Συνέντευξη του Jack Tramiel στο DATA WELT

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,103
Οι συνεντεύξεις των ανθρώπων που έγραψαν με τα ίδια τους τα χέρια την ιστορία της πληροφορικής έχουν πάντα ενδιαφέρον. Έτσι, όπου τυχόν πετυχαίνω κάποια "ζουμερή" συνέντευξη χαμένη βαθιά μέσα στο χρονοντούλαπο της ιστορίας, σπεύδω να την μεταφράσω στα ελληνικά και να σας την προσφέρω. Διαβάστε τα πολλά και ενδιαφέροντα που έλεγε ο Jack το 1986 εδώ: http://donysoldcomputers.blogspot.gr/2016/08/jack-tramiel-data-welt.html. :geek:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,096
Μόλις τελείωσα την πρώτη ανάγνωση.Πολύ όμορφη, ειλικρινής και ζεστή κουβέντα.
Μακάρι να υπάρξει και συνέχεια για τις υπόλοιπες σελίδες στα Γερμανικά...

Ευχαριστούμε για τον κόπο σου να μας την μεταφράσεις !! :thumbup:
Εννοείται ότι θέλουμε κι άλλες !!! ;)

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,196
Ωραίος Παναγιώτη!
Τα γερμανικά "αρχεία" είναι τα πιο πλούσια σε πληροφορίες και υλικό, αφού οι άνθρωποι έδειχναν τότε να έχουν πάρει πολύ σοβαρά την Commodore και τη νέα Atari. Δυστυχώς το εμπόδιο της γλώσσας στερεί από τους περισσότερους την άνετη πρόσβαση.

Το φαινόμενο Τράμιελ (οδοστρωτήρας της πληροφορικής) άφησε ένα τεράστιο στίγμα στην ιστορία των υπολογιστών.
Παρόλα αυτά, νοιώθω ότι αυτό δε του αναγνωρίστηκε επαρκώς (όπως και σε πολλούς άλλους).
Είναι εντυπωσιακό δε, ότι συνέδεσε το όνομα του με τα micros, χωρίς να είναι computer geek.

Περί της φυγής του από την commodore, δεν είχα αυταπάτες, ότι θα έδινε λεπτομέρειες.

Επειδή είδα ότι σου αρέσουν οι γραφομηχανές, ρίξε μια ματιά στη δική μου.

http://turricanblog.blogspot.gr/2011/10 ... odore.html

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,103
Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια και να ξέρετε ότι το εκτιμώ ιδιαίτερα! :D

Συνέχεια προφανώς και θα υπάρξει: λίαν συντόμως θα έχουμε 2η δόση από Jack (τον "Οδοστρωτήρα", όπως πολύ επιτυχημένα τον χαρακτήρισε ο Δημήτρης) αλλά και μια συνέντευξη-ποταμό την οποία πρόσφατα εντόπισα και σας κρατάω για έκπληξη! Χρόνος να υπάρχει απλά, γιατί ώρες-ώρες αισθάνομαι ότι μετατρέπομαι σε... δακτυλογράφο! :lol:

Α, και μια και είπα για δακτυλογράφους, νομίζω ότι τα λόγια είναι δύσκολο να εκφράσουν επιτυχημένα το δέος που νιώθω κάθε φορά που βλέπω τις φωτογραφίες με την Commodore γραφομηχανή του Δημήτρη: απλά να ξέρεις ότι εδώ και πολύ-πολύ καιρό έχω διαβάσει ΟΛΟ το blog σου και κατά καιρούς επανέρχομαι. Όπως σου έχω ξαναγράψει, μη τον αφήνεις, όποτε βρίσκεις καιρό και διάθεση γράφε και κάτι ακόμα. Είμαστε αρκετοί νομίζω που απολαμβάνουμε την ανάγνωση των αναρτήσεών σου! ;)

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,196
Παναγιώτη για άλλη μια φορά σε ευχαριστώ.
Περιμένω με ανυπομονησία τις επόμενες δημοσιεύσεις σου.