What's new
iamretro

Wow! It seems you have yet to create an account with us! Needless to say, you have to register in order to get the full "iamretro" experience! You will then be able to create your own topics, reply to posts and be an active member of the MOST prolific community in Greece (even further than that, but we're being modest for now). So don't delay! REGISTER!

ICE FELIX HC-91 (ή αλλιως τι ειναι το avatar μου)

angel_grig

Retro Enthusiast
Comrade
Την παρουσιαση την ειχα κανει παλαιοτερα,αλλα την βαζω και εδω για τον φιλο turrican..

Ειμαστε στο φθινοπωρο του 1992.Εγω βρισκομουν στο Βουκουρεστι και μολις ειχα μετακομισει σε διαμερισμα από το ξενοδοχειο που διεμενα. Εκει βρηκα μερικες εφημεριδες και το ματι μου επεσε πανω σε μια διαφημιση:Calculator HC-90 compatibil ZX Spectrum!!Οπα!Τι είναι αυτό???Ρουμανικο ZX Spectrum????Daaaaa!!
Mερικες ημερες μετα σε ένα μαγαζι το ειδα και από κοντα… καμμια σχεση εμφανισιακα με zx spectrum αλλα λειτουργικα 100%!
Τελικα μπορεσα να το παρω μετα από 2 χρονια-τον Μαρτιο του 1994…Ειχα τελειωσει τοτε την εξεταστικη και η κενη εβδομαδα που ειχα ηταν ιδανικη για την νεα μου αγορα.
Πηρα λοιπον το τρολεϋ και εφτασα στην Piata Libertatii (Πλατεια Ελευθεριας)-η αντιστοιχη Ρουμανικη Ομονοια..Παω λοιπον στο καταστημα (το Universit-All)...
Και το χτυπαω!!!
Αφου μου εδειξαν ότι λειτουργει κανονικα, παιρνω υπο μαλης το κουτι ,παλι στην σταση,και με το τρολεϋ πισω στο σπιτι..το συνδεω στην ασπρομαυρη Telefunken και αρχιζω να γραφω προγραμματακια σε basic (το γιατι δεν εβαλα παιχνιδια από κασσετα θα το μαθετε αργοτερα!!)

Eξωτερικη περιγραφη:

Ο υπολογιστης που πηρα είναι αυτος:

Eδω τον βλεπετε στο κουτι του με αυτά που περιελαμβανε η συσκευασια:

Όπως βλεπετε είναι πολύ διαφορετικός από ένα κλασσικό spectrum.To πληκτρολογιο είναι πλαστικο,ενώ διπλα στο πληκτρο 0 υπαρχει το reset.Στην πισω πλευρα τωρα εχουμε τις εξης εισοδους/εξοδους:

Η εισοδος τροφοδοσιας είναι εντελως Ρουμανικη πατεντα,με 8 Pins,παρολο μονο τα 2 χρησιμοποιουνται… (τουλαχιστον το cassette port είναι στανταρ 5 DIN )-αυτος είναι και ο λογος που όταν πηρα τον υπολογιστη δεν μπορουσα να τον συνδεσω με κασσετοφωνο αφου το καλωδιο που μου ειχαν δωσει ηταν DIN5 σε DIN5 (για συνδεση στο ρουμανικο κασσετoφωνο!!).

Το Ρουμανικο κασσετοφωνο με το φις 5 DIN

Εγω φυσικα αργοτερα εκοψα το ένα DIN και εβαλα 2 βυσματακια των 3,5,ετσι ώστε να το συνδεω σε οποιοδηποτε κασσετοφωνο.
Το τροφοδοτικο, αρκετα ογκωδες , μπορει να καλυψει ανετα και τις αναγκες του expansion.

Το πληκτρολογιο

Ο υπολογιστης που βλεπετε στο avatar μου και στις φωτο παρακατω εχει διαφορετικο πληκτρολογιο από αυτόν που πηρα στην αρχη.Και αυτό γιατι μετα από 1 χρονο,το πληκτρολογιο αρχισε να κανει «νερα».Ορισμενα πληκτρα επρεπε να τα πατησεις πολύ για να λειτουργησουν, τα γραμματα πανω τους αρχισαν να σβηνουν, οποτε αφου ειχε βγει το νέο μοντελλο (δηλ.το HC-91+) με νέο πληκτρολογιο πηγα στην εταιρια (δηλ.στην ICE FELIX) και ζητησα να μου το αλλαξουν.

Το ΗC-91 οπως ειναι τωρα μετα την αλλαγη του πληκτρολογιου

Πραγματι μου το αλλαξαν, οποτε όταν πηρα πισω τον υπολογιστη υπηρχαν και καποιες extra ευχαριστες αλλαγες:
-Το reset μεταφερθηκε στο πισω μερος
-Υπηρχε ένα led όταν ηταν αναμμενος
-…και το κυριοτερο ,με την εντολη flash οι χαρακτηρες αναβοσβηναν (πριν την αλλαγη η εντολη δεν ειχε καμμια επιδραση).

Μια ακομη αποψη του πληκτρολογιου

Το hardware

O υπολογιστης που πηρα εγω (to HC-91 δηλ.) είναι ένα τυπικο zx spectrum 48K.Λιγο μετα κυκλοφορησε το ΗC-91+ ,που ηταν ένα zx 128(που ειχε το νεο πληκτρολογιο).Το τελευταιο μοντελο που κυκλοφορησε από την εταιρια ηταν το HC-2000,με σχεδιασμο παρομοιο του +3,μονο που ειχε drive των 3,5 αντι των 3,και ασπρο χρωμα αντι για μαυρο.

Το HC-91 ετοιμο προς χρηση!Διακρινεται το λογοτυπο της εταιριας αντι της Sinclair..

Aν και αρκετα μοντελα ειχαν ρωσικους κλωνους z80,το δικο μου ΗC,ειχε τον original της Zilog.To σχετικα μεγαλο μεγεθος του υπολογιστη , οφειλεται στο γεγονος ότι η ULA ειχε αντικατασταθει από discrete logic chips.Επισης ένα μερος της ανορθωσης του ρευματος γινεται μεσα στον υπολογιστη.
Για τον υπολογιστη υπηρχε και το interface 1 το οποιο όμως αντι να συνδεεται στο expansion,ηταν μια ξεχωριστη πλακετα, ακριβως κατω από την κυρια πλακετα του υπολογιστη.Υποστηριζε CP/M και disk drive και συνηθως το επαιρνες ηδη εγκατεστημενο.

HC-91 με interface 1 (φωτο απο οld-computers.com)

(για αναβαθμιση επρεπε να αλλαξεις και το κατω μερος του υπολογιστη).

Το κατω μερος του υπολογιστη με τον σειριακο αριθμο και το Made in Romania!!

Το software

Το HC-91 ειχε ενσωματωμενη την Sinclair basic,μονο που αντι για το κλασσικο λογοτυπο του θειουλη ή του Ζαχαρη ηταν αυτό της I.C.E FELIX .(η αναφορα της ενσωματωμενης basic δεν είναι τυχαια ,αφου σε αλλους Ρουμανικους κλωνους spectrum όπως ο C.I.P.της Electronica,επρεπε να την φορτωσεις από κασσετα!!).
Στο εμποριο,μπορουσες να βρεις software ,το οποιο ηταν φυσικα πειρατικο.Συνηθως ψωνιζα από το πολυκαταστημα της γειτονιας μου (το ΤΙΤΑΝ).Ζητουσες τον καταλογο,και εβλεπες την λιστα με τις κασσετες, οποτε διαλεγες τι ηθελες.Αγαπημενη μου εταιρια ηταν η M.C.V. servicii SRL,που παντα εγρ….εεε αντεγραφε τα προγραμματα σε κασσετες RACKS ,και σου παρειχε εγγυηση αλλαγης εάν κατι δεν επαιζε..
Ιδου και του λογου το αληθες…(scan απο το χαρτακι που υπηρχε σε καθε κασσετα)

Η μεταφραση...

Αγαπητε πελατη
Η εταιρια σας ευχαριστει για την επιλογη που κανατε και ελπιζει ότι λογω των ειδικων μετρων που εχουν ληφθει δεν θα συναντησετε δυσκολιες στο φορτωμα των προγραμματων που εχουν αντιγραφει από την εταιρια μας.
Οι κασσετες περιεχουν προγραμματα μονο για υπολογιστες Spectrum και συμβατους spectrum (HC-85,HC-90,ΤΙΜ-S,Cip,Jet,COBRA,Κλπ)
Στην περιπτωση που η κασσετα βρεθει ακαταλληλη,παρουσιαζοντας προβληματα οποιουδηποτε ειδους και μορφης που δεν μπορουν να αντιμετωπιστουν θα την αντικαταστησουμε με μια άλλη ιδια δωρεαν.
Γι αυτο απευθυνθειτε,με εμπιστοσυνη σε εμας,προσεχοντας να μας παρουσιασετε και το παρον πιστοποιητικο ποιοτητας και εγγυησης που ισχυει μονο με την παρουσια της αυθεντικης σφραγιδας της εταιριας.
Προσοχη: Οι πωλητες του δικτυου διανομης μας, δεν είναι εξουσιοδοτημενοι για αλλαγη κασσετων. Παρακαλουμε απευθυνθειτε στα τηλεφωνα:
Bla,bla
MCV Υπηρεσιες ΕΠΕ
Καταγεγραμενη στο μητρωο εμποριου με αριθμο bla,bla
Στο εξωφυλλο των κασετων εβλεπες και όλα τα segments του προγραμματος που θα φορτωνες..

Το εξωφυλλο μιας απο τις κασσετες μου!
To μοναδικο προγραμμα που δεν μου ετρεξε ποτε ηταν το jumping jack.Πρεπει να το δοκιμασω καποια στιγμη γιατι μπορει να εφταιγε και η κοπια του προγραμματος που ειχα.
Γενικα παντως το ΗC την εκανε μια χαρα την δουλεια του.Μπορει να μην ειχε τα bells and whistles των Δυτικων μηχανηματων, αλλα για ανατολικου μπλοκ μηχανημα ηταν μια χαρα.Αποδειξη ότι λειτουργει εως σημερα…

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Comrade
Πανέμορφη και ολοκληρωμένη παρουσίαση Γρηγόρη ! Τα συγχαρήκια μου για ακόμη μια φορά :thumbup:

turrican

Retro Guru
Comrade
Αμάν!
Συγχαρητήρια για την ξεχωριστή παρουσίαση!
Επιτέλους, μου λύθηκε και η απορία περί της ταυτότητας του μηχανήματος!
Τώρα μπορώ να κατανοήσω ότι η συλλογή σου διαθέτει την κορωνίδα της!
Δε ξέρω κανένα από τα κοντινά μου "παιδιά", που να διαθέτει αυτό το διαμαντάκι!
Ένα μηχάνημα με άρωμα κολχόζ, ένα εργαλείο!

(Βρε μπαγάσα έκανες δουλειά! Εσύ έβαλες τις ελληνικές περιγραφές στα ports;
Μου έπεσαν τα κουτάλια απο τον ενθουσιασμό! Νόμιζα ότι τα Ρουμάνικα μοιάζουν με τα Ελληνικά!!!!)

angel_grig

Retro Enthusiast
Comrade
Eυχαριστω πολυ Turri!! :thumbup: Δεν ειναι τυχαιο που σε ολα τα fora που ειμαι το εχω για αβαταρ!Οι περιγραφες των ports υπαρχουν στα Ρουμανικα,αλλα τις εβαλα εγω στα Ελληνικα στην φωτο! :)
Πολυ δυσκολο να βρεις Ελληνα που να εχει το μηχανημα....

antnik

Retro Addict
Comrade
Πολύ ωραία παρουσίαση Γρηγόρη ….ΕΥΓΕ !!!!

fotis_kfor

Retro Addict
Comrade
Όμορφη παρουσίαση Γρηγόρη, χαίρομαι που το μηχάνημα (διαμαντάκι) είναι σε καλά χέρια :thumbup: