INSIDE Statue

ErrorFlynn

Retro Member
Reaction score
337
Καλησπέρα παιδιά.

Από τότε που είχα τελειώσει το INSIDE ήθελα να ασχοληθώ και να φτιάξω ένα νέο αγαλματίδιο από το παιχνίδι.

Λίγο θες η καραντίνα που αναγκαστικά βρίσκομαι πολύ περισσότερο στο σπίτι, λίγο το ότι είχα όρεξη για νέο γλυπτό,

τις μέρες που πέρασαν δούλευα στη βασική φιγούρα του παιχνιδιού, δηλαδή το αγόρι που χειριζόμαστε.

Για όποιον δεν γνωρίζει το παιχνίδι αυτό να πω πως είναι ένα αριστούργημα του σύγχρονου gaming.

Side puzzle scroller από την ίδια ομάδα που είχε κάνει πριν από κάποια χρόνια το εξίσου αριστουργηματικό LIMBO.

Απλός πολύ σαν εξωτερικά χαρακτηριστικά, προσπάθησα να κρατήσω την απλότητα αυτή και να είμαι όσο μπορώ κοντά στο πρωτότυπο σχέδιο.

Το γλυπτό τελείωσε και ανεβάζω εδώ μια φωτογραφία και ένα βίντεο σε time lapse καθώς το φτιάχνω.

Τις επόμενες μέρες θα δουλέψω πάνω στη βάση του καθώς βέβαια θα περάσω και στο χρώμα ώστε να το ολοκληρώσω.

Σαφώς θα αλλάξει πολύ όταν προσθέσω χρώμα, υφές κλπ.

Μόλις γίνει αυτό και φτιάξω το ανάλογο βίντεο θα επανέλθω όπως πάντα.

Σχόλια, κριτικές και προτάσεις όπως πάντα ξέρετε πως με ευχαριστούν πολύ και χαίρομαι να τα λέμε.

Πυροβολήστε ελεύθερα.

19460

και

Always Somewhere

Retro Addict
Reaction score
1,954
Πρώτη φορά βλέπω το πως φτιάχνονται αυτά τα ομοιοματα και για να πω την αλήθεια έπαθα πλάκα!

Είναι συναρπαστικό το πως απο μια άμορφη μάζα δημιουργήθηκε αυτό το έργο τέχνης! The magic of real ART!

Πολύ δουλειά, λεπτή δουλειά, αλλα το φανταστικό αποτέλεσμα ειναι όλα τα εύσημα για τον δημιουργό του αγαλματιδιου!

Πολύ ωραίο φίλε @ErrorFlynn, μπράβο και πάλι!

Να ρωτήσω πόσο διαστημα σου πήρε να το τελειώσεις ;

Last edited:

Vincent

Retro Addict
Reaction score
1,605
Φοβερό!
Είχα τελειώσει το Limbo και άλλο ένα τύπου film noir.
Έπειτα ήταν αυτό αλλά δεν έχει κάτσει ακόμα.

ErrorFlynn

Retro Member
Reaction score
337
Πρώτη φορά βλέπω το πως φτιάχνονται αυτά τα ομοιοματα και για να πω την αλήθεια έπαθα πλάκα!

Είναι συναρπαστικό το πως απο μια άμορφη μάζα δημιουργήθηκε αυτό το έργο τέχνης! The magic of real ART!

Πολύ δουλειά, λεπτή δουλειά, αλλα το φανταστικό αποτέλεσμα ειναι όλα τα εύσημα για τον δημιουργό του αγαλματιδιου!

Πολύ ωραίο φίλε @ErrorFlynn, μπράβο και πάλι!

Να ρωτήσω πόσο διαστημα σου πήρε να το τελειώσεις ;
σε ευχαριστώ . . ,

αν σε ενδιαφέρουν αυτού του είδους τα βίντεο θα βρεις αρκετά στο YouTube σε αλλά κανάλια αλλά και στο δικό μου ακόμη
που έχω όλη τη διαδικασία του πως κάνω κάθε γλυπτό. Έχω κάποια γλυπτά που είναι αρκετά πιο περίτεχνα και δύσκολα.
Εκεί ίσως να το βρεις ακόμη πιο γοητευτικό όλο αυτό,

Αυτη τη φορά επέλεξα ένα αρκετά απλό στην εμφάνιση θέμα ως προς την υλοποίησή του.

Δε ξέρω να σου πω πραγματικά πόσο χρόνο εχω αφιερώσει μέχρι τώρα.
Υπολογίζω χοντρικά 2 εβδομάδες με περίπου 4 ώρες δουλειάς ανά μέρα.

Τώρα έχω περάσει στο στάδιο του βαψίματος. Αυτό για μένα συνήθως είναι πολύ πιο σύντομο χρονικά.

Μολις το ολοκληρώσω θα επανέλθω με υλικό.

ErrorFlynn

Retro Member
Reaction score
337
Φοβερό!
Είχα τελειώσει το Limbo και άλλο ένα τύπου film noir.
Έπειτα ήταν αυτό αλλά δεν έχει κάτσει ακόμα.
Ευχαριστώ!

να το πιάσεις στα χέρια σου το συντομότερο.

πως λεγόταν το άλλο θυμάσαι ;

Vincent

Retro Addict
Reaction score
1,605
Το βρήκα, Feist.
Δες μια και το The Eternal Castle αν σου άρεσε το Another World.

ErrorFlynn

Retro Member
Reaction score
337
Το βρήκα, Feist.
Δε το γνώριζα καν και βλέπω πως έχει κυκλοφορήσει κανονικά και σε κονσόλες μιας και δε παιζω σε υπολογιστή.
Σε ευχαριστώ :)

Always Somewhere

Retro Addict
Reaction score
1,954
Το βρήκα, Feist.
Αυτός που έφτιαξε το The Eternal Castle πρέπει να είναι πολύ DOSακιας και μάλιστα CGAκιας οπως και εγώ! :)

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,870
Για ακόμη μια φορά με αφήνεις με το στόμα ανοικτό, να χάσκει μια οργιά...μέσα από την μάσκα φυσικά! LOL! Respet και τίποτα άλλο!

ErrorFlynn

Retro Member
Reaction score
337
Για ακόμη μια φορά με αφήνεις με το στόμα ανοικτό, να χάσκει μια οργιά...μέσα από την μάσκα φυσικά! LOL! Respet και τίποτα άλλο!
έλα υπερβολικό σε βρίσκω στα σχόλια...

άκου εκεί με μάσκα :p

ευχαριστώ πολύ Τζώρτζ !

Asxetius

Retro Member
Reaction score
534
Ωραία τέχνη και αυτή, ωραίο το θέμα, ωραίο το βίντεο.
Δεν είμαι ποιητής σαν τον geoanas, οπότε το μόνο που μπορώ να πω... Εύγε :)

Always Somewhere

Retro Addict
Reaction score
1,954
χμμ.. @Asxetius και @ErrorFlynn Εσείς οι δύο άνετα θα μπορούσατε να συνεργαστείτε σε κάποιο μελλοντικό projectακι .. :whistle:

Last edited:

ErrorFlynn

Retro Member
Reaction score
337
Ωραία τέχνη και αυτή, ωραίο το θέμα, ωραίο το βίντεο.
Δεν είμαι ποιητής σαν τον geoanas, οπότε το μόνο που μπορώ να πω... Εύγε :)
ευχαριστώ,

το κανονικό βίντεο σε λίγες μέρες θα είναι έτοιμο και θα το ανεβάσω και εδώ.
όταν λέω "κανονικό" εννοώ αυτό που το γλυπτό είναι ολοκληρωμένο βαμμένο, στη βάση του κλπ.

Τις μέρες που πέρασαν κάνω γυρίσματα εδώ στο σπίτι μου (που αλλού) και έχω στήσει ένα πρόχειρο μικρό στούντιο με ότι μέσα διαθέτω.

Σύντομα θα είναι έτοιμο. Μέχρι τότε όμως ένα μικρό teaser.

19477

ErrorFlynn

Retro Member
Reaction score
337
χμμ.. @Asxetius και @ErrorFlynn Εσείς οι δύο άνετα θα μπορούσατε να συνεργαστείτε σε κάποιο μελλοντικό projectακι .. :whistle:
Πιθανόν ναι αλλά εκτός από τις μακέτες που κάνω για το θέατρο κατά καιρούς και εκεί έχω κάποιες φιγούρες,
γενικά δε κάνω γλυπτά αυτή της κλίμακας. Και αυτό που κάνω για τις ανάγκες των σκηνικών στις μακέτες μου έχουν
πολύ λιγότερη λεπτομέρεια από αυτές που κάποιος μπορεί να αγοράσει ήδη έτοιμες. Γενικά δηλαδή δεν ασχολούμαι
ιδιαίτερα με την μικρογλυπτική.

ErrorFlynn

Retro Member
Reaction score
337
Καλημέρα παιδιά !

Οι μέρες που πέρασαν αναγκαστικά στο σπίτι βοήθησαν να τελειώσω νωρίτερα από όσο συνήθως κάνω.
Πλέον με σχεδόν μηδενικές εξωτερικές δραστηριότητες το πρόγραμμά μου είναι αλλιώς.

Την τελευταία εβδομάδα έστησα και ένα μικρό στούντιο εδώ στο σπίτι με ότι μέσα είχα χρησιμοποιώντας καθημερινά αντικείμενα
για να κάνω τα γυρίσματα για το βίντεο. Πολύ δουλειά έριξα και στο μοντάζ στη συνέχεια. Οι μέρες πέρασαν πολύ γεμάτα.

Show me some love... if you please :)

Asxetius

Retro Member
Reaction score
534
Δεν μπορώ πολλά πράγματα να πω θα αφήσω τον geoanas :)
Aπλά ΤΕΛΕΙΟ, πλάνα, φωτισμός, μουσική ΟΛΑ.
Ευγε

Last edited:

ErrorFlynn

Retro Member
Reaction score
337
Δεν μπορώ πολλά πράγματα θα αφήσω τον geoanas.
Aπλά ΤΕΛΕΙΟ, πλάνα, φωτισμός, μουσική ΟΛΑ.
Ευγε
Ευχαριστώ φίλε μου . . .

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,870
Copy Paste αυτά που έγραψα ως σχόλια κάτω από το video...

Τι να πω; Τι να σχολιάσω; Το video; Την δημιουργία σου; Τον δημιουργό; Την ultra ατμοσφαιρική υπόκρουση; Τους φωτισμούς και τις γωνίες λήψης; Ti, Ti, Τι; (Ορίστε, ταράχτηκα και μπέρδεψα και τις γραμματοσειρές!)