Τι βλέπατε τότε; (Παλιές ταινίες / σειρές)

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,888
Δύο ταινίες διαμάντια που τις έβαζε η τηλεόραση πάντα αργά!

1) Fantastic Voyage:
Μια μικρή ομάδα συρρικνώνεται και μπαίνει στην κυκλοφορία του αίματος ενός ασθενούς, ως μοναδική ελπίδα θεραπείας... απίστευτη ταινία.

2) The Incredible Shrinking Man:
Ένας άνδρας εκτίθεται σε μια παράξενη ομίχλη, και απο τότε αρχίζει σταδιακά να συρρικνώνεται.
Η μάχη με την αράχνη είναι κάτι που ακόμη και σήμερα δε μπόρεσα να ξεπεράσω (κατουρώ το κρεβάτι μου)
Fantastic Voyage!!

Το θυμάμαι χαρακτηριστικά!!!! Μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση σαν πιτσιρικάς! Βραδινή ταινία φυσικά στο κρατικό (και μοναδικό) κανάλι!!!

Always Somewhere

Retro Mentor
Reaction score
1,980
Ρε παιδιά τοσες φανταστικες σειρες, γιατί τις θαψανε και δεν τις προβάλλουν ξανά;;
Ακόμα και στο εξωτερικό δεν προβάλλονται πουθενά.
Θελω να πω ότι είναι κλασικες σειρες αριστουργήματα που ακόμα και στην σημερινή εποχή ανετά θα τα έβλεπε ο κόσμος. Γιατί ομως θαφτηκαν από παντού ολα αυτα τα κλασικά σιριαλ της τηλεόρασης ;;
Εδω πας σε ενα πολυκατάστημα και ζητας αν έχουν κλασικά βιβλία του Καρόλου Ντίκενς, Ιουλιου Βερν, Όσκαρ Ουαιλντ και σε παραπέμπει πρωτα απ' όλα σε ταινίες DVD και μετά σε βιβλία. Θα μου πείτε αυτά είναι κλασικα βιβλία καιδ δενσυγκρίνονται.. ΟΚ, ενω οι σειρές αυτες δεν είναι πια κλασικές ή μήπως δεν είναι αριστουργήματα της τηλεόρασης που ακόμα και τώρα θα έβλεπε ο κόσμος.
Γιατί να μην τα προβαλλουν και πάλι στην τηλεόραση;;; Δεν ξέρω ίσως να είμαι και λάθος σε αυτά που αναφέρω..

Last edited:

sly*m

Retro Addict
Reaction score
1,339
Γιατί να μην τα προβαλλουν και πάλι στην τηλεόραση;;;
Τα καταναλωτικά προϊόντα έχουν ημερομηνία λήξης και το κέρδος είναι μικρό όταν είναι εκτός εποχής. Η βιομηχανία πάντα δίνει προς κατανάλωση καινούρια προϊόντα και αποσύρει τα παλιά. Έτσι και στις τηλεοπτικές παραγωγές, καταλήγουν να προβάλλονται από μικρά κανάλια, όσες μπορούν να αγοράσουν με το budget που αυτά διαθέτουν, αφού η αξία έχει πέσει. Out of season! :confused:;)

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,926
Καλά το πρώτο το θυμάμαι απέξω και ανακατωτά. Έχω όλα τα επεισόδια και τα έδειχνα και στους μικρούς μου ;-) ...και το τρίτο παρακολουθούσα, αλλά όχι τόσο φανατικά. Όσο για το δεύτερο, χμμμ...δεν μου λέει κάτι.

sly*m

Retro Addict
Reaction score
1,339
Ένα απο τα πολλά ντοκυμαντέρ με ζώα που βλέπαμε παλιά στην ελληνική τηλεόραση.
Η εικόνα τους έχει πια ξεθωριάσει, ο ήχος τους...κοντεύει να ξεχαστεί...
Ο Captain Cousteau μας ξεναγεί στην Θάλασσα των Κοραλλίων...

Amiga500

Retro Member
Reaction score
404
Αγαπημενες ολες οι σειρες που εχουν ηδη ποσταρει τα παιδια, να βαλω κι εγω με τη σειρα μου μερικες ακομα τις οποιες εβλεπα ανελειπως εκεινα τα χρονια!

Voyagers

Knight Rider

Dukes of Hazard

MacGyver

Tales of the Gold Monkey

Battlestar Galactica

Doctor Who

Star Trek

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,926
Προσωπικά δεν μου λέει κάτι

Ibra

Retro Starter
Reaction score
172
Βιντεοκασέτα, θυμάμαι τα krull και fire and ice, τυχαία επιλογή.Πιτσιρικάς τότε. Είχα εντυπωσιαστει . Και το willow επίσης

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,926
Βιντεοκασέτα, θυμάμαι τα krull και fire and ice, τυχαία επιλογή.Πιτσιρικάς τότε. Είχα εντυπωσιαστει . Και το willow επίσης
Χε!Χε! Krull και Willow τα θυμάμαι απέξω! :D