Το mini μεγάλο Project μου

ErrorFlynn

Retro Member
Reaction score
359
Πολύ ωραία μιας και ανέτρεξα στις παλαιότερές σου δημοσιεύσεις και βλέπω πολλές λεπτομέρειες και την αγάπη που δείχνεις στο πρότζεκτ σου.
Είμαι από φύση τελειομανής και καταλαβαίνω απόλυτα τις ώρες και τη σκέψη πίσω από όλο αυτό.

Μιας και έχω ασχοληθεί (λόγω επαγγέλματος) αρκετά μπορώ να πω με τις "πλαστικές" μακέτες όπως τις λέμε, εγώ συνήθως δουλεύω είτε σε κλίμακες 1/50 ή 1/125 μέχρι τώρα.

Αυτό που θα σου πρότεινα είναι τα εξής απλά. Δώσε ζωή στους τοίχους απέξω. Να μην είναι αυτό το ομοιόμορφο χρώμα. Έχεις κάνει τόση δουλειά μέσα και το εξωτερικό φαντάζει "στεγνό" και "άψυχο" αν μου επιτρέπεις. Αντίστοιχα θεωρώ πως θα μπορούσε να σπάσει και λίγο μέσα αυτό το τέλειο που έχουν τα αντικείμενα. Να πάρουν μια χρήση αν καταλαβαίνεις τι εννοώ. Πολύ περισσότερο όμως αισθάνομαι πως αυτό πρέπει να συμβεί στον εξωτερικό τοίχο. Μικρές επεμβάσεις όχι τίποτα δραστικό. Θα αλλάξει πολύ η αίσθηση καθώς το βλέπεις.

Επίσης θα κρατήσεις αυτό το έπιπλο από κάτω ως βάση ή είναι μια προσωρινή λύση ; Από τη στιγμή που επιλέγεις να το έχεις σε μια "βάση" θεωρώ πως πρέπει να είναι κάτι αντίστοιχης ποιότητας και προσοχής με το κυρίως θέμα που είναι οι τρεις όροφοι από πάνω. Δεν εννοώ να είναι φλύαρο και με πολλά στοιχεία. Μπορεί να είναι κάτι τρομερά απλό. Να είναι κάτι όμως που φαίνεται πως έχει γίνει με γνώμονα να φιλοξενήσει από πάνω τον υπέροχο κόσμο που έχεις δημιουργήσει.

Η πλευρά που είναι προς τον τοίχο είναι επίσης με τούβλα;

φιλικά πάντα όλα αυτά.
ο καθένας μας το πάει εκεί που θέλει.

Asxetius

Retro Member
Reaction score
534
H ιστορία ξεκίνησε χωρίς σχέδιο.
Εφτιαχνα τα mini arcades και όταν έγιναν 4, είπα να κάνω 2 τοίχους στο CNC και να βάλω ένα δάπεδο να μοιάζει με μια γωνιά μαγαζιού.

2017-10-19s.jpg

Αυτά που είπες για τους τοίχους, συμφωνώ απόλυτα. Τι να σου πω.... βλέπω καθημερινά "Ντετέκτιβ ΜΟΝΚ" :):)
Εχω γραφτεί σε κάποιες ομάδες(Diostructure, Diorama Creators) στο FB
και βλέπω το τι απίστευτη δουλειά κάνουν κάποιοι.
Και πριν από αυτό είχα κάποιους φίλους, που έβλεπα την δουλειά τους ....

1 to 10 world
19455

19454

Vasilis Triantafyllou (Miniatures VTria)
19451

19452

19453

....και ήθελα να κρυφτώ σε κάποια σπηλιά :)

Aπλά δεν έχω χρώματα, πινέλα, αερογράφο κτλ, ούτε έχω ασχοληθεί τόσα χρόνια με παλαιώσεις, βαψίματα κτλ.

Προτεραιότητα για μένα είναι η κατασκευή, και μετά θα δώ τι και πως θα μπορέσω να κάνω με τα χρώματα κτλ.

Το σχέδιο για το κτίριο είναι...
να κλείσει και από μπροστά με τοίχο (παράθυρα, κεντρική είσοδο).
να γίνει η ταράτσα με τα τοιχάκια γύρω-γύρω, με το δωμάτιο, με ότι προσγειωθεί εκεί... κτλ... ;)
να γίνει πεζοδρόμιο μπροστά στο κτίριο με πλακάκια, στύλο φωτισμού, πυροσβεστικό κρουνό, κράσπεδο με αποχέτευση τύπου Αμερικής κ.τ.λ.
να γίνει δρόμος και να έχει παρκαρισμένο το DeLorean από το Back To Future (αυτό βρήκα τρόπο να το φτιάξω άλλα έχει πολύ πολύ δουλειά)
να γίνουν οι έξοδοι κινδίνου με τα μπαλκονάκια εξωτερικά, και τα διακοσμητικά ανάμεσα στους ορόφους...
να μπουν οι φωτεινές επιγραφές...
να... να... έχει πολλά που έχω σκεφτεί, και μου 'ρχονται συνέχεια περισσότερα....
Μόνο μ'ενα τζόκερ θα προχωρούσε :):):)

To σχέδιο ήταν τον Μαιο να πάω στην Comicon στην Θεσσαλονίκη, στο χώρο που θα είχε ένα κατάστημα που πουλάει φιγούρες κ.τ.λ.
Και τον Οκτωβριο σε ένα διαγωνισμό για διοράματα κτλ στην Αθήνα. Οχι για να πάρω κάποιο βραβείο. Αλλά για να γνωρίσω κόσμο και να πάρω
κατευθύνσεις για θέματα που είπαμε πιο πριν (παλαίωση, βαψίματα, τεχνικές κτλ)

Τώρα με τον κορονοτέτοιο χάλασαν τα σχέδια.
Και εκτός αυτού το τελευταίο 4μηνο το 3οροφο το έχω παρατήσει γιατί ξεκίνησα ένα νέο προτζεκτ.

Ενα πρότζεκτ που θα ωφελήσει πολύ περισσότερα άτομα απ'οτι μόνο εμένα.
Πηγαίνω στην Εθνοφυλακή τα τελευταία χρόνια, και πέρυσι μπήκε στην εκπαίδευση το airsoft.
Φτιάχνω ένα σύστημα "έξυπνων" στόχων για τα airsoft.
Eίναι σε πρώτη φάση λειτουργικό αλλά θέλει ακόμη δουλειά...
Μια ιδέα μπορείς να πάρεις από τα παρακάτω βίντεο...

Πολλά μέτωπα ανοιγμένα, λίγος χρόνος για να γίνουν, λιγότερα χρήματα για τα υλικά κτλ.... :):):)

Την υγειά μας να 'χουμε και όλα τ' αλλα θα γίνουν.... και αν δεν γίνουν δεν τρέχει τίποτα....
τα φτιάχνουμε στην φαντασία μας.... και από αυτό Δόξα τω Θεό... πάμε καλά... :)

Last edited:

ErrorFlynn

Retro Member
Reaction score
359
Δεν έχει καμία σημασία αν το επίπεδό σου είναι αντίστοιχο των παραπάνω που έχεις ανεβάσει.
Δείχνεις πως κάνεις πολύ κέφι και το χέρι σου πραγματικά μπορεί να κάνει πράγματα.
Αυτό έχει σημασία. Τα υπόλοιπα είναι περισσότερο τεχνική και γνώση παρά ουσιαστική δεξιότητα.
Όσο το ψάχνεις λοιπόν τόσο περισσότερο θα το εμπλουτίζεις. Από τη στιγμή που και εσύ ο ίδιος
αντιλαμβάνεσαι πως έχει ανάγκες και τις εντοπίζεις, αυτό είναι ήδη το μισό κομμάτι της διαδρομής.

Καταλαβαίνω και το θέμα χρόνο, χρήματα, διάθεση κλπ.

Με το καλό του χρόνου να κατέβεις σε όλες τις εκθέσεις που θες να πας.

Για την ιστορία και την πλάκα, φέτος στην έκθεση της Θεσσαλονίκης με είχαν καλέσει
ως μέλος της κριτικής επιτροπής και ήθελαν αν είχα χρόνο να κάνω και μια ομιλία με κάποια δείγματα της δουλειάς μου.

Από του χρόνου για όλους μας λοιπόν.