Τα πρώτα retro webpages ever!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,334
Στην Ελλάδα ως δικτυακή παρουσία επιβεβαιώνω ότι τα πρωτεία τα κρατεί ο Γιώργης με το site του, όταν ακόμα διέθετε στην κεφαλή του μαύρα μαλλιά (τρομακτικά πράγματα δηλαδή..).
Πολύ νοσταλγική αναδρομή Chris! Να είσαι καλά! :thumbup:

Απλά για την ιστορία ενημερώνω ότι πριν ανεβάσω τα "δικά" μου, προϋπήρχαν τα αντίστοιχα του Κώστα (@Whacker) ως Gameland, του Νίκου (@Badge) ως Badge's Lighthouse -με τεράστια συμβολή μαζί με τον Βασίλη (@Maddog) σε γνωστά Good sets, αλλά και του Γιώργου (@Brainkiller) που ας με συγχωρέσει ο "πρόεδρος" :) δεν θυμάμαι την ονομασία του. Το δικό μου απλά ήρθε και κόλλησε ως τουβλάκι TETRIS σε όλο αυτό το όμορφο puzzle που είχε αρχίσει να δημιουργείται τότε.

Ίσως να ξεχνάω κάποιους, ελπίζω να με συγχωρέσουν και να μην κρατήσουν μούτρα. Πραγματικά δεν έχω τέτοιο σκοπό. Η παραπάνω αναφορά γίνεται γιατί με τους παραπάνω φίλους, βρισκόμασταν σε τακτικότατη επικοινωνία και αυτά τα βιώματα ξυπνάν συνειρμικά και πρωτίστως μέσα μου.

Έχω ακόμη κρατημένα διάφορα CDs (και CD-RWs! :D ) με περιεχόμενα (ότι φανταστεί κανείς) από εκείνα τα πρώτα sites (Ελληνικά και ξένα) και κάποια στιγμή σκοπεύω να ανεβάσω "υλικό" (screenshots) μπας και νοσταλγήσουμε ακόμη περισσότερο και θυμηθώ κι εγώ καλύτερα, γιατί τώρα τελευταία αρχίζω και ξεχνάω επικίνδυνα :p

AEON

Tech Admin
Staff member
Reaction score
238
@Maddog..πω, χρόνια και ζαμάνια. Μεγάλη και σεβάσμια μορφή.
@geoanas Υπάρχουν πουθενά τα URLs για όσα από αυτά τα sites είναι offline να τα ξετρυπώσουμε από το archive.org? Ομολογώ δεν τα είχα πετύχει τότε.
Αν ναι, δεν χρειάζονται καν CDs. Mπορούμε να τα βρούμε archived από εκεί.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,334
Ναι υπάρχουν. Απλά:

1) Δεν τα θυμάμαι τώρα (Βλέπεις, πάλι η αμνησία! :D)
2) Παλιότερα που είχα ψάξει, είχα βρει κάποιες ιστοσελίδες στα αντίστοιχα archives αλλά πολύ "πετσοκομμένα". Εγώ συνήθιζα να τα κάνω save με όλη τους "την μεγαλοπρέπεια" οπότε stay tuned και ότι βρω θα ποστάρω εδώ πέρα (@turrican ελπίζω να με συγχωρείς για το ελαφρώς off topic, αλλά νομίζω ότι υπάρχει κάποια σχέση με το θέμα, τουλάχιστον μέσα στο δικό μου μυαλό :D )

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,815
Φλασιά: Να μνημονεύσω και το αξιόλογο Home of the Underdogs με τεράστια συλλογή από PC abandonware (ξεκινώντας από εποχές CGA βεβαίως βεβαίως) που δημιουργήθηκε το '98. Χμ, για τα ξένα retro websites μάλλον θα πρέπει να δημιουργήσουμε μια σχετική ενότητα soon!
Θεε μου που το θυμήθηκε αυτό το ΦΟΒΕΡΟ σαϊτ! Ναός! Temple of Retro!!!!!

Pr Dakkar

Retro Enthusiast
Reaction score
317
Απλά για την ιστορία ενημερώνω ότι πριν ανεβάσω τα "δικά" μου, προϋπήρχαν τα αντίστοιχα του Κώστα (@Whacker) ως Gameland, του Νίκου (@Badge) ως Badge's Lighthouse -με τεράστια συμβολή μαζί με τον Βασίλη (@Maddog) σε γνωστά Good sets, αλλά και του Γιώργου (@Brainkiller) που ας με συγχωρέσει ο "πρόεδρος" :) δεν θυμάμαι την ονομασία του. Το δικό μου απλά ήρθε και κόλλησε ως τουβλάκι TETRIS σε όλο αυτό το όμορφο puzzle που είχε αρχίσει να δημιουργείται τότε.
Master-Geo
ξέχασες τον "Down Under"Grand Master Peter (ή μήπως κάνω λάθος) ?

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,334
Master-Geo
ξέχασες τον "Down Under"Grand Master Peter (ή μήπως κάνω λάθος) ?
Έχεις απόλυτο δίκιο και είμαι απαράδεκτος γιατί με τον Πανταζή έχουμε διατηρήσει μια μορφή επικοινωνίας μέσω FB. Λοιπόν, έχω ξανα-αναφέρει για το αφιερωμένο site του Peter, σε ένα από τα καλύτερ ποδοσφαιράκια που έχουν γίνει ποτέ, το Tehknan World Cup. Ανέβηκε σχεδόν ταυτόχρονα με το δικό μου (αφιερωμένο στο EXERION) και μπορείτε ακόμα να το βρείτε εδώ:

Link:
http://www.powerstrike.net/Tehkan/twc.html

AEON

Tech Admin
Staff member
Reaction score
238
Μεταφέρω την ενότητα εδώ γιατί αποτελεί ξεχωριστό θέμα.

Με την ευκαιρία να προσθέσω και τα εξής παλιά sites:
  • EMU News Services
  • JoseQ Emu Views
  • Atmospheric Heights
Από το διασωσμένο snapshot του θρυλικού Dave's Video Game Classics προκύπτουν τα εξής παλαιολιθικά ευρήματα:

Αρχαία (προ του 1996) newsgroups με θεματολογία το retrogaming
Σύγχρονα διεθνή sites με εκείνο του Dave's Video Game Classics (προ του 1996)
  • Coleco Vision Homepage Coleco Vision Homepage (My personal favorite classic system!) Contains information, and manuals for some Coleco games, plu s links
  • Digital Nostalgia Great Site for games. (Where most of mine come from!), also has Apple II emulator section with games!
  • Utopia Tech's Site You remember Montenzuma's Revenge? Well check out this remake currently in the works!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,334
Μετά από τόσα χρόνια ξαναθυμήθηκα :geek: ... Well Done Chris! Θα ψαχτώ κι εγώ αργότερα :thumbup:

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
735
Πολύ ωραίος, εγώ δεν βαζω λινκ γιατί όλα όσα έχω και δεν έχετε αναφερει είναι πειρατικά...

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,815
Μπράβο ρε παιδιά! Φοβερό υλικό!!! Αναγνωρίζω αρκετά απο αυτά άρα φαίνεται και το γέρικο κοκκαλάκι μου ε; :p

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,334
Μπράβο ρε παιδιά! Φοβερό υλικό!!! Αναγνωρίζω αρκετά απο αυτά άρα φαίνεται και το γέρικο κοκκαλάκι μου ε; :p
Εμ, τι το πέρασες...πάλιωσες κι εσύ βρεεεε! :lol::lol::lol::p

AEON

Tech Admin
Staff member
Reaction score
238
Όπως καταλαβαίνετε κι από τους τίτλους, οι περισσότεροι απλώς αναφερόταν σε classic games και classics. Ο τίτλος retro gaming επικράτησε λίγο αργότερα.

Sent from my iPhone using Tapatalk

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,334
Badge's Lighthouse (Το wayback machine μου βγάζει κάτι από 1998). Στην πραγματικότητα το site ανέβηκε (όπως μας πληροφορεί η ένδειξη στο πλάι) τον Δεκέμβριο του 1997

Ελάχιστα διασώζονται. Βλέπουμε κάποια links και ονόματα όπως ο Eggman που ξυπνάν αναμνήσεις!
URL: http://users.otenet.gr:80/~badge

Μπορείτε να δείτε το αρχικό disclaimer, εδώ