Arduino kernal selector για C64

Pablo Sanchez

Retro Member
Reaction score
184
Καλησπέρα, αποφάσισα να κατασκευάσω ένα kernal adaptor για το C64 μου και ψάχνοντας πως να το κάνω, βρήκα πολύ ενδιαφέρον το παρακάτω βίντεο:

στον οποίο, με τη χρήση ενός arduino nano και μία ειδική κατασκευή, γίνεται ένα kernal adaptor για να φιλοξενήσει μέχρι 4 διαφορετικά kernal ROMs, τα οποία μπορεί να τα επιλέγουμε με τη χρήση του πλήκτρου RESTORE.

Ακολούθησα πιστά τα βήματα του συγκεκριμένου βίντεο και κατάφερα να αλλάξω το kernal σε ένα με JiffyDOS, ένα μόνο kernal έβαλα προς το παρόν, αλλά πέτυχε και παίζει μια χαρά. Θα προσπαθήσω να γράψω παραπάνω (μέχρι 4). Το EEPROM που χρησιμοποιήσα είναι ένα ATMEL AT27C256R, με χωρητικότητα 32Kb (8Kb x 4 ROMS).

Σας αφήνω και φωτογραφικό υλικό.

Attachments

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,548
Άξιος! Άξιος! Όσοι το έχουν κατασκευάσει, μόνο τα καλύτερα έχουν να πουν (έτσι Άκη; @Pluto63 ) ;)
Βρίσκεται πολύ ψηλά και στην δική μου to do list. Μόλις το πάρω απόφαση θα το ξεκινήσω.

Τι άλλους πυρήνες (kernal) σκέφτεσαι να βάλεις;

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,694
Πολύ όμορφο και χρήσιμο project. Και οικονομικό φυσικά, πιστεύω απαραίτητη και εξαιρετικά χρήσιμη προσθήκη ειδικά σε όποιον δεν έχει επενδύσει σε κάποια λύση τύπου EasyFlash3 ή 1541 Ultimate. Με την ευγενική χορηγία του Άκη @Pluto63 έχω και εγώ ένα έτοιμο πλακετάκι να περιμένει τη σειρά του για εγκατάσταση!

Από επιλογές kernals, νομίζω αυτές που έκανε και ο Άκης και δείχνει στο video είναι και οι σοφότερες. Μιας και βρίσκονται στο σετ ήδη δύο sd2iec enhanced kernals (JaffyDos και Dolphin mod for Jiffy Dos) ίσως θα ενδιέφερε η αντικατάσταση του ενός με τον Turbo Tape kernal από το Onslaught group αν σε ενδιαφέρει και αυτός ο τομέας...

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,548

Pablo Sanchez

Retro Member
Reaction score
184
Ευχαριστώ! Δε ξέρω, θα το ψάξω λίγο, τώρα περιμένω από κίνα μερικά eeproms, αυτά που πήρα από δω, κάτι ATMEL 27C256R έχουν data protection και δεν μπορώ να κάνω ξανά εγγραφή, πρέπει πρώτα να απενεργοποιήσω το protection!

Αν ξέρει κάποιος πως να το κάνω εύκολα... Με το programmer που έχω δεν γίνεται (TL866 II +). Βρήκα πληροφορίες για Arduino, θέλει λογικά καλωδιώσεις για να στείλω το σχετικό sequence από bytes για να απενεργοποιήσω το protection.

Pablo Sanchez

Retro Member
Reaction score
184
@subzero79 μπράβο, εγώ το βρήκα μόνος μου και δεν είχα διαβάσει το άρθρο σου!

Last edited:

Pablo Sanchez

Retro Member
Reaction score
184
Καλησπέρα, ναι εγω να τα βαλω, το θεμα μου ειναι πως επαναφερω σε λειτουργεία τα AT27C256R της ATMEL που εχουν μπλοκαρει με το data protection.. εφοσον ειναι eeprom γιατι να χασω 2 ICs;

Κατι θα μπορεί να γίνει, πιστευω....

subzero79

Retro Mentor
Reaction score
1,234
τα κανεις erase και ξετικαρεις στο μενου του προγραμματιστη το data protection

DAT-Alex

Retro Addict
Reaction score
430
Καλησπέρα, ναι εγω να τα βαλω, το θεμα μου ειναι πως επαναφερω σε λειτουργεία τα AT27C256R της ATMEL που εχουν μπλοκαρει με το data protection.. εφοσον ειναι eeprom γιατι να χασω 2 ICs;

Κατι θα μπορεί να γίνει, πιστευω....
Χμμ... κύριοι νομίζω ότι σας διαφεύγει κάτι: η συγκεκριμένη είναι 27C (όπως λέει και το όνομά της ) που σημαίνει one time Programmable (ατιμούλικα!)

για δείτε και το datasheet

σημείωση: εκτός εαν δεν ειναι 27C αλλά 28C η οποία είναι ΕΕPROM ;)

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
834
Εύχομαι να μην απογοητευτείς, rebranded μου φαίνονται και σίγουρα όχι winbond, ένα στα δέκα που πήρα ακριβώς από αυτά ήταν πραγματικό τα αλλά ??? Ακόμα ψάχνω τι είναι.

DAT-Alex

Retro Addict
Reaction score
430
Θα συμφωνησω 100% με τον Pluto . Πρόσεξε γιατί εκτός απο ΄μουφα' αν και λέει στην περιγραφή erasable είναι 27C !!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,548
Εύχομαι να μην απογοητευτείς, rebranded μου φαίνονται και σίγουρα όχι winbond, ένα στα δέκα που πήρα ακριβώς από αυτά ήταν πραγματικό τα αλλά ??? Ακόμα ψάχνω τι είναι.
Έτσι την "πάτησα" κι εγώ με τα flash chips για την Easy Flash. Περίμενα και περίμενα και τελικά πέταξα γύρω στα 8 από δαύτα...

Pablo Sanchez

Retro Member
Reaction score
184
Θα δούμε... παιδιά, ας ελπίζουμε λίγο... από το ίδιο κατάστημα είχα πάρει τα UV erasable M27C801 πηρα 10 τεμάχια και ήταν όλα good! με τιμή πολύ καλή.

Θα δείξει, όπως και να έχει θα σας κρατήσω ενήμεροι!

DAT-Alex

Retro Addict
Reaction score
430
Θα δούμε... παιδιά, ας ελπίζουμε λίγο... από το ίδιο κατάστημα είχα πάρει τα UV erasable M27C801 πηρα 10 τεμάχια και ήταν όλα good! με τιμή πολύ καλή.

H σειρά 27C είναι UV erasable αν και μόνο έχει το ΄τζαμάκι΄ μέσα απο το οποίο με χρήση UV μπορείς και τις σβήνεις.
Στα προηγούμενα post σου η 27C όπως και η φώτο απο aliexpress δείχνουν να είναι One Τime Programming χωρίς 'τζαμάκι΄ -δηλαδή δυνατότητα επανεγγραφής.

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
834

Όταν προγραμματίζεις τις 27c801 το κανεις direct η απενεργoποιεις το check id ?

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,548
Όταν προγραμματίζεις τις 27c801 το κανεις direct η απενεργoποιεις το check id ?
Άκη, εγώ το κάνω direct και στους δυο programers. Ποτέ δεν έχω πειράξει το συγκεκριμένο option