What's new
iamretro

Wow! It seems you have yet to create an account with us! Needless to say, you have to register in order to get the full "iamretro" experience! You will then be able to create your own topics, reply to posts and be an active member of the MOST prolific community in Greece (even further than that, but we're being modest for now). So don't delay! REGISTER!

EXERION Arcade Cabinet

ErrorFlynn

Retro Member
Comrade
Χαιρετώ την παρέα.

Πριν από τρεις μήνες είχα πάει ένα ταξίδι στην Κύπρο. Η Κύπρος είναι ένας τόπος όπου είχα κάνει το μεγαλύτερο
κομμάτι της στρατιωτικής μου θητείας πριν από 24 χρόνια. Από την εποχή που ήμουν φαντάρος μέχρι και το πρόσφατο
παρελθόν όπου και την επισκέφτηκα ξανά δεν είχα πάει ποτέ στο ενδιάμεσο.

Έμεινα στη Λευκωσία. Μια Λευκωσία αγνώριστη δυστυχώς προς το πολύ χειρότερο.

Αφού ξεπέρασα το αρχικό σοκ και άρχισα να βολτάρω λίγο πιο άνετα βρέθηκα μπροστά σε μια ευχάριστη έκπληξη.

Σαββατόβραδο και περπατώ στο κέντρο της παλιά πόλης, εκεί όπου έμενα σε φιλικό σπίτι.
Λίγο πιο μπροστά πήγαινε μια φίλη που ταξιδέψαμε μαζί. Κάποια στιγμή γυρνά και μου λέει κάτι σε στυλ
"να σου πω, έλα λίγο προς τα εδώ" με χαμόγελο πονηρό.

Φτάνω στο γωνιακό κατάστημα όπου είχε σταθεί μπροστά αλλά εγώ ήδη από μακρυά είχα καταλάβει.

Κοντά στις 30 arcade καμπίνες μέσα. Δυο τρείς αναμμένες να παίζουν φωτίζοντας ζεστά το υπόλοιπο
σκοτεινό κατάστημα με το φως από τις crt οθόνες τους.

Το μάτι μου έπεσε αμέσως σε μια όρθια καμπίνα που σίγουρα είχε ξεμείνει από το 80 γιατί οι περισσότερες ήταν νανάκια.
Τεράστια, πλατιά, και σούπερ ρετρό στο σχέδιο της. Η μαρκίζα της αλλαγμένη σε κάτι πολύ πιο σύγχρονο μιας και μέσα
στη διαδρομή των χρόνων θα είχε διάφορες χρήσεις ίσως ακόμη και σε φρουτάκια, αν και η διάταξη του πάνελ
παρέπεμπαν επίσης σε παιχνίδια της δεκαετίας του 80 όπου ένας μοχλός και δυο κουμπιά
ήταν υπεραρκετά για τις ανάγκες των παιχνιδιών της εποχής.

Έμεινα να κοιτώ λίγο σαν χαζός τη βιτρίνα και προσπαθούσα να καταλάβω πως θα έρθω σε επαφή να μάθω πληροφορίες.
Σημείωση πως ήμουν στην Κύπρο από Πέμπτη, το μαγαζί αυτό ήταν στον ίδιο δρόμο (!) που έμενα και το πήρα χαμπάρι Σάββατο βράδυ.
Μεσολαβούσε Κυριακή όπου τα πάντα είναι κλειστά και τη Δευτέρα στις 8 πετούσα για επιστροφή στην Αθήνα.

Ο ιδιοκτήτης είχε αφήσει ένα χαρτί κολλημένο με τηλέφωνα επικοινωνίας.

Τον κάλεσα επί τόπου και δε το σήκωνε. Ξανά και ξανά.
Κάποια στιγμή τον βρήκα στο τηλέφωνο. Ένας συμπαθέστατος κύριος στην γραμμή, του εξήγησα και δώσαμε
ραντεβού για την επομένη να έρθει να ανοίξει να δω αν κάτι με ενδιαφέρει.

Τα υπόλοιπα πήραν τον δρόμο τους. Συμφωνήσαμε σε μια σχετικά "λογική" τιμή, τον πλήρωσα και το κομμάτι
της μεταφοράς το ανέλαβε να το δρομολογήσει ο φίλος που με φιλοξενούσε.

Δυστυχώς στην πορεία τα μεταφορικά ήταν περισσότερα από την αγορά και εγώ άρχιζα να βρίζω τον εαυτό μου
για ακόμη μια φορά που ο ενθουσιασμός μου με παρασύρει σε καταστάσεις που δεν έχουν λογική.

Είχε γίνει όμως η όλη ιστορία, δεν είχε νόημα να το ψειρίζω περισσότερο. Ας μου γίνει μάθημα (που δε θα μου γίνει).

Ο καιρός πέρασε, η πανδημία εξαπλώθηκε και εν μέσω όλης αυτής της δυσάρεστης κατάστασης μου παρέδωσαν
κατόπιν συνεννόησης την καμπίνα. Η συσκευασία είχε γίνει με προσοχή, ξέχασα να αναφέρω πως η καμπίνα για τα
χρόνια της ήταν σε εξαιρετικά καλή κατάσταση - οκ με τις ανάλογες μικροφθορές - αλλά πιστεύω πως όλα αυτά τα χρόνια
ήταν σε μέρος σκιερό και στεγνό.

Η αγορά που έκανα αφορούσε μόνο το κομμάτι της καμπίνας. Χωρίς οθόνη, χωρίς παιχνίδι.
Θα ήταν πολύ πιο βαριά, το κόστος μεταφοράς θα ήταν σίγουρα πολύ μεγαλύτερο.

Όμως οθόνη είχα στο σπίτι μια έξτρα και όσο για το παιχνίδι που θα έτρεχε μέσα αυτό ήταν
ήδη προαποφασισμένο από το βράδυ του Σαββάτου που την είδα πρώτη φορά.

Όχι emulation, όχι πολλά παιχνίδια κλπ. Μόνο το Exerion.

Μετά από το αρκετά μεγάλο εισαγωγικό κείμενο μπορώ να περάσω και ζουμί της υπόθεσης σιγά σιγά
αλλά πριν προχωρήσω πρέπει να πω ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ στον Γιώργο / geoanas και στον Μάνο / sly*m για τη βοήθεια
και σε προηγούμενα πρότζεκτ αλλά και στο συγκεκριμένο που ήδη με βοηθούν και με το παραπάνω θεωρητικά αλλά και εμπράκτως όταν θέλω συμβουλές, οδηγίες αλλά και με δική τους προσωπική δουλειά σε μονοπάτια που δε γνωρίζω καθόλου.
Περισσότερα και για αυτά όμως καθ' οδόν.

Last edited:

ErrorFlynn

Retro Member
Comrade
Στη πρώτη φωτογραφία αριστερά είναι η καμπίνα το βράδυ που έμεινα να τη χαζεύω. Δίπλα πλέον στο σπίτι μου αφού έχω αρχίσει σιγά σιγά
να την καθαρίζω και να αφαιρώ ότι μπορεί να θεωρηθεί περιττό. Όχι ιδιαίτερα πολλά πράγματα. Όπως προείπα και πιο πάνω
είναι σε πολύ καλή κατάσταση όπως επίσης μου έχει κάνει εντύπωση και η ποιότητα κατασκευής της. Δε ξέρω αν είναι Κυπριακής
κατασκευής αλλά είναι ότι καλύτερο έχω συναντήσει όλα τα χρόνια που έχω πέσει πάνω σε διάφορες καμπίνες. Επίσης δε θα χρειαστεί ιδιαίτερα
πολλές επεμβάσεις από τη μεριά μου. Όχι βαψίματα, το control panel είναι τέλειο όπως έχει κλπ. Κάποια μικρο αισθητικές επεμβάσεις αλλά σε αυτά θα περάσω σιγά σιγά.

19498

Δεύτερη φωτογραφία με το πολύ ωραίο ηχειάκι στο κέντρο ψηλά, τη μαρκίζα όπου έπαιρνε λάμπα φθορισμού και το cp ανοιχτό.

19499

Κοιτάξτε ρε παιδιά τι ωραίο bezel έχει ... δυστυχώς πάνω δεξιά (δε φαίνεται στη φωτογραφία) έχει μια καλούτσικη φθορά το αυτοκόλλητο
αλλά δε με πειράζει και τόσο . ΟΚ κουβαλάει και μια ιστορία και ταλαιπωρία μαζί. Φωνάζει από μακρυά 80's !

Η πίσω πόρτα είχε κάτι ψηλά που θα τα επισκευάσω, δεν είναι τίποτα το σημαντικό καθώς επίσης θα βαφτεί βέβαια.
Οι άλλες δυο φωτογραφίες είναι απλά το εσωτερικό της. Πολύ καθαρή πραγματκά.
Προσέξτε επίσης στην πάνω δεξιά φωτογραφία αυτό το στέλεχος που μοιάζει με σταυρό.
Προσπαθούσα να καταλάβω τι είναι μιας και δεν είχε τύχει να το συναντήσω ξανά.
Τελικά είναι ένας γρήγορος και απλός τρόπος να στερεώνεις επάνω την όποια πλακέτα θέλεις να έχεις χωρίς βιδώματα κλπ.
Δεν είχε τύχει να το συναντήσω ξανά.

19500

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Comrade
Είμαι πολύ τυχερός που παρακολουθώ το project από την γέννηση του και υπόσχομαι ότι θα κάνω το καλύτερο προσφέροντας όποια δυνατή βοήθεια μπορώ για να την ανακατασκευάσουμε στο παιχνίδι των ονείρων μας...το EXERION!

Θα ήθελα να γράψω σελίδες επί σελίδων αλλά αντ' αυτού επιφυλάσσομαι για τα καλύτερα. :)

Παρά το κόστος και την ταλαιπωρία, γνωρίζω τις καλλιτεχνικές και δημιουργικές σου ικανότητες. Είμαι απόλυτα σίγουρος ότι το τελικό αποτέλεσμα θα ξεπεράσει τις προσδοκίες μας και το αυθεντικό EXERION θα καθίσει ως βασιλιάς (που είναι άλλωστε) πάνω σε "θρόνο" που του αξίζει.

Θα τα καταφέρεις, θα βοηθήσουμε, και το project θα καρφιτσωθεί...αλλά είπαμε...περισσότερα στην πορεία :)

sly*m

Retro Addict
Comrade
Βασίλη μην το σκέφτεσαι, ότι θες να το ζητάς και αν μπορούμε, εγώ και ο Γιώργος, θα τα λύνουμε τα θέματα που βρίσκεις δύσκολα. Η καμπίνα είναι πανέμορφη!

Ανυπομονώ να παίξω exerion hardware! :love: (ωχ ξέχασα, είμαστε σε καραντίνα γμτ...)

ErrorFlynn

Retro Member
Comrade
Τέσσερις μεγάλες μεταλλικές γωνίες με ενίσχυση στις 90 μοίρες είναι μια χαρά για κάτσει πάνω η οθόνη.
Απλά οι δυο επάνω γωνίες χρειάστηκε να κοπούν διαγώνια (αριστερή επάνω φωτό) για να ταιριάξουν σωστά.
Τρύπημα σε νέο σημείο τους και με βίδες η οθόνη είναι ακλόνητη πλέον.

19501

Το επόμενο κομμάτι που ήθελε μια φροντίδα είναι το κενό ανάμεσα στην οθόνη και στο γυάλινο bezel. Ποτέ δε μου άρεσε που κοιτώντας από πάνω καθώς παίζεις σε κάποιες καμπίνες να βλέπεις δεξιά και αριστερά της οθόνης. Στις άλλες δυο που έχω στην κατοχή μου έχω μια πλαστική μάσκα που καλύπτει τα όποια κενά. Εδώ όμως δεν είχα κάτι αντίστοιχο οπότε έπρεπε να αυτοσχεδιάσω. Σε μακετόχαρτο πάχους 1 εκ χάραξα το σχέδιο και μετά ήταν πολύ εύκολο να το κόψω με κοπίδι. Ταίριαξε γάντι. Βοήθησε πολύ το γεγονός πως είχα ήδη τις άλλες μάσκες που μου έδωσαν ακριβείς διαστάσεις.

19502

Ένα καλό βάψιμο με μαύρο ματ χρώμα και είναι έτοιμο. Μαζί με το bezel από πάνω είναι κούκλα.

19504

Σειρά πήρε το φως της μαρκίζας. ¨Έβγαλα τελείως τις παλιές αναμονές και έβαλα ένα ωραιότατο σκαφάκι με led φωτιστικό σώμα. Αφού πέρασα κανένα δίωρο να καταλάβω για ποιο λόγο δε ανάβει και "έπρηξα" και λίγο τον Μάνο με βιντεοκλήσεις αποφάσισα να αντικαταστήσω το φις που ήταν Κυπριακού/Αγγλικού τύπου με ένα δικό μας και μου έκανε τη χάρη τελικά. Ευτυχώς ήταν η πιο απλή εκδοχή γιατί αν χρειαζόταν να αντικαταστήσω τίποτα άλλο θα γελούσαν και οι πέτρες.

19505

Αυτές είναι οι εξελίξεις μέχρι τώρα . . . Σήμερα έχει σειρά να βιδώσω πάνω το σασί και να δω αν ανάβει κανονικά η οθόνη.
Οτιδήποτε νέο προκύπτει θα ενημερώνω καταλλήλως.
:)

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Comrade
Λοιπόν όσο ο Βασίλης ασχολείται με το εξωτερικό case εφελκύοντας την προσοχή και προκαλώντας τον απόλυτο σεβασμό, τουλάχιστον σε μένα, εγώ "γαργαλεύω" την πλακέτα.

Έχουμε να κάνουμε με έκδοση bootleg. Δυστυχώς, το συγκεκριμένο τυγχάνει βαρέως πάσχον από θανατικό και βαριά κατάρα.

Δυο είναι τα συμπτώματα της νόσου:

- Λάθος χρώματα στα sprites
- Ανύπαρκτα background graphics με character και sprite glitches σε συγκεκριμένα σημεία επί της οθόνης. Αντί για τα πανέμορφα ψευδό 3D backgrounds, έχουμε ένα μουντό γκρι χρώμα και η δράση διαδραματίζεται παντελώς αλλοπρόσαλλα. Κάτι σαν το κεμπάπ σόγιας. Άλλο περιμένεις και άλλο σου βγαίνει.

Εδώ και κάμποσο καιρό ξεκίνησε η θεραπεία. Θα πάρει χρόνο. Οι κινήσεις πρέπει να είναι μελετημένες και ο τεχνίτης σε ήρεμη διάθεση. Ελπίζω η πορεία να μας βγάλει σε απάνεμο λιμάνι.

(Ευπροσήγορο και ελπιδοφόρο mode: ON
Και να μην μας βγάλει βρε Βασίλη, μην στεναχωριέσαι. Είσαι πραγματικός φίλος, είσαι καλλιτέχνης, είσαι μερακλής και δεν θα σε αφήσω έτσι! Άσε που ο Μάνος περιμένει καρτερικά να παίξει στο real thing! ...και σε τι μηχάνημα, ε; ;)
Ευπροσήγορο και ελπιδοφόρο mode: OFF
)

Αυτά όμως τ' αφήνω γι αργότερα. Τώρα λίγο από "ψητό"

Πρώτα από όλα ένα καλό...πολύ καλό...αηδιαστικά καλό...εκνευριστικά καλό και εις βάθος καθάρισμα. Ακολουθεί σκληρό pr0n με την πλακέτα να βρίσκεται ξαπλωμένη πάνω σε ροζ πετσέτα και να απολαμβάνει τρίψιμο και πεντικιούρ των άκρων (pins) με οινόπνευμα (που είναι και αντισηπτικό!)

19509

Όπως βλέπετε, όλοι οι κάτοικοι των βάσεων πήραν δρόμο για να δούμε τι συμβαίνει από κάτω. Αφού μαρκάρισα τις eproms και τις color proms, ως άλλος γελαδάρης που μαρκάρει το κοπάδι, μόνο και μόνο για να διευκολύνω την επανατοποθέτηση τους (κυρίως των color proms) το κουβάρι του μυστήριου των χαμένων χρωμάτων και των εξαφανισμένων backgrounds άρχισε να ξετυλίγεται μπροστά στα μάτια μου...

19510

Απλωμένα όλα τους σαν τραχανάς σφυρίζουν αδιάφορα μέχρι που αρχίζουν τα διαφαίνονται τα σημάδια της υπέρχρησης και του βασανισμού που υπόκεινται όλες οι πλακέτες arcade κατά τον σχετικά σύντομο μα κερδοφόρο χρόνο ζωής τους. Όλα προς τέρψιν των παικτών και των αδηφάγων κερματοφάγων...

19511

Τούτες το 'χουν συνήθειο να λειτουργούν σε υψηλές θερμοκρασίας, και όταν λέμε υψηλές, το εννοούμε. Ο υψηλός πυρετός τους είναι συνακόλουθο της ακόρεστης πείνας τους για ρεύμα...για ζωντανά ηλεκτρόνια. Άναψε - σβήσε και συστολή - διαστολή και ο ακρωτηριασμός μετά από τόσα χρόνια είναι δυστυχώς αναπόφευκτος.

Αφού λοιπόν κατά την εξαγωγή τους συμπεριφέρθηκαν σαν κάποιος αόρατος καταφερτζής - φαρσέρ να τις είχε ηλεκτροκολήσει επάνω στις μεταλλικές τους βάσεις, με χρήση βρόμας και φωτιάς, γελώντας πονηρά και κλείνοντας το μάτι, μια από αυτές μου έδειξε με μεγάλο πόνο τα σημάδια της κατάχρησης και τα βάσανα της πολυτάραχης ζωής της.

19513

Η βάσανος με αυτές είναι ότι προγραμματίζονται μόνο για μια φορά, είναι σπάνιες και δυσεύρετες και αν κανείς είναι τυχερός και τις βρει κενές New Old Stock) τότε θα πρέπει να διαθέτει τον ανάλογο εξοπλισμό. Ευτυχώς έχω τουλάχιστον δυο full sets, πλήρως λειτουργικές και ετοιμοπόλεμες.

Εντάξει; Πάμε παρακάτω και ας δούμε τι άλλο θα ανακαλύψουμε στο ταξίδι για την απόλυτη ευτυχία ;)

(Συνεχίζεται με υπομονή και πείσμα ... :) )

ErrorFlynn

Retro Member
Comrade
!!!

Καταλαβαίνω από τα συμφραζόμενα ότι η πλακέτα είναι σε τρομερά ευπαθή και δεινή κατάσταση.
Τι να πω ; Σε ευχαριστώ πολύ για όλη τη καλή διάθεση αλλά και για τον προσωπικό χρόνο που επενδύεις.
Δεν είναι αυτονόητα όλα αυτά και το εκτιμώ απεριόριστα.

Να δω όταν με το καλό τελειώσεις και έρθει αυτό το μπουμπούκι σπίτι του με τι μούτρα θα το βάλω μέσα στη καμπίνα η οποία ναι μεν καθαρή,
αλλά από καλωδιώσεις είναι μια προχειρότητα, μέσα στη βρωμιά από τα χρόνια και ένας αχταρμάς δε. Αν ήταν στο χέρι μου θα τα ξήλωνα (σχεδόν) όλα απλά για να τα ξανά βάλω με μια τάξη καθώς και θα τα καθάριζα. Έχω βαρεθεί να λέω πως είμαι σούπερ άσχετος όμως και έτσι θα μείνουν όπως έχουν γιατί απλά θα κάνω ζημιά αν τα ακουμπήσω. Με συγχωρείς για αυτό Γιώργο.

Τώρα στα νέα της δικής μου πορείας ...

Εχθές είχα μια longplay βιντεοκλήση με τον ήρωα Νο2 δηλαδή τον Μάνο.
Ήταν και λίγο κωμωδία ώρες ώρες με το ένα χέρι στο iPad, με το άλλο να δείχνω στον Μάνο και να προσπαθεί
ο άνθρωπος να με καθοδηγεί, να αφήνω κάτω το iPad, να πιάνω το πολύμετρο, να μη τα καταφέρνω, να βρίζω κλπ.

Όμως, στο τέλος βγάλαμε άκρη και άναψε η οθόνη κανονικά, και το rotation της εικόνα πήγε στη θέση του και γενικά όλα καλά...
Έβαλα πάνω και ένα Tetris για να δω ότι παίζει σωστά σαν οθόνη, δε χάνει φόκους κλπ (αν και vertical παιχνίδι) και είμαι κομπλέ.

Σήμερα έκατσα και φρεσκάρισα τα μαύρα κομμάτια της καμπίνας και τα έβαψα.
Κάνω κάποιες σκέψεις μήπως της αλλάξω χρώμα γενικότερα αλλά μου αρέσει και αυτό της "σημύδας" που έχει.
Είναι μέρος του ρετρό της φάσης της. Δε νομίζω να κάνω κάτι στη τελική. Κάποιες δοκιμές χρωματικές με
photoshop δε μου άρεσαν καθόλου σε σχέση με το πως είναι τώρα αλλά ήθελα να σιγουρευτώ.
Ουσιαστικά στη φάση που βρισκόμαστε με τα καταστήματα κλειστά κλπ έχω κάνει ότι μπορούσα να κάνω.
Έβαλα και την προσωρινή μαρκίζα επάνω που είχε για να μη βλέπω απλά μια γυμνή λάμπα και τώρα περιμένω έναν φίλο που έχει τυπογραφείο,
σήμερα αύριο να πάει στο μαγαζί του και να μου τυπώσει τα πλαϊνά αυτοκόλλητα και τη μαρκίζα τη σωστή.

Μέχρι τότε δυο φωτογραφίες... μια πραγματική στην κατάσταση που την άφησα σήμερα και μια augmented . . .

19519

ErrorFlynn

Retro Member
Comrade
Καλησπέρα παιδιά και Χρόνια Πολλά για τις μέρες που διανύουμε.

Στη τροχιά του Exerion τα νέα έχουν ως εξής.

Τα αυτοκόλλητα καλώς εχόντων των πραγμάτων θα τα πάρω την Τρίτη τελικά οπότε αυτό πήγε λίγο πίσω.

Εχθές έπιασα και έλυσα το joystick το καθάρισα και "διόρθωσα" λίγο το ελατήριό του που ήταν αρκετά χαλαρό
και γενικά η αίσθηση του μοχλού ήταν πολύ μπόσικη. Πλέον είναι τρομερά βελτιωμένο αλλά πιστεύω με ένα καινούργιο
σκληρό ελατήριο θα είναι εξαιρετικό. Επίσης αντικατέστησα όλα τα πολύχρωμα κουμπιά που είχε και που προσωπικά
τα βρίσκω φλύαρα με αντίστοιχα leaf όλα κόκκινα.

Περνάω σε πιο ενδιαφέροντες καταστάσεις όμως...

Πριν από μέρες είχα φτιάξει μια μάσκα για να μη βλέπω γύρω γύρω από την οθόνη.
Είχα ανεβάσει και σχετικό υλικό. Σκεφτόμουν πως αυτό δε με ικανοποιούσε βλέποντας
αντίστοιχα πλαστικά bezel της εποχής τα οποία έδιναν και ένα βάθος. Εδώ αυτό δε το είχα.
Όμως το ήθελα.

Μετρήσεις και κόντρα μετρήσεις. Μακετόχαρτο του μισού εκατοστού αυτή τη φορά και έφτιαξα μια μάσκα
που θα μεσολαβεί κατά ύψος αυτή τη φορά ανάμεσα σε οθόνη και στο γυάλινο bezel που έχει η καμπίνα.

Κάτω δεξιά η μάσκα όταν την συναρμολόγησα στο γραφείο μου, αριστερά κάτω απλά ακουμπησμένη
πάνω στην οθόνη και η τελευταία φωτογραφία στην κορυφή με το γυαλί και το μόνιτορ αναμμένο.
Αν και πολύ σκοτεινή η εικόνα βλέπετε πως πλέον υπάρχει μια αίσθηση κουτιού με βάθος...
Αυτό ήταν που επεδίωκα.
Ήταν όμως μόνο αυτό ; Χμμμμ . . .

19533

Από κάπου θυμόμουν πως είχα κρατήσει μια εικόνα ενός bezel που κάποιος είχε φτιάξει για το Exerion
μάλλον για χρήση σε κάποιο user interface από κάποιον emulator.

Γιατί να μη τη χρησιμοποιήσω λοιπόν σκέφτηκα να το ντύσω με το ωραιότατο αυτό θέμα και να πάρει και μια έξτρα πινελιά
η καμπίνα όταν είναι σβηστή. Όταν ανάψει είναι άλλη ιστορία, θα το δούμε παρακάτω.

¨Έπιασα photoshop και έκανα σε αντίστοιχες λωρίδες σαν αυτές που είχα κόψει το μακετόχαρτο για να μοντάρω στη μάσκα
την εικόνα που είχα. Αυτό αποδείχτηκε αρκετό ζόρικο καθώς η εικόνα είχε σχεδιαστεί για μια επίπεδη επιφάνεια.
Εγώ εδώ πλέον είχα γυρίσματα στις γωνίες αρκετά και μάλιστα με διαφορά ύψους στα χαρτόνια μου αφού,
τα μεγάλα κομμάτι έχουν ύψος 7,5 εκ και οι τέσσερις γωνίες 9 εκ ύψος. Τα σχέδια δε μου έβγαιναν σωστά με αποτέλεσμα
να μη μπορούν να συνεχίσουν γύρω γύρω. Δεν είχα άλλη επιλογή. Αφού έκοψα εκεί που ήθελα στο Photoshop ότι δε προέκυπτε
σωστά σαν αναλογία το ξανασχεδίασα από την αρχή ώστε όταν πάει και "φιλάει" στο διπλανό κομμάτι να υπάρχει συνέχεια.

Κάτω αριστερά της φωτογραφίας ένα απλό παράδειγμα αυτού που λέω.
Πάνω αριστερά αφού έχω διορθώσει τα λάθη και προσθέσει δικά μου μικροστοιχεία για να είσαι σωστό.
Κάτω δεξιά όλα τα κομμάτια έτοιμα προς τύπωμα.

19534

Μερικές φωτογραφίες αφού έκοψα και κόλλησα τα κομμάτια προσεχτικά στη μαύρη μάσκα...

Κάπως καλύτερα τα πράγματα . . . :)

19535

Το γρηγορότερο που μπορούσα με το που στέγνωσαν όλα σωστά πήγα να δοκιμάσω να δω τι έχει γίνει...

Όταν ανάβει το crt και φωτίζει γύρω γύρω με το ωραίο του ζεστό φως η μάσκα παίρνει μια άλλη ζωή και γίνεται κάτι μαγικό.
Σαν μια μικρή μακέτα που στο κέντρο της υπάρχει κάτι ζωντανό . . .

19536

Νομίζω πως οι φωτογραφίες δίνουν την αίσθηση αυτού που λέω αν και από κοντά είναι ακόμη ωραιότερο.
Μένει μόνο να φιξάρω κάπως τη μάσκα στη θέση της ώστε να μπορεί να βγει και να μπεί αν χρειαστεί.

Τώρα στην αναμονή για τα αυτοκόλλητα . . .

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Comrade
EXERION είναι!!! Θέλει και ρώτημα? ;):cool::love:

Αφού λοιπόν είσαι τόσο μερακλής και καλλιτέχνης, να και η δική μου πρόοδος!

19537

Μην ανησυχείς για το score και τους χαρακτήρες! Η τηλεόραση φταίει που δεν μπορώ να ρυθμίσω στην αντίστοιχη ανάλυση του παιχνιδιού!

Χε!Χε!Χε! Μου έβγαλε την πίστη το άθλιο αλλά ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ!!!

Μένει λίγο "πιτυρίδα" για θεραπεία (τα κόκκινα τετράγωνα δίπλα από τους χαρακτήρες) και κάτι άλλες παπαρίτσες μέσα στο παιχνίδι (κάτι σφαιρούλες που μένουν κολλημένες αλλά έχουν γνώσιν οι φύλακες! Χα!Χα!Χα!Χα!)

19538

Περί το 60% των eproms και color proms ήταν για τον κάδο

Κοίτα και αυτήν την sexy πόζα!

19539

Η δεξιά (άνευ plexi) όπως την βλέπεις, είναι η δική σου.

HINT:
Όταν προσπαθείς να κάνεις debug ένα board και διαθέτεις ήδη ένα 100% working, τότε η διαδικασία γίνεται περίπατος στο πάρκο!:)

Εδώ είναι η δική σου, με τις 100% working roms, μεταμοσχευμένες από την δική μου (κατά την διαδικασία αποκατάστασης)

19540

Έχει λίγη καλή δουλίτσα ακόμη, αλλά όπως καταλαβαίνεις είμαστε σε πολύ καλό δρόμο!!!

Να και 1-2 ακόμη. 'Εεεετσι για να γουστάρεις περισσότερο! ;)

19541

19542

Background - sprites - χρώματα...Όλα στην πένα! :)

(Συνεχίζεται με περισσότερο sex ...κατά τις επόμενες μέρες ή όταν έχω άπλα χρόνου και πνευματική "ευκοιλιότητα" !!! :lol::lol::lol:)

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Comrade
Πάνω στον ενθουσιασμό μου παρέλειψα να προσθέσω ότι δεν ακούγεται καθόλου ο ήχος. Θα γίνει και αυτό :)

Το πρόβλημα της "πιτυρίδας" μάλλον οφείλεται σε κάποια ψυχρή κόλληση (ή track) γιατί με λίγο "κούνημα" και "ζούληγμα", εξαφανίζεται

Αφτά προς το παρόν! :sneaky:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Comrade
Βάζω λίγες ακόμη φωτογραφίες του "προβλήματος" και της "φαναρτζοδουλειάς"

Πλύσιμο σε αλκοόλ...

19543

19544

Τρίψιμο Pins...

19545

Γυάλισμα...

19546

Αυτή ήταν η πρώτη! Από τις 5, οι 4 πήγαν κουβά. Δυστυχώς εδώ βλέπουμε τις απώλειες :(

19547

Οι αντικαταστάτριες, έτοιμες να πάρουν την θέση τους...

19548

Η τοποθέτηση ήταν απόλυτα επιτυχής και πλέον ένα πεντακάθαρο set φιλοξενείται στην πλακέτα.

Αλλά και στις eproms είχαμε οξείδωση (Το μαύρο πλαίσιο δείχνει τα "καθαρά" pins, με τα υπόλοιπα να βρίσκονται στην φάση της διαδικασίας)

19549

Νομίζω ότι η διαφορά είναι εμφανής. ;)

Τέλος για σήμερα και από μέρους μου. Αύριο λοιπόν με το καλό, θα "διαβάσω" τις eproms και θα ταυτοποιηθούν με το known working MAME set και οι προβληματικές θα επανεγγραφούν...Stay Tuned!

(HINT: Σε όλες μου τις arcade πλακέτες το έχω σε καλό να διαβάζω τις eproms, να συγκρίνω τα MAME crcs και να κολλάω αυτοκόλλητο με την κατά MAME ονομασία, "χαρτογραφώντας" έτσι την θέση τους πάνω στο pcb. Έτσι μου είναι πολύ εύκολο να τις επανατοποθετώ ή να γράφω προβληματικές από άλλες παρόμοιες πλακέτες χωρίς να χάνω τον μπούσουλα)

ErrorFlynn

Retro Member
Comrade
Α ρε συ Γιώργο... δε ξέρω πραγματικά πως να σε ευχαριστήσω.

Το Exerion ήταν ένα παιχνίδι που όταν ήμουν κοντά στα 10 ένας μπάρμπας της παραδίπλα γειτονιάς ο οποίος δεν είχε καν
μαγαζί arcade παρά ένα ισόγειο κοινό κατάστημα που είχε βάψει απλά τα τζάμια απ' έξω άσπρα, είχε βάλει μέσα 5-6 μηχανήματα
ανάμεσα σε αυτά και το Exerion. Πάντα στη ζούλα, πάντα με τον φόβο αν θα με δεις κανείς πήγαινα και χτυπούσα το τζάμι
( δε θυμάμαι ήμουν μόνος ή με παρέα αλήθεια; ) για να μου ανοίξει. Μισοάνοιγε τη πόρτα, τσέκαρε στα γρήγορα έξω και σε έβαζε.
Ήταν μαγεία, ήταν μια άλλη διάσταση για όσο λίγο κρατούσε το χατζιλίκι μου γιατί λίγο κρατούσε.

Η πλάκα είναι πως καμιά φορά πηγαίνοντας προς το πατρικό μου περνώ από τη γειτονιά αυτή και κάποιες από τις καμπίνες αυτές (ναι αυτές)
υπάρχουν έξω φυλαγμένες αλλά μετά από τόσα χρόνια πλέον έχουν γίνει άχρηστες. Μέχρι που βρήκα τον τύπο ύστερα από τόσα χρόνια
και ζήτησα να αγοράσω μια παρόλο τη κακή τους κατάσταση. Θα ήταν μια από αυτές που έπαιζα εγώ σαν πιτσιρικάς και αυτό είχε σημασία για μένα. Ήξερα πως σε μεγάλο βαθμό θα μπορούσα να τη συνεφέρω. Τέλος πάντων, long story short δεν τις πουλούσε όμως.
Τις ήθελε ο γιός του μου είπε. Ακόμη εκεί είναι και σαπίζουν.

Θέλω να πω, πως το ευχαριστώ δεν μπορεί να χωρέσει αυτά που πραγματικά αισθάνομαι.
Είναι πολύ μεγάλο δώρο αυτό που μου κάνεις.

clemenza

Retro Addict
Comrade
Νομίζω ότι οποιοσδήποτε είναι επαρκώς... δεινόσαυρος (!) όπως ο γράφων και ο Γιώργος και είχε την τύχη να προλάβει το Exerion στην εποχή του, είναι αδύνατον να μην το ερωτεύτηκε: εκεί, ανάμεσα σε κορυφαία shoot 'em ups του καιρού όπως ήταν το Galaxians και το Galaga, να ξεχωρίζει σαν τη μύγα μες στο γάλα, με αυτό το μεγαλοφυές κόλπο που έκανε με τα background graphics, δίνοντάς σου την εντύπωση πως, όχι μονάχα προχωράς, αλλά αυξομειώνεται και το ύψος σου. Αυτό το εφέ ήταν για μένα τόσο εντυπωσιακό, που θυμάμαι για καιρό να πέφτω το βράδυ για ύπνο και να σκέφτομαι το parallax scrolling του Exerion. Πώς το έφτιαξαν; Πώς είναι δυνατόν να κάνεις κάτι τόσο εντυπωσιακό με... 2 χρώματα; Μήπως ο πραγματικός πλούτος δεν βρίσκεται τελικά στην ποσότητα αλλά στην ποιότητα;

Αλλά δεν ήταν μονάχα τα backgrounds, ήταν και το ίδιο το παιχνίδι: αδράνεια; Αλήθεια; Το 1983; Πόσο μπορεί κανείς να βγάλει το καπέλο πια και να υποκλιθεί στους προγραμματιστές της Jaleco;

Δεν χρειάζεται να γράψω τίποτα για το "πολυβόλο", για τα "παράσημα" κάτω δεξιά για τις πίστες που ολοκλήρωνες, για το υπέροχο hardware resizing των sprites, για το πορωτικό gameplay. Όσοι έζησαν την εμπειρία Exerion στην εποχή της, ξέρουν. Τα σαγόνια έχει μείνει ακόμα λιγάκι κρεμασμένα από τότε... :emoji_heart_eyes:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Comrade
@ErrorFlynn
Να μην με ευχαριστείς για τίποτα! Δική μου η χαρά :) Όταν με το καλό την παραλάβεις, θέλω να δω high score ;)

@clemenza
Εξαιρετική αναδρομή Πάνο! Ναι, τα ίδια κι εδώ. Το EXERION είναι για μένα απόλυτα συνυφασμένο με παιδικά βιώματα, κοπάνες από το φροντιστήριο, καλοκαιρινούς έρωτες, πιτόγυρα μέσα στην λίγδα και υπόγεια με επιγραφές: "Στο βάθος ο Κήπος"...Τα έχω γράψει κατά καιρούς αλλά δεν αφήνω καμιά ευκαιρία χαμένη για να μην τα επαναλάβω! :)

Με το EXERION βαφτίστηκα στον μαγικό κόσμο των arcades (έστω και ως απλός θεατής, τις περισσότερες φορές - αλλά όχι γι αυτό το παιχνίδι), με το EXERION χώθηκα "μέχρι τα αυτιά" στο MAME, στην Ελληνική retro scene, ακόμη και σε αυτό το ίδιο το internet. Ακόμη και λογοτέχνης έγινα, και μεταφραστής, αλλά αυτό το αφήνω έκπληξη για αργότερα :)

Αλλά δεν ήταν μονάχα τα backgrounds, ήταν και το ίδιο το παιχνίδι: αδράνεια; Αλήθεια; Το 1983; Πόσο μπορεί κανείς να βγάλει το καπέλο πια και να υποκλιθεί στους προγραμματιστές της Jaleco;
Δυστυχώς, εδώ έχουμε να κάνουμε με την "λαθραία" έκδοση που στερείται αδράνειας. Το χαρακτηριστικό στοιχείο της αδράνειας που συναντούσαμε στο original, αύξανε αρκετά τους βαθμούς δυσκολίας αφού έκανε την οδήγηση του σκάφους πιο δύσκολη (*αρκετά πιο δύσκολη εκείνη την περίοδο που ήμασταν ασυνήθιστοι σε τέτοιες καινοτομίες). Εγώ πάντως (ως γνήσιος - λουφαδόρος παίκτης :p ) προτιμούσα πάντοτε την bootleg. Εξάλλου σε αυτήν έχω κάνει και το high score μου!

Για να γυρίσουμε τώρα...στο ψητό :cool::emoji_point_down:

- Το παιχνίδι πλέον λειτουργεί κατά 98% -

- Καινούργιες eproms γράφηκαν και τοποθετήθηκαν (...στην δική μου! LOL! Άφησα τις δικές μου στην πλακέτα σου ;) )
- Αλλάχτηκαν πυκνωτές,
- Μπαλώθηκαν 1-2 δρόμοι και διορθώθηκαν αρκετές ψυχρές κολλήσεις,
- Αντικαταστάθηκε ο παλιός και καμένος ενισχυτής ήχου με καινούργιο από το stock μου,
- Ο ήχος ακούγεται καμπάνα!
- Τοποθετήθηκε ψήκτρα στον νέο ενισχυτή ήχου,
- Αλλάχτηκε ένα LS32 ως ύποπτο για την "πιτυρίδα" (και μάλλον λειτούργησε) αφού και αυτό παρουσίαζε σοβαρό πρόβλημα οξείδωσης στα pins,
- Έγιναν κάτι μερεμέτια στην JAMMA adapter (ειδικά στο output του ήχου) και γενικά ...

...ένα δάκρυ κύλισε από τα κουρασμένα μου μάτια! Δάκρυ συγκίνησης και χαράς!:love:

Εκείνο που παραμένει είναι κάποιος τυχαίος χαρακτήρας που όμως εξαφανίζεται ταχέως μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα, πολύ σπάνια (σχεδόν ποτέ) Όταν η πλακέτα "ζεσταίνεται" μετά από κάμποση ώρα παιχνιδιού, αυτός εξαφανίζεται. Θα το δούμε και αυτό στην συνέχεια (έχω κάτι ιδέες)

Μερικές φωτογραφίες (για το καλό):

19551

Κάτω από την περιοχή του ήχου. Καψίματα, οξειδώσεις και κομμένοι δρόμοι, γινόταν ένας αχταρμάς.

19552

19553

Αιωνία η μνήμη τους...τους έφαγε ο κάδος.

Τα καινούργια:

19554

19555

19556

Παίζει "τζάμι"! Κρύσταλλο σε λέω! :lol:

19557

Τα "διδυμάκια" :geek:

19560:geek:

Επειδή το romset του MAME δεν υποστηρίζει αυτήν την έκδοση της arcade πλακέτας, ενώ ως bootleg αναφέρει μια διαφορετική version με περισσότερες eproms και δυο pcbs, βάζω εδώ το set γιατί άνθρωποι είμαστε, μπορεί και να χρειαστεί :) Η κύρια διαφορά τους είναι στην PROM 9 (27128) (16 Kb).

Η αντιστοιχία των eproms της συγκεκριμένης πλακέτας, με το MAME set (δεύτερη στήλη) είναι η εξής:

PROM 1 <=> exerion03 = background gfx (2764) <= Τύπος eprom
PROM 2 <=> exerion04 = background gfx (2764)
PROM 3 <=> exerion01 = background gfx (2764)
PROM 4 <=> exerion02 = background gfx (2764)
Eb5 <=> Eb5 = main CPU κώδικας bootleg (27128)
Eb6 <=> Eb6 = main CPU κώδικας bootleg (2764)
PROM 7 <=> exerion05 = Second CPU - Ήχος ? - sub (2764)
PROM 8 <=> exerion06 = foreground characters gfx1 (2764)
PROM 9 <=> Δεν αντιστοιχεί στο MAME set (27128) Πρέπει να περιέχονται τα sprites ως merged των δυο εικόνων 2764 που χρησιμοποιεί το MAME (bootleg) set, των exerion.10 και exerion.11

Όσο αφορά τις color proms, εδώ μάλλον έχουμε να κάνουμε με τα ίδια δεδομένα του MAME set αλλά δυστυχώς δεν έχω τρόπο να το διαπιστώσω, ούτε τον εξοπλισμό να γράψω proms. Για εγκυκλοπαιδική γνώση έχουμε:

ROM_REGION( 0x0420, "proms", 0 )
ROM_LOAD( "exerion.e1", 0x0000, 0x0020, CRC(2befcc20) SHA1(a24d3f691413378fde545a6ddcef7e5118e74019) ) /* palette */
ROM_LOAD( "exerion.i8", 0x0020, 0x0100, CRC(31db0e08) SHA1(1041a778e86d3fe6f057cf40a0a08b30760f3887) ) /* fg char lookup table */
ROM_LOAD( "exerion.h10", 0x0120, 0x0100, CRC(63b4c555) SHA1(30243041be4fa77ada71e8b29d721cad51640c29) ) /* sprite lookup table */
ROM_LOAD( "exerion.i3", 0x0220, 0x0100, CRC(fe72ab79) SHA1(048a72e6db4768df687df927acaa70ef906b3dc0) ) /* bg char lookup table */
ROM_LOAD( "exerion.k4", 0x0320, 0x0100, CRC(ffc2ba43) SHA1(03be1c41d6ac3fc11439caef04ef5ffa60d6aec4) ) /* bg char mixer */
Τα περιεχόμενα μπορείτε να τσεκάρετε σε κάποιο online εργαλείο ανίχνευσης περιεχομένου roms, όπως πχ στο RomIdentifier

19559

Αλήθεια θυμάται κανείς το πρώτο πρώτο romident σε DOS από τον προγραμματιστή του system16 emulator? :)

(Συνεχίζεται αν βρεθεί κάτι νεότερο ;) Προς το παρόν λέω να παίξω κάμποσα παιχνιδάκια και αργότερα να την "στολίσω" (σα νυφούλα! LOL!) με πλαστικά feet, χαρτόνι προστασίας, ταμπελούδια κλπ κλπ κλπ ... )

Attachments

• Exerion Bootleg_Bill.zip
    37.8 KB · Views: 1

ErrorFlynn

Retro Member
Comrade
98% !!! :):):):) το χαμόγελο μέχρι τα αυτιά...

Τι άλλο να γράψω ;

Πέταξες εκεί και ένα hi score για να τρολλάρεις αλλά κοντοζυγώνει ο καιρός . . .

Ρε συ Γιώργο αλήθεια τώρα όμως... ;

Τι φάση με αυτό το συγκεκριμένο παιχνίδι σχετικά με τα artwork του;

Θέλω να πω... ψάχνω να βρω να φτιάξω κάτι για το control panel και έχω συναντήσει τρεις διαφορετικές εκδοχές

στον σχεδιασμό του. Δυστυχώς δεν έχω βρει τίποτα που μπορώ να κατεβάσω βέβαια και μάλλον θα αυτοσχεδιάσω γιατί

ειδικά αυτό το οποίο επικρατεί ως το σωστό δεν υπάρχει πουθενά κάπου ανεβασμένο.

Θυμάσαι κάναμε κουβέντα και σε σχέση με τα πλαϊνά αυτοκόλλητα. Λες και είναι παιχνίδι φάντασμα ένα πράγμα.

Τέλος πάντων επειδή έχω αποφασίσει πως θα μπει αυτοκόλλητο και στο contol panel θα δω με τι μπορώ να κάνω κάτι από το μηδέν.

Μετά την ιστορία με τη "μάσκα" που του έφτιαξα νομίζω το control panel σχεδόν επιβάλεται πλέον.

Έχω και μια ιδέα ακόμη την οποία θα δω πως θα πάει και αναλόγως θα σας την πω ή όχι. Θα εξαρτηθεί με το πως θα γίνει πράξη.

Αν πετύχει νομίζω θα είναι πολύ καλό σαν αποτέλεσμα. Αν είναι αποτυχία, οκ ένα αυτοκόλλητο πεταμένο θα είναι.

Μάλλον καλούτσικο θα είναι όμως... :)

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Comrade
98% !!! :):):):) το χαμόγελο μέχρι τα αυτιά...

Τι άλλο να γράψω ;

Πέταξες εκεί και ένα hi score για να τρολλάρεις αλλά κοντοζυγώνει ο καιρός . . .
:whistle::p:lol:

Ρε συ Γιώργο αλήθεια τώρα όμως... ;

Τι φάση με αυτό το συγκεκριμένο παιχνίδι σχετικά με τα artwork του;

Θέλω να πω... ψάχνω να βρω να φτιάξω κάτι για το control panel και έχω συναντήσει τρεις διαφορετικές εκδοχές

στον σχεδιασμό του. Δυστυχώς δεν έχω βρει τίποτα που μπορώ να κατεβάσω βέβαια και μάλλον θα αυτοσχεδιάσω γιατί

ειδικά αυτό το οποίο επικρατεί ως το σωστό δεν υπάρχει πουθενά κάπου ανεβασμένο.

Θυμάσαι κάναμε κουβέντα και σε σχέση με τα πλαϊνά αυτοκόλλητα. Λες και είναι παιχνίδι φάντασμα ένα πράγμα.
Ισχύει. Τα μόνα standards είναι η μαρκίζα και τα πλαϊνά αυτοκόλλητα. Ότι άλλο κυκλοφορεί στο net δεν είναι σίγουρο ότι αποτελεί κάτι official. Περισσότερο σαν fan art μου μοιάζουν.

Τέλος πάντων επειδή έχω αποφασίσει πως θα μπει αυτοκόλλητο και στο contol panel θα δω με τι μπορώ να κάνω κάτι από το μηδέν.

Μετά την ιστορία με τη "μάσκα" που του έφτιαξα νομίζω το control panel σχεδόν επιβάλεται πλέον.

Έχω και μια ιδέα ακόμη την οποία θα δω πως θα πάει και αναλόγως θα σας την πω ή όχι. Θα εξαρτηθεί με το πως θα γίνει πράξη.

Αν πετύχει νομίζω θα είναι πολύ καλό σαν αποτέλεσμα. Αν είναι αποτυχία, οκ ένα αυτοκόλλητο πεταμένο θα είναι.

Μάλλον καλούτσικο θα είναι όμως... :)
Είμαι σίγουρος ότι θα είναι άριστο, το καλύτερο που θα μπορούσε να γίνει! Βάζω στοίχημα γι αυτό ;)

UPDATE
Εγώ πάλι μέχρι χθες το βράδυ, έτριβα ξανά και ξανά τις οξειδώσεις από τα pins. Στην πάνω αριστερή γωνία ανακάλυψα μια σειρά από LS που ήταν στην κυριολεξία σκοροφαγωμένα. Αν δεν σου δημιουργούσαν πρόβλημα άμεσα, σίγουρα ήταν θέμα ημερών. Μιλάμε για καμιά 10αριά περίπου chips. Εδώ είχαμε να κάνουμε περισσότερο με καθαρή σκουριά, ούτε κάψιμο, ούτε βρωμιά. Έπεσε σκληρή βούρτσα - οινόπνευμα - τρίψιμο που πήγε καπνός. Για τρίτη φορά η πλακέτα μπήκε στο πλυντήριο και σήμερα που την βλέπω, το αποτέλεσμα με δικαιώνει.

Πολύ (μα πάρα πολύ λέμε) οξείδωση Bill :( Η φουκαριάρα πρέπει να ήταν για αρκετό καιρό αποθηκευμένη υπό δυσμενείς συνθήκες. Για να δούμε πως θα πάει και σήμερα :)