Το Πρώτο Μου Πι-τσί!

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,819
Λεπτομέρειες ακριβώς δεν θυμάμαι για να είμαι ειλικρινής. Μόνο τα πολύ *γενικά*. Τον υπολογιστή αυτόν, τον είχα πάρει απο το γνωστό μαγαζί του κυρ.Νίκου, το Infovision. Ήταν ενας 486/33ΜΗz, με δίσκο Conner 110MB (ΟΛΟΚΛΗΡΑ!!). 3'5'' kai 5 1/2 Floppy, Mini Tower AT και ενα έγχρωμο μονιτορακι που ουτε καλά καλά 14'' δεν ήτανε! Θυμάμαι έγραφε DFI σαν μάρκα το κουτί και η οθόνη!

Το περίεργο είναι, οτι ενω θυμάμαι π.χ στην Amiga 500 ποια ήταν τα πρώτα παιχνίδια που πήρα μαζί της, με τον 486 δεν θυμάμαι την τύφλα μου! Τυχαίο ? Δεν νομίζω! Όπως και να έχει, τα επόμενα χρόνια αυτός ο υπολογιστής και η Α2000 του πατέρα μου, με κράτησαν μακριά απο κοινωνικές εκδηλώσεις και αθλητικές δραστηριότητες! Αντι για ΧΟΥΛΚ έγινα.....ΓΚΙΚ!!!

Εσάς ποιό ήταν το πρώτο σας πι-τσί ?

Attachments

0raid

Retro Enthusiast
Reaction score
13
εμενα το πρώτο μου pc ήταν ένας DFI 386sx στα 25mhz με σκληρό δίσκο 80mb , 1mb ram και ασπρόμαυρη οθόνη......

μαζί τα πρώτα παιχνίδια που είχα ήταν το indianapolis 500 και το larry!! :cool:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,819
Ωχ ναι! DFI έγραφε και το δικό μου ρε συ, όχι DATA! ΧΑχχααχ! Ήταν ενα πράσινο ταμπελάκι!!!

nicked

Immune Seven 11
Staff member
Reaction score
289
Το πρώτο σας PC!

Δεν λέω, καλοί οι μικρουπολογιστές αλλά και το PC έχει την χάρη του!
Απο παλιά λατρεύουμε να το μισούμε!

Αφού λοιπόν ο πατέρας μου πούλησε την Amiga και τον C64 (κράτησε μόνο τον CPC6128) έφερε στο σπίτι ένα ΤΕΡΑΣ επιδόσεων!

Θαυμάστε!

386DX στα 33
16MB RAM
80MB Quantum FIreball HDD
Trident 8900C Vga
SoundBlaster Pro κάρτα ήχου!

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,819
Νίκο νομίζω αυτή η κάρτα γραφικών ήταν VESA/ISA ε ?

nicked

Immune Seven 11
Staff member
Reaction score
289
Ναι!
Ήταν ISA και μοντέλο Paradise! :lol:

Την βρήκα στο vgamuseum, ήταν αυτή!

Μετά άρχισα τις "και καλά" αναβαθμίσεις με Cirrus Logic!

Attachments

0raid

Retro Enthusiast
Reaction score
13
nicked said:
Ναι!
Ήταν ISA και μοντέλο Paradise! :lol:

Την βρήκα στο vgamuseum, ήταν αυτή!

Μετά άρχισα τις "και καλά" αναβαθμίσεις με Cirrus Logic!
κορυφαία κάρτα για την εποχή της!!!!

A

Anonymous

Guest
εγώ είχα (και έχω ακόμη) ένα IBM PS1/pro ( 386sx@20 , vga onboard, 80MB HDD , 2MB RAM και για ήχο το μπλιμπλίκι :lol: )

Στη φώτο φαίνεται με κανιβαλλισμένο ένα καπάκι γιατί όντας νέος ήθελα cd-rom και επειδή δεν χωρούσε μέσα έκοψα ένα κομμάτι και το είχα εξωτερικό... :oops: από την τρύπα έβγαιναν τα ide + power καλώδια :lol: :lol: :lol:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,819
Σωστός ο Keropi! ΧΑαχαχχα! Cannibal!!!!

nicked

Immune Seven 11
Staff member
Reaction score
289
Ωραίο το Frankenstein pc σου keropi!!

Onboard VGA?!?!? :shock: :shock: Είχε και τότε?! Really?!?!?!

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
18
Το πρώτο μου PC είναι ένας 8088/10Mhz μάρκας PROFAX αγορασμένος από το κατάστημα Κύκλος Μικροσυστήματα ψηλά στην Αγγελάκη. Φυσικά έχει κλείσει πλέον όπως και τα περισσότερα (όλα?) παλιά καταστήματα του κέντρου.
Έχει 640Kb Ram, CGA/Hercules κάρτα γραφικών, 1x5,25 FDD (360kb) και πορτοκαλί οθόνη. Περισσότερο χρησιμοποίησα το DOS 3.3. Μετά πρόσθεσα και ένα 3,5 fdd (720kb)

Τώρα έχει 2 fdds από άλλα συστήματα, 20MB MFM δίσκο και πατέντα κάρτα XT to IDE 8bit (ISA) και μπορεί να δει και IDE HDDs.

Attachments

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,819
Πωπω Νίκο μου φαίνεται θα έρθω μια μέρα με την Nikon απο εκεί να τα βγάλουμε τα τζουτζουκλίνια φωτό για το αρχείο! Χιχιχι!

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
18
Ναι ρε μέσα. Να λείπει και η γυναίκα χαχαχαχα. Να μου έρθει και το νέο ρετρό μου απόκτημα από Κερόπι. Ναι ναι :D απέκτησα 486 (περίπου μιας και έχει καλύτερη CPU). Λεφτά δεν έχουμε ??? :roll:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,819
Το ξέρω πουλάκι μου οτι το καβάτζωσες!! Στο παρα-τσακ!!! Έτοιμος ήμουν να του χυμήξω (του 486, οχι του keropi!:p) :mrgreen: :mrgreen:

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
18
α έτσι τζουτζούκο μου. Παρασκήνιο από πίσω :shock:
Ελπίζω το Σάββατο να παίζω Alone in the dark :twisted:

A

Anonymous

Guest
nicked said:
Ωραίο το Frankenstein pc σου keropi!!

Onboard VGA?!?!? :shock: :shock: Είχε και τότε?! Really?!?!?!
φυσικά , ΙΒΜ είναι :mrgreen: , οnboard vga, onboard ide/floppy controller, κανονικότατα ps2 keyboard και mouse... νομίζω η vga ήταν WD 512kb ...
πλέον στα 3 ISA slots έχω μια cirus/1MB, soundplaster (8bit) και μια roland scc-1 για μουσικούλα :mrgreen: και την cpu την καπάκωσα με ένα ugrade 486slc2/40mhz :mrgreen: :mrgreen:

Καλόπαιχτο το μασίνι nkary, είναι σίγουρος θα ενθουσιαστείς!

nicked

Immune Seven 11
Staff member
Reaction score
289
Έχω πολλάααα DOS παιχνίδια να σου δώσω nkary!

IBM FTW!! :mrgreen: :mrgreen:

dR_wHO ζητώ να μου χαρίσουν 2 Voodoo II για SLI! :p

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,819
nicked said:
Έχω πολλάααα DOS παιχνίδια να σου δώσω nkary!

IBM FTW!! :mrgreen: :mrgreen:

dR_wHO ζητώ να μου χαρίσουν 2 Voodoo II για SLI! :p
Σε πρώτη φάση θα πάρεις μόνο το Voodoo x2! Xixixiix!!!

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
18
Θενκς Κερόπι. Ο δικός μου 486 του 93 (μας άφησε χρόνια περί το 97) είχε 340MB σκληρό δίσκο και θυμάμαι με την παρέα μου λέγαμε ότι τέτοιος δίσκος δεν γεμίζει ποτέ. Μάλιστα όταν ο Norton Commander μου έβγαλε το disk full τους είχα καλέσει να το δούνε με τα μάτια τους :lol: :lol: :lol:

A

Anonymous

Guest
xaxaxaxaxaxaxa εγώ να δεις με τον 80αρι και 386... τότε όλοι οι γνωστοί είχαν 286/40ΜΒ ... ημουν βασιλιάς για λίγο καιρό χαχαχαχαχα