What's new
iamretro

Wow! It seems you have yet to create an account with us! Needless to say, you have to register in order to get the full "iamretro" experience! You will then be able to create your own topics, reply to posts and be an active member of the MOST prolific community in Greece (even further than that, but we're being modest for now). So don't delay! REGISTER!

EXERION Arcade Cabinet

ErrorFlynn

Retro Member
Comrade
Καλησπέρα σε όλους ...

Εχθές που πήγα για ψώνια βρήκα και πήρα Brasso Μάνο.

Στα νέα της ημέρας που μου έφτιαξαν το κέφι όσο λίγα το τελευταίο διάστημα...

Είχα παραλαβή πριν από μια ώρα...

Από το tracking number είχα δει πως είναι έξω για διανομή και είχα στήσει καραούλι ...

Πάμε στο φωτογραφικό ρεπορτάζ.

Η φάση είχε ως εξής.

α) ανοίγουμε κουτί και βρίσκουμε άλλο κουτί

β) ανοίγουμε δεύτερο κουτί για να βρούμε τρίτη συσκευασία :D

19641

Ε, ανοίγοντάς το να μη βρω το περιεχόμενο τυλιγμένο με bubble wrap ;

Εκεί βρίσκω λοιπόν την πλακέτα τυλιγμένη ακόμη μια φορά με χαρτί και έναν jamma αντάπτορα που είχε ο Γιώργος

την προνοητικότητα αλλά και την καλοσύνη πάνω απ' όλα να συμπεριλάβει μέσα στο πακέτο.

Γιώργο για ακόμη μια φορά το ευχαριστώ είναι λίγο.

Εδώ κάνω παρένθεση για να σου πω ότι όλα ήρθαν σε άψογη κατάσταση γιατί ξέρω πως το έχεις έγνοια.

19642

Εντάξει τι να λέμε ... ; o_O

19643

Η πλακέτα από πίσω επενδεδυμένη με χαρτόνι και ο αντάπτορας ... ωραίος και νοικοκυρεμένος.

19644

Γρήγορα γρήγορα πήγα στην καμπίνα και πολύ απλά έβαλα επάνω την πλακέτα να την ανάψω.

Δεν την έχω στερεώσει ακόμη σωστά, θα βγάλω το άλλο που έχει σαν στήριξη και θα τη βιδώσω τελικά με τα ποδαράκια της.

Αυτό θέλει λίγη υπομονή για να το βάλω όπως θέλω και εγώ δε τη διέθετα σε αυτή τη φάση.

Έπρεπε να το ανάψω...

Μερικές γρήγορες φωτογραφίες από το πρώτο πρώτο άναμα ... :)

19645

19646

Αυτά τα μωβ, τα πράσινα, το scrolling... είναι μαγεία το παιχνίδι.

Δυστυχώς μετά την ατυχία που είχα με το joystick και τα κουμπιά που κάνουν κάνουν κάποιο βραχυκύκλωα

το μόνο που μπόρεσα να κάνω ήταν ίσα ίσα να βάλω coins και να ξεκινήσει ώστε να ακούσω τουλάχιστον και τον ήχο . . .

Υπομονή και θα γίνει και αυτό.

Το EXERION τρέχει άψογα Γιώργο !

Αγάπη μόνο !

Κάποιες μικρές ρυθμίσεις από πίσω στο σασί για το focus κλπ και είμαι άψογος.

Μόλις τοποθετήσω σωστά και μόνιμα μέσα την πλακέτα,

γίνουν κάποιες μικρολεπτομέρειες και όλα όπως πρέπει θα έρθω για ένα τελευταίο ποστάρισμα με beauty shots . . .

:)

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Comrade
Δεν χορταίνω να βλέπω αυτές τις sexy φωτογραφίες! Ένα μόνο θα πω και θα επανέλθω αργότερα...

YESSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS!!!!!!!!!!!!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Comrade
Ξέρεις κάτι; (θα τα πω από καρδιάς και όξω από τα δόντια)

Εκείνο που με κρατάει ακόμα ζωντανό και ενεργό σε αυτό το χόμπι, πέρα από τις γελοιότητες και τα καραγκιοζιλίκια που έχω δει να γίνονται κατά καιρούς και ενίοτε μου έχουν ανεβάσει την πίεση και το αίμα στο κεφάλι, είναι μερικοί άνθρωποι που έχουν τον ίδιο ή και μεγαλύτερο ζήλο σαν κι εμένα, να φτιάξουν πραγματάκια και να ασχοληθούν περισσότερο, εμβαθύνοντας σε κάποιο εξειδικευμένο αντικείμενο, φέρνοντας τις θεωρητικές τους γνώσεις επί του πρακτέου. Όταν μάλιστα αποφασίζουν να συνεργαστούν, έστω και από τα σπίτια τους, έστω και εξ αποστάσεως, έχω δει να τα καταφέρνουν θαυμάσια! Projects και σχέδια που δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από αντίστοιχα sites του εξωτερικού. Ξέρεις τώρα, εκείνα που βλέπαμε πριν κάτι χρόνια ή ακόμη ακόμη και στην αρχή της ενασχόλησης μας με αυτό το δημιουργικό χόμπι, εγκωμιάζοντας ίσως φθονώντας τα στα φανερά με δημόσια σχόλια και παραπομπές ή και στα κρυφά, από μέσα μας -δυνατά- ! LOL !

Έτσι και εδώ φίλε Βασίλη.

Λίγο ο Μάνος, λίγο εγώ, λίγο όλοι μας μαζί, βάλαμε ένα χεράκι και εσύ ως μαέστρος και ενορχηστρωτής, συνδύασες δυνάμεις και ευαισθησίες. Παίζοντας με ευαίσθητες χορδές και καταλήγοντας πάντα στη καλύτερη πρακτική λύση, κατόρθωσες να υλοποιήσεις ένα όνειρο, επιτυγχάνοντας το μέγιστο δυνατό αποτέλεσμα. Δημιούργησες και πάλι φίλε!

Εμείς συμμεριστήκαμε την χαρά σου.

Κρίνοντας από την επιμονή σου (μέχρι την Κύπρο έφτασες να "ξηλωθείς" και να φέρεις το ξύλινο κουτί), την εξαιρετική, καλλιτεχνική δουλειά σου και την εμμονή σου στην τελειότητα ήταν αδύνατο να μείνω ασυγκίνητος. Γνωριζόμαστε χρόνια, δικτυακά μεν αλλά αρκετά ώστε να καταλάβω ότι είσαι πραγματικός καλλιτέχνης και ότι η έννοια της "ευαισθησίας" μεταφράζεται για σένα ως τρόπος ζωής, έκφρασης και σκέψης. Το κυριότερο από όλα είναι ότι δεν τα παρατάς εύκολα!

Το EXERION τελικά φτιάχτηκε.

Θα το χαρείς και το αξίζεις. Να είσαι γερός και όταν με το καλό κατέβω, θα έχω ίσως την ευκαιρία να το θαυμάσω και δια ζώσης. Προχώρα στις τελικές φωτογραφίες, να χαρούμε και να μοιραστούμε την χαρά σου, όλοι μας! Συνεχίζουμε πιο δυναμικά, με το επόμενο project που θα μας κεντρίσει και θα μας δώσει το έναυσμα να "σπρώξουμε" ο ένας τον άλλον για να εμφυσήσουμε στο φινάλε, ζωή σε αυτό που ονομάζουμε retro-σκηνή! :)

ErrorFlynn

Retro Member
Comrade
Αγαπητέ μου Γιώργο.

Πέραν από "όξω" από τα δόντια που τα λες, μιλάς εντελώς και μέσα από το συναίσθημα.

Δεν υπάρχει ίδιος ή μεγαλύτερος ζήλος.

Δεν υπάρχει επίσης λίγο ο ένας λίγο ο άλλος.

Το λίγο του άλλου που συνεισφέρει στο δικό μου εγχείρημα είναι για μένα πολλαπλάσια μεγαλύτερο.

Καταλαβαίνω επίσης όταν μιλάς για γελοιότητες και καραγκιοζιλίκια.

Ένα πολύ απλό παράδειγμα.

Έχω κάνει πρότζεκτ στο να κάνω restoration στα σχέδια ενός πολύ παλιού φλίπερ.

Μιλώ για ώρες δουλειάς (αν σου δείξω φωτογραφίες θα καταλάβεις)

και στο τέλος του έκανα και ένα clear coat για να προστατέψω το τραπέζι γενικότερα.

Μετά από λίγο καιρό έμαθα πως ο φιλαράκος αυτός το μοσχοπούλησε το φλιπεράκι.

Από τέτοια φαντάζομαι πολλά.

Δε θέλω να γκρινιάζω.

Απλά πλέον ξέρω πολύ καλύτερα πως να επενδύω τον χρόνο μου.

Για ακόμη μια φορά σε ευχαριστώ καθώς και τον Μάνο εξίσου.

Όπως είπες και εσύ πάμε για κάτι νέο τώρα ... :)

Και αν αυτή τη φορά είναι από μεριάς σου από μένα ότι περνά από το χέρι μου να το έχεις δεδομένο.

Last edited:

metalcandyman

Retro Addict
Comrade
Στον χωρο του retrogaming κλπ η πουστια ειναι καθημερινο φαινομενο γιαυτο μαλιστα και εξαφανιστηκαν πολλα αξιολογα ατομα που απλα παρακολουθουν και δεν ασχολουνται ποια γιατι τα βαρεθηκαν ολα αυτα.Ετσι λοιπον οταν μεσα στα σκατα και στον βουρκο βρισκεις χρυσο και οπου χρυσο βαζω τον geoanas οπως και καποια αλλα παιδια πολλα απο τα οποια βρισκονται εδω μεσα και απλα αναφερω τον γιωργο επειδη τον γνωριζω απο τα Forum πολλα χρονια ασχετα αν δεν εχουμε ανταλαξει απο κοντα ουτε κουβεντα που ανιδιοτελως δεινουν την βοηθεια τους η ακομα και αντικειμενα πανω στο retro gaming που αλλα λαμογια θα τα μοσχοπουλουσαν τοτε οχι μονο αξιζουν τον σεβασμο μας αλλα πρεπει να τους προσεχουμε σαν κορη οφθαλμου.Παρακολουθω απο την αρχη αυτο το θεμα και απλα δεν εχω γραψει κατι γιατι πολυ απλα δεν εχω λογια.Οτι και να πει κανεις ειναι πολυ λιγο.Απιστευτη δουλεια πραγματικα επαγγελματικη θα την χαρακτηριζα και πραγματικα το αποτελεσμα ειναι μαγικο απο της ομορφοτερες καμπινες που εχω δει στην ζωη μου.

ErrorFlynn σε ευχομαι φιλε να την λιωσεις,να την απολαμβανεις και να καραγουσταρεις σε ολη σου την ζωη και μπραβο σε ολους οσους βοηθησαν σε αυτο το project αλλα και που βοηθανε γενικοτερα οταν μπορουν πανω σε διαφορα θεματα.Ειστε κορυφη μαγκες χιλια μπραβο:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

ErrorFlynn

Retro Member
Comrade
τελευταίο ποστ στην εξέλιξη του πρότζεκτ μιας και έφτασα στο τέλος ...

εχθές ήρθε ο Μάνος από το σπίτι να βοηθήσει σχετικά με το πρόβλημα που είχα στο control panel.

κολλήσεις, ξεκολλήσεις, κράτα αυτό το καλωδιάκι εδώ μου έλεγε, πιστός βοηθός εγώ, αν μπορούσα ας έκανα κι αλλιώς.

τρίψαμε και τα leaf από joystick και κουμπιά με Brasso και έγιναν τσίλικα και αυτά.

την προηγούμενη μέρα είχα κάτσει και είχα επιδιορθώσει ένα μέρος του joystick από κάτω που είχε σπάσει και έλειπε.

ένα μικρό πλαστικό κομμάτι που ακουμπά στον μοχλό καθώς δίνει κατεύθυνση.

τρείς απλές φωτογραφίες με το πρόβλημα και τη λύση του.

στη πρώτη το κομμάτι που λείπει.

19669

19670

19671

στην τελευταία κολλημένο και ετοιμοπόλεμο ...

τελείωσε και ο Μάνος με τις συνδέσεις κλπ.

κάναμε ένα γρήγορο τσεκ και όλα πήγαν ρολόι.

ακολουθεί συνέχεια...

Last edited:

ErrorFlynn

Retro Member
Comrade
λίγο πριν φύγει ο Μάνος του είπα πως θέλω να κάνω κάποιες αλλαγές στον χώρο που έχω τη συλλογή μου γενικότερα.

έκατσα και έπαιξα μερικά παιχνίδια ... ούτε κατά διάνοια να φτάσω τα σκορ του Γιώργου αλλά ζυγώνει η ώρα (και καλά)

μάλλον το Exerion ήταν η αφορμή για την αλλαγή που ήθελα μιας και το πρωί με βρήκε να κάνω μετακομίσεις κανονικές μέχρι που νύχτωσε.

δε θα ανεβάσω φωτογραφίες από τον χώρο μου γενικά - δεν είναι ο λόγος του thread αυτός - αλλά πραγματικά το χάρηκα γιατί έγινε πολύ

καλύτερος, χώρια που το Exerion μπήκε και στο κέντρο και κοντά του η Ms και λίγο παραδίπλα το cocktail . . .

μια τελευταία φορά πολλές πολλές ευχαριστίες Γιώργο και Μάνο.

ο καθένας για το κομμάτι των γνώσεών του αλλά κυρίως για κομμάτι της προσφοράς και του χαρακτήρα.

κάποιες τελευταίες φωτογραφίες λοιπόν . . .

19672

19673

19674

19675

19677

19678

19679

19680

Scorpio_Gr

Retro Enthusiast
Comrade
Καλό Μήνα φίλοι μου!!!!!!!!!!

Στον χωρο του retrogaming κλπ η πουστια ειναι καθημερινο φαινομενο γιαυτο μαλιστα και εξαφανιστηκαν πολλα αξιολογα ατομα που απλα παρακολουθουν και δεν ασχολουνται ποια γιατι τα βαρεθηκαν ολα αυτα.Ετσι λοιπον οταν μεσα στα σκατα και στον βουρκο βρισκεις χρυσο και οπου χρυσο βαζω τον geoanas οπως και καποια αλλα παιδια πολλα απο τα οποια βρισκονται εδω μεσα και απλα αναφερω τον γιωργο επειδη τον γνωριζω απο τα Forum πολλα χρονια ασχετα αν δεν εχουμε ανταλαξει απο κοντα ουτε κουβεντα που ανιδιοτελως δεινουν την βοηθεια τους η ακομα και αντικειμενα πανω στο retro gaming που αλλα λαμογια θα τα μοσχοπουλουσαν τοτε οχι μονο αξιζουν τον σεβασμο μας αλλα πρεπει να τους προσεχουμε σαν κορη οφθαλμου .......

Αν σου πω οτι μίλησες την καρδιά μου τι θα πεις.... ΑΠΟΛΥΤΑ ΟΜΩΣ!!!!!!!!
Δεν σου κρύβω οτι σκέφτηκα να αλλάξω χόμπι και να μαζεύω πεταλούδες.... αλλά δεν θα κάνω σε κανέναν τελικά την χάρη να αφήσω αυτό που γουστάρω και αγαπώ... Ξέρω οτι υπάρχουν και άλλα σωστά παιδιά και μόνο για αυτούς οφείλουμε να υποστηρίζουμε αυτό που αγαπάμε και να μην κάνουμε την χάρη σε κάποιους... Όσο για τον Dracul...συμφωνώ επικροτώ και επαυξάνω...!!!!

ErrorFlynn φίλε ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!!!!!!!! Είναι δεδομένο οτι θα την χαρείς και θα την χαίρεσαι μια ζωή... και για εμένα είναι ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ εχω δεί σε καμπίνα....!!!!! ένα μεγάλο μπράβο σε όλους όσους βοήθησαν!!!!!

Drakouλινο μακράν το καλύτερο post του iamretro!!!!!!!!
Δεν χορταίνω....!!!!

sly*m

Retro Addict
Comrade
Είναι πανέμορφη η καμπίνα... :love:
Σούπερ δουλειά και από τους δύο. Ο Βασίλης @ErrorFlynn έχει κάνει θαυμάσια δουλειά στο art και όχι μόνο στην καμπίνα, αλλά σε ότι vintage έχει στο δωμάτιο. Ο Γιώργος @geoanas τρομερός στην επιδιόρθωση της πλακέτας, το παιχνίδι παίζει άψογα.
Giga Respect και στους δύο, μπράβο παιδιά! :thumbup::thumbup::thumbup:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Comrade
Ευχαριστούμε παιδιά! Να είστε καλά! :thumbup:

@sly*m Μάνο, αν σκαρφιστείς τίποτα για εκείνα τα save high scores που λέγαμε, θα με κάνεις "αλοιφή", να ξέρεις! :love::cool:;)

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Comrade
Καταλαβαίνω απόλυτα :) Ο κώδικας του EXERION είναι γενικά ...για τα μπάζα! Το πόσο ταλαιπώρησε τους MAME devs μέχρι να βρουν μια άκρη με χρώματα - backgrounds - κλείδωμα κλπ δεν λέγεται, χρόνια ολόκληρα το πάλευαν και ακόμη έχει θεματάκια...

sly*m

Retro Addict
Comrade
Δεν ξέρω καθόλου το hardware και τον κώδικα του παιχνιδιού, αλλά υποθέτω πρέπει να γίνει μετατροπή και στα δύο για να φυλάσσονται τα scores σε eeprom, ή ίσως σε έναν atmel avr ή arduino για ελάχιστη μετατροπή στο σύστημα. Δεν είναι εύκολο και θέλει πολύ μελέτη μόνο και μόνο για να δει κανείς αν μπορεί να το κάνει! Ωραίο project για όταν βγούμε σύνταξη! :lol: