είναι να απογοητευτείς.

Όπως και με τα περισσότερα χόμπι λοιπόν, ασχολούμαστε μαζί τους όποτε μας κάνει κέφι και όποτε έχουμε ελεύθερο χρόνο. Οπότε κανείς δεν πρέπει να νιώθει την "υποχρέωση" να σχολιάσει κάτι, ή να πάρει θέση για κάποιο θέμα εκτός και αν φυσικά το επιθυμεί.

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ! Μην υποτιμάτε όμως τον παράγοντα χόμπι! Τι θα πει απλά ένα χόμπι; Τους χειρότερους τσακωμούς τους έχω συναντήσει στον αθλητισμό, σε games, σε τυχερά παιχνίδια, σε θεματικά forums! Γιατί νομίζετε ότι συμβαίνει αυτό; Απλά γιατί κάποιος αποφασίζει να αυθαιρετήσει ενώ κάποιος άλλος προσπαθεί να αντιδράσει! Δεν έχει να κάνει με κοσμοθεωρίες, είναι απλά η φύση και η ποιότητα του ανθρώπου που τον ακολουθεί σε ότι κάνει. Το ίδιο θα συμβεί σε κάθε χώρο που κινείται. Το επόμενο βήμα είναι να μην έχεις ξανά παρτίδες με άτομα που δεν έχουν την ίδια ηθική με εσένα. Και στο κάτω - κάτω, δε θα αντιδράσω ιδιαίτερα αν μου βρίσουν την...atari (θα απαντήσω πάντα με επιχειρήματα), αλλά μόνο αν προσβάλουν ή μειώσουν εμένα! Είναι πράγματι δικαίωμα του καθενός να κρίνουν αυτά που γράφω ή να διαλέξουν την αποχή! Είναι επίσης δικαίωμα μου, να αναζητώ ένα συγκεκριμένο κοινό και να έχω άποψη για την ποιότητα του καθενός.

Σαφώς και δεν πρέπει να περιμένω τα μπράβο, γιατί (όπως λες και εσύ) θα απογοητευθώ! Ξέρεις γιατί; Το ήξερα από την αρχή όταν διάλεξα να γράψω σε forums, ότι οι περισσότεροι που συχνάζουν εκεί μπορεί να μην έχουν γράψει ούτε μια παράγραφο στη ζωή τους, και συνεπώς ούτε να μπορούν να διαβάσουν! Δε με αφορούν όμως αυτοί! Εγώ θα γράψω για αυτόν που θα διαβάσει, θα καταλάβει τι γράφω, θα με διορθώσει (το μισώ) και θα με τιμήσει!

Μην ακυρώνεις την έννοια της αντιμισθίας! Όλα όσα κάνουμε, τα κάνουμε για να πάρουμε κάτι! Ακόμα και την ψυχή μας αν προσπαθήσουμε να σώσουμε, πάντα στο τέλος υπάρχει η επιβράβευση. Αν ήθελα να κάνω χόμπι τη συγγραφή, θα έγραφα σε ένα τετράδιο χωρίς την ανάγκη τρίτων! Θέλω την επικοινωνία, την αλληλεπίδραση και την δημιουργία.
Αλλά βλέπεις ότι άρχισα να απολογούμαι εγώ για αυτό, αντί κάποιοι άλλοι που αυθαιρετούν;

nicked said:
Όλα τα παραπάνω εξαρτώνται απο πολλούς παράγοντες. Δεν υπάρχει standard απάντηση. Όταν αποφασίζεις να 'προσφέρεις' υλικό σε κάποιο site ή φόρουμ, μπορεί να εγγυηθεί κανείς πως μετά απο 2 χρόνια δεν θα μαλώσεις με όλους και θα την κοπανήσεις? Φυσικά και όχι, είναι ένα παράγοντας που λαμβάνεις υπόψη.

Κάθεται ο nkary και σκανάρει έναν σκασμό περιοδικά. Μπορεί να εγγυηθεί κανείς πως δεν θα διανεμηθούν μέσω torrent με ένα υδατογράφημα ξεκάρφωτο? ΟΧΙ. Ότι τα άρθρα που γράφω εγώ ή ο Χρόνης ή ο Geo πως δεν θα αναπαραχθούν απο άλλα μέσα αργότερα χωρίς καν μια παραπομπή? ΟΧΙ. Αν όμως καθίσεις και σκεφτείς όλα αυτά, δεν πρόκειται ποτέ να προσφέρει κανείς τίποτα! Στις παραπάνω περιπτώσεις κάποιος χρήστης καταστρέφει την "κοινότητα".

Θα σου πω πως το βλέπω. Σαφώς και δε γνωρίζεις την τροπή που θα πάρουν τα πράγματα σε μια συνεργασία! Σε κάθε περίπτωση όταν τα πράγματα δεν πάνε καλά οφείλεις να δώσεις ένα τέλος! Όπως σε κάθε σχέση, οικογενειακή, επαγγελματική κ.τλ., το τέλος πρέπει να είναι συναινετικό για να μην υπάρχουν παρενέργειες. Θα πρέπει επίσης να υπάρξει απολογισμός και εκκαθάριση. Όποιος δε το αντέχει αυτό, ας μην έκανε τρίπλες!

Έχεις δίκιο για τους κινδύνους του ίντερνετ, όμως σας έχω εμπιστοσύνη και ξέρω ότι αν αντιληφθείτε ότι κάτι πάει να θίξει τη δουλειά σας, θα αντιδράσετε (δε ξέρω όμως αν θα πράξετε το ίδιο για κάποιον άλλο που δεν είναι γνωστός σας). Σίγουρα πάντα υπάρχει κάποιος που δημιουργεί πρόβλημα, υπάρχουν όμως άλλοι δέκα που θα δώσουν υποστήριξη στη δύσκολη στιγμή! Θυμάστε την αντίδραση μου για τα torrents? Είχα όφελος;

nicked said:
Όσο για τα ban, είναι "δικαίωμα" του κάθε admin να μην επιθυμεί να βρίσκεσαι "στον χώρο" του. Άσχετα απο τον λόγο για τον οποίο το κάνει. Στην τελική γιατί να θέλεις να βρίσκεσαι σε ένα μέρος στο οποίο είσαι ανεπιθύμητος απο τον admin?

Το ban παραμένει μια λύση για να αποφευχθούν προβλήματα, αλλα παραμένει η "εύκολη" λύση. Γιατί θα συμβεί αυτό ακριβώς που λές. Η ένταση θα μεγαλώσει και ο banaρισμένος, θα βρει βήμα σε κάποιο άλλο forum να διαμαρτυρηθεί για τα ban που έφαγε αλλού!

Όπως φαντάζομαι παρομοίως είναι "δικαίωμα" ενός μαγαζάτορα να σου πει "Δεν πουλάω σε εσένα", όπως δικαίωμα θα είχε η κάθε κυβέρνηση να θέσει τη χώρα υπό στρατιωτικό νόμο, όπως δικαίωμα να πω στην ψύχρα στο συνομιλητή μου "Ξέρεις, νομίζω ότι δε σε χωνεύω και η αδερφή σου είναι κορμάρα! Πάλι "Δικαίωμα" θα έχω και να πω σε ένα φίλο μου ότι αν δεν είχες παντρευτεί τη γυναίκα σου θα ήθελα να κάνω σχέση μαζί της ).

Καταλαβαίνεις, ότι το να κάνω κάτι επειδή απλά μπορώ και η λέξη "δικαίωμα" είναι πολύ διαφορετικές έννοιες και συχνά αντίθετες! Ένα forum δεν είναι blog, δεν είναι site, είναι ένας "δημόσιος" χώρος που μετέχουν με τη θέληση τους ελεύθεροι άνθρωποι και συνεισφέρουν με τις γνώσεις τους και την παρουσία τους. Δε μετέχεις σε αυτό για τον admin, αλλά για τα άτομα με τα οποία ενδιαφέρεσαι να κάνεις κουβέντα! Δε δίνεις δεκάρα για το ποιος είναι ο admin ή αν σε χωνεύει! Αν ο admin θέλει το χώρο του ας μείνει σπίτι του! Το ban είναι ιδανικό σε περιπτώσεις, παρανομίας (για να αποφευχθούν νομικές συνέπειες) ή κατάφωρης παραβίασης σε ότι θεωρούμε ιερό.
Σε κάθε άλλη περίπτωση αποτελεί κατάχρηση και λάθος! Δεν είναι μόνο το θέμα του χώρου, είναι μια προσβολή και κακοποίηση! Το ban δεν είναι αποδεκτό, πάρτε το χαμπάρι!

nicked said:
Οπότε ναι, ή πρέπει να το 'βουλώσει' για κάποιο διάστημα για να μην του βγει η 'ρετσινιά', ή να λύσει την παρεξήγηση 'απο την ρίζα'. Σε κάθε περίπτωση πρέπει να κάνει move on! It's just the internet! Ο καθένας λέει και κάνει ότι θέλει και 'ξεσπά' με απρόβλεπτους τρόπους.
ή να δουλέψουμε όλοι μαζί στην πρόληψη ώστε να εκλείψουν τελείως τέτοια φαινόμενα.
Σταματήστε να ταΐζετε τους αλαζόνες! Έχουν τέτοια εξάρτηση από την αποδοχή σας, που κάθε τσαλάκωμα της εικόνας τους θα τους ρίξει σε κατάθλιψη! Αυτός που θα πατήσει το κουμπί του ban το έχει ζυγίσει πολλές φορές σχετικά με την αντίδραση του κόσμου! Ποτέ δε θα διαλέξει κάποιο δύσκολο στόχο!

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Comrade
turrican said:
Θυμάστε την αντίδραση μου για τα torrents? Είχα όφελος;

Εγώ προσωπικά δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο. Το μόνο θέμα που είχε γίνει αναφορά ήταν στο AP εδώ : http://www.amigaplanet.gr/forum/viewtop ... =17&t=4944

Στο συγκεκριμένο θέμα τον spyros.s βλέπω να υπερασπίζεται το θέμα και τον amiga500fan (απο τους γνωστούς μας). Σε ποιο θέμα αναφέρεσαι εσύ ;

turrican

Retro Guru
Comrade
Δε γνωρίζω για το AP, εγώ ξέρω ότι σχολιάστηκε εδώ σε εμάς και ο "ανεκδιήγητος" Spyros_s σας έλεγε ότι είναι τιμής σας να σας προτιμήσει κάποιος για torrent!!!! Τα σβήσατε, τα ξεχάσατε....και ο Σπύρος βγήκε και υπερασπιστής....ήμαρτον!

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Comrade
turrican said:
Δε γνωρίζω για το AP, εγώ ξέρω ότι σχολιάστηκε εδώ σε εμάς και ο "ανεκδιήγητος" Spyros_s σας έλεγε ότι είναι τιμής σας να σας προτιμήσει κάποιος για torrent!!!! Τα σβήσατε, τα ξεχάσατε....και ο Σπύρος βγήκε και υπερασπιστής....ήμαρτον!

Ίσως. Ειλικρινά δεν θυμάμαι. Αλλά πάλι πέφτεις σε λούμπα και χρησιμοποιείς κοσμητικά επίθετα. Βλέπεις το πρόβλημα ;

turrican

Retro Guru
Comrade
Σαφώς και το βλέπω! Άλλοι ανέφεραν μέχρι και κεκοιμημένους και δεν ίδρωσε το αυτί σου.

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Comrade
Λοιπόν, το κουράζουμε και άκρη δεν βγαίνει. Ακριβώς ότι περίμενα να συμβεί δηλαδή.Εγώ προσωπικά, ότι είχα να πώ το είπα. Εσυ συνεχίζεις και επιβεβαιώνεις ότι ο χαρακτήρας σου έχει το "αλάθητο". Προφανέστατα λοιπόν, όλοι έχουμε πρόβλημα και δεν μπορούμε να δούμε σωστά τα πράγματα, ή δεν μπορούμε να αντιληφθούμε την πραγματική εικόνα των καταστάσεων. Για αυτό δεν μπορούμε όμως να κάνουμε κάτι. Λυπάμαι.

Ας μιλήσει και κάποιος άλλος για να καταλήξουμε κάπου. Δεν έχει νόημα η συζήτηση να ανακυκλώνεται γύρω απο εμένα και εσένα.

turrican

Retro Guru
Comrade
dR_wH0 said:
Νίκο είσαι πολύ "καλός".

Δημήτρη σε ξέρω και προσωπικά, έχουμε πιεί και 2-3 καφέδες παρέα. Πάντα σε χαρακτήριζα σαν "Ευγενικό Γίγαντα" γιατί πραγματικά αυτήν την εικόνα δίνεις στην παρέα. Αλλά πίσω απο το πληκτρολόγιο μεταμορφώνεσαι σε μια εριστική προσωπικότητα που πραγματικά δεν αναγνωρίζω.

Για μένα τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά. Για να απαντήσω στην ερώτηση σου (και για να μην νομίζεις οτι την αποφεύγω) τα πράγματα δεν είναι άσπρα η μαύρα όπως τα παρουσιάζεις.

Έχω προσωπική άποψη ΜΟΝΟ για το μπανάρισμα που έφαγες απο το σιλογομανια. Εκεί αδικήθηκες απο τον ακμάκα, τόσο στον περιορισμό σου - όσο και στο γεγονός οτι δεν έσβηνε τα άπειρα άρθρα σου, ενώ του το ζητούσες με πολύ όμορφο τρόπο. Επιπλέον νομίζω οτι αναφέρεσαι σε αυτόν, όταν λές "αυτοί που προηγουμένως σε "έγλυφαν" και σε δόξαζαν. Όπως θα θυμάσαι, σε εκείνη την περίπτωση δεν γνωριζόμασταν καν. Εγώ ήμουν ένα νέο μέλος στην κοινότητα, και το όλο σκηνικό φώναζε "αδικία" στα μάτια μου. Σε υποστήριξα.

Έχω αποκλειστεί από το GRM (όπως και αμέτρητα παλαιά μέλη που κανείς σας δε δίνει δεκάρα), και ήταν και το πρώτο forum που γράφτηκα "ακάλεστος". Έψαχνα παλαιά Pixels και τα βρήκα! αργότερα μπήκα στα διαχειριστικά, υπήρξαν διαφωνίες, άλλαξαν και οι κανόνες κάνοντας το forum κύριο δικαιούχο του υλικού που ανεβαίνει και έφυγα!

Πήγα καλεσμένος στο silogomania! Μπήκα αμέσως στα διαχειριστικά, υπήρξαν σοβαρότατα προβλήματα, μάλωσα με πωλητές και την ομάδα, την έφαγα και απο εκεί! Υποστήριξη δε βρήκα απο κανένα! Υπήρχε συμφωνία από την εγγραφή μου ότι αν φάω ban τα θέματα μου φεύγουν μαζί μου! Τελικά κατέβηκαν μετά από 1-2 μήνες (έσβησαν χωρίς να το ζητήσω και όλα τα posts μου), ενώ έτρωγα διαδοχικά ban όποτε έμπαινα με άλλο όνομα και ζητούσα το αυτονόητο! Μετά από πολύ καιρό βρήκες εσύ το mail μου (δε ξέρω και εγώ που) και με κάλεσες στο iamretro! Φαντάζομαι όχι γιατί ξαφνικά με αγάπησες! Το iamretro το αδίκησα. Δεν ήμουν τόσο παραγωγικός όσο θα ήθελα και θα μπορούσα. Η γνώση του παρελθόντος με έκανε φειδωλό και συντηρητικό στην προσφορά. Ίσως και για αυτό να με αντιμετωπίζεις με αυτό τον τρόπο τώρα που μιλάμε.

dR_wH0 said:
Απο εκεί και πέρα Δημήτρη, για τα υπόλοιπα Ban που έφαγες δεν γνωρίζω πολλά. Το τελευταίο νομίζω ήταν απο το RC. Αυτό όμως που ξέρω είναι οτι ο Φώτης και τα παιδιά εκεί δεν διαπρέπουν σε κυνήγι μαγισσών. Οπότε μπορώ να θεωρήσω με βεβαιότητα, οτι η συμπεριφορά σου και ο εριστικός τρόπος γραφής σου, ήταν οι καταλυτικοί παράγοντες για αυτό το ban. Εάν τα παιδιά θεώρησαν οτι δημιουργείς πρόβλημα στην "εκεί" κοινότητα - τότε πολύ καλά έκαναν! Αυτό δεν σημαίνει όμως, οτι είναι σωστό να χρησιμοποιείς το iamretro για την προσωπική σου βεντέτα - ούτε σημαίνει οτι θα κάτσω να το ανεχτώ! Έχει πέσει πολύ δουλειά και πολύς κόπος για να έχουμε αυτό που έχουμε σήμερα. Νομίζεις θα το θυσιάσω για μια κόνξα ;

Τώρα τα υπόλοιπα που αναφέρεις πέρι άρθρων, πόστ κτλ - νομίζω με κάλυψε ο Νίκος. Θα δανειστώ τα λόγια του φίλου μου κεροπι που είπε "Μόνο και μόνο επειδή ΕΓΩ γκαύλωσα και έκανα ενα θέμα για ReCap στο ΤΑΔΕ μηχάνημα, η επειδή έκανα μια Χ μόντα και το έκανα άρθρο, δεν σημαίνει οτι θα το γουστάρουν ΟΛΟΙ η πολλοί" και δεν ειναι υποχρεωμένοι! Μην ψάχνετε για ιδανικές κοινωνίες, ΙΔΙΩΣ σε τέτοιους χώρους. Αν στο εξωτερικό είναι καλύτερα τα πράγματα, δεν είναι επειδή είναι *καλύτεροι* μεταξύ τους, αλλά επειδή είναι περισσότεροι αναλογικά...

Η ελευθερία λόγου που σου έχει δωθεί Δημήτρη εδώ μέσα, μας έχει κοστίσει και μας κοστίζει. Ίσως είναι καλό κάποια στιγμή να αναρωτηθείς γιατί το σύμπαν φαίνεται να συνωμοτεί εναντίον σου.

Στο RC γράφτηκα ακάλεστος, μόνο για να συλλυπηθώ. Ζήτημα να έκανα 10-15 posts. Έφαγα ban στο θέμα του PC-Master! Μπορεί βλέπεις να μίλαγα χωρίς πρόβλημα με τους συντάκτες του περιοδικού, αλλά δεν ήμουν βλέπεις ανεκτός από τον προϊστάμενο του retro forum! Δεν μπορείς επίσης να ισχυριστείς ότι δεν έχεις εικόνα για το ban του RC. Διάβασε τα posts και θα την αποκτήσεις! Δεν μπορείς επίσης να ισχυριστείς ότι δεν έχεις συμφέρον από τον Φώτη, αφού σας έδωσε τόσα περιοδικά για να τα σκανάρετε και δε ξέρω και εγώ τι άλλο. Συνεπώς ψυχογραφήματα και αναλύσεις προσωπικότητας πάνε στον κάλαθο των αχρήστων! Ο τρόπος γραφής μου σε άλλα forums (που είσαι και εσύ γραμμένος) γνωρίζεις ότι δε θα είχε το παραμικρό πρόβλημα! Απορώ συχνά με όλους σας πως μπορείτε να ήσαστε μέλη σε τόσο διαφορετικά μεταξύ τους περιβάλλοντα και να προσαρμόζεστε σαν τους χαμαιλέοντες. Μόνο ότι δικαιολογείς το ban σαν πρακτική, έρχεται σε αντίθεση με το καταστατικό άλλων χώρων που μετέχεις.
Αν νομίζεις ότι τελικά έκανες λάθος και εξαιτίας μου έχεις προσωπικό κόστος, θα ήθελα να μου το εξηγήσεις.

nikos.rizos

Retro Starter
Διάβασα το παρόν thread και σε συνδυασμό με το thread "Ο Πύργος της Βαβέλ" εντελώς αυθόρμητα και χωρίς κανένα ιδιαίτερο λόγο, μου ήρθε αυτό στο μυαλό:

Απλά αξεπέραστη...

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Comrade
turrican said:
Μετά από πολύ καιρό βρήκες εσύ το mail μου (δε ξέρω και εγώ που) και με κάλεσες στο iamretro! Φαντάζομαι όχι γιατί ξαφνικά με αγάπησες!

Ναι. Είχα σκοπό να εκμεταλευτώ το φοβερό σου όνομα στην ρετρο-κοινότητα και να βγάλω πολλά λεφτά απο διαφημίσεις και εκθέσεις. Σε βάρος σου όλα βέβαια. Πάντα. Άλλωστε έτσι δουλεύει η κοινότητα ε ; :cool:

turrican said:
Στο RC γράφτηκα ακάλεστος, μόνο για να συλλυπηθώ. Ζήτημα να έκανα 10-15 posts. Έφαγα ban στο θέμα του PC-Master! Μπορεί βλέπεις να μίλαγα χωρίς πρόβλημα με τους συντάκτες του περιοδικού, αλλά δεν ήμουν βλέπεις ανεκτός από τον προϊστάμενο του retro forum! Δεν μπορείς επίσης να ισχυριστείς ότι δεν έχεις εικόνα για το ban του RC. Διάβασε τα posts και θα την αποκτήσεις! Δεν μπορείς επίσης να ισχυριστείς ότι δεν έχεις συμφέρον από τον Φώτη, αφού σας έδωσε τόσα περιοδικά για να τα σκανάρετε και δε ξέρω και εγώ τι άλλο. Συνεπώς ψυχογραφήματα και αναλύσεις προσωπικότητας πάνε στον κάλαθο των αχρήστων! Ο τρόπος γραφής μου σε άλλα forums (που είσαι και εσύ γραμμένος) γνωρίζεις ότι δε θα είχε το παραμικρό πρόβλημα! Απορώ συχνά με όλους σας πως μπορείτε να ήσαστε μέλη σε τόσο διαφορετικά μεταξύ τους περιβάλλοντα και να προσαρμόζεστε σαν τους χαμαιλέοντες. Μόνο ότι δικαιολογείς το ban σαν πρακτική, έρχεται σε αντίθεση με το καταστατικό άλλων χώρων που μετέχεις.

Ναι την έχω διαβάσει την στιχομυθία στο RC. Θεωρώ οτι ο τρόπος γραφής σου ώς προς τους συντάκτες του PC Master ήταν το λιγότερο απρεπής. Το βλέπω λάθος ; Ίσως. Αλλά είναι η άποψη μου και δημοκρατικό μου δικαίωμα. Το ίδιο μάλλον είδαν και τα παιδιά εκεί. Δικαίωμα τους. Σπίτι τους.

Γιατί όμως να ισχυριστώ οτι δεν έχω συμφέρον απο τον Φώτη ; Ο άνθρωπος με την ΚΑΛΗ του θέληση μας πρόσφερε ότι μπορούσε απο το υλικό του και απο την προσωπική του συλλογή ; Με τί όφελος ; ; ΤΙΠΟΤΑ απολύτως. Το όφελος ήταν πρός την εικόνα του ιαμρετρο και ώς προς το ΣΥΝΟΛΟ που απολαμβάνουν πλέον υπέροχα PDF απο τεύχη που δεν υπάρχουν πια! Τώρα αν εσένα σου δημιουργεί θέμα η συμπεριφορά του, ώς πρός το πρόσωπο σου, αυτό φίλε μου είναι ΔΙΚΟ σου πρόβλημα - και δεν βρίσκω ΚΑΝΕΝΑ λόγο να το κάνω δικό μου πρόβλημα. You have made your bed.

Οπότε οι ψυχαναλύσεις δεν πάνε στον κάδο!! Αντίθετα δείχνουν οτι πέφτω ΑΚΡΙΒΩΣ μέσα. Είσαι ενα εγωκεντρικό άτομο, το οποίο όταν θεωρεί οτι έχει "δίκιο" η οτι έχει "αδικηθεί" περιμένει του πάντες να τον υποστηρίξουν! Δεν τον υποστηρίζουν ; ; ; Να καούν στην πυρά όλοι! Τα πέρνετε!! Έχετε συμφέροντα!!!!!!Γραφικότητες........

Όσο για την προσφορά σου στο iamretro και για τους λόγους που ασχολήθηκες η δεν ασχολήθηκες, αυτούς τους ξέρεις εσύ και μόνο εσύ! Όχι κάνεις λάθος, δεν με ενοχλεί καθόλου η στάση που κράτησες! Αλίμονο αν με ενοχλούσε ΤΩΡΑ, ενώ είσαι τόσα χρόνια στην θέση του Συντάκτη (τόσο στο forum, όσο και στο Wordpress). Εγώ εδώ ο ΙΔΙΟΣ δεν ασχολούμαι τα τελευταία χρόνια, θα είχα αυτήν την απαίτηση/παράπονο απο εσένα ; Ανταυτού όμως, αναλώθηκες όλο αυτό το διάστημα με σκοπό να χρησιμοποιείς το iamretro σαν ένα "podium", απο το οποίο βγάζεις "διάγγελμα" για τα "κακά" forum που δεν σε θέλουν πιά. Personal Gain δηλαδή.

Τώρα να κεράσω σνικεράκι ;

supacoopa

Retro Member
Comrade
Φιλε turrican, δεν σε ξερω αλλα επετρεψε μου μια παραινεση.

Δεν εχει νοημα να ψαχνεις αιτιολογιες και να ζητας απολογιες!

Ζουμε σε μια τοσο δυσκολη εποχη και υπαρχουν τοσα προβληματα γυρω μας, που ειναι κριμα να αναλωνομαστε σε ανουσιους διαξιφισμους που εκ των πραγματων δεν προκειται να οδηγησουν πουθενα.

Πολλες φορες δινεις την εντυπωση οτι μαχεσαι ανεμομυλους, οπως ο Δον Κιχωτης. Καταλαβαινω οτι εχεις πικραθει απο συγκεκριμενα ατομα και καταστασεις, αλλα δεν προκειται να αλλαξει κατι οσο και αν ανασκαλευεις τα παλια.

Το ιντερνετ και ειδικα τα φορουμ ειναι (παραμορφωτικος;) καθρεπτης της πραγματικοτητας. Στην ζωη οταν καποιος μας "χαλασει", τι κανουμε; Προσωπικα τον "διαγραφω" και παω παρακατω. Το ιδιο λοιπον κανω και στο ιντερνετ. Ασχολουμαι μονο με οσα και οσους πιστευω οτι αξιζουν και για τα υπολοιπα δεν δινω δεκαρα τσακιστη.

Συμμετεχω σε αρκετα φορουμ και εχω αποχωρησει απο αλλα τοσα. Ποτε δεν ασχοληθηκα ουτε με τους "ναπολεoντες" του ιντερνετ, ουτε με τους συμφεροντολογους, ουτε με τους εμπορακους της κακιας ωρας, ουτε με τους λογοκλεφτες ή τους παντογνωστες. Ετσι ξερουν, ετσι κανουν. Δεν χαλαω ουτε μιση σκεψη για αυτους που θεωρω πως δεν το αξιζουν.

Φιλικη, φιλικοτατη συμβουλη... Εστιασε σε οσους και οσα σε "φτιαχνουν" και οχι σε οσους και οσα σε "χαλανε".
Δεν αξιζει.