E D G E

ErrorFlynn

Retro Member
Reaction score
359
Τώρα που έχω αρχίσει και τακτοποιώ το έντυπο κομμάτι της συλλογής μου βρήκα το κουράγιο να ταξινομήσω τα καλά φυλαγμένα εδώ και χρόνια
EDGE περιοδικά που αγόραζα ανελλιπώς από το 1997 μέχρι και το 2008. Πιτσιρικάς τότε μου είχε κάνει τόσο εντύπωση σε σχέση με τα υπόλοιπα
έντυπα της εποχής, η ποιότητα του χαρτιού, η γραφιστική αντιμετώπιση του όλου περιοδικού, ο τρόπος παρουσίασης και γραφής, τα υπέροχα
εξώφυλλα που ήταν το σήμα κατατεθέν του EDGE. Σιγά σιγά άρχισα να χάνω το ενδιαφέρον μου όμως καθώς είχα την αίσθηση πως όλο και περισσότερο
τους ενδιέφερε το art direction και μια κάπως σνομπ μπορώ να πω κατάσταση απέναντι στα πράγματα και έτσι σταμάτησα να τα αγοράζω.

Τώρα λοιπόν που σιγά σιγά τα ανεβάζω στα ράφια της βιβλιοθήκης εκεί ανάμεσα σε άλλα βιβλία που έχουν σχέση με το αγαπημένο (σε κάποιους από εμάς σπορ) και πάλι δε μπορώ να μη θαυμάσω πόσο άξια στέκουν ακόμη και σήμερα κάποιες αισθητικές προτάσεις που πολύ τολμηρά υιοθετούσαν στα εξώφυλλα.

(οι στοίβες στη φωτογραφία δεν δείχνουν κάποια πραγματικά μοναδικά εξώφυλλα. Είναι στοιβαγμένα κατά έτη για να με βοηθήσουν στο "στήσιμο").

Το μόνο σίγουρο είναι πως μέσα από το EDGE και την αρκετά δύσκολη γλώσσα που χρησιμοποιούσε έμαθα πολύ καλύτερα αγγλικά . . . :)

Attachments

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998
Τα έχω όλα, αποθηκευμένα (σκαναρισμένα) από το πάλαι ποτέ Underground Gamer πριν το φάει η μαρμάγκα. Ποιοτικότατο έντυπο

Leon

Retro Enthusiast
Reaction score
1,602
To Edge το αγόραζα και εγώ για πολλά χρόνια. Την δεκαετία του '90 ήταν μακράν το καλύτερο περιοδικό για video games της Αγγλίας αφού όλα τα υπόλοιπα ήταν πολύ παιδικά και τελείως ανώριμα. Το Edge ήταν το μοναδικό που έπαιρνε σοβαρά το gaming και την κουλτούρα του ενώ είχε φιλοξενήσει και σημαντικούς game designers που είχαν στήλη (πχ τον μεγάλο Chris Crawford). Φυσικά η μεγαλύτερη δύναμη του ήταν το cutting edge (pun intended) graphic design και αυτό με είχε ωθήσει να αγοράσω το πρώτο τεύχος του και από τότε το έπαιρνα ανελλιπώς. Με τον "σνομπισμό" του Edge συντάσσομαι πλήρως αλλά είχε κάποια άλλα κακώς κείμενα και με την πάροδο του χρόνου έχασε την αξιοπιστία του. Είχε γίνει κάποια στιγμή μια ιστορία που παραιτήθηκαν κάποιοι συντάκτες. O Redeye το 2003 είχε γράψει κατά της Rockstar γιατί προωθούσε τα παιχνίδια της που ήταν 18+ μέσω περιοδικών που προορίζονταν για ανήλικους, και ένα από αυτά ήταν της Future Publishing οπότε έγινε χαμός. Ο αρχισυντάκτης αρνήθηκε να αποσύρει το άρθρο και παραιτήθηκε μαζί με τον Ste Curran (τον Redeye) και κάποιους άλλους συντάκτες.

Από εκεί και πέρα νομίζω το Edge πήρε την κατιούσα και έγινε άλλο ένα περιοδικό, πάλι σοβαρότερο από τον ανταγωνισμό αλλά είχε χάσει πλέον το "edge" του. Κάτι αυτό, κάτι o πλούτος πληροφοριών που υπήρχαν στο internet αλλά και κυρίως η μεταστροφή μου στο retro gaming με οδήγησαν και εμένα να σταματήσω να το αγοράζω.

ErrorFlynn

Retro Member
Reaction score
359
Γιώργο, για ένα κλάσμα κόλλησα στο "κόμμα" που έβαλες μετά από το "τα έχω όλα" (!) ... αργότερα ξεμπλόκαρα.

Leon, πολύ ωραίες πληροφορίες ! Δε γνώριζα τίποτα από όλα αυτά αλλά συνθέτουν σίγουρα μια εικόνα που σιγά σιγά
είχα και γω σαν αίσθηση χωρίς να γνωρίζω και ποιο απτά αίτια...