What's new
iamretro

Wow! It seems you have yet to create an account with us! Needless to say, you have to register in order to get the full "iamretro" experience! You will then be able to create your own topics, reply to posts and be an active member of the MOST prolific community in Greece (even further than that, but we're being modest for now). So don't delay! REGISTER!

Τι μου έχει λείψει από παλιά...

turrican

Retro Guru
Comrade

Βλέποντας κάποια videos του νέου Spectrum Next, ζήλεψα...
Σήμερα, όσες φορές και να αγοράσεις ένα νέο computer, δεν αλλάζει τίποτα στον τρόπο λειτουργίας του!
Σταδιακά βλέπετε, και χωρίς να το πολυ-καταλάβουμε, χάσαμε τη χαρά της εξερεύνησης...

Νέα πλήκτρα, καινούρια μενού, διαφορετική γλώσσα προγραματισμού, παραξενιές και bugs, δημιουργούσαν δυνατές σχέσεις εθισμού και εξάρτησης!
Πόσο θα ήθελα να το ξανανιώσω αυτό...

Last edited:

cutlaroc

Retro Addict
Comrade
Να σου πω την αλήθεια μου έχουν λείψει και μένα μερικά τέτοια, αλλά απ'την άλλη σκέφτομαι και πόσες φορές τα νεύρα μου έγιναν τσατάλια , από τις προσπάθειες να παίξω κάποιο παιχνίδι ή απ'τα τερτίπια του λειτουργικού χωρίς λόγο...

Η εξέλιξη των υπολογιστών πιστεύω οτι μας έσωσε από πολλούς τέτοιους νταλκάδες, θυμάμαι συγκεκριμένα το να κάνεις format που έπρεπε να δηλώνεις στο autoexec.bat το cdrom για να το δει, ή το να παίξεις το Mortal Kombat II που έπρεπε να φτιάχνεις το autoexec.bat για να σώσεις μνήμη ( που δεν είχαμε τότε πολλή) (DOS=HIGH,UMB και τα σχετικά) γιατί το κάθε ΚΒ μετρούσε! :)

Τώρα αν μου πεις οτι αναπολείς τα πρώτα προγράμματα που έκανες στον Spectrum ναι τ'αναπολώ , ειδικά το πρώτο μου "σοβαρό" πρόγραμμα με τον πύραυλο που εκτοξευόταν (φτιαγμένος από αστεράκια και διέσεις) μου χει χαραχτεί στη μνήμη μου και δε θα το ξεχάσω ποτέ! :) :)

supacoopa

Retro Member
Comrade
Εμενα μου εχει λειψει το "wow factor"...

Οταν εβαλα στην πριζα τον Spectrum και ετρεξα το πρωτο μου παιχνιδι (το Cauldron), ειχα μεινει αποσβολωμένος!

Οταν αργοτερα πηρα τον 6128, ειχα εντυπωσιαστει απο το disk drive και το οτι δεν χρειαζοταν να περιμενω 5 λεπτα για να φορτωσουν τα παιχνιδια. Επισης μου αρεσε πολυ ο ηχος του, ειδικα οταν ακουγα με τα ακουστικα.

Πολυ μετα, οταν πηρα την δικη μου 500αρα... δεος! Τι να πω, ειχα απλα τρελαθει. Δεν νομιζω οτι θα ξανανιωσω τετοια συναισθηματα με κατι "υλικο", εκτος αν με αξιωσει ο Θεος ποτέ να αγορασω καμια Ferrari.

Το '95-'96 οταν πηρα το πρωτο μου PC (και ενω η Amiga μου φαινοταν πια "λιγη") ειχα εντυπωσιαστει απο τα 3D γραφικα, το CD-ROM, τον σκληρο δισκο, τα Windows 95, τo Corel Draw και το Photoshop.

Απο εκει και μετα... Απλα μικρα βηματα εξελιξης και βελτιωσης στα σημεια. Καθολου εντυπωσιασμος, μονο μια μικρη ικανοποιηση οτι το καινουριο ή αναβαθμισμενο PC ήταν λιγο καλυτερο σε καποιους τομεις, σε σχεση με το προηγουμενο.

Μου εχει λειψει λοιπον αυτο ακριβως το συναισθημα, το να ανοιξω για πρωτη φορα ενα καινουριο μηχανημα και να εντυπωσιαστω, να νιωσω οτι κατι θαυμασιο συμβαινει μπροστα μου.

Last edited:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Comrade
Δεν έχω να προσθέσω τίποτα άλλο και να σας γίνω κουραστικός. Με κάλυψαν απόλυτα οι προλαλήσαντες! :).
Ίσως αυτός είναι ακόμη ένας λόγος με ασχολούμαι μανιωδώς με τα παλιά συστήματα (κυρίως 8bit), για να ζήσω ακριβώς τέτοιες στιγμές.

Να σας πω και κάτι άλλο; ;)
Πράγματι κάτι τέτοιο βιώνω, κάθε φορά που ανοίγω ένα μηχάνημα (από εκείνα που διάβαζα στα περιοδικά, αλλά δεν είχα την ευχέρεια και την ευκαιρία να ζήσω από κοντά) και σίγουρα η εμπειρία και η τριβή μου με την demo scene (ανεξαρτήτου πλατφόρμας και συστήματος), με έχει κάνει χρόνια πάσχοντα λόγω συνδρόμου "ανοικτού στόματος μετά θετικής εκπλήξεως - gravis"! :lol:

Δεν είναι θαυμάσιο να ανακαλύπτεις δυνάμεις και δυνατότητες κάποιων (ως επί το πλείστον "παραμελημένων") 8bit μηχανημάτων που τα είχαμε περάσει "στο ντούκου" όταν ήμασταν μικροί;
Βλέπετε άλλες εποχές και τότε με ενδιέφεραν περισσότερα τα games...games...games...A! και να βρω κάνα κολλητό για να αντιγράφω...πάλι games!:D

dimfil

Retro Mentor
Comrade
Ομοίως με τον Geoanas... Εγώ βέβαια δεν συμμετέχω σε καμία demo scene!
Απλά ανακαλύπτω τώρα ένα - ένα αυτά που έχασα τότε, για πολλούς και διάφορους λόγους, που όμως τώρα έχω την ευκαιρία να χαρώ το καθένα ξεχωριστά...

subzero79

Retro Mentor
Comrade
αχχχχχχχχχχ 1985 betamax video και john holmes στην διαπασων λολ

transalp2

Retro Starter

Βλέποντας κάποια videos του νέου Spectrum Next, ζήλεψα...
Σήμερα, όσες φορές και να αγοράσεις ένα νέο computer, δεν αλλάζει τίποτα στον τρόπο λειτουργίας του!
Σταδιακά βλέπετε, και χωρίς να το πολυ-καταλάβουμε, χάσαμε τη χαρά της εξερεύνησης...

Νέα πλήκτρα, καινούρια μενού, διαφορετική γλώσσα προγραματισμού, παραξενιές και bugs, δημιουργούσαν δυνατές σχέσεις εθισμού και εξάρτησης!
Πόσο θα ήθελα να το ξανανιώσω αυτό...

Οσο αφορα την χαρα της εξερευνησης, εγω εδω και 2-3 μηνες "παιζω" με ενα Raspberry Pi και το Raspbian Linux που εχει.

Εχω παρει και κανα δυο βιβλια για το Pi και τις βασικες εντολες του Linux και προσπαθω να κανω τα βασικα. Να δω φακελους, να αντιγραψω αρχεια κλπ κλπ. Επομενο βημα λιγο προγραμματισμος σε Python και κατασκευη απλων προγραμματων οπως παλια (κυκλους, παιχνιδακια με κειμενο, χρωματα στην οθονη κλπ κλπ)

Ειναι οτι πιο κοντα στο τοτε που παιρναμε ενα computer και ξεκιναγαμε να διαβαζουμε το manual απο την πρωτη σελιδα για να δουμε τι θα κανουμε.

Οπως ειπε και ο Supacoopa, τωρα, παιρνουμε ενα super laptop/ desktop και κανουμε οτι ακριβως με τον υπολογιστη που εχουμε ηδη. Ψαχνουμε να δουμε διαφορες σε κανα framerate και μεχρι εκει.

cutlaroc

Retro Addict
Comrade
Θα θελα να συμπληρώσω σ'αυτό το θέμα με αφορμή μια συζήτηση που είχα μ'ένα φίλο χτες παρέα με κάτι κρασιά.
Γενικώς οι καλύτερες συζητήσεις βγαίνουν όταν βγαίνω για κρασιά αλλά τέλως πάντων στο θέμα μας... :D

Εμένα μου χουν λείψει κι άλλα πράγματα ρε παιδιά...

Μου χει λείψει η εποχή που έλεγα "Πάω σπίτι να συνδεθώ στο ίντερνετ" και φάνταζε οτι θα συνδεθώ στο μάτριξ και θα πολεμάω τον Agent Smith...

Μου χει λείψει η εποχή που έλεγα "Πάω σπίτι να ψάξω αυτό το πράγμα στο ίντερνετ" και πήγαινα σπίτι γεμάτος δίψα για γνώση , για να μάθω αυτό το πράγμα τι είναι και ΑΝ το βρισκα...

Μου χει λείψει η εποχή που έλεγα "Πάω σπίτι να μιλήσω με τα παιδιά στο IRC" και πήγαινα σπίτι και μιλούσα με τα παιδιά από Αμερική , Αγγλία , Γερμανία , Καναδά και ένιωθα αυτόματα οτι έχω ταξιδέψει όλο το κόσμο...

Μου χει λείψει η εποχή που άνοιγα το Napster ή to Audiogalaxy και έψαχνα κομμάτια να τ'ακούσω και περίμενα με τις ώρες από πάνω να κατέβει και μόλις κατέβαινε το απολάμβανα , το άκουγα, το ξανάκουγα και γούσταρα που το βρήκα. Κατέβαζα κομμάτια ένα προς ένα και τα εκτιμούσα...

Μου χει λείψει η εποχή που όλα τα παραπάνω μετρούσαν γιατί τώρα δίνονται τόσο απλόχερα που έχουν χάσει τη σημασία τους και δε μου κάνουν αίσθηση...

btp

Retro Member
Comrade
Είναι γεγονός ότι η επαφή με την τεχνολογία του 80-90 ήταν πιο προσωπική, πιο γοητευτική και πιο ενδιαφέρουσα! Υπήρχε αυτός ο ενθουσιασμός της πρώτης φοράς, η χαρά της ανακάλυψης, η ικανοποίηση του κατάφερα να φτιάξω κάτι καινούριο μόνος μου. Ναι ήμασταν και παιδιά βέβαια αλλά ήταν μια αίσθηση που μας γέμιζε διαφορετικά ρε γμτ.