What's new
iamretro

Wow! It seems you have yet to create an account with us! Needless to say, you have to register in order to get the full "iamretro" experience! You will then be able to create your own topics, reply to posts and be an active member of the MOST prolific community in Greece (even further than that, but we're being modest for now). So don't delay! REGISTER!

EXERION Arcade Cabinet

ErrorFlynn

Retro Member
Comrade
Αλλού υπογράφεις GE, αλλού πάλι GEO. Πες μας ποιό είναι το σωστό να γνωρίζω. Θέλω να ξέρω τι θα παραλάβω. :)

Πάντως για να ξέρεις, όταν έρθει η ώρα θα απαντήσω με ένα screenshot που σαν υπογραφή θα έχει FLN.

Με τον καιρό μπορεί να προστεθεί και ένα ακόμη που θα λέει SLY.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Comrade
GEO είναι πάντα, αλλά αν έβαζα το τελευταίο Ο, το παιχνίδι θα άρχιζε το demo και δεν θα προλάβαινα να βγάλω φωτογραφία και να κοκορευτώ! Χα!Χα!Χα! Παρατηρητικός και λεπτολόγος, όπως πάντα :thumbup:

Να και η τελευταία πράξη του έργου..Υποστηρικτηκά ποδαράκια για να την τοποθετήσεις με ασφάλεια στην καμπίνα.

19591

(Μακάρι να είχα και plexi να σου έβαζα, όπως σε όλες μου τις πλακέτες αλλά ας όψεται ο COVID-19 και τα κλειστά μαγαζιά :( )

ErrorFlynn

Retro Member
Comrade
Εντάξει όταν θα έρθει πιστεύω να έχει ολόκληρη την "υπογραφή" . . .

Όσο για το πλέξι έχω καταλάβει πως είσαι μπρούκλης και χουβαρντάς και το εννοώ.

Μη το αναφέρεις καν. Και μόνο που το σκέφτηκες φτάνει και περισσεύει Γιώργο. Σε ευχαριστώ διπλά !

Τα πόδια αλλά αν σου είναι χρήσιμα κράτησέ τα διότι θα μπει με διαφορετικό τρόπο μέσα στην καμπίνα.

Κατ' αρχάς έκανα καθαριότητα και τακτοποίηση.
Έβαψα και ένα κομμάτι του εσωτερικού να αλλάξει λίγο και πλέον μπορώ να πω πως είμαι έτοιμος από μέσα προς τα έξω.

Η καλωδίωση της Jamma είναι ένα χάλι μαύρι οπτικά αλλά δε πειράζω τίποτα.

Στην αριστερή φωτογραφία αλλά και στη δεξιά (εκεί που το δείχνω πιο μεγάλο) είναι το σύστημα στήριξης που είχε ήδη μέσα η καμπίνα
για την πλακέτα. Ανεβοκατεβάζεις όπου θες το οριζόντιο στοιχείο που υπάρχει, βάζεις τη πλακέτα στις εγκοπές και σφίγγεις όπως είναι.
Απλό και εύκολο για το βάλε βγάλε.

19592

Τέλος, πριν από λίγο παρέλαβα και έχω δουλειά λέμε . . .

19593

:)

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Comrade
Πλέον θα κάθομαι ακίνητος να θωρώ με καμάρι τα έργα σου :) Φοβερά τα αυτοκόλλητα! Για να δούμε...για να δούμε...όσο αφορά τα υποστηρικτικά, έχω πολλά οπότε δεν θα μου λείψουν. Γνωρίζω για τον "σταυρό" υποστήριξης αλλά προσωπικά δεν εμπιστεύομαι τίποτα περισσότερο από 4 γερές νοβοπανόβιδες, να κρατούν πάνω στο ατσάλινο κορμί τους, γερά υποστηριζόμενη την οποιαδήποτε πλακέτα! Tsss... :D

(Κοινώς, κράτα τα ποδαράκια και κάπου μπορεί μελλοντικά να σου φανούν απαραίτητα! :) )

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Comrade
Εντάξει όταν θα έρθει πιστεύω να έχει ολόκληρη την "υπογραφή" . . .
...
Αχ και Βαχ αλλά δυστυχώς το EXERION είναι από εκείνα τα παιχνίδια που ΔΕΝ κρατούν το high score στην μνήμη τους. Με το που βγαίνει από την πρίζα, αέρας ήταν και πάει... :(

Πρέπει να βρούμε κάποια πατέντα (μα με μπαταρία θα 'ναι, μα με flash eprom θα 'ναι και hack στον κώδικα, μα δεν ξέρω και εγώ τι θα 'ναι...) να το κάνουμε σαν το Frogger ή το Bomb Jack που πλέον κρατούν στην αθανασία τα έργα και τις ημέρες των μεγάλων τους ηρώων! :)

@sly*m Μάνο μπας κι έχεις καμιά ιδέα; ;)
(Pssst...Dallas chips πάντως έχω καμιά 10αριά, φρέσκα φρέσκα και κατευθείαν από την παραγωγή :) )

ErrorFlynn

Retro Member
Comrade
Αααα κρίμα... θα ήταν ωραίο όντως όταν έρθει να έχω ένα αναμνηστικό αυτού του είδους.

Δε πειράζει Γιώργο. :)

Προχωρώ με τις εξελίξεις της ημέρας.

Ξεκίνησα να βάζω αυτοκόλλητα.

Συνεχίζω με την μαρκίζα.
Για αρχή μιας και το control panel θα πάρει χρώμα και θα χαθεί αυτό το ασημί από το μέταλλο που έχει,
έβαψα και τα μεταλλικα rails που κρατούν τη μαρκίζα πάνω κάτω μαύρα.
Η μαρκίζα λοιπόν πήγε και κόλλησε απευθείας πάνω στο πλέξι γκλας.
Η κόλλα λοιπόν ήταν από τη μεριά που είναι και η εκτύπωση. Στη μεσαία φωτογραφία ειδικά στα αριστερά
φαίνεται πως το αποτέλεσμα δεν είναι και τόσο σωστό καθώς υπάρχουν κάποια νερά.

Επειδή όμως το έχω ξανακάνει με αυτόν τον τρόπο και την πρώτη φορά είχα λίγο φρικάρει,
με χαρά μου διαπίστωσα πως όταν στεγνώσει τελείως το σαπουνόνερο που το περνάω πριν να κολλήσω αυτοκόλλητα,
τότε εξαφανίζονται και αυτά τα συμπτώματα και μένει μια καθαρή στεγνή επιφάνεια. Πιστεύω έτσι να γίνει και αυτή τη φορά.

Δεν ήταν όμως αυτό που δε μου άρεσε γενικότερα. Αυτό που μου έδινε μια φτηνή εντύπωση ήταν πως το φως περνά
πολύ δυνατά μέσα από την εκτύπωση με αποτέλεσμα να την κάνει να δείχνει δεύτερη.

Αυτό φαίνεται καθαρά στην πρώτη φωτογραφία από πάνω.

Αυτό που έκανα λοιπόν γιατί είχα προνοήσει κάποιο στραβοπάτημα είναι πίσω από το κολλημένο να βάλω
άλλη μια φορά μια εκτύπωση για να κόψει αρκετά την ένταση από το φως και να δείξει όπως πρέπει.

Έτσι και έγινε ... στη τρίτη φωτογραφία το αποτέλεσμα είναι το σωστό.

19594

Το επόμενο θεματάκι είναι πως επειδή το πλεξι γκλας ήταν κομμένο ελαφρώς μικρότερο κατά πλάτος ( και η μια πλευρά του ήταν
κακοκομμένη επίσης ) περνούσε το φως δεξιά και αριστερά. Δυο πλαστικές γωνιές που έκοψα για να πάνε να φωλιάσουν δεξιά και αριστερά
έκαναν πολύ καλά τη δουλειά τους και χάθηκε και η κακοτετχνία στο κόψιμο.

19595

Τάκα τάκα έβγαλα το καπάκι από το ηχείο. Το καθάρισα, το έπλυνα και το έβαψα.

19596

Συνέχεια πήραν τα πλαϊνά αυτοκόλλητα. Έπαιξα πάρα πολύ μέχρι να καταλήξω.
Με μικρά κομμάτια χαρτοταινίας στις τέσσερις άκρες δοκίμαζα συνεχώς διάφορες εναλλακτικές μέχρι
που βρήκα τη σωστή τους θέση και μετά το πράγμα ήταν απλό.
Κάτι άλλο που έκανα σαν μικρή δική μου παρέμβαση είναι πως πρόσθεσα μια έξτρα μαύρη γράμμη
στο περίγραμμα του σχεδίου ώστε και να κάνουν μεγαλύτερη αντίθεση πάνω στην επένδυση ξύλου
αλλά κυρίως για να δέσουν με το μαύρο t - mold.

Νομίζω γενικώς... είναι κουκλί !

19597

Αύριο θα συνεχίσω με το control panel, έχω να δω πως θα βάλω ένα on / off στην τροφοδοσία γιατί πρός το παρόν βάζω βγάζω πρίζα,
καθώς και να βάλω ένα μπουτόν για να βάζω coins. Μετά από αυτά απλά θα κάνω υπομονή . . . :)

Last edited:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Comrade
...
Έχεις resources;;;
Το ίδιο θυμάμαι συζητούσαμε με τον Kristof (και μου ρώτησε) όταν σχεδίαζε τον τρόπο που θα μπορέσει να το μεταφέρει όσο το δυνατό αυτούσιο για Vectrex.

Το μόνο που έχω είναι το link με τον MAME driver, όπου γίνεται μια προσπάθεια ανάλυσης κάποιων τμημάτων του κώδικα. Το EXERION είναι γενικά, ένα από τα πιο ιδιότροπα παιχνίδια, με αρκετά σκοτεινά σημεία γύρω από τον προγραμματισμό του. Εδώ είναι το link. Υπάρχουν και τα schematics μέσα στο manual (που αν και πρέπει να τα ξαναρίξω μια ματιά) είναι σχετικά αναλυτικά ως προς τις διευθύνσεις μνήμης και το "τι πάει που".

@ErrorFlynn
Δεν έχω να πω τίποτα. Στέκομαι και θαυμάζω! :love:

nikosmimo

Retro Starter
Comrade
εργο τεχνης...αφημενο στην τυχη του..εκει στην μαρτυρικη κυπρο ...μεχρι που βρεθηκε..ο πιστος καλαμαρας..ο ελληνας ετσι μας λενε εκει..κι εφερε απο τοσο μακρυα...ενα τοσο εβληματικο..παιχνιδι -κουτι...το οποιο υστερα ..απο περιπετειες ..βρεθηκε στα χερια του αγιογραφου...των παιχνιδιων ...με την ελπιδα οτι καποια στιγμη ..θα ασχοληθει ...και με κατι δικο μου...απο τα παλια ευχομαι οταν βγουμε απο τον κορονοιυο...να επιμελειθει ο γερων ...απο τον αγιασμενο τοπο.....αμην και χρονια γιατρε...

ErrorFlynn

Retro Member
Comrade
Σα να φτάνω προς το τέλος νομίζω...

Μπήκε και το αυτοκόλλητο στο CPO.

Η τελευταία εκδοχή προς τα κάτω έχει και τη συνέχεια του εικαστικού
προς τα πάνω απλά ακουμπισμένο στο γυάλινο bezel για να δω αν μου αρέσει.

19599

Η πλάκα είναι πως ενώ γενικά σαν άνθρωπος είμαι πολύ απλός στην αισθητική μου σχεδόν σε όλα αλλά στο συγκεκριμένο παιχνίδι
μου έχει βγει μια διάθεση πιο πληθωρική και νομίζω πως τη σηκώνει άνετα. Στην αριστερή προσθέτω το instruction card που είχε αναφέρει
και πιο πάνω ο Γιώργος σαν ένα έξτρα επιπλέον στοιχείο και επίσης δυο ακτίνες που επίσης σκέφτομαι να βάλω δεξιά και αριστερά.

Οι άλλες δυο είναι πιο απλές εκδοχές με την κάτω να είναι η απλούστερη όλων.

19600

Τέλος δυο μακρινές με τις δυο επικρατέστερες. Ή όλα ή τίποτα εκτός της κάρτας που παραμένει και στα δυο :)

19601

Για πείτε ρε παιδιά. Μου αρέσει το φουλ έξτρα . . .

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Comrade
Α-Φ-Ω-Ν-Ο-Σ!

Στο ψητό...Αφού σου αρέσει το φουλ extra, then GO for IT ;) Αλλά μην πέσει too much με το πανέμορφο bezel? Ότι και να αποφασίσεις εγώ είμαι "μέσα" :)

ErrorFlynn

Retro Member
Comrade
Να σου πω . . . οι δεύτερες σκέψεις που κάνω είναι οι εξής.

Αν μπορούσα τα έξτρα αυτοκόλλητα που λέω να τα έχει από κάτω από το γυαλί 99 % θα τα άφηνα γιατί μου αρέσουν.

Τώρα που αναγκαστικά θα πρέπει να τα βάλω από την πάνω πλευρά του τζαμιού, αυτό δε ξέρω αν μου αρέσει.

Ίσως να κάνουν ψευτιά . . .

Θα δω . :)

Asxetius

Retro Member
Comrade
Χαίρομαι που ανακάλυψα σήμερα το θέμα και τα είδα όλα μαζεμένα :) :)
Eντάξει, επική δουλειά και από τον δημιουργό του θέματος και από τον geoanas
Ευγε κύριοι

re.gif

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Comrade
Καλησπέρα και πάλι!

Όσο περιμένουμε την πλακέτα, να φτάσει στα χέρια του ιδιοκτήτη της για να αναπνεύσουμε όλοι με ανακούφιση, εγώ βρήκα την ευκαιρία να ξετρυπώσω εκείνες τις color proms που είχα αφαιρέσει και να δοκιμάσω την τύχη μου σε κάτι.

Τις θυμάστε;

19625

19638

Μετά από κάμποσες ώρες (μέρες) μέσα σε μπανάκι γραφιτούχου, αντισκωριακού λιπαντικού και αρκετό τρίψιμο με ψιλή λίμα, όλα τα οξείδια έφυγαν και αποκαλύφθηκαν, αστραφτερά τα pins

19626

Δυστυχώς όμως η ζημιά είχε ήδη γίνει. Πολλά pins δεν άντεξαν και έσπασαν είτε στην αρχή τους, είτε στις άκρες τους. Είχα απομείνει με τέσσερις αστραφτερές αλλά κολοβωμένες proms, μην ξέροντας τι να κάνω.

19627

Άραγε τι είχαν απογίνει τα δεδομένα (fuses) που κουβαλούσαν δεκαετίες τώρα στα "σωθικά" τους; Μπορούσε να γίνει κάτι; Άξιζε να προσπαθήσω να δοκιμάσω κάτι για να αποκαταστήσω τα κατεστραμμένα chips;

Απαντώντας ο ίδιος στο τελευταίο μου ερώτημα θα έλεγα με σιγουριά πως: ΝΑΙ! Αυτές οι proms είναι σπάνιες και όταν κάποιος κατορθώσει να τις βρει, αμφιβάλλω εάν διαθέτει τον εξοπλισμό ώστε να τις περάσει σωστά τα δεδομένα. Τα έλεγα σε προηγούμενα posts, να μην τα επαναλαμβάνω.

Τι μπορούμε να κάνουμε;

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Comrade
Ακολουθούν φωτογραφίες με τον τρόπο που επέλεξα. Χρειάστηκα κάποιες βάσεις, ποιοτικές με επιχρυσωμένα pins. Τοποθέτησα κάθε prom στην αντίστοιχη βάση, με προσοχή να μην ζορίσω κι άλλο τα pins.

19628

Επικεντρώθηκα στο πρόβλημα, στο κάθε pin ξεχωριστά.

19629

Τοποθετήθηκε λεπτό σύρμα ως οδηγός, προερχόμενο από τις άκρες, από τα περισσεύματα των πυκνωτών και λοιπών παθητικών στοιχείων που χρησιμοποιώ στις επισκευές μου. Είναι χρήσιμο τελικά να μην πετάμε (σχεδόν) τίποτα.

19630

Αφού ο οδηγός κόπηκε ακριβώς στα μέτρα των "χαμένων" pins, περάστηκε πολύ προσεκτικά, στρώμα κόλλησης

19631

Κάποιες proms ήταν αρκετά ζόρικες

19632

Το τελικό αποτέλεσμα. Αναμονή πριν την τοποθέτηση.

19633

Η τοποθέτηση. Δειγματοληπτικές φωτογραφίες με το ανάλογο μαρκάρισμα της κάθε θέσης πάνω στην πλακέτα

19634

19635

Αφού η πλακέτα του Βασίλη έχει ήδη αμπαλαριστεί, δεν μου έμενε παρά να πειραματιστώ πάνω στην δική μου, bootleg (που είναι παρόμοια με την επισκευασμένη).

Δούλεψε;

19636

19637

Μόοοοονο; 75% επιτυχία!

3 προβληματικές αναστήθηκαν με (δυστυχώς) 1 να την έχει φάει ή άβυσσος του κάδου για πάντα :(

Έτσι παρέμεινε και το στοκ μου, σε ανταλλακτικά EXERION (αχρείαστα να είναι! :D:p) σε επίπεδα "ασφαλείας". Με αυτές τις πλακέτες 30 και 40 ετών, που προσεγγίζουν ηλικιακά την μούρη μου, κανένας δεν μπορεί να είναι ποτέ σίγουρος. Μόνο να βρίσκεται σε εγρήγορση και ετοιμότητα.

Over and Out!

sly*m

Retro Addict
Comrade
...και αρκετό τρίψιμο με ψιλή λίμα, όλα τα οξείδια έφυγαν...

Geo εγώ για καθάρισμα χρησιμοποιώ υγρό Brasso. Έτσι αποφεύγω να κάνω χαρακιές και να χαλάω την όποια επίστρωση μπορεί να υπάρχει (χρυσό, κασσίτερο ή οτιδήποτε). Το έχεις δοκιμάσει;

Βασίλη @ErrorFlynn πάρε ένα μπουκαλάκι, θα χρειαστεί για τα leaves!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Comrade
Το έχω δοκιμάσει ακόμη και σε πλαστικά (χωρίς γράμματα και σχέδια) στα tabletops. Πραγματικά κάνει θαύματα! Το χρησιμοποιούσε και ο πατέρας μου για την συλλογή νομισμάτων. Excellent idea :)

ErrorFlynn

Retro Member
Comrade
Καλησπέρα και πάλι!

Όσο περιμένουμε την πλακέτα, να φτάσει στα χέρια του ιδιοκτήτη της για να αναπνεύσουμε όλοι με ανακούφιση, εγώ βρήκα την ευκαιρία να ξετρυπώσω εκείνες τις color proms που είχα αφαιρέσει και να δοκιμάσω την τύχη μου σε κάτι.

Τις θυμάστε;

View attachment 19625

View attachment 19638

Μετά από κάμποσες ώρες (μέρες) μέσα σε μπανάκι γραφιτούχου, αντισκωριακού λιπαντικού και αρκετό τρίψιμο με ψιλή λίμα, όλα τα οξείδια έφυγαν και αποκαλύφθηκαν, αστραφτερά τα pins

View attachment 19626

Δυστυχώς όμως η ζημιά είχε ήδη γίνει. Πολλά pins δεν άντεξαν και έσπασαν είτε στην αρχή τους, είτε στις άκρες τους. Είχα απομείνει με τέσσερις αστραφτερές αλλά κολοβωμένες proms, μην ξέροντας τι να κάνω.

View attachment 19627

Άραγε τι είχαν απογίνει τα δεδομένα (fuses) που κουβαλούσαν δεκαετίες τώρα στα "σωθικά" τους; Μπορούσε να γίνει κάτι; Άξιζε να προσπαθήσω να δοκιμάσω κάτι για να αποκαταστήσω τα κατεστραμμένα chips;

Απαντώντας ο ίδιος στο τελευταίο μου ερώτημα θα έλεγα με σιγουριά πως: ΝΑΙ! Αυτές οι proms είναι σπάνιες και όταν κάποιος κατορθώσει να τις βρει, αμφιβάλλω εάν διαθέτει τον εξοπλισμό ώστε να τις περάσει σωστά τα δεδομένα. Τα έλεγα σε προηγούμενα posts, να μην τα επαναλαμβάνω.

Τι μπορούμε να κάνουμε;

δε καταλαβαίνω τι διαβάζω αλλά συνεχίζω... ❤️

ErrorFlynn

Retro Member
Comrade
Geo εγώ για καθάρισμα χρησιμοποιώ υγρό Brasso. Έτσι αποφεύγω να κάνω χαρακιές και να χαλάω την όποια επίστρωση μπορεί να υπάρχει (χρυσό, κασσίτερο ή οτιδήποτε). Το έχεις δοκιμάσει;

Βασίλη @ErrorFlynn πάρε ένα μπουκαλάκι, θα χρειαστεί για τα leaves!

φαντάζομαι θα βρω σε σούπερ μάρκετ μιας και το χρησιμοποιούν σε σπίτια για να καθαρίζουν ( ή μάλλον καθάριζαν ) διάφορα σκεύη οικιακής χρήσης... ; Μόνο έτσι διαφορετικά αυτή τη περίοδο δε μπορώ να το αγοράσω από αλλού...