Atari 600XL black screen

dimfil

Retro Addict
Reaction score
1,100
"Μάτι"; Βασκανία; "Γλωσσοφαγιά";
Βασικά, σε τίποτα από αυτά δεν πιστεύω, αλλά έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι τι μπορεί να συμβαίνει τώρα που βρήκα ένα εξαιρετικά ενδιαφέρον μηχάνημα να ασχοληθώ μετά τον C64...

Οποιαδήποτε βοήθεια από όποιον έχει ασχοληθεί με τα 8μπιτα της Atari θα είναι πολύτιμη.

Κάποιοι ίσως θα θυμούνται από εδώ για την αναβάθμιση που έκανα σε 64ΚΒ. Για μια ημέρα ήμουν περιχαρής.
Σήμερα όμως που άναψα το μηχάνημα, πήρα "μαύρη οθόνη"! Η στεναχώρια μου δεν περιγράφεται, ωστόσο την προσπερνώ και περιγράφω:
- Οι κολλήσεις δείχνουν να είναι μια χαρά. Θα μπούμε πάντως στον κόπο με τη βοήθεια του Αντώνη να τις ξανακάνουμε μπας και...
- Το Power Ol led ανάβει κανονικά. Αλλά η οθόνη μαύρη. Ανάβει, αλλά μόνο μαύρο.
- Με το Option button δεν αλλάζει κάτι στην εκκίνηση
- Για να βεβαιωθώ αν δουλεύει το display circuit, έβγαλα τη rom και παίρνω καφέ οθόνη, όπως και έπρεπε. Άρα σήμα video έχω.
- Δυστυχώς δεν έχω δεύτερο τροφοδοτικό να ελέγξω. Υπάρχει περίπτωση να είναι "ένοχο"; Αν πχ δίνει χαμηλότερη τάση ή για κάποιο λόγο δεν είναι ικανό να αποδώσει τα Α που χρειάζονται.

Καμιά ιδέα; Σίγουρα ο Αντώνης θα βοηθήσει υπομονετικά και τον ευχαριστώ προκαταβολικά, αλλά οποιαδήποτε ιδέα για το τι να κοιτάξουμε θα ήταν σίγουρα χρήσιμη.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,093
Μάλιστα. Λοιπόν καταρχήν με το "κακό μάτι" και την γλωσσοφαγιά...Ναι, τα πιστεύω κάτι τέτοια και έχει γεμίσει ο τόπος από καλοθελητές. Τέλος πάντων... αυτά για άλλη φορά.

Στο θέμα μας τώρα, πιστεύω ότι ίσως οφείλεται σε κάποιο custom chip, βλ. GTIA - Antic. Κανένας βέβαια δεν μπορεί να γνωρίζει και πραγματικά απεύχομαι μια τέτοια περίπτωση. Άλλες πιθανές αιτίες (όπως διαβάζω) είναι φυσικά οι μνήμες, η CPU και η MMU. Θα μου πεις...Έμεινε και τίποτα άλλο; Ε, όχι..χμμ...Ναι! Μπορεί να είναι και η ROM ? Ποιος ξέρει...

Περίμενε την Ultimate (εσωτερική επέκταση) γιατί ίσως μετά την τοποθέτηση της δουλέψει. Νομίζω ότι πρέπει να "διώξεις" την MMU για να την εγκαταστήσεις ή κάνω λάθος;

Αν πάλι είναι οι μνήμες, δεδομένου ότι ήταν brand new, πιστεύω ότι πρέπει να οφείλεται σε κάποιο spike που έστειλε το τροφοδοτικό στην mobo. Χρειάζεται φυσικά ένας λεπτομερής έλεγχος.

Ελπίζω να μην έχει "αρπάξει" GTIA ή Antic. Όλα τα άλλα τα "παλεύουμε". Αν χρειαστείτε επιπλέον χέρι βοηθείας, στείλε το πάνω να ...το ξεματιάσω και να του βάλω τιμωρία! LOL!

Όλα θα φτιάξουν, worry not ;)

dimfil

Retro Addict
Reaction score
1,100
"Γιατρέ μου", ναι, το U1mb ζητά να βγάλεις MMU και OS rom. Και εγώ έχω εστιάσει σε ότι έχει να κάνει με τη μνήμη και ελπίζω να είμαστε εκεί...

Με δεδομένο ότι ο 600xl ανταποκρίνεται όταν αφαιρώ το ολοκληρωμένο της rom, ευελπιστώ ότι η βλάβη είναι βατή και όχι γενικευμένη.
Οπωσδήποτε θα δοκιμαστεί και ένα τροφοδοτικό. Ευτυχώς υπάρχει στο "οπλοστάσιο" του Αντώνη ένα!

Άντε να δούμε...
Δυστυχώς δεν μπορώ να ασχοληθώ άμεσα και θα με φάει η αγωνία...

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
722
Το τροφοδοτικό είναι απλό 5v και με ένα τηλεφώνου μπορεί να δουλέψει και δεν έχει θέματα και λιγότερη τάση να είναι, τα δε αμπερ που καταναλώνει είναι ελάχιστα. Δυστυχώς μαύρη οθόνη δίνουν άπειρα πράγματα. Το πρώτο που θα έκανα θα ήταν να αποκαταστήσω την μνήμη στην αρχική μορφή, είναι σημαντικό για το debugging μετά. Όποτε δρόμο όλες η αλλαγές και ξανά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις. Ξεκινάς από εκεί και μετά βλεπουμε, το ότι βγάζεις ρομ και δείχνει άλλο χρωμα δεν λέει κάτι.

dimfil

Retro Addict
Reaction score
1,100
Το τροφοδοτικό είναι απλό 5v και με ένα τηλεφώνου μπορεί να δουλέψει και δεν έχει θέματα και λιγότερη τάση να είναι, τα δε αμπερ που καταναλώνει είναι ελάχιστα. Δυστυχώς μαύρη οθόνη δίνουν άπειρα πράγματα. Το πρώτο που θα έκανα θα ήταν να αποκαταστήσω την μνήμη στην αρχική μορφή, είναι σημαντικό για το debugging μετά. Όποτε δρόμο όλες η αλλαγές και ξανά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις. Ξεκινάς από εκεί και μετά βλεπουμε, το ότι βγάζεις ρομ και δείχνει άλλο χρωμα δεν λέει κάτι.
Τέτοιο τροφοδοτικό έχω, δεν είναι το original. Ένα απλό 5V στα 2Α.
Τη rom την έβγαλα για να δω αν θα μου βγάλει το διαγνωστικό χρώμα. Για να δω ότι έχω έξοδο στην οθόνη. Οπότε από εκεί είμαστε ΟΚ ,όπως υποδεικνύει το Field Service Manual.
Σύμφωνα με τις υποδείξεις του ίδιου εγχειριδίου, είμαι αισιόδοξος ότι κάτι εκεί, σε ότι αφορά τη μνήμη, συμβαίνει.
Δυστυχώς δεν έχω εξοπλισμό και ανταλλακτικά οπότε αυτή τη στιγμή κολλάω.

Φυσικά θα ξεκινήσουμε από stock κατάσταση, και θα προηγηθεί μόνο μια δοκιμή με τροφοδοτικό νέο για να αποκλείσουμε αυτή την περίπτωση.

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,836
...βρε που να με πάρει....ψυχραιμία!
Μαύρη οθόνη τελείως; Δεν έχεις δηλαδή ήχο στα πλήκτρα;

Για απλά θέματα high level ο atari έχει την τάση να σε πετάει κατευθείαν στο self test...
(Χμμμμμ....λογικά αν δεν έχεις εικόνα και ήχο δε θα πρόσφερε τίποτα να πλοηγηθείς στα τυφλά προσπαθώντας να το ενεργοποιήσεις,,,).

Έχεις τοποθετήσει βάσεις στα τσιπς; Μήπως καμιά βάση δε πατάει καλά; Μήπως κανένα τσιπ δε πάτησε καλά;

Αν κάνεις boot χωρίς τη φύσα του keyboard, έχεις το ίδιο output;

Έχεις υπερβολική θερμότητα σε κάποιο τσιπ; (μπακαλίστικο αλλά διαχρονικό).

Ίσως να είναι κάποια μνήμη...(RAM-ROM)...

Αν τα παρακάμπταμε μερικώς; Θα είχε π.χ. διαφορετικό output με κάποιο cartridge παιχνιδιού;

dimfil

Retro Addict
Reaction score
1,100
Δυστυχώς δεν έχω κάποιο cartridge για να ελέγξω. Το έχω δει και αυτό ως βήμα troubleshooting αλλά δυστυχώς δεν έχω τον τρόπο...
Μόνο το side2 που ήρθε σήμερα δοκίμασα (ελπίζοντας ότι μπορεί να παρακάμπτει κάτι στην εκκίνηση) αλλά δεν άλλαξε κάτι.
Έχω δοκιμάσει και "τυφλά" με option κλπ μήπως πάρω ήχο, αλλά δεν...

Μετά από πολύ μελέτη κατέληξα στα εξής βήματα που θα κάνω για αρχή:

- δοκιμή με άλλο τροφοδοτικό
- επιστροφή σε stock κατάσταση
- εγκατάσταση του U1Mb (παρακάμπτει MMU και OS) το οποίο ευτυχώς ήρθε σήμερα. Ελπίζω ότι θα βοηθήσει και με πρόβλημα στη ram
- αλλαγή ram sockets και ενδεχομένως μνήμες (για καλό και για κακό)

Αν δεν γίνει κάτι, βλέπουμε παρακάτω...
Σύμφωνα και με γνώμες πιο έμπειρων, κάπου εκεί ευελπιστούμε ότι είναι το πρόβλημα...

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,836
Θα χρειαστείς τροφοδοτικό και cartridge?
(μπορώ να σου δανείσω το δικό μου)

Last edited:

dimfil

Retro Addict
Reaction score
1,100
Θα χρειαστείς τροφοδοτικό και cartridge?
(μπορώ να σου δανείσω το δικό μου)
Ευχαριστώ!
Cartridge δεν θα χρειαστεί. Σύμφωνα με τις δοκιμές ως τώρα δεν νομίζω ότι χρειάζεται.
Τροφοδοτικό έχει βρεθεί και θα δοκιμαστεί, αν και το υπάρχον μετρηθηκε (οοως και τάσεις πάνω στο board) και βρέθηκε ΟΚ...

Έχω βαλτώσει λίγο ελλείψει ανταλλακτικών για δοκιμή. Με το U1mb δεν άλλαξε κάτι αλλά περιμένω και ένα Antonia board που δεν εξαρτάται από το 64k upgrade για να δούμε αποτελέσματα...

dimfil

Retro Addict
Reaction score
1,100
Μήπως έχει κάποιος φίλος κανένα GAL 16v8 διαθέσιμο να γράψουμε μια MMU;
Παράγγειλα, αλλά ξέρετε πόσο θα κάνει να έρθει...

DAT-Alex

Retro Addict
Reaction score
405
Δημήτρη Καλημέρα , gal -είσαι τυχερός - μόλις παρέλαβα για ένα προτεκτάκι που ετοιμάζω για sharp mz-80k .έχω 3 θέλω 1 οπότε το ένα δικό σου.
Στο στέλνω και έτοιμο προγραμματισμένο αν γουστάρεις αρκεί να εχω το bin γιατί με ατάρια δεν έχω ασχοληθεί καθόλου (!) ;)

*update* ...μήπως είναι αυτό --> http://atariage.com/forums/topic/155863-mmu-chip-needed/

Last edited:

dimfil

Retro Addict
Reaction score
1,100
Δημήτρη Καλημέρα , gal -είσαι τυχερός - μόλις παρέλαβα για ένα προτεκτάκι που ετοιμάζω για sharp mz-80k .έχω 3 θέλω 1 οπότε το ένα δικό σου.
Στο στέλνω και έτοιμο προγραμματισμένο αν γουστάρεις αρκεί να εχω το bin γιατί με ατάρια δεν έχω ασχοληθεί καθόλου (!) ;)

*update* ...μήπως είναι αυτό --> http://atariage.com/forums/topic/155863-mmu-chip-needed/
Ευχαριστώ!
Ναι, αυτό είναι, αλλά προσοχή: στο post #3 δίνει το σωστό pal (mmupal) αρχείο για γράψιμο.

Φίλε μου δεν ξέρω αν είσαι Αθήνα ή αλλού. Οπως και να έχει, χίλια ευχαριστώ και ενημέρωσε με PM για ένα Paypal ή άλλο τρόπο για να το τακτοποιησουμε άμεσα!

DAT-Alex

Retro Addict
Reaction score
405
Ευχαριστώ!
.....Φίλε μου δεν ξέρω αν είσαι Αθήνα ή αλλού.

Οπως και να έχει, χίλια ευχαριστώ και ενημέρωσε με PM για ένα Paypal ή άλλο τρόπο για να το τακτοποιησουμε άμεσα!
Στείλε μου με Pm τα στοιχεία σου και θα μιλήσουμε. *Gift*

dimfil

Retro Addict
Reaction score
1,100
Αλέξανδρε, δυστυχώς δεν λύθηκε το πρόβλημα... Ξεπερνάει την mmu...

Δεν έχω λόγια να σε ευχαριστήσω για την άμεση βοήθεια και μάλιστα χωρίς να δεχθείς οποιοδήποτε ποσό να καλύπτει το κόστος. Δυστυχώς όμως το πρόβλημα είναι αλλού ή μάλλον συνδυαστικά με την mmu.

Θα δοκιμαστεί σε συνδυασμό από donor μηχάνημα προσφορά του antnik και μόλις ανακαλύψουμε τι ακριβώς έχει συμβεί θα αναφέρω εδώ αναλυτικά για μελλοντική χρήση (αχρείαστο να είναι...)

Παίδες, με αφορμή αυτή τη μικρή περιπέτεια με τον 600xl, οφείλω να είμαι ειλικρινής και δίκαιος και χωρίς δισταγμό να αναφέρω ότι σε αυτό το φόρουμ βρίσκω άμεσα ουσιαστική και ανιδιοτελή βοήθεια σε ό,τι χρειαστώ! Είναι κάτι που σπανίζει στο χώρο του χόμπι μας και θα παρακαλέσω όλους σας (μας) να παραμείνουμε πάση θυσία σε αυτή την κατεύθυνση μακρυά από γκρίνιες, παρεξηγήσεις, παρερμηνείες και μνησικακίες! Δεν είμαστε και πολλοί για να έχουμε την πολυτέλεια να τσακωνόμαστε ή να αδιαφορούμε...

Σορυ για το - μικρό ελπίζω - off topic...

ΥΓ. Προλαβαίνω τον γνωστό παπάρα που μου στέλνει μηνύματα και θυμίζω ότι ποτέ δεν "έγλειψα" κανέναν, δεν έχω ανάγκη να το κάνω και δεν πρόκειται ποτέ να το κάνω. Ότι λέω το λέω με πάσα ειλικρίνεια και μακρυά από ομάδες, κλίκες και οπαδισμούς. Δεν με ενδιαφέρει ποιος το πιστεύει και ποιος όχι, μου αρκεί που το γνωρίζουν αυτοί που εκτιμώ...

dimfil

Retro Addict
Reaction score
1,100
αν χρειαστεις gtia antic και freddie or cpu εχω στοκ
Ευχαριστώ Γιώργο!
Μόλις καταλήξω στο τι συμβαίνει, θα σου πω αν είναι κάτι από αυτά...

dimfil

Retro Addict
Reaction score
1,100
U fixed it
Όχι, το έχω αφήσει στην άκρη γιατί αυτό τον καιρό "τρέχω "με πολύ δουλειά και άλλα ζητήματα.
Θα το ξαναπιάσω από βδομάδα που θα έχω χαλαρώσει λίγο και στο μεταξύ θα έχει έρθει και η Antonia που θα βοηθήσει να βγάλω και συμπεράσματα.

Σε έχω στα υπόψιν για ανταλλακτικά!