Συναρμολόγηση ρετρό PC με Pentium III

nkary

Too Retro to post!
Για πείτε ρε παλικάρια αξίζει να στηθεί μηχάνημα με σκοπό το gaming με βάση διπλό Pentium III-S?
Από τι ξέρω τα Win98 δεν βλέπουν τον 2ο επεξεργαστή. Οπότε πάμε σε Win NT. Αλλά επειδή δεν τα χώνεψα ποτέ λέω για W2K. Θα παίζουν τα παιχνίδια σε 2000 Pro ή τσάμπα ο κόπος?
Αλλιώς πάμε για μονό CPU. Για πείτε κάνα configuration :think:

nicked

Immune Seven 11
Staff member
Χμμμ πράγματι ο διπλός PIII θα πάει στράφι! Έπεσε και εμένα ένας στα χέρια μου πριν λίγο καιρό, ένας server με NT!

Εγώ εχω φτιάξει ένα ρετρό PC με Win98 B edition. PIII 1.0, 512RAM και μια Ti 4200 και πάει σφαίρα σε όλα τα games!

Εσύ θέλεις XP παιχνίδια φαντάζομαι...

nkary

Too Retro to post!
Μπα ρε και εγώ για Win98 τον θέλω. Για XP υπάρχουν σχέδια για P4 ;)

nicked

Immune Seven 11
Staff member
Ε τότε και με έναν PIII 600 είσαι καλυμένος! Τι κάρτα γραφικών θα βάλεις? Έχεις καμια Voodoo να πετάξεις μέσα?!?

nkary

Too Retro to post!
Έχω μια STB Voodoo3 2000 16MB AGP :D
Από MB έχεις να προτείνεις κάτι? 815 chipset?
CPU σκέφτομαι μια σε μεγαλύτερη συχνότητα. 1G+

nicked

Immune Seven 11
Staff member
Ναι το 815 είναι μια χαρά!
Ψάξε μέχρι πόσα ΜΒ Ram υποστηρίζει όμως!

Με μια Asus θα είσαι κομπλέ! ISA slot δεν πιστεύω να χρειάζεσαι?!

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Πάντως και με τα Windows 2000 θα είσαι μια χαρά. Εγω και για παιχνίδια μια χαρά την έβγαζα με αυτά έναντι των XP!

Αυτο το *μπλεδάκι* που εχουν τα 2000 είναι χαρακτηριστικό!!

A

Anonymous

Guest
Εγώ πάντως για Ρ3 (εννοείται μονό) και retro θα πρότεινα 98SE .... Τα 2000 είναι ΟΚ αλλά ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος όταν δε σου παίζει κανα παιχνίδι από τα πρώτα DirectX ...
Η voodoo είναι μια χαρά και αν παίζει μόνο win9x ή DOS από windows τότε μια PCI σαν την live! είναι τέλεια!

Μην ξεχνάτε ότι στα 9χ υπάρχει πλέον και SP1 / updates-hacks που διορθώνουν ένα σωρό πράγματα : http://www.mdgx.com/web.htm#98SE

nicked

Immune Seven 11
Staff member
Υπάρχει SP1??! Έφυγααααα!!! :D :lol:

Εγώ που έχω την ti4200 αξίζει να βρω και μια Voodoo?!?!

nkary

Too Retro to post!
όχι βέβαια. Η δικιά σου είναι κλάση ανώτερη από την καλύτερη Voodoo

nicked

Immune Seven 11
Staff member
Είναι ναι, αλλά δεν έχει Glide! ;)

Αρκετά απο τα 'τότε' παιχνίδια τρέχουν καλύτερα σε Glide!

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Όντως. Θυμάμαι μέχρι και το ePSXe έπαιζε πολύ καλύτερα με το Glide!!! :mrgreen:

A

Anonymous

Guest
4200ti + voodoo² (sli για μερακλήδες) = WIN

Βασικά η 4200 έχει νόημα σε κάτι καλύτερο από Ρ3 για να μπορεί κάποιος να ευχαρηστηθεί την ταχύτητά της.
Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις μια voodoo3+ ή voodoo²SLI είναι υπεραρκετά.

Εγώ στήσει retroP4 αλλά μόνο για 9χ παιχνίδια: p4@2.4 + 512MB DDR1 + 6800GT AGP + voodoo²SLI + Live! με 98SE ... πετάει :lol: (είχα και 4200 στο μηχάνημα, ήταν μια χαρά επίσης - η 6800 ήταν overkill αλλά αφού την αγόρασα την έβαλα :whip: )

ΥΓ. σημαντική είναι και η ενημέρωση για υποστήρηξη μεγάλων δίσκων στο site που έδωσα προηγουμένως... ;)

nkary

Too Retro to post!
ε μα P4 και win98? :think: Θα περίμενα να πεις ότι τρέχεις Vista :D
Καλά τα δικά σου τα pc είναι λίγο πειραγμένα :crazy: :lol:
486 με win98 γίνετε? :?
Γίνετε :shock:

A

Anonymous

Guest
98 + 486 σαν αυτό που έχεις γίνεται! :lol:

Βασικά η λογική πίσω από τον Ρ4 + 98 είναι ότι δεν θα μασάει στα κακογραμμένα 3Δ παιχνίδια των 15-20 fps... και όντως δε μασάει γιατί τα παίζει στα 60 τώρα :lol: :lol: :lol:

A

Anonymous

Guest
^ Mα φυσικά :lol:
Tο θέμα είναι να έχεις χώρο να έχεις τα μηχανήματα στη σειρά...
- Θέλεις wing commander; το τρέχεις σε 386DX και έχεις άψογο gameplay...
- Θέλεις Pandemonium; το τρέχεις glide σε P1.
- Θέλεις πχ tombraiderIII ; το τρέχεις στον Ρ4 και τερματίζεις τη μηχανή.
:D

ας χώσω και καμοιά φώτο :lol:

εδώ με το ξαδερφάκι του τον Ρ1

και τα σωθικά :D

A

Anonymous

Guest
Καλησπέρα σας!!!
Αποφάσισα και εγώ να κάνω μια αναβάθμιση σε έναν PIII που έχω εδώ και αρκετά χρόνια...

Έχω έναν Compaq Deskpro με P3 στα 800Μhz, M/B intel 815i, 128ΜΒ RAM, 10MB HD και onBoard VGA.

Ανοίγοντας το κουτί συνειδητοποιώ ότι το Μ/Β ήταν MATX!!!
Τώρα άντε να βρεις M/B Μ-ΑΤΧ με VIA chipset ώστε να σηκώσει τουλάχιστον 1GB RAM και CPU +1GHz. Γιατί εάν δεν κάνω λάθος όλα της Intel δέχονται μέχρι 512ΜΒ RAM...

Μετά από αρκετό ψάξιμο βρήκα ΜΟΝΟ ΕΝΑ Μ-ΑΤΧ στο eBay για Socket 370 και το αγόρασα (την SOYO m7vcm10). Αγοράζω και 2x512MB RAM, έναν CPU 1,4Ghz, έναν ΗD 80GB, παραγγέλνω CPU Cooler της CoolerMaster με 8αρι FAN και ξεθάβω την ATI Radeon 3850 AGP (512 MB) που είχα από τον P4...
Τελικά το Μ/Β δεν υποστήριζε τον CPU και αναγκάστηκα και αγόρασα έναν P3 στα 1000 .

Εγκαθιστώντας τα Windows XP όλα λειτούργησαν τέλεια, αλλά μετά την πρώτη επανεκκίνηση οι drivers της Radeon δεν υπήρχαν!!! Και κάθε φορά που ανοίγω το PC πρέπει να κάνω install τους drivers!!! Κατά τα άλλα το μηχάνημα το δοκίμασα σε ποιό σύγχρονα παιχνίδια (και όχι της εποχής του) και δουλεύει σφαίρα!!!

Οι ερωτήσεις μου είναι... Γνωρίζει κανείς να μου πει τι γίνεται με την VGA?
Και επίσης, γνωρίζει κανένας χριστιανός την συγκεκριμένη μητρική ώστε να μου πει εάν μπορώ με κάποιο BIOS update να μου αναγνωρίσει τον CPU (1,4Ghz)?

Thanx Παίδες, και θα σας ζαλίσω και με τα υπόλοιπα PC που έχω (P1, 486DX2, 8088) και ετοιμάζομαι να τα αναβαθμίσω. Απλώς σας προειδοποιώ... :D :twisted:

Attachments