Τι να του πεις τώρα...

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
Αυτός που εμπνεύστηκε το project του link πρέπει να πάει αυτόφωρο για προσβολή της δημοσίας αιδούς!
Δεν στέκομαι στην τιμή, δεν με ενδιαφέρει αυτό καθώς στο ρετρό ο καθένας πουλάει όπως νομίζει... Αλλά αυτός που έβαψε έτσι τον C64 πρέπει οπωσδήποτε να τιμωρηθεί παραδειγματικά, ενώ ο αγοραστής διεκδικεί ισόβιο πρώτο τραπέζι πίστα στον Φλωρινιώτη!

Έλεος...

http://www.amibay.com/showthread.php?104609-Commodore-quot-Goldene-Edition-quot-Replica-from-DS-Retro-Garage!

Always Somewhere

Retro Addict
Reaction score
1,728
Απαίσιο γούστο... Το κατέστρεψε τελείως το C64! :(

Last edited:

DAT-Alex

Retro Addict
Reaction score
429
Δεν ξέρω για το συγκεκριμένο προφανώς και είναι fake (αναφέρει κάτι για ...replica ) αλλά εγκυκλοπαιδικά να αναφέρω οτι όντως υπήρξε gold edition
To χαρακτηριστικό μάλιστα και η ΜΟΝΗ διαφορά ήταν εκτός το dye casting χρώμα έλειπε από όλα τα gold το κάλυμμα στην πλευρά των joysticks/power!
Φυσικά το μόνο αξιόλογο εκτός απο το διαφορετικό χρώμα ήταν ο αριθμός των s/n που ήταν κοντά στην εκατομυρριάδα (!) ;)

Σημείωση: καλά το συγκεκριμένο είναι καρα-fake. αν παρατηρήσετε μεταξύ των αλλων και ο ΄χειρόγραφος' χαρακτήρας του s/n στο label ειναι πολύ ΄καλλιγραφικός' βρε παιδί μου!

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
Δεν ξέρω για το συγκεκριμένο προφανώς και είναι fake (αναφέρει κάτι για ...replica ) αλλά εγκυκλοπαιδικά να αναφέρω οτι όντως υπήρξε gold edition
To χαρακτηριστικό μάλιστα και η ΜΟΝΗ διαφορά ήταν εκτός το dye casting χρώμα έλειπε από όλα τα gold το κάλυμμα στην πλευρά των joysticks/power!
Φυσικά το μόνο αξιόλογο εκτός απο το διαφορετικό χρώμα ήταν ο αριθμός των s/n που ήταν κοντά στην εκατομυρριάδα (!) ;)

Σημείωση: καλά το συγκεκριμένο είναι καρα-fake. αν παρατηρήσετε μεταξύ των αλλων και ο ΄χειρόγραφος' χαρακτήρας του s/n στο label ειναι πολύ ΄καλλιγραφικός' βρε παιδί μου!
Ναι,το λέει ότι είναι replica γι αυτό το σχολίασα...
Γνωρίζω για την ύπαρξη της Gold edition. Άντε λοιπόν, να δεχτώ ότι την original θα την αγόραζε κανείς για συλλεκτικους λόγους! Προσωπικά, θα το έκρυβα βαθιά στη ντουλάπα με τέτοια εμφάνιση, αλλά ας το δεχτώ...
Να αγοράσεις όμως βαμμένο c64 σε χρυσό, πως να το χωνέψω;

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,305
Μην πουλάτε τους commodore, απλά σαν χρυσό!
Ελάτε σε εμάς, να τους αγοράσουμε, σαν κόσμημα!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,476
Δεν με ενοχλεί ότι έβαψε χρυσό το Commodori (κι εγώ το έχω κάνει :D, και ο Βασίλης και αρκετοί ακόμη, με καλό οπτικό αποτέλεσμα) Ο σκοπός του όμως και η κουτοπονηριά του, με αφήνουν άφωνο και φανερά εκνευρισμένο :mad:
Τι να πει κανείς; Τέτοια φαινόμενα θα τα βλέπουμε να πολλαπλασιάζονται. Αυτήν την εντύπωση έχω.

...Ο πρώτος διδάξας! :lol:

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
Το "χρυσό" κατά τη γνώμη μου δεν συνάδει με "καλό οπτικό αποτέλεσμα" σε έναν ρετρό υπολογιστή ... Τώρα που το καλοσκεφτομαι,σε κανέναν υπολογιστή!
Το σταματώ εδώ για να μην έχουμε παρεξηγήσεις... Γούστα είναι αυτά...

Τώρα όσον αφορά το άλλο θέμα που θίγεις, ο συγκεκριμένος το κάνει συστηματικά! Οι χρωματισμοι που επιλέγει είναι ένας κι ένας! Ο ενας πιο κιτς από τον άλλο!

Και οι τιμές... Άσε μην πω...

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,476
Το επόμενο μου θα το βάψω ...φούξια! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ! :lol:
:lol::lol::lol::lol::lol::lol::p

(Είδες υπάρχουν και χειρότερα :D:p)

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,476
...και όμως υπάρχει...

Ο απίστευτος τύπος βλέπω ότι έχει σακατέψει μπόλικα μηχανάκια. Την έχει δει μέγας καλλιτέχνης ή δεν ξέρω τι. Έχει και FB με την ονομασία Darth (κάτι) Retro Σκλαμαρ (?) που εμένα μου φέρνει προς "Retro Σαχλαμάρ"

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
Βαρέλι χωρίς πάτο!
Άσε, μη μου δείξεις άλλα... Θα με πιάσει κατάθλιψη...