What's new
iamretro

Wow! It seems you have yet to create an account with us! Needless to say, you have to register in order to get the full "iamretro" experience! You will then be able to create your own topics, reply to posts and be an active member of the MOST prolific community in Greece (even further than that, but we're being modest for now). So don't delay! REGISTER!

Atari ST Compilation Disks Player

dimfil

Retro Mentor
Comrade
Εν αναμονή της ολοκλήρωσης του project μετατροπής σημαντικών τίτλων του Atari ST σε executables, σκέφτηκα να υλοποιήσω μια άλλη ιδέα που εν τω μεταξύ μου είχε "σφηνωθεί" στο μυαλό μιας και δεν είχα βρει κάτι αντίστοιχο:
Υπάρχουν ένα σωρό sites στα οποία μπορεί κανείς να αναζητήσει το περιεχόμενο των πασίγνωστων compilation disks του Atari ST αλλά κανείς δεν έχει σκεφτεί (ή δεν το έχω ανακαλύψει τουλάχιστον) να φτιάξει μια εφαρμογούλα που τοπικά θα αναζητεί παιχνίδια στη συλλογή του χρήστη και με ένα απλό διπλό κλικ (άντε ή/και ένα Return...) θα μπορεί να τρέξει το αντίστοιχο compilation disk στο pc του. Επίσης, αν δεν έχει κανένα floppy disk στην κατοχή του με αυτό που ψάχνει, να του υποδεικνύει σε ποια μπορεί να το βρει. Όσο απλό ακούγεται, άλλο τόσο "σωτήριο" είναι! Φανταστείτε απλά τη χρηστικότητα μιας τέτοιας εφαρμογής...

Και σιγά λοιπόν μην περιμένω άλλους! Χρόνος υπήρχε, το άλλο project έχει πάρει το δρόμο του με το μεγάλο έργο που ανέλαβε ο Πάνος @clemenza , οπότε το PyCharm πήρε πάλι "φωτιά"...
Αν παρακολουθείτε τακτικά το blog του (και σας συμβουλεύω να το κάνετε) τότε ήδη θα είχατε καταλάβει ότι κάτι ερχόταν...

atari_comp_disks_player_7.PNG

Έχουμε λοιπόν στα χέρια μας μια εφαρμογή με τον απόλυτα πρωτότυπο τίτλο... Atari ST Compilation Disk Player (!!!) η οποία κάνει ακριβώς όσα περιέγραψα παραπάνω! Το μόνο που χρειάζεται είναι να βάλει κάποιος στο φάκελο .\data\floppies ταξινομημένα τα floppy images σε μορφή msa (είναι η πιο κοινή μορφή με την οποία θα βρει κανείς τα compilation disks εκεί έξω) και μετονομασμένα σύμφωνα με το βοηθητικό comp_disks_naming.csv που συπεριέλαβα στο .\data. Κατά πάσα πιθανότητα, αυτά τα ονόματα έχουν ήδη. Οι ίδιες συλλογές κυκλοφορούν γύρω-γύρω... Αλλά και πάλι, εδώ είμαστε, θα βοηθήσουμε αν χρειαστεί...

atari_comp_disks_player_1.PNG

Επίσης, για λόγους copyright έχω συμπεριλάβει το Emutos, ωστόσο για μέγιστη συμβατότητα καλύτερα να βρείτε ένα TOS 1.04 και αφού το μετονομάσετε σε tos.img να αντικαταστήσετε με αυτό το ήδη υπάρχον μέσα το φάκελο .\data\tos.
Που να το βρείτε; Για ρίξτε μια ματιά εδώ...

Η εφαρμογή ξεκινώντας θα βρει ποια floppy images έχετε διαθέσιμα και αυτομάτως θα βάλει μόνο αυτά στη λίστα σας. Κάνοντας αναζήτηση θα εμφανιστεί ένα επιπλέον τμήμα στο παράθυρο που θα σας ενημερώνει αν έχετε αυτό που ψάχνετε αλλά και γενικότερα σε ποια compilation disks μπορείτε να το βρείτε!
Προς το παρόν έχω προσθέσει υποστήριξη για τα teams D-Bug, Flame of Finland, Medway Boys, Pompey Pirates και Superior οι οποία είναι μάλλον υπεραρκετά, ωστόσο είναι εύκολο να προσθέσουμε και άλλα teams αν χρειαστεί.

atari_comp_disks_player_2.PNG

atari_comp_disks_player_3.PNG

atari_comp_disks_player_5.PNG

Ήδη ο Πάνος έχει δώσει ένα link για CDs των Pompey Pirates σε ένα complimentary post που έκανε στο blog του όταν του έστειλα την πρώτη δοκιμαστική έκδοση. Κατεβάστε τα, ενώ επίσης σας έχω προσθέσει τα αντίστοιχα αρχεία των Medway Boys στο πακετάκι που σας δίνω. Για αρχή καλά είναι, και είπαμε... Εδώ είμαστε...

Α, να μην ξεχάσω... Για ένα πιο όμορφο και "Atarικό" αποτέλεσμα, μπορείτε να εγκαταστήσετε τη γραμματοσειρά atari_st_8x16_system_font που συμπεριλαμβάνω στο φάκελο .\data.

Τέλος, όποιος θέλει να ρίξει μια ματιά στον κώδικα και ενδεχομένως να εμπνευστεί απλό αυτόν για κάτι, ας επισκεφτεί το repo στο GitHub. Συμπεριλαμβάνω το αρχείο spec για τον pyinstaller αν θελήσετε να κάνετε compile δικές σας αλλαγές.

Φυσικά είναι καλοδεχούμενες ιδέες για βελτίωση, προσθήκη ή διόρθωση.

Καλή διασκέδαση!

ΥΓ. Που 'πα ρε Καραμήτρο...!!! Ξέχασα το link...!!!
Κατεβάζετε το Atari ST Compilation Disks Player από εδώ...

Vincent

Retro Addict
Comrade
Ετοιμάζω ένα βίντεο για ατάρι εδώ και δυο ημέρες.
Έπεσα λοιπόν στην παλιά συλλογή μου και μουρμούρισα:
Τι χάλι είναι αυτό με το compilations...
Τώρα πια μπορώ και εγώ με το CanDo!!!

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Comrade
Το πετρωμένο φαγείν αδύνατον

turrican

Retro Guru
Comrade
Ωραίος Δημήτρη!!! :D:D:D
Θα το τσεκάρω και επανέρχομαι!

dimfil

Retro Mentor
Comrade
Ωραίος Δημήτρη!!! :D:D:D
Θα το τσεκάρω και επανέρχομαι!

Δώσε λίγο προσοχή στο naming. Αν χρειάζεσαι, πάρε έτοιμα από το link που δίνει ο Πάνος.
Στην επόμενη έκδοση έχω προσθέσει button για εύρεση των παιχνιδιών στο TheGamesDb και στο IGDB, όμως δυστυχώς ακόμα και εκεί δεν υπάρχουν όλα...

Pluto63

Retro Addict
Comrade
Δημήτρη ο Πάνος δίνει ένα cd που μέσα έχει την συλλογή αλλά με άλλη ονοματολογία και σε μορφή .st όχι .msa θέλει λίγη δουλειά. Το arkanoid 2 στον δίσκο 8 των medway σου δουλεύει?

Pluto63

Retro Addict
Comrade
Ένα τελευταίο, η συμβατότητα του hddriver με το asci2stm είναι μηδέν, τα icd και το ειδικό του pperror δουλεύουν καλά, με το τελευταίο firmware δείχνει η συμβατότητα να είναι σχεδόν πλήρης σε κάθε αταρι χωρίς καμία αλλαγή στα pauses. Και να πω την αλήθεια η συμβατότητα του σε καρτες sd είναι πολύ καλύτερη και από το ultrasatan....

dimfil

Retro Mentor
Comrade
Δημήτρη ο Πάνος δίνει ένα cd που μέσα έχει την συλλογή αλλά με άλλη ονοματολογία και σε μορφή .st όχι .msa θέλει λίγη δουλειά. Το arkanoid 2 στον δίσκο 8 των medway σου δουλεύει?

Περίεργο. Δεν είναι ίδιο με αυτό:
Atari ST Collection: 1997 CD-R of menu disks : Alien (Pompey Pirates) : Free Download, Borrow, and Streaming : Internet Archive

Σίγουρα εκεί είναι ΟΚ.

Δεν έχω δοκιμάσει όλα τα CDs! Ναι, βλέπω ότι στο 8ο των Medway δεν παίζει το Arkanoid. Σε άλλο image (έχω τις συλλογές τουλάχιστον από 2-3 φορές την καθεμία...!!!) παίζει κανονικά. Δυστυχώς είναι κάτι που δεν μπορώ να ελέγξω. Δεν φταίει η εφαρμογή αλλά η "πηγή" που προήλθαν τα αρχεία των συλλογών. Φαντάχομαι θα υπάρξουν και άλλα τέτοια προβλήματα ανάλογα με το που κατέβασε ο καθένας τα αρχεία...

dimfil

Retro Mentor
Comrade
Πιστεύω η automation με τους 500 δίσκους της καλύπτει όλα τα καλύτερα για αυτό το μηχάνημα. Και η δουλειά εδώ του exxos θα μπορούσε κάπως να χρησιμοποιηθεί. https://www.exxoshost.co.uk/atari/games/automation/AUTOMATION2015A.htm

Την έχω και αυτή, Αν υπάρχει ζήτηση, προσθέτω υποστήριξη εύκολα.
Ωστόσο, υπάρχουν πολλές εκδόσεις των δισκετών αυτής της ομάδας. Να σκεφτείς ότι σε κάποιο φάκελο έχω συνολικά περίπου 2000 αρχεία με διαφορετικές εκδόσεις των images της Automation! Αδύνατον να τις ελέγξω. Έχω φυσικά και του exxos. Αλλά όπως είπα, δεν γίνεται να τις ελέγξω μία-μία ποιες είναι σωστότερες...
Ωστόσο, θα προσθέσω υποστήριξη και το ποσοστό "επιτυχίας" όμως θα έχει να κάνει και με το που βρήκε τα αρχεία ο καθένας...

Επίσης θα προσθέσω επιλογή για MSA ή ST files...

dimfil

Retro Mentor
Comrade
Ένα τελευταίο, η συμβατότητα του hddriver με το asci2stm είναι μηδέν, τα icd και το ειδικό του pperror δουλεύουν καλά, με το τελευταίο firmware δείχνει η συμβατότητα να είναι σχεδόν πλήρης σε κάθε αταρι χωρίς καμία αλλαγή στα pauses. Και να πω την αλήθεια η συμβατότητα του σε καρτες sd είναι πολύ καλύτερη και από το ultrasatan....

Τα hd images που είχα δώσει σε άλλο thread (εκεί αναφέρεσαι φαντάζομαι) τα έχω αφήσει στην άκρη πλέον γιατί έχω άλλες προτεραιότητες. Αν χρειαστεί, τα ξαναπιάνω για αλλαγές...
Όπως σου είπα, δεν έχω το asci2stm. Με το Ultrasatan πάντως, δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα συμβατότητας με καμία από τις sd μου... Και έχω χρησιμοποιήσει πάρα πολλές!

Pluto63

Retro Addict
Comrade
Περίεργο. Δεν είναι ίδιο με αυτό:
Atari ST Collection: 1997 CD-R of menu disks : Alien (Pompey Pirates) : Free Download, Borrow, and Streaming : Internet Archive

Σίγουρα εκεί είναι ΟΚ.

Δεν έχω δοκιμάσει όλα τα CDs! Ναι, βλέπω ότι στο 8ο των Medway δεν παίζει το Arkanoid. Σε άλλο image (έχω τις συλλογές τουλάχιστον από 2-3 φορές την καθεμία...!!!) παίζει κανονικά. Δυστυχώς είναι κάτι που δεν μπορώ να ελέγξω. Δεν φταίει η εφαρμογή αλλά η "πηγή" που προήλθαν τα αρχεία των συλλογών. Φαντάχομαι θα υπάρξουν και άλλα τέτοια προβλήματα ανάλογα με το που κατέβασε ο καθένας τα αρχεία...
Ήταν για να καταλάβω αν έφταιγε κάτι στο config μου αλλά μάλλον ο packer δεν είναι συμβατός με hatari. Η automation είναι μια standard, δεν έχω το λινκ πρόχειρο θα το ψάξω μετά αλλά εκεί είναι το official που κάνουν και restore στους δίσκους και ψάχνουν τα mia.
Όχι δεν χρειάζεται κάτι στα HD files απλά άμα ένας φτιάξει το acsi2stm να μην τον χρησιμοποιήσει, μια χαρά ο ICD που έδωσες, η για πολύ καλύτερα του pp. Άμα θες να φτιάξεις μια κάποια στιγμή σου έχω πλακετακι.

dimfil

Retro Mentor
Comrade
Ήταν για να καταλάβω αν έφταιγε κάτι στο config μου αλλά μάλλον ο packer δεν είναι συμβατός με hatari. Η automation είναι μια standard, δεν έχω το λινκ πρόχειρο θα το ψάξω μετά αλλά εκεί είναι το official που κάνουν και restore στους δίσκους και ψάχνουν τα mia.
Όχι δεν χρειάζεται κάτι στα HD files απλά άμα ένας φτιάξει το acsi2stm να μην τον χρησιμοποιήσει, μια χαρά ο ICD που έδωσες, η για πολύ καλύτερα του pp. Άμα θες να φτιάξεις μια κάποια στιγμή σου έχω πλακετακι.

Κάτσε, γιατί τελικά το δικό μου config πρέπει να φταίει!
Μου φάνηκε πολύ παράξενο και το είδα με περισσότερη προσοχή. Εγώ έχω ένα hatari config file που χρησιμοποιώ εδώ και πάρα πολύ καιρό. Απλά επειδή δουλεύει, το μεταφέρω όπου χρειάζομαι τον Hatari.
Έκανα και μια δοκιμή χωρίς config, με τις επιλογές (όσες μπορούν να γίνουν τέλος πάντων) περασμένες ως command line options. Εκεί δουλεύει το Medways cd8...!!!
Δεν ξέρω τι συμβαίνει, ούτε και έχω το χρόνο (αλλά και την όρεξη) να τσεκάρω κάθε λεπτομέρεια του config. Αφού λύνεται με τον παραπάνω τρόπο, θα διορθώσω σύντομα το subprocess με πιο πλήρη command line και πλέον θα απλοποιηθεί πολύ το config file.
Θα ενημερώσω εδώ για το σχετικό update ώστε να πάρουν όλοι ενημερωμένη έκδοση. Ίσως να υπάρχουν και με άλλα floppy images παρόμοια προβλήματα που έτσι θα λυθούν.
Το παράξενο είναι βέβαια ότι άλλο αρχείο Medways8 δούλευε χωρίς πρόβλημα. Δεν υπάρχει όμως λόγος να το ψάξω παραπάνω. Αφού βρέθηκε λύση, θα υλοποιηθεί έτσι.

Σε ευχαριστώ για την υπόδειξη του προβλήματος Άκη!
Περίπου 60 downloads μέχρι στιγμής σε Ελλάδα και εξωτερικό, μόνο εσύ μπήκες στον κόπο να ελέγξεις και να δώσεις ένα feedback...

Εδώ είναι, http://www.homecomputerworld.com/automationsite1.html
Άμα βάλεις υποστήριξη χρησιμοποίησε αυτό το site για στάνταρ είναι όλοι δοκιμασμένες οι δισκέτες.

Όσον αφορά τα Automation disks, ναι, τα έχω (και) από το link που δίνεις. Σύντομα θα προστεθούν.

XLV2K

Retro Starter
Ωραία καλούδια στα links, υπάρχει και τίποτα άλλο; Για τους νέοπες στο ST που δεν γνώριζαν καν ότι υπήρχαν τέτοια compilations.

dimfil

Retro Mentor
Comrade
Υπήρξε εξαιρετικό ενδιαφέρον που δεν το περίμενα, ειδικά από εξωτερικό!
Συνεπώς, δημιούργησα το πρώτο official release ώστε να βρίσκουν όλοι την ίδια έκδοση στο ίδιο σημείο.

Μπορείτε πλέον λοιπόν να κατεβάζετε έτοιμο πακετάκι precompiled από το πεδίο Releases στο GitHub repo του project.
Η έκδοση v1.0 δουλεύει απροβλημάτιστα σε Win7 x86 και πάνω και θα προσπαθήσω να παραμείνει έτσι, εκτός αν υπάρξει σοβαρός λόγος για τον οποίο θα πρέπει να αλλάξουν αυτές οι απαιτήσεις.