Συλλογή παιχνιδιών για Commodore 64 για χρήση με SD2IEC

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,176
Όσοι έχουν στην κατοχή τους κάποια υλοποίηση του SD2IEC για τον Commodore 64 θα έχουν προφανώς διαπιστώσει ότι οι συλλογές με παιχνίδια που κυκλοφορούν για εγγραφή σε SD συνήθως έχουν ονόματα αρχείων και/ή φακέλων που δεν φαίνονται κανονικά (αντί για λατινικούς χαρακτήρες αντικρίζουμε PETSCII), αρχεία για swap δισκετών που δεν κάνουν τίποτα - με αποτέλεσμα να μην λειτουργούν τα παιχνίδια που καταλαμβάνουν πάνω από μία πλευρά δισκέτας -, και άλλα τέτοια ωραία.

Ευτυχώς, ο φίλος dimfil μου έδωσε κάποιες οδηγίες και κάποια links για software με το οποίο μπόρεσα και δημιούργησα μια SD κάρτα με τα άπαντα του 64άρη (σε παιχνίδια, πάντα) που παίζει μια χαρά με το SD2IEC (ναι Αντώνη, παίζει ΚΑΙ το Maniac Mansion!). Για το download link πηγαίνετε εδώ: http://donysoldcomputers.blogspot.gr/2016/11/commodore-64-sd2iec.html.

Enjoy! :)

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,548
Ωραίος! O Άι Βασίλης ήρθε νωρίς φέτος!.... Δώσε τα games στο λαό!!! :thumbup:

antnik

Retro Addict
Reaction score
327
Φορτώωωωωστε !!! Από τον σωρό !!!

Hellraiser

Retro Enthusiast
Reaction score
40
Σωστος ο παιχτης...τωρα μενει να βρουμε εναν c64! :lol:

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
834
Dony τι προγραμματα χρησιμοποιησες εγω το μονο που ηξερα εινα το GameBase 64 Reorganizer SD. Τι αλλο υπαρχει.

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,362
...βρε Πάνο, πρέπει να σου βγήκαν τα μάτια!!!

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,176
Pluto63 said:
Dony τι προγραμματα χρησιμοποιησες εγω το μονο που ηξερα εινα το GameBase 64 Reorganizer SD. Τι αλλο υπαρχει.
Τώρα θα σε γελάσω, αλλά κατά 95% αυτό νομίζω ότι χρησιμοποίησα: κρατάω μια πισινή επειδή το έσβησα πλέον, αλλά είχε σίγουρα σχέση με το Gamebase 64 αφού αυτό είναι εγκατεστημένο ακόμα στον υπολογιστή μου! :D

turrican said:
...βρε Πάνο, πρέπει να σου βγήκαν τα μάτια!!!
Όχι βρε Δημήτρη, δεν τα έκανα ένα-ένα, δες την παραπάνω απάντηση. Είμαστε πλέον σε τέτοια ηλικία που δεν έχουμε τη δυνατότητα να ξοδεύουμε τις πεπερασμένες ώρες και μέρες που μας έχουν απομείνει σε τέτοια σκηνικά! Αυτόματα ναι, με το χέρι όχι! ;)

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,176
Χαράς ευαγγέλια για όσους θέλουν να κάνουν εύκολα και γρήγορα updates στην συλλογή τους: τώρα μπορούν τα πάντα να γίνουν με μερικά clicks! Διαβάστε αναλυτικά για το πρόγραμμα που τα κάνει όλα αυτά πραγματικότητα, το Assembly64, στο http://donysoldcomputers.blogspot.gr/2017/01/live-update-64-assembly64.html. ;)

billardi

Retro Member
Reaction score
33
Παναγιώτη τώρα το είδα αυτό το post και φυσικά κατέβασα το αρχείο προς μεγάλη χαρά του SD2IEC μου
Σε ευχαριστώ πολύ :thumbup:

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,176
Παναγιώτη τώρα το είδα αυτό το post και φυσικά κατέβασα το αρχείο προς μεγάλη χαρά του SD2IEC μου
Σε ευχαριστώ πολύ :thumbup:
Ό,τι μπορούμε κάνουμε! ;)

Να 'σαι καλά!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,548
Νέα Gamebase64 v16 !
Κυκλοφόρησε χθες, προχθές, με τα liks να αρχίζουν να αναδύονται στον αφρό δειλά δειλά ;)

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,694