Το πρώτο μας κινητό τηλέφωνο!

nicked

Immune Seven 11
Staff member
Reaction score
257
Πέρασαν οι εποχές που μιλούσαμε με την παρέα στο σταθερό τηλέφωνο (ναι...δεν σε ακούω! πάτα λίγο το μηδέν! :D ) ή ακόμα καλύτερα, απλά βγαίναμε έξω και τους βρίσκαμε στα γνωστά λημέρια!

Μετά ήρθε αυτή η "καταραμένη" συσκευή...το κινητό τηλέφωνο!!

Ποια ήταν η πρώτη σας???

Συσκεή φυσικά! :mrgreen:

Εμένα μου είχε δωρίσει ο πατέρας μου το Nokia 5110 στην 2α τάξη του Λυκείου νομίζω!!

Μετά και για αρκετά χρόνια είχα το αθάνατο Nokia 3210! Τα εικονομηνύματα έδιναν και έπαιρναν!

Attachments

A

Anonymous

Guest
το 1ο ήταν το Motorola Startac που το είχαμε "συνεταιρικό" : πρωί ο πατέρας στη δουλειά και απόγευματα εγώ... άλλες εποχές όμως που δουλεύαμε με σταθερά...

μετά νομίζω πήραμε από ένα 8210 και είχαμε ο καθένας το δικό του :lol:

αυτά θυμάμαι, δεν νομίζω να υπήρχε κάτι άλλο ενδιάμεσα :roll: :lol:

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
14
Η πρώτη μου συσκευή ήταν το Motorola D520

Παντόφλα αλλά είχε ένα καλό χαρακτηριστικό. Δούλευε και με 4 μπαταρίες ΑΑ. Έτσι ήμουν ο μοναδικός στα σχοινάκια που είχα κινητό σε λειτουργία :lol: :lol:

Attachments

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,807
Έλα ρε φίλε! Και εγω ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΙΧΑ Motorolla D520!!!!!! :mrgreen: :mrgreen:

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
14
Σκυλί το άτιμο :lol: :lol: :lol:
Είχε και θωράκιση από μέσα.

nicked

Immune Seven 11
Staff member
Reaction score
257
Σαν τανκς φαίνεται το motorola! Έγραφε και "Hello Moto" στην αρχή?!

Καλά το 8210 ήταν το iPhone της εποχής! Χλίδα!Αλλά πολύ μικρά κουμπιά βρε αδερφέ! Το είχε ο πατέρας μου!!

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,807
Το 8210 το εβαζες στην κωλοτσεπη και μετα το έχανες. ΧΑχαχαχαχ!!

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
14
nicked said:
Σαν τανκς φαίνεται το motorola! Έγραφε και "Hello Moto" στην αρχή?!

Καλά το 8210 ήταν το iPhone της εποχής! Χλίδα!Αλλά πολύ μικρά κουμπιά βρε αδερφέ! Το είχε ο πατέρας μου!!
Πράγματι ήταν σαν τανκ. Αν θυμάμαι δεν έγραφε Hello Moto. Μάλλον αυτό το λάνσαρε με τα startac?

Scorpio_Gr

Retro Enthusiast
Reaction score
525
Ericsson GF 197...!!! Σωτήριον έτος 1993..!!!! Το πρώτο μου κινητό αξία... 500.000 δραχμές!!!!

και ώμος κατάφερα να το ξεχάσω μέσα στο ταξί με αποτέλεσμα να το χάσω...!!!
και τελικά ξαναπήρα το ίδιο...

ααα και δίκτυο TELESTET...!!!!

Lemonidas

Retro Starter
Reaction score
27
Το πρώτο μου κινητό ήταν το Nokia 5110, εν έτη 1998. Αν δεν απατώμαι ήταν επίσης το 1ο μοντέλο της Nokia με το κλασσικό "φιδάκι"

Εκείνο το κινητό δεν το έχω πλέον. Εχω ομως ακόμη το 2ο κινητό που είχα, και είναι αυτό εδώ:
IMG_20180817_212431.jpg
Nokia 3310 :)

Amiga500

Retro Member
Reaction score
376
Το πρωτο μου κινητο ενα Siemens C10 το 1997 αν θυμαμαι καλα!! Δεν το πηρα βεβαια γιατι το χρειαζομουν (δεν το χρησιμοποιησα πολυ αν θυμαμαι καλα ασε που δεν μου αρεσε και καθολου) απλα ο λογος ηταν οτι εδινε δωρο ενα PS1 μαζι με την συνδεση! ;)
Κρατησα λοιπον το PS1 και εδωσα μετα απο λιγο το κινητο στους γονεις μου!

Lemonidas

Retro Starter
Reaction score
27
Καθαρά απο περιέργεια να ρωτήσω .. είχαμε τη συζήτηση αυτή με φίλο σήμερα στη καφετέρεια και δεν ήξερα, το 3310 το έχω ακόμη αλλα δεν έχω το φορτιστή του - και λογικά μετά τόσα χρόνια που έχει να πάρει μπροστά, θα είναι νεκρή εντελώς και η μπαταρία. Αν υποθέταμε όμως οτι λειτουργούσε και του έβαζα sim, θα έβρισκε σήμα; Τα κινητά της εποχής εκείνης δηλαδή πιάνουν σήμα που τα δύκτια έχουν αναβαθμιστεί σε 4G ( και πάνε και για 5G πλέον ) ;

Ibra

Retro Starter
Reaction score
91
Gf 768 και από μένα. Μπλε μαύρο κλασσικα

antmagn

Retro Starter
Reaction score
166
17892
Philips Twist....το Alcatel One Touch Easy ήταν το απωθημένο μου γιατί ήταν "γλυκούτσικο" για την εποχή...

scientist

Retro Starter
Reaction score
80
Philips Genie, εν έτη 1999 βάρος 99g, μπαταρία ιόντων λιθίου 550mAh και φωνητική αναγνώριση για την πραγματοποίηση κλήσεων η οποία και λειτουργούσε εξαιρετικά.

17894