Atari 600xl - - > 64kb RAM

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,815
Καλημέρα.
Με ενδιαφέρει το 600xl, κυρίως λόγω του μαζεμενου όγκου του, και αυτή την περίοδο ρίχνω μια ματιά.
Διαβάζοντας δεξιά και αριστερά διάφορα, είδα ότι υπάρχει ένα σχετικά εύκολο upgrade της μνήμης σε 64kb ώστε στην πράξη να γίνει ένας 800xl σε κουτί μινιόν!
Το έχει κάνει κανείς εδώ; Είναι όντως τόσο ακίνδυνο; Επειδή από εργαλεία πια δεν έχω τίποτα, θα μπορούσε κάποιος να το αναλάβει;

Παραθέτω και ένα σχετικό λινκ...
https://www.atarimax.com/freenet/fr.../2.MiscellaneousTextFiles/showarticle.php?108

sly*m

Retro Addict
Reaction score
1,406
Έχω ένα atari 800 και δεν ξέρω να σου πω για το συγκεκριμένο mod. Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι χρειάζεται μεγάλη προσοχή στην αποκόλληση, ή σταθμός αποκόλλησης, των ολοκληρωμένων (μνημών ή οτιδήποτε) από το motherboard. Είναι πάρα πολύ εύκολο να καταστρέψεις την πλακέτα και μετά να γίνουν πατέντες για να δουλέψει το μηχάνημα, αν γίνεται. Οπότε θα πρέπει να το σκεφτείς καλά και αν το αποφασίσεις, να ζητήσεις εγγυήσεις ότι δεν θα πειραχτεί στο ελάχιστο η γνήσια πλακέτα. Τα vintage δεν ξαναβγαίνουν και είναι κρίμα να καταστρέφονται γιατί μας εντυπωσιάζει ένα mod μου όμως αν δεν γίνει σωστά, σε όλα τα επίπεδα, μπορεί να χαλάσει το μηχάνημα και να χαθεί άλλο ένα καλό και λειτουργικό παλιό μηχανάκι.

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,815
Έχω κάποια εμπειρία (μέση θα την έλεγα) λόγω της δουλειάς μου πάνω στα ηλεκτρονικά. Δυστυχώς εργαλεία δεν έχω γιατί χρησιμοποιούσα τα πάντα από το αντίστοιχο συνεργείο και τώρα που έφυγα... αναπολώ τον τέλειο πάγκο εργασίας! Στο σπίτι χώρος δεν υπάρχει, οπότε καταλαβαίνεις...
Εκείνο που φοβάμαι δεν είναι η διαδικασία, αλλά κατα το πόσο η μέθοδος του λινκ είναι δοκιμασμένη και δεν εγκυμονεί κινδύνους για το μηχάνημα. Από την περιγραφή δεν βρίσκω το λόγο να είναι επικίνδυνη, αλλά μια επιπλέον γνώμη ποτέ δεν βλάπτει. Επίσης, γνωρίζω ότι κάποιοι φίλοι εδώ έχουν εξοπλισθεί κατάλληλα με όλα τα απαραίτητα για DIY projects οπότε αν είμαι τυχερός κάποιος από αυτους θα το έχει κάνει και ενδεχομένως να έχει όρεξη να το επαναλάβει!

Όσον αφορά τα υπόλοιπα, τα βλέπω από λίγο διαφορετική οπτική. Όπως έχω αναφέρει ξανά, δεν είμαι συλλέκτης. Στο σπίτι μου είναι μόνο τα μηχανήματα με τα οποία ασχολούμαι συστηματικά, και δεν είναι πολλά ταυτοχρόνως! Αυτή τη στιγμή, c64 και τίποτε άλλο, και σκέφτομαι και ένα πέρασμα από Atari 8bit.
Αντλώ ευχαρίστηση από το να ασχολούμαι με τα μηχανήματα, να κάνω πράγματα που τότε ήταν αδύνατον, να τα "αναβαθμίζω" και επεκτείνω κατά κάποιο τρόπο, πέρα από τις stock δυνατότητές τους. Δεν βρίσκω λόγο να ασχολούμαι με αυτά εάν το μόνο που θα έκανα θα ήταν "βάλε δισκέτα, βάλε κασέτα"... Ξέρω ότι έχει κάποιο ρίσκο αυτό αλλά το βρίσκω καλύτερο και δημιουργικότερο από το να μαζεύονται τα μηχανήματα στα ράφια και σε βιτρίνες χωρίς να λειτουργούν και να μην προσφέρουν κάποια δημιουργική ευχαρίστηση!
Στα χρόνια που ασχολούμαι δεν έχει συμβεί τίποτε κακό σε κανένα από αυτά. Δεν αποκλείω ότι μπορεί να συμβεί κάποτε, αλλά είναι καλύτερα να γίνει επειδή κάτι προσπαθούσα παρά επειδή σκονιζόταν. Δεν λυπάμαι να τα χρησιμοποιήσω για τους σκοπούς του χόμπι.

Δεν κατακρίνω αυτούς που συλλέγουν, απλά για εμένα αυτό το χόμπι έχει να κάνει με την ενασχόληση. Επ' ουδενί δεν φαντάζομαι τον εαυτό μου να τα μαζεύει σε ντουλάπες και να φοβάται να δοκιμάσει πράγματα!

sly*m

Retro Addict
Reaction score
1,406
Κανένας enthusiast και do-it-yourselfer δεν είναι συλλέτης. Νομίζω είναι λίγο off-topic να αναφέρεις τους συλλέκτες όταν συζητάμε για mod και τις επιπτώσεις που μπορεί να έχει στο μηχάνημα. Εγώ σαν do-it-yourselfer λέω ότι είναι κρίμα, για να ξεκολλήσει κάποιος τις ram, να καταστρέψει διαδρόμους στην πλακέτα αν δεν ξέρει ακριβώς τι κάνει. Πρέπει να γίνει σωστά χωρίς να πειραχτούν οι διάδρομοι και αναγκαστείς να κάνεις κολλήσεις και πατέντες και συρματάκια, που σημαίνει περισσότερο ρίσκο να χαλάσει και κάτι άλλο και τελικά να μπει σε μια βιτρίνα. Αυτό είναι προσωπική μου γνώμη βέβαια και το γράφω όχι για σένα, αλλά σαν προβληματισμό γενικά.

Last edited:

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,815
Όχι, δε νομίζω καθόλου οτι είναι off-topic. Απόψεις λέμε εδώ και δε νομίζω ότι χρειάζεται να υπάρχει τέτοιου είδους διαχωρισμός όταν τις εκφράζουμε με ευγενικό τρόπο. Η λέξη "συλλέκτης" δεν είναι μομφή σε καμία περίπτωση και, μιας και το έφερε η κουβέντα, δεν είναι ασυμβίβαστο να είναι κανείς moder ή do-it-yourselfer και ταυτόχρονα συλλέκτης. Έχω πολλά παραδείγματα επ' αυτού...

Σε κάθε περίπτωση, φυσικά και προσέχω όσο μπορώ. Γι αυτό και μέχρι στιγμής έχω αποφύγει το "μοιραίο"! Αλλά και αν κάποτε συμβεί, είναι και αυτό ένα μέρος της όλης ενασχόλησης...

sly*m

Retro Addict
Reaction score
1,406
Τότε λέμε το ίδιο πράγμα! Σόρυ αλλά νόμιζα ότι από το
Όσον αφορά τα υπόλοιπα, τα βλέπω από λίγο διαφορετική οπτική.
και κάτω, αναφερόταν στο σχόλιο που έκανα! :confused:
Τα βλέπουμε σίγουρα από την ίδια οπτική, τουλάχιστον όσον αφορά να μηχανήματα να είναι λειτουργικά και να παίζουμε με αυτά. ;):lol::thumbup:

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,815
Τότε λέμε το ίδιο πράγμα! Σόρυ αλλά νόμιζα ότι από το

και κάτω, αναφερόταν στο σχόλιο που έκανα! :confused:
Τα βλέπουμε σίγουρα από την ίδια οπτική, τουλάχιστον όσον αφορά να μηχανήματα να είναι λειτουργικά και να παίζουμε με αυτά. ;)
Ε, ναι βρε παιδί μου!
Προφανώς τελικά λέμε το ίδιο...

Πάντως, όσον αφορά το θέμα μας, το 600xl είναι "ταμάμ" για το δικό μου γραφείο! Θα περιμένω όμως λίγο μπας και βρω κανέναν 800xl σε λογική τιμή...

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
857
Ναι την έκανα την μετατροπή, δουλεύει μια χαρά και άμα γίνει σωστά είναι πλήρως αναστρέψιμη.

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,815
Δυστυχώς, η πρώτη προσπάθεια δεν πέτυχε...
Ελλείψει εξοπλισμού ζήτησα τη βοήθεια του Αντώνη (antnik) και έγιναν τα βήματα προσεκτικά. Ωστόσο μάλλον οι μνήμες που είχα (2x41464 ram chips από C64 board) μάλλον είναι ελαττωματικές ή ασύμβατες.
Εν αναμονή εύρεσης ή παραγγελίας νέων ram chips λοιπόν για να δούμε τι γίνεται...

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,815
Γιώργο παρέλαβα (χίλια ευχαριστώ ξανά) και στο memory test παίρνω αυτό. Νομίζω και η τρίτη σειρά θα έπρεπε να έχει 16 blocks. Ή είμαστε εντάξει;
Άκη, μιας που το έχεις κάνει, καμιά ιδέα;

EDIT: Γκρρρρ... Για άλλη μια φορά φαίνεται πόσο στραβόγιαννο είμαι στα 8μπιτα Atari... Δεν είχα απενεργοποιήσει τη Basic, εξού και τα "χαμένα" 8Κ...

Last edited:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
6,001
EDIT: Γκρρρρ... Για άλλη μια φορά φαίνεται πόσο στραβόγιαννο είμαι στα 8μπιτα Atari... Δεν είχα απενεργοποιήσει τη Basic, εξού και τα "χαμένα" 8Κ...

Χα!χα!Χα! Μην μιλάς καθόλου, κι εγώ συνέχεια έτσι την πατάω! LOL! Όλα καλά τα βλέπω, έτσι man; ;):thumbup:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
6,001
Στα bad blocks σου βγάζει τετραγωνάκια διαφορετικού χρώματος...κάπως έτσι

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
6,001
Αφήνω λίγο εδώ πέρα και αυτά (Short Test RuleZ!) ;)

Attachments

• Atari diagnostics.zip
    55.5 KB · Views: 2

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,815
Χα!χα!Χα! Μην μιλάς καθόλου, κι εγώ συνέχεια έτσι την πατάω! LOL! Όλα καλά τα βλέπω, έτσι man; ;)
Ναι, όλα ΟΚ πλέον...Όλα "πράσινα" φουλ στα 48Κ...
Πρέπει να αποκτήσω νέες συνήθειες! Είχα καλομάθει με τα diagnostics του C64...

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
6,001
Είχα καλομάθει με τα diagnostics του C64...

Τρέξε το short test που θα βρεις μέσα στο πακετάκι και θα καλομάθεις κι εδώ...χε!χε!χε! Δούλεψε άψογα και "πέρασε ένα χεράκι" ακόμη και την εξωτική μνήμη της επέκτασης (Τα άλλα δεν τρέξανε, αλλά αφού τα βρήκα τα έβαλα επιπλέον γιατί καλύτερα να περισσεύουν παρά να υπολείπονται)

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,815
Τρέξε το short test που θα βρεις μέσα στο πακετάκι και θα καλομάθεις κι εδώ...χε!χε!χε! Δούλεψε άψογα και "πέρασε ένα χεράκι" ακόμη και την εξωτική μνήμη της επέκτασης (Τα άλλα δεν τρέξανε, αλλά αφού τα βρήκα τα έβαλα επιπλέον γιατί καλύτερα να περισσεύουν παρά να υπολείπονται)
"Τρέξιμο" από Δευτέρα!
Τότε θα έρθει το πακετάκι από το φαλακρό αγόρι...

Αυτή τη στιγμή, μόνο να κοιτάω τον πανέμορφο 600xl μπορώ!

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,535
Γιώργο παρέλαβα (χίλια ευχαριστώ ξανά) και στο memory test παίρνω αυτό. Νομίζω και η τρίτη σειρά θα έπρεπε να έχει 16 blocks. Ή είμαστε εντάξει;
Άκη, μιας που το έχεις κάνει, καμιά ιδέα;

Εγώ πλήρωσα την αθωότητα μου, με ένα μήνα στο service της ELKAT.
O Αταρι έχει τη δυνατότητα εκτέλεσης των self test με άμεση κλήση μέσα από τη BASIC.
Πληκτρολογούσα λοιπόν "BYE" από στον interpreter, και με πέταγε κατευθείαν στην οθόνη του self test (χωρίς βοηθητικά πλήκτρα και ψυχρές εκκινήσεις).
....όμως διαπίστωσα ότι μου έλειπαν μερικά κουτάκια...και (πολύ λογικά) συμπέρανα ότι έχω πρόβλημα στη μνήμη.

Τελικά το πήγα στην αντιπροσωπία, και αφού το κράτησαν μεγάλο διάστημα το πήρα πίσω (με το αζημίωτο).
-"Να μπαίνεις στο test από το boot (μου είπαν, ή κάπως έτσι)", και έφυγα περιχαρής, θαυμάζοντας την αντοχή και στιβαρότητα του μηχανήματος μου.
Ένα αυτοκόλλητο ετικέτα παραμένει, έως σήμερα, κολλημένο στον Αταρι μου, μάρτυρας της (μοναδικής για θεμα hardware) συνάντησης μου με την αντιπροσωπία, και ως αποδεικτικό ότι παρακολούθησα επιτυχώς, και έλαβα γνώση από το ακριβό σεμινάριο...:thumbdown:

Last edited: