Υπόθεση φθηνός Home Laser Printer: Μια πλάνη;

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,836
Τα είχαμε συζητήσει και σε άλλο thread, και τότε τασσόμουν υπέρ της αγοράς ενός οικιακού laser printer.
Είναι γεγονός, ότι η ανικανότητα και η απροθυμία των εταιριών να φτιάξουν ανθεκτικά inkjet μελάνια, που να μην σε αφήνουν, όταν τα θέλεις, στα κρύα του λουτρού, κάνει την αγορά ενός laser, μοναδική επιλογή. Βλέπετε, αν θέλατε έναν inkjet printer, για να τυπώνετε στο τέλος της χρονιάς τη φορολογική σας δήλωση, απλά χάσατε! Από την εποχή των dot matrix printers ( τύπου Star, που τον πέταγες από το σκαμνί και έκανε γκελ χωρίς να πάθει το παραμικρό, και το χειροκίνητο γύρισμα της ξεραμένης μελανοταινίας) έχει μπει πολύ νερό στο κρασί μας. Οι οικιακές εκτυπώσεις, βλέπετε, ήταν πάντα, σχετικά ακριβές, και ίσως, να μου επιτραπεί ο όρος, "προβληματικές". Η τιμή των σημερινών μελανιών είναι άλλη μια πονεμένη υπόθεση. Άρα τι μένει; Ένας Laser, φθηνός, με γραφίτη που δε ξεραίνεται, και τα αφήνετε όλα αυτα πίσω σας!

Αμ δε! Δεν είναι έτσι τα πράγματα ακριβώς. Ένας φθηνός καινούριος, έγχρωμος - του κουτιού- , laser printer, κοστίζει από 120 - 160 ευρώ.
Συνήθως περιέχει και τα πρώτα toner με τα μελάνια γραφίτη, ώστε να σας απαλλάξουν από ο σοκ της αγοράς τους! Τα μελάνια αυτά, κρατούν λιγότερο από το κανονικό, για να μη ξοδευτούν οι εταιρίες. Εγώ (εδώ και 5 χρόνια) έχω ένα XEROX Phaser 6110. ¨Ήμουν σε γενικές γραμμές ικανοποιημένος! ¨Όποτε ήθελα να τυπώσω κάτι, το τύπωνα, και ο printer είχε μεγάλα διαστήματα ηρεμίας. Να το πω απλά, είχα μέχρι προχθές τα αρχικά μελάνια! Το πρόβλημα όμως είναι, ότι εδώ και 1-2 Χρόνια ( μετά τη λήξη της εγγύησης), άρχισαν τα περίεργα. Τύπωνε κίτρινες γραμμές, σε τυχαίες στιγμές, και -το χειρότερο- άρχισε να τυπώνει (μετά από μια - δυο σελίδες) στοιχεία από την προηγούμενη σελίδα (ghosting) (σαν να μην απομαγνητίζει σωστά το τύμπανο)

Φυσικά έκανα από την πρώτη στιγμή μια ψακτική ανά τον κόσμο, για να διαπιστώσω, ότι είχαν και άλλοι το πρόβλημα, και η original Xerox τους προέτρεπε, να αλλάξουν την εσωτερική μονάδα (στην ουσία όλο το μηχάνημα), σε τιμή αξίας ενός νέου μηχανήματος. Αν είσαστε επίσης σπάταλοι, και ξοδέψατε τα μελάνια σας, να ξέρετε 'ότι κοστίζουν περίπου από 50 - 80 ευρώ το ένα (και ο δικός μου δέχεται τέσσερα)! Αυτή τη στιγμή, σε κάθε εκτύπωση, ακούω και έντονα το τρίξιμο των γραναζιών! Όλα αυτά σε ένα printer αχρησιμοποίητο, που φορούσε ακόμα τα αρχικά του μελάνια! Σήμερα, πρώτη φορά μου άναψαν 2 leds αντικατάστασης δύο toner (Έλα μωρέ, περίπου 150 ευρώ), και φυσικά έβαλα imitation με 12 ευρώ!

Άκουσα επίσης και μια υπόθεση κάποιων φιλικών μου προσώπων, που ο επίσης αχρησιμοποίητος laser printer τους (φυλασσόταν στην ντουλάπα για να μη σκονίζεται) έμεινε ξαφνικά από γρανάζια, με κόστος διόρθωσης απαγορευτικό.

Τι μας πουλάνε τελικά οι εταιρίες; Αν στα 150 ευρώ, τα 80 ευρώ είναι μηχανισμός και τα υπόλοιπα μελάνια, είναι ηλίου φαεινότερο, ότι οι laser που έχουμε στα σπίτια μας, δεν έχουν καμία σχέση με τις ακριβότερες επαγγελματικές υλοποιήσεις που βρίσκονται σε γραφεία.

Χαλάνε εύκολα, ενώ αν είστε τυχεροί, και αντέξετε, τότε μετά από δυο τρεις αλλαγές τονερ, φτάνουν στο τέλος της ζωής τους! Κάθε επισκευή τους κρίνεται οικονομικά ασύμφορη και απλά τον πετάς! Οι τύποι ξέρουν ότι, δε θα πάρεις ποτέ original τόνερ, δε θα τον επισκευάσεις ποτέ, και σε αναγκάζουν κάθε φορά να αγοράζεις νέο μηχάνημα! Δε ξέρω τι άλλο να πω...

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,836
Αν και οι υπόλοιποι είσαστε της ίδιας γνώμης παιδιά....αυτό σημαίνει ότι ο εκτυπωτής είναι ότι πιο ξεφτιλισμένο αγοράζουμε για το Pc μας...

Φοβερό το Link.
(Ρε που πάμε....)

kostakis

Retro Enthusiast
Reaction score
129
Προσωπικά εάν μου αντέξει inject εκτυπωτής για πάνω από 2 χρόνια, κάνω πάρτυ :lol: :lol: :lol:
Πάντα αγοράζω φτηνό εκτυπωτή με 60-70 ευρώ και περιμένω ότι μετά τον πρώτο χρόνο θα αρχίσει να παραδίδει το πνεύμα του.
Δυστυχώς έτσι είναι με τους εκτυπωτές.

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,836
Χμμμμ....χρειαζόμαστε ένα ήρωα πρωτοπόρο που θα αγοράσει 3D printer για να μας πει τις εντυπώσεις του... :sneaky:

chriskgnr

Retro Mentor
Reaction score
327
μας πουλάνε τσάμπα εκτυπωτή και μας τα παίρνουν από τα μελάνια. :lol: :D

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,836
Η νέα τεχνολογία είναι με χρονοχρέωση!

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,836
Ναι! Το είχα δει πριν μερικά χρόνια και μου έκανε τεράστια εντύπωση! Γροθιά στο στομάχι!

Μου έχει μείνει (εκτός από τον εκτυπωτή που είχε μέσα του chip με πρόγραμμα που τον χάλαγε μετά από συγκεκριμένο αριθμό σελίδων), το καλσόν και οι λαμπτήρες!

Το πρώτο καλσόν δεν έχανε πόντους!
Είχε τεράστια αντοχή! Οπότε ξαναμπήκε στο εργαστήριο και βγήκε το σημερινό καλσόν, που με τη παραμικρή επαφή καταστρέφεται.

Οι Λαμπτήρες! Η τεχνολογία μπορεί να παράξει λαμπτήρες που θα καίγονται σπάνια!
Είχε το παράδειγμα ενός τυπικού δυτικού λαμπτήρα, και αυτούς που έφτιαχναν στο ανατολικό μπλοκ (Οι ανατολικοί Γερμανοί).
Οι ανατολικοί λαμπτήρες λειτουργούσαν μέχρι σήμερα.

Θυμάμαι και τους τόνους συσκευών (σαν τον laser printer μου) που μεταφέρονταν με containers στις φτωχές χώρες σκουπιδότοπους της Αφρικής. για να πεταχτούν όπως όπως. θυμάμαι και κάτι κακόμοιρους να ψάχνουν στα σκουπίδια για λίγο χαλκό. Παιδιά έκαιγαν τα πλαστικά (και εισέπνεαν τις τοξίνες) για να πάρουν το μέταλλο μέσα από τη διάταξη!

Κατασπατάληση πόρων, μόλυνση, και μπόλικη κοροϊδία! Ένα έγκλημα!

konc

Retro Enthusiast
Reaction score
240
Εννοείται πως έχω την ίδια άποψη για τους εκτυπωτές και έχω καταλήξει εδώ και χρόνια στο εξής συμπέρασμα για το σπίτι:

Στην συνηθισμένη περίπτωση που ο κύριος όγκος των εκτυπώσεων είναι ασπρόμαυρος και απλώς χρειάζεται και κανένα έγχρωμο, αξίζει να επενδύσει κανείς σε έναν προορισμένο για επαγγελματική χρήση μονόχρωμο laser (που είναι πιο προσιτοί, όχι σαν τους αντίστοιχους έγχρωμους). Θα κερδίσει εκτός απο την αξιοπιστία και πράγματα όπως καλύτερο κόστος/σελ, αυτόματο duplex κλπ

Για τα υπόλοιπα, καμιά έγχρωμη σελιδούλα που και που δηλαδή, παίρνεις και έναν inkjet της πλάκας (40 ευρώ) τον οποίον όποτε τα παίξει τον πετάς από το παράθυρο χωρίς τύψεις.

clemenza

Retro Addict
Reaction score
551
konch said:
Εννοείται πως έχω την ίδια άποψη για τους εκτυπωτές και έχω καταλήξει εδώ και χρόνια στο εξής συμπέρασμα για το σπίτι:

Στην συνηθισμένη περίπτωση που ο κύριος όγκος των εκτυπώσεων είναι ασπρόμαυρος και απλώς χρειάζεται και κανένα έγχρωμο, αξίζει να επενδύσει κανείς σε έναν προορισμένο για επαγγελματική χρήση μονόχρωμο laser (που είναι πιο προσιτοί, όχι σαν τους αντίστοιχους έγχρωμους). Θα κερδίσει εκτός απο την αξιοπιστία και πράγματα όπως καλύτερο κόστος/σελ, αυτόματο duplex κλπ

Για τα υπόλοιπα, καμιά έγχρωμη σελιδούλα που και που δηλαδή, παίρνεις και έναν inkjet της πλάκας (40 ευρώ) τον οποίον όποτε τα παίξει τον πετάς από το παράθυρο χωρίς τύψεις.
Συμφωνώ και επαυξάνω. Για main printer θα πρότεινα τον ασπρόμαυρο, refurbished, δικτυακό laser Lexmark E360dn από την Cosmodata στα... 39€ (!) ή, για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο τον ίδιο εκτυπωτή, από το ίδιο μαγαζί με αλλαγμένο τύμπανο και ολοκαίνουριο toner στα 79€. Πελάτες μου έχουν αγοράσει δεκάδες τέτοιους εκτυπωτές και, πιστέψτε με, σε αυτές τις τιμές τα βγάζουν και με το παραπάνω τα λεφτά τους!

Για έγχρωμο, είχα την ατυχία να πάρω (φθηνά, πάντως) έναν έγχρωμο laser XEROR Phaser 6000. Δεν είναι δικτυακός, τον πρώτο καιρό η USB σύνδεση χανόταν τουλάχιστον κάθε 2-3 μέρες και κάποια μέρα σταμάτησε να τυπώνει εντελώς απροειδοποίητα! Για καλή μου τύχη, "ρίσκαρα" να του αγοράσω ένα νέο μαύρο toner (χωρίς πάντως να έχω την παραμικρή ένδειξη) και ξανάρχισε να δουλεύει, χωρίς προβλήματα από τότε, εδώ και περίπου 1,5 χρόνο. Το θέμα είναι ότι δεν μου εμπνέει την παραμικρή εμπιστοσύνη ότι δεν θα τα φτύσει ανά πάσα στιγμή...

Για τους inkjet τι να πω; Όλοι όσους έχω πετάξει (κυρίως ΗΡ) τα τελευταία 20 χρόνια θα γέμιζαν κοντά μισό container! :/

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,836
!!! Αμαν!!! Τι Τιμή λαβράκι έχει αυτός ο Lexmark;;; Μέχρι να τα"φτύσει", σίγουρα θα τα έχει βγάλει τα λεφτά του!

Συμφωνώ με τους konch και clemenza!
Ένας φθηνός μαυρόασπρος laser. είναι ότι πρέπει, για γενικό εργαλείο δουλειάς.

Το πρόβλημα είναι ότι χρειάζομαι το χρώμα,για να αντιγράφω δημόσια έγγραφα με μπλε σφραγίδες κ.τ.λ
Δε θα αντέξω να δω ξεραμένα inkjet ξανά....είναι στο DNA μου, οπότε ξεχνώ τους inkjet.
Όπως πάμε όμως...θα προτιμήσω ένα τζάμπα μαυρόασπρο laser, (θα τον "ξεσκίσω" στο κινέζικο ημιτασιόν τόνερ), και θα πηγαίνω στο φωτοτυπάδικο της γειτονιάς ώστε να αντιγράφω τα έγχρωμα έγραφα εκεί....

(....ή θα αγοράσω μια στρόγγυλη σφραγίδα και θα τα σφραγίζω εγώ! θα γλιτώσω τις φωτοτυπίες). :D

clemenza

Retro Addict
Reaction score
551
turrican said:
Το πρόβλημα είναι ότι χρειάζομαι το χρώμα,για να αντιγράφω δημόσια έγγραφα με μπλε σφραγίδες κ.τ.λ
Δε θα αντέξω να δω ξεραμένα inkjet ξανά....είναι στο DNA μου, οπότε ξεχνώ τους inkjet.
Όπως πάμε όμως...θα προτιμήσω ένα τζάμπα μαυρόασπρο laser, (θα τον "ξεσκίσω" στο κινέζικο ημιτασιόν τόνερ), και θα πηγαίνω στο φωτοτυπάδικο της γειτονιάς ώστε να αντιγράφω τα έγχρωμα έγραφα εκεί....

(....ή θα αγοράσω μια στρόγγυλη σφραγίδα και θα τα σφραγίζω εγώ! θα γλιτώσω τις φωτοτυπίες). :D
Χαχαχα! Μπράβο βρε Δημήτρη - η τελευταία λύση (σφραγίδα) είναι και η καλύτερη. Σε βλέπω οσονούπω με δικό σου... Κ.Ε.Π.! :rofl:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,093
turrican said:
Να σου φέρω και κάτι επιταγές που έχω...μπας και κάνουμε χαΐρι ; :lol: :lol: :p

angel_grig

Retro Enthusiast
Reaction score
26
geoanas said:
turrican said:
Να σου φέρω και κάτι επιταγές που έχω...μπας και κάνουμε χαΐρι ; :lol: :lol: :p
Θελω και εγω!!

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,836
Ότι θέλετε παιδιά!
Πάντως εγώ, καλού- κακού (πριν χαλάσει ο laser), τύπωσα για εμένα ένα επίσημο έγγραφο ρετρο-φροσύνης.

vtheofilis

Retro Starter
Reaction score
26
Θυμάμαι από συζήτηση με τον υπάλληλο στο "τυπογραφείο" ( φωτοτυπάδικο στην ουσία, απλά τύπωνε τις σημειώσεις που μας έδιναν οι καθηγητές ) του ΤΕΙ, ότι το Xerox του έβγαζε προβλήματα. Και δεν μιλάμε για οικιακό μηχάνημα, μιλάμε για μηχάνημα που τυπώνει χιλιάδες σελίδες κάθε χρόνο. Αντίθετα το γιαπωνέζικο που είχε ( Konica Minolta ή Kyocera, δεν θυμάμαι ) το επευφημούσε με τα καλύτερα λόγια.
Τους Inkjet, για εκτυπώσεις κειμένων, τους έχω ξεγράψει και εγώ εδώ και καιρό ( οι φωτογραφίες είναι άλλη περίπτωση, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει να τα σκάσεις για καλό φωτογραφικό inkjet και καλά αναλώσιμα, αν δεν είσαι επαγγελματίας ).

Turrican, ένα καλής ποιότητας κατασκευής έγχρωμο Laser πολυμηχάνημα ( που να μην έχει τα κουσούρια που περιγράφεις ) πόσο πάει;

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,836
vtheofilis said:
Θυμάμαι από συζήτηση με τον υπάλληλο στο "τυπογραφείο" ( φωτοτυπάδικο στην ουσία, απλά τύπωνε τις σημειώσεις που μας έδιναν οι καθηγητές ) του ΤΕΙ, ότι το Xerox του έβγαζε προβλήματα. Και δεν μιλάμε για οικιακό μηχάνημα, μιλάμε για μηχάνημα που τυπώνει χιλιάδες σελίδες κάθε χρόνο. Αντίθετα το γιαπωνέζικο που είχε ( Konica Minolta ή Kyocera, δεν θυμάμαι ) το επευφημούσε με τα καλύτερα λόγια.
Τους Inkjet, για εκτυπώσεις κειμένων, τους έχω ξεγράψει και εγώ εδώ και καιρό ( οι φωτογραφίες είναι άλλη περίπτωση, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει να τα σκάσεις για καλό φωτογραφικό inkjet και καλά αναλώσιμα, αν δεν είσαι επαγγελματίας ).

Turrican, ένα καλής ποιότητας κατασκευής έγρωμο Laser πολυμηχάνημα ( που να μην έχει τα κουσούρια που περιγράφεις ) πόσο πάει;

Αμάν, μου έδωσες τη χαριστική!

Έχασα κάθε ιδέα για τη Xerox...

...τώρα για τιμές και μοντέλα, ειλικρινά δε γνωρίζω, δε με απασχόλησε πριν, δε το έψαξα.
βλέποντας πάντως τους laser, διαπιστώνω διαφορετικές φιλοσοφίες.
Σε κάποιους printers (μου είπαν ότι p.x. αλλάζει με κάθε αλλαγή τόνερ υποχρεωτικά και το τύμπανο( είναι όλο μαζί?), ενώ σε άλλους όχι.
Είναι φανερό ότι οι πρώτοι ίσως να αντέξουν λίγο καλύτερα στο χρόνο, αλλά με τι οικονομικό τίμημα άραγε....?