What's new
iamretro

Wow! It seems you have yet to create an account with us! Needless to say, you have to register in order to get the full "iamretro" experience! You will then be able to create your own topics, reply to posts and be an active member of the MOST prolific community in Greece (even further than that, but we're being modest for now). So don't delay! REGISTER!

Φρέσκα Ρετρο Αποκτήματα!!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Comrade
Εγώ από εκεί το πήρα και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από την ποιότητα κατασκευής. Τα ίδια μπορώ να πω και για το Ultimate 1MB του Δημήτρη @dimfil ...Κορυφαίος είναι ο άτιμος, ξέρει τι έχει και το πουλάει αναλόγως

Amiga500

Retro Member
Comrade
Ναι. Αυτή βέβαια είναι η φουλ κομπλέ έκδοση σε ένα καταπληκτικό case. Ο ίδιος έχει και πιο φτηνές εκδόσεις, με σκέτο board κλπ. Αλλά αν είναι να το πάρεις, πάρε το πλήρες να τελειώνεις!
Η αλήθεια είναι ότι ο καραφλογεγιές από την Πολωνία είναι λίγο ακριβούτσικος αλλά έχει εξαιρετική ποιότητα στα προϊόντα του.

Εγώ από εκεί το πήρα και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από την ποιότητα κατασκευής. Τα ίδια μπορώ να πω και για το Ultimate 1MB του Δημήτρη @dimfil ...Κορυφαίος είναι ο άτιμος, ξέρει τι έχει και το πουλάει αναλόγως

Ευχαριστω πολυ παιδια! Το μονο που μενει τωρα ειναι η απαντηση του κολλητου μου! :)

subzero79

Retro Mentor
Comrade
:cry::cry:....δεν πειραζει, σε πολυ καλα χερια πηγε πιστευω! ;) Εχω προτεινει στον κολλητο μου εδω και λιγο καιρο (στον οποιο εχω πουλησει τον Atari 130XE μου πριν 30 περιπου χρονια) να τον αγορασω παλι απο αυτον και περιμενω πως και πως να μου απαντησει αν το βρηκε στην αποθηκη του! Μακαρι να ειναι λειτουργικος!
Αληθεια παιζει κατι σε φαση Gotek για τα ΧΕ? Οχι τιποτα πολυπλοκο. Κατι ειχε παρει το ματι μου παλια οταν το εψαχνα αλλα δεν θυμαμαι.
αν δεν του λειτουργει αγορασε τον και μ τον στελνεις δια επισκευη εχω κομμζατια για replacement

Amiga500

Retro Member
Comrade
αν δεν του λειτουργει αγορασε τον και μ τον στελνεις δια επισκευη εχω κομμζατια για replacement

Τελεια! Σε ευχαριστω πολυ φιλε! Μακαρι μονο να τον βρει.

dimfil

Retro Mentor
Comrade
Το λες και νέο, μετά την "περιποίηση" του Γιώργαρου @geoanas ...!!!
Δεν έχω λόγια να τον ευχαριστήσω για τις προσπάθειές του! Γιώργο, τιμή μου που με λογαριάζεις για φίλο σου!

Λοιπόν, αυτά τα παλιά home computers είχαν ψυχή... Έπαιρναν πρωτοβουλίες! Έτσι και αυτός ο 600xl αποφάσισε ένα πρωί ότι δεν "γουστάρει" άλλο... Δεν ήθελε βρε παιδί μου, τελεία και παύλα... Τι καλό μου, τι χρυσό μου, με "γείωσε" κανονικά... Αλλά λογάριαζε χωρίς τον ξενοδόχο...!!!

Πλέον τον λογαριάζω ως "νέο απόκτημα"!

20190313_122407_result.jpg

Η υπογραφή στο board είναι αρκετός λόγος από μόνος του για να πάρω αυτόν τον Atari στον τάφο μου...!!!

20190313_122421_result.jpg

Και έτοιμος πλέον, τοποθετημένος στο πανέμορφο case...

20190313_131353_result.jpg

Σε νεότερο thread το "χρονικό" της επισκευής του από το Γιώργο, καθώς και νεότερα από εμένα για τη χρήση του Ultimate1mb, την αναβάθμισή του και τη χρήση του με το Side2...

Stay tuned...

Last edited:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Comrade
@dimfil + @all of you, my trusty friends here!

Φίλε μου Δημήτρη με τιμούν τα λόγια σου, να το ξέρεις. :) Το ίδιο ισχύει και για όλους εσάς εδώ πέρα, εσάς τα φιλαράκια μου, που τα λέμε συχνά - πυκνά ή και λίγο αραιότερα. Χρόνια τώρα, μια "οικογένεια" έχουμε γίνει και έτσι θα μείνουμε, ακούτε βρε όλοι;

<Όσο αφορά την μεταφορά και το ταξίδι του board>
Ωραία! Ωραιότατα! ...και το είχα έγνοια (μαζί με τόσα άλλα που μου συμβαίνουν στην δουλειά τις τελευταίες μέρες).
Χαίρομαι που έφτασε στα χέρια σου σώο και αβλαβές! Ώρα για λιώσιμο! Yeah!

<Όσο αφορά το post>
Όπως πολύ ωραία είπες, αύριο, μεθαύριο θα ξεκινήσω ένα log και θα το συμπληρώσεις με τις δικές σου ενέργειες αναβάθμισης. Συνεργασία από το Α ως το Ω :thumbup:
Να προσθέσω κλείνοντας ότι σε αυτό το "φρεσκάρισμα" (μάλλον ξεμάτιασμα ήταν) συνεργαστήκαμε άψογα με τον @dimfil , που αν και από απόσταση και πραγματικά πολύ πιεσμένος, φρόντιζε να με εφοδιάζει με πολύτιμα links και με συμβουλές που με βοήθησαν τα μάλα στο debug του board.

Είπαμε, συνεργασία από το Α ως το Ω, σε όλα τα επίπεδα :thumbup:

scientist

Retro Member
Comrade
Δημήτρη το Samsung της φωτογραφίας είναι tv monitor; Για δώσε λεπτομέρειες.

dimfil

Retro Mentor
Comrade
Δημήτρη το Samsung της φωτογραφίας είναι tv monitor; Για δώσε λεπτομέρειες.

Ναι Γιώργο. Πάντα TV/Monitor διαλέγω για να βολεύει τα πάντα στο γραφείο, ρετρό και μη...
Είναι το Samsung T24E390EW. Εκπληκτικό στην κατηγορία του... Ενδεχομένως βέβαια τώρα να έχει εγκατασταθεί από νεότερο...

scientist

Retro Member
Comrade
Ναι Γιώργο. Πάντα TV/Monitor διαλέγω για να βολεύει τα πάντα στο γραφείο, ρετρό και μη...
Είναι το Samsung T24E390EW. Εκπληκτικό στην κατηγορία του... Ενδεχομένως βέβαια τώρα να έχει εγκατασταθεί από νεότερο...

Κάνω μια έρευνα γιατί θέλω να πάρω ένα δεύτερο - το οποίο σκοπεύω να κάνω πρώτο - αλλά από όσα βλέπω και από ερώτηση που έκανα πρακτικά μόνο η LG πλέον κρατάει την κατηγορία και άγνωστο για πόσο. Σε 24άρι δε - που στοχεύω - δύσκολα τα πράγματα.

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Comrade
Μέχρι πρότινως είχα ενα LG 24'' που είχε τα πάντα πάνω απο εισόδους, Composite,RGB, SCART,HDMI, UNAMEIT,DAFUCK :p Το μετακόμισα όμως στην κρεβατοκαμαρα και πλέον για τα ρετρό παίζω με το κλασικο 1084S ενώ τα High End Stuff σε μια 25'' Alienware.

scientist

Retro Member
Comrade
Αν βρω κανένα black box που μετατρέπει το SCART σε HDMI - επιτυχώς - θα πάρω καλό monitor και για τα ρετρό, μέχρι τότε με tv monitor για να μην φθείρεται το 1084S