Συνεντευξη με τον David Pleasance, managing director της Commodore UK.

nicked

Immune Seven 11
Staff member
Reaction score
321
Ενδιαφέρον podcast το οποίο περιλαμβάνει συνέντευξη με τον David Pleasance της Commodore UK. Πέρα απο την καθιερωμένη ιστορική αναδρομή στο ξεκίνημα της Commodore, ο David αναφέρεται στο τι πήγε στραβά και πως τελικά η Commodore κατέληξε στην χρεωκοπία.

Quotes απο την συνέντευξη:

"People in Commodore they just don't know how to sell anything!"
"They had no idea about the market!"
"At one point we had 40 PC Engineers and 7 Amiga engineers! Who on God's earth needs 40 PC engineers for a company that has no plan on staying in the PC market? The company never had a plan..."
"The Amiga engineers were working on a RISC based core, with a 3D rendering engine build in and 5.1 surround sound. I had it demonstrated and it was mind blowing!"
"An Amiga network was in development, we were ahead from everyone else..."
"We had supplied development kits to all developers in UK and some phenomenal games were being in development. Suddenly because Commodore US was in trouble, they told me to bring the CD32 launch forward! So we had to launch a product with the danger to jeopardize the 1200 sales and we had no real games for it because all of them were still in development!"

:D :D

Η συνέντευξη ξεκινάει στο 20ο λεπτό!

https://soundcloud.com/the-retro-hour/the-retro-hour-episode-20-commodore-amiga-uk-with-david-pleasance

chriskgnr

Retro Guru
Reaction score
458
ολική "αποκαθήλωση" της Commodore αυτή η συνέντευξη! :S :S

nicked

Immune Seven 11
Staff member
Reaction score
321
Ισχύει για ακόμα μια φορά το 'οταν είσαι απ'έξω τα βλέπεις αλλιώς'.

Όταν αναφέρει ο ίδιος ο Managing Director πως στην ουσία στα Headquarters δεν ήξεραν τι έκαναν και οι προσλήψεις γνωστών και φίλων χωρίς ειδικότητα εδιναν και έπαιρναν και μάλιστα κανένα σχέδιο marketing, το ότι συνέβη αργότερα είναι φυσικό επακόλουθο.

Κρίμα γιατί απο ότι φαίνεται απο τα λεγόμενα του David η επόμενη γενιά Amiga θα ήταν πολύ μπροστα!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,096
Με αυτή την συνέντευξη, δίνεις "τροφή" για πολύ συζήτηση !!! Εξαιρετικό εύρημα και ο David Pleasance τα λέει ευθαρσώς κι "έξω από τα δόντια"...Χρειάζεται πολύ μελέτη...

:thumbup:

chriskgnr

Retro Guru
Reaction score
458
αυτοί στην Commodore, ήταν χειρότεροι από αυτούς της Sinclair!! :eek: Τσαπατσούληδες! :D Μόνο ο Ζάχαρης έβλεπε μπροστά και πήγαινε με πρόγραμμα. :thumbup:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,096
The Amiga engineers were working on a RISC based core, with a 3D rendering engine build in and 5.1 surround sound. I had it demonstrated and it was mind blowing!
Αυτό το έχω ξανακούσει...Αυτό και άλλα πολλά, αλλά χαζομαρίτσα στην χαζομαρίτσα και να η μπόμπα πως έσκασε...

...δεν ήξεραν τι έκαναν και οι προσλήψεις γνωστών και φίλων χωρίς ειδικότητα έδιναν και έπαιρναν και μάλιστα κανένα σχέδιο marketing...
Βρε τι μου θυμίζει...Βρε τι μου θυμίζει...Πολιτικοί ήταν οι managers; :D :mad:

chriskgnr

Retro Guru
Reaction score
458
o Mehdi Ali τους έβαλε την ταφόπλακα. :S

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,096
o Mehdi Ali τους έβαλε την ταφόπλακα
Με έπιασες στα "πράσα"...Γι αυτόν τον κύριο ερευνούσα τώρα μπας και βρω τίποτα ακόμη "πικάντικο"

Μου άρεσε που ρώτησαν τον Pleasance...για το πως θα τον χαρακτήριζε ! ;)

chriskgnr

Retro Guru
Reaction score
458
geoanas said:
Μου άρεσε που ρώτησαν τον Pleasance...για το πως θα τον χαρακτήριζε ! ;)
και μόλις τον ρώτησε ο δημοσιογράφος, ο Pleasance κόμπιασε!! :lol: :lol: :D

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,096
E...Ναι...σαν άνθρωπος...χμμμ...καλός ήταν...συμπαθητικός....χμμμ... :lol:

chriskgnr

Retro Guru
Reaction score
458
geoanas said:
E...Ναι...σαν άνθρωπος...χμμμ...καλός ήταν...συμπαθητικός....χμμμ... :lol:
ναί, σίγουρα! :lol: :lol:

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,196
Ωχ! Ξενόγλωσση συνέντευξη και μάλιστα ηχητική...δε μπορώ να έχω άποψη!
Δε τον ξέρω καν τον David Pleasance, πιθανολογώ ότι θα ήταν από τους τελευταίους πριν πέσει η ταφόπλακα.

Εγώ, ως δική μου συμβολή στη συζήτηση, θα πω, ότι στα πρώτα (και ίσως τα μόνα αληθινά) χρόνια της Commodore, το UK section ήταν το πιο άρτια οργανωμένο τμήμα της εταιρίας, που έδωσε ακόμα τα φώτα και στην μαμά US κεντρική διοίκηση.
Αν θυμάμαι σωστά το όνομα του manager, ήταν Kit Spencer....έτη μπροστά ο άνθρωπος!
Τον έφεραν με τα χίλια ζόρια στην Αμερική, μετά απο παρακάλια, για να τους κάνει εταιρεία.
Τώρα οι μετέπειτα,,,,τι να μας πουν;
Όσοι είχαν απομείνει μετά την Τράμιελ εποχή, δε νομίζω να είχαν την παραμικρή εταιρική μνήμη, ούτε να γνώριζαν σε ποια εταιρία εργάζονταν...