Χρήση FPGA για εντοπισμό καμμένου IC

lliont

Retro Starter
Reaction score
276
Προχθές πήρα ένα Atari 520 STFM που δεν διάβαζε ούτε ανίχνευε floppy.
Έβαλα πάνω ένα gotek αλλά δεν το έβλεπε. Μετά από διάβασμα-ψάξιμο συμπέρανα ότι μάλλον το ic wd1772, ο floppy controller, είχε πρόβλημα αλλά δεν ήμουν και σίγουρος και είναι και ακριβό σχετικά για να το αγοράσεις και να μην κάνεις και δουλειά.
Έψαξα λοιπόν για project atari st σε fpga, βρήκα το wd1772 σε vhdl source και σκέφτηκα "να δοκιμάσω αλλά σιγά μην δουλέψει".
Είχα μια Cyclone II, την πρώτη που αγόρασα. Έκανα compile τον κώδικα του wd για αυτή, αντιστοιχία σε pins στο board με pins σε βάση ολοκληρωμένου (28-pins), κόλλησα καλώδια κ.λ.π.
Κι όμως ενω στην αρχή τίποτα, κουνόντας λίγο τα καλώδια δούλεψε! Απίθανο? Τώρα ξέρω ότι όντως αύτο είναι το πρόβλημα.
Βέβαια η λειτουργία είναι ασταθής για μόνιμη λύση, ίσως με κόλλημα και μικρότερα καλώδια, καλύτερη λιγότερο βιαστική κατασκευή να δούλευε σταθερά, αλλά για διάγνωση μια χαρά. Πάω για ύπνο ικανοποιημένος.
Βρίσκω το WD1772 (που κυκλοφορεί και ως VL1772) από Γερμανία 23€, αν ξέρει κανείς πιο φτηνή πηγή (η από σύμπτωση έχει να μου πουλήσει) μου λέει.

P91220-022139.jpg

P91220-022200.jpg

Attachments

Last edited:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,982
Αρχοντική επισκευή! Με γεια ο Atarάκος :)

lliont

Retro Starter
Reaction score
276
Ψάχνοντας είδα ότι υπάρχει και το WD1770 με μόνη διαφορά με το WD1772 στο step time δηλαδή τον χρόνο που δίνει στην κεφαλή του floppy να μεταβεί σε άλλο σημείο. Πιστεύω ότι θα δουλέψει και ιδίως με το gotek που δεν έχει και πραγματική κεφαλή.
Το WD1770 έχει μόνο 5€. Θα το δοκιμάσω, μόνο που για να έρθει από Κίνα θα περιμένω αρκετά.

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,888
Έλα ρε φίλε μαγεία!!!!! Ο επιμένων νικά..... :)

Scorpio_Gr

Retro Enthusiast
Reaction score
636
και τώρα βάλε μας και καμια φωτογραφία από το νέο σου απόκτημα!!! μην βλέπουμε μόνο τα σωθικά του...!!

lliont

Retro Starter
Reaction score
276
Ορίστε και η φωτογραφία που ζητήθηκε, ένας STfm 520 είναι (που αναβάθμισα σε 1ΜΒ βέβαια).
Να πω ότι μου αρέσει πάρα πολύ η εμφάνισή του.

19164

Last edited:

Scorpio_Gr

Retro Enthusiast
Reaction score
636
τέλειος!!!!!!!
Θα το χαρείς αυτό είναι σίγουρο!!!!!!!
μεγειά!!!!

lliont

Retro Starter
Reaction score
276
Λοιπόν μου ήρθε το WD1770 και τουλάχιστον με το gotek παίζει μια χαρά, όταν βρω χρόνο θα δοκιμάσω και με floppy (και να βρω ένα που να ξέρω ότι δουλεύει).

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
855
Μεγεια, πολύ ενδιαφέρον αν δουλεύει και με το 1770 αντί για 1772. Φλοπυ έχουμε σύλλογο άμα θέλεις Σάββατο. Έχω και ένα 1772 για δοκιμές.

lliont

Retro Starter
Reaction score
276
Πρέπει βέβαια να το τεστάρω περισσότερο, προς το παρόν έφτιαξα ένα folder, έσωσα το desktop.inf, το έκανα copy, έτρεξα και ένα demo αλλά επειδή πρώτη φορά λειτουργώ τον atari st θα κατεβάσω κι άλλο software να δω αν όλα λειτουργούν σωστά, που πιστεύω πως θα λειτουργούν :).
To αρχικό του drive του φοβάμαι λίγο να το βάλω γιατί νομίζω ότι αυτό έκανε την ζημιά (ήταν πειραγμένο, αλλαγή πυκνωτή). Ισως μετατρέψω ένα από PC και το βάλω να δω αν θα το δει.
Πρώτα να βιδώσω μερικές δεκάδες βίδες του πληκτρολογίου :emoji_sweat: γιατί χρειάστηκε να κάνω πάλι τις κολλήσεις στη θύρα του ποντικιού.

DAT-Alex

Retro Addict
Reaction score
438
Χαίρομαι τέτοιου είδους επισκευες. Παρακολουθώ με ενδιαφέρον.

lliont

Retro Starter
Reaction score
276
Θέλω να κατεβάσω κάποιο diagnostic για να δω αν παίζει η extra μνήμη.

Οκ βρήκα ένα sysinfo και αναφέρει 1024K, 789Κ FREE, TOS 1.04
Επίσης έκανα format ένα image sto gotek και μετά έγραψα σε αυτό από το PC το SYSINFO.PRG και το έτρεξα στο atari. Οπότε θεωρώ ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με το WD1770 και το gotek.

Last edited:

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,811
Οκ βρήκα ένα sysinfo και αναφέρει 1024K, 789Κ FREE, TOS 1.04
Το SysInfo είναι κορυφαίο. Αν λέει έτσι, έτσι είναι...
Αν θυμάμαι καλά έχει και επιμέρους τεστ...

lliont

Retro Starter
Reaction score
276
ναι έχει ένα μενού με διάφορα

lliont

Retro Starter
Reaction score
276
Απ' ότι φαίνεται δεν έφταιγε το floppy γιατί το ρίσκαρα και το δοκίμασα και παίζει μέχρι στιγμής καλά.

Έκανα format μια πραγματική δισκέτα dsdd 720 στον atari, την έβαλα στο PC της έγραψα το SYSINFO.PRG και έτρεξα κανονικά στο ST.

Η διόρθωση έλαβε τέλος με επιτυχία, το μόνο που μένει είναι να βγάλω και τον ήχο σε rca.

Last edited: